Προς το περιεχόμενο

Η Apple εξετάζει το ενδεχόμενο να πουλάει το iPhone με μηνιαία συνδρομή


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Papakaliati είπε

Γιατί να έχεις για επαγγελματική χρήση μεγαλύτερες ανάγκες από ένα κινητό; Αντίθετος δεν με πειράζει το επαγγελματικό κινητό μου να είσαι αισθητά παλιότερο από το προσωπικό, μιας και κάνω συγκεκριμένα πράγματα, αναγκαίο κακό ένα πράγμα . Αντιθέτως το προσωπικό που είναι για απόλαυση, δεν θέλω να μου βγάζει το λάδι. Θέλω ναναι τέρμα γρήγορο και να έχει όσο το δυνατόν καλύτερη κάμερα γίνεται…

Εγω ρε παιδιά έχω ένα ταπεινό note 10+ και τα συνδυάζει όλα... ασε που θεωρώ το σχήμα του ότι πιο όμορφο εχει βγει . Και για τον επαγγελματικό τομέα  το πενάκι δεν το αποχωρίζομαι...  αφού σκέφτομαι ότι θα αλλάξω φέτος κινητό και θέλω να δω κάποιο που θα είναι παρόμοιο για να μην ξεβολευτω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 161
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μη μαλώνετε ο εχθρός είναι ένας, ο καπιταλισμός :P 

Κατι παρόμοιο είχε ξανα συμβεί στην ελλάδα κάπου στο 2015-16. Μια πανέξυπνη ιδέα με όνομα iupgrade

Ουσιαστικά τα τζιμάνια της αισκουερ τα κανανε τατσι μιτσι κοτσι με την αλφα μπανκ και σου εγκρινανε πιστωτικη καρτα (Αμεξ μπλου ο αποπατος του καπιταλισμου οριο 1000€) και σε φεσωνανε δοσεις. 24 συγκεκριμένα. 

Στους 12 μήνες ΕΠΕΣΤΡΕΦΕΣ την συσκευή κ έπαιρνες την νέα και φυσικα…24 δόσεις. Ενας φαύλος κύκλος δόσεων αναθεμα κ αν το πιστωτικο όριο χωραγε ξανα αλλο κινητό. Τους είχα παρει και τηλ και τους ρωτησα κατι πολύ απλό. 

-Ουσιαστικα καθε 12 μηνες θα χρεωνομαι 24 δόσεις. Τι ακριβως κερδιζω;

-Καινούργιο κινητό κάθε χρόνο.

Εαν το κονσεπτ είναι πάλι αυτο μιλάμε για τραγικότητες προφανώς.

Τωρα εαν μιλάμε για σταθερή συνδρομή λες και πληρώνεις creative cloud τυπου 30€/μηνα προσωπικα ισως και να το συζητάω

Δεν ξερω ποιος απο εσάς θυμάται αυτο το iupgrade

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Ducatista είπε

Απάντησα σε συγκεκριμένο σχόλιο επίσης η καθε αναφορά που έκανα δεν ήταν επί προσωπικού δεν ξερω τι εχεις αν έχεις και τι θα πάρεις...  επίσης καμια διαφορα δεν βλέπεις και αν βλεπεις θα είναι άπειρο ελάχιστη που δεν θα δικαιολογεί τα χρήματα της με το ίδιο σετ απ (otetv)εγω πάντως διαφορες στην εικόνα δεν είδα με τηλεόραση των 650 και των 6000 που έχω (Samsung και LG αντίστοιχα) και να υπάρχει μικρή διαφορά δεν δικαιολογεί την διαφορα στην τιμή..  μέχρι εκει για το τηλεοπτικό σημα.. πέραν όμως απο εκει η δοαφορα όταν κουμπώσω εστω και το ps5 είναι χαοτική... εκει πάει η χρήση που ειπα τωρα αν δεν σου κάνει ο λόγος προσπέρασε το δεν είναι καν προσωπική απάντηση να το ξεκαθαρίσω.  Επίσης δεν ανέφερα πουθενά ούτε αν κανεις την δουλεια σου πιο καλά η πιο κακά αυτό είναι δεδομένο ούτε θα κρινω τα κριτήρια του καθενός για την αγορά που κάνει οπως προείπα.. άλλος το παίρνει για το φανταστικό λειτουργικό αλλος για το υπεροχο χρώμα και αλλος επειδη του είπαν ότι είναι καλό..  εμένα προσωπικά δεν με χαλάει κανενας λογος

προφανως και δεν ειναι επι προσωπικου συζητηση γινεται. αν δεις με μια qled του 500ευρω και με qled στα 1500 ακομα και στα απλα καναλια βλεπεις τρομερη διαφορα στα χρωματα και στην φωτεινότητα αν εσυ δεν βλεπεις (μιας και εφερες τον ευατο σου ως παραδειγμα ) απο τα 600 στα 6000 χιλιαδες κατι παει λαθος (Εκτος και αν λεμε για 650 φετινη και 6000 5 χρονια πριν), στις ταινιες οχι απλα διαφορα αλλα σαν να βλεπεις αλλη ταινια απο θεμα ασπρου και μαυρου ειδικα. επισης το οτι ενα πανελ ειναι 60 hz και ενα 120 με ιδιο μεγεθος led ή με μικροτερο, τα χρωματα που βγαζει κτλ κτλ δεν ειναι οτι ηταν απλο να γινει και απλα υπερκοστολογουν . qled διαβαζα παντου οτι εχει αχνα χρωματα, χαμηλη φωτεινότητα κτλ κτλ βλεπω 2 μοντελα sumsung το ενα στα 500 ευρω το αλλο στα 1500 (προσφορα ισως κανονικα εκανε λιγο παραπανω) νομιζα οτι βλεπω σε πανελ καλυτερο απο oled  τωρα πως γινεται απο τα 650 στα 6000 χιλιαδες να μην βλεπεις διαφορα τι να πω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει σκεφτεί κανένας σας ότι το concept "σου πουλάω ακριβή υπηρεσία και παίρνεις μαζί το hardware" υπάρχει ήδη στο Αμερικα;

https://www.xbox.com/en-US/xbox-all-access

Τα αμερικανάκια χωρίς προκαταβολή, χωρίς επιτόκιο, παίρνουν το xbox series x με 34.99 το μήνα για 24 μήνες και μετά τους μένει η κονσόλα. Είναι ένας υπέροχος τρόπος να τραβήξουν πελάτες, οι οποίοι με πρόσχημα τα παιχνίδια του ultimate πληρώνουν αυξημένη συνδρομή (η ετήσια συνδρομή κοστίζει γύρω στα 80 δολάρια στο cd keys) για να έχουν την κονσόλα τζάμπα. 

From $34.99/mo. for 24 months
No upfront cost.
0% APR^


JOIN NOW 
  • Xbox Series X console
  • 24 months of Xbox Game Pass Ultimate

 

Τα λεφτά αγαπητοί στο μέλλον θα έρχονται περισσότερο από τις συνδρομές υπηρεσιών και λιγότερο από την πώληση hardware. 

 

ΥΓ. Μην ονειρευόμαστε ότι κάτι τέτοιο θα έρθει ποτέ στο χωριό μας. Εδώ δεν υπάρχει καλά καλά κανονικό apple store, θα έρθει τέτοια υπηρεσία από τους retailers;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Papakaliati είπε

Γιατί να έχεις για επαγγελματική χρήση μεγαλύτερες ανάγκες από ένα κινητό; Αντίθετος δεν με πειράζει το επαγγελματικό κινητό μου να είσαι αισθητά παλιότερο από το προσωπικό, μιας και κάνω συγκεκριμένα πράγματα, αναγκαίο κακό ένα πράγμα . Αντιθέτως το προσωπικό που είναι για απόλαυση, δεν θέλω να μου βγάζει το λάδι. Θέλω ναναι τέρμα γρήγορο και να έχει όσο το δυνατόν καλύτερη κάμερα γίνεται…

αναλογα την χρηση . αν το εχεις για να παιρνεις τηλεφωνα κτλ προφανως δεν σε νοιαζει. αν θες να μπαινεις σε calls με camera , να διαχειρίζεσαι social επαγγελματια , να μπαινεις-στελνεις mail, να πρπει να βγαλεις φωτο γιατι το απαιτει η δουλεια σου (οχι φωτογραφος), να πρεπει ισως να δεις καποια δεδομενα απο γραφικες παραστασεις κτλ κτλ θες ενα κινητο που να ειναι ελαφρος πιο γρηγορο ωστε να μπορεις να κανεις την δουλεια σου απο την στιγμη που και το κινητο το παιρνεις με εξοδα της δουλειας σου. για καποιες εταιριες επισης το κινητο αποτελει και πρεστιζ και παει λεγοντας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
5 ώρες πριν, NT1G είπε

Θέση 9 και 10 σε πωλήσεις για το 2021 η MB και BMW στην Ελλάδα με ~4,2 % μερίδιο η καθεμία.

Λες να ειναι επειδη δεν ειναι καλα αυτοκινητα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, kata_tixi είπε

προφανως και δεν ειναι επι προσωπικου συζητηση γινεται. αν δεις με μια qled του 500ευρω και με qled στα 1500 ακομα και στα απλα καναλια βλεπεις τρομερη διαφορα στα χρωματα και στην φωτεινότητα αν εσυ δεν βλεπεις (μιας και εφερες τον ευατο σου ως παραδειγμα ) απο τα 600 στα 6000 χιλιαδες κατι παει λαθος (Εκτος και αν λεμε για 650 φετινη και 6000 5 χρονια πριν), στις ταινιες οχι απλα διαφορα αλλα σαν να βλεπεις αλλη ταινια απο θεμα ασπρου και μαυρου ειδικα. επισης το οτι ενα πανελ ειναι 60 hz και ενα 120 με ιδιο μεγεθος led ή με μικροτερο, τα χρωματα που βγαζει κτλ κτλ δεν ειναι οτι ηταν απλο να γινει και απλα υπερκοστολογουν . qled διαβαζα παντου οτι εχει αχνα χρωματα, χαμηλη φωτεινότητα κτλ κτλ βλεπω 2 μοντελα sumsung το ενα στα 500 ευρω το αλλο στα 1500 (προσφορα ισως κανονικα εκανε λιγο παραπανω) νομιζα οτι βλεπω σε πανελ καλυτερο απο oled  τωρα πως γινεται απο τα 650 στα 6000 χιλιαδες να μην βλεπεις διαφορα τι να πω. 

Η διάφορες αυτές για τα hz κλπ δεν φαίνονται στο τηλεοπτικό σημα ούτε τα απόλυτα μαύρα γιαυτό ανέφερα το θέμα της χρήσης.. πήγαινε σε οποιονδήποτε κατάστημα  με τις τηλεόρασης δίπλα-δίπλα να παίζουν θα δεις γιατί πραγμα λεω! (πρόσεξε οχι τις oled 8κ που παίζουν ξεχωριστά απο τις υπόλοιπες από άλλη πηγή)ανεξάρτητα κατηγορίας ένα σετ απ για όλες....  σκεψου οτι τις 8κ τις εχουν σε αλλη πηγη κλπ γιατι αν τις ειχαν στην ιδια κανεις δεν θα εδινε την διαφορά της τάξης των 500% πάνω για τις διαφορες που θα εβλεπαν! ξαναλεω δεν λεω οτι δεν εχουν διάφορες η αν αξίζουν  την τιμή.. σκέψου να παρω κάρτα γραφικών για το PC 5000k και να μη  παιζω καθόλου παιχνίδια.. που και πως θα αξιολογήσω τις δυνατοτητες που μου δινει; ναι η δυνατότητες υπαρχουν αλλα εγω δεν μπορω να τις δω... απο την αλλη μπορει να μου αρεσει να λεω οτι εχω την καλυτερη καρτα  αυτο ξαναλεω δεν αναιρεί οτι μου ειναι αχρηστη! τεσπα ο καθενας βλέπει τα πράγματα όπως θέλει..

Επεξ/σία από Ducatista
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα δεν υπαρχουν...

Δουλεμα κανονικο...

''Πολλές συσκευές της Apple μεταξύ των οποίων συσκευές iPhone και iPad γίνονται ολοένα και ακριβότερες και η εταιρεία φαίνεται να αναζητά εναλλακτικά μοντέλα χρέωσης για να ελαφρύνει κατά κάποιο τρόπο την κατάσταση για τους καταναλωτές.''

Θελουν να μας βοηθησουν για να απεμπλακουμε απο το τερας που οι ιδιοι έχουν δημιουργησει...

Το να μειωσουν τα κερδοι τους ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ...

Κινητο τωρα και με leasing...για το καλο μας...........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, adi32 είπε

Κακως τα παιρνει ο κοσμος

Εχει καταντησει εθισμος να αλλαζουν κινητα καθε μηνα τα οποια και καλα σου δινουν κατι παραπανω αλλα σου αφαιρουν αλλα που ειχες ηδη. (πχ σου βγαζω το ραδιο για να πληρωνεις δεδομενα, σου βγαζω τις ειδοποιησεις για να παρεις και Smartwatche, τη θυρα ακουστικων για να παρεις και bluetooth ακουστικα , σου βγαζω την sd για να πληρωνεις χωρο.....)

Εν τω μεταξυ σου αφαιρουν και τη δυνατοτητα να αλλαξεις ευκολα και φθηνα μπαταρια οπως παλια, κανουν ασυμφορη καθε επισκευη, σου βαζουν updates που στο κανουν να σερνεται ωστε να και να ηθελες να το κρατησεις να αναγκαζεσαι να παρεις αλλο 

Βλεπεις ανθρωπους που ειναι ευχαριστημενοι απο το κινητο τους που μια χαρα θα δουλευει για 3-4 χρονια και λενε στο μηνα το βαρεθηκα να παρω αλλο.

Εχει καταντησει διασκεδαση, ικανοποιηση και μοναδικη ασχολια το να αλλαζεις ενα κινητο με το οποιο θα κανεις τα ιδια πραγματα που έκανες. 

Εγώ αυτή τη στιγμή δε βρίσκω κινητό να πάρω με αυτά που έχω και χρειάζομαι. 

Δηλ 6" με καθαρό android, υπέρ απαραίτητες led ειδοποιήσεις, sd, radio που το θέλω όταν δεν έχω wifi , υπέρυθρες που τις χρησιμοποιώ στο σπίτι για 6 συσκευές, fingerprint στην οθόνη... 

50 ευρώ κόστισε η αλλαγή μπαταρίας σε 8plus !!! Σε κατάστημα Media Markt!!! Θεωρό ότι είναι πολύ νορμαλ τιμή !!! Ούτε ασύμφορη ούτε τίποτα !!! Μιλάμε για συσκευή που κόστιζε 1000 ευρώ αν την πήρες και σε ζορίζει να Δώσεις 50 για αλλαγή μπαταρίας πάρε κατο ποιο φθηνό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως γνησιος hater του οικοσυστηματος της Apple, ας κανω τον δικηγορο του διαβολου:

 

ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ? Απαξ και οτι κανει γινεται ευαγγελιο για τους κατα τα αλλα "εμεις-εχουμε-φορτιστη" κατασκευαστες, γιατι οχι? Εταιρεια ειναι, το κυρος του brand της ειναι μεγαλυτερο και απο τον Ιησου ξερω γω, και ετσι οπως διαβασα σε καποια απο τα προηγουμενα σχολια θα μπορει να το παρει και η "κουτση Μαρια" (ασχετα εαν δεν θα εχει για να πληρωσει την ΔΕΗ). Γιατι να μην θελησει να βγαλει κι αλλα λεφτα? Δεχομαι οτι ειναι ανηθικο, αστειο, ακυρο κλπ κλπ, αλλα περαν των "περιβαλλοντικων ευαισθησιων" και των αδικαιολογητα υψηλων τιμων με μια νεα δικαιολογια καθε χρονια, μαλλον ξεχναμε οτι ζουμε στον καπιταλισμο. 

 

Δεν ειχα ποτε apple, πιθανοτατα δεν θα εχω και ποτε, αλλα απαξ και δεν βαζει κανενας το πιστολι στο κεφαλι κανενος για να παρει apple, η βασικη ερωτηση ειναι η εξης: θα ακολουθησουν ΚΑΙ οι αλλοι γνωστοι κατασκευαστες android συσκευων την πολιτικη της Apple εαν αυτη γινει πραγματικοτητα? Γιατι απο παπατζα, ολοι καλα πανε. 

Οποτε εμεις οι πιο "tech savvy" χρηστες, εκει θα φανουμε κατα ποσο οι αντιδρασεις μας γινονται πραξη. Or not.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Just_travel_everywhere είπε

50 ευρώ κόστισε η αλλαγή μπαταρίας σε 8plus !!! Σε κατάστημα Media Markt!!! Θεωρό ότι είναι πολύ νορμαλ τιμή !!! Ούτε ασύμφορη ούτε τίποτα !!! Μιλάμε για συσκευή που κόστιζε 1000 ευρώ αν την πήρες και σε ζορίζει να Δώσεις 50 για αλλαγή μπαταρίας πάρε κατο ποιο φθηνό 

Οκ αλλά παλιότερα μπορούσες με 10€ να αγοράσεις δύο μπαταρίες τις οποίες άλλαζες μόνος σου και μπορούσες σε ένα ταξίδι να έχεις μπαταρίες για μια βδομάδα χωρίς φόρτιση. Τώρα πρέπει να πας στο σέρβις να σου ξεκολλήσουν το κινητό και να στο κάνουν βίδες με κίνδυνο να πάθει ζημιά και να αποκτήσει σημάδια 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, stavrosv1 είπε

Μη μαλώνετε ο εχθρός είναι ένας, ο καπιταλισμός :P 

Κατι παρόμοιο είχε ξανα συμβεί στην ελλάδα κάπου στο 2015-16. Μια πανέξυπνη ιδέα με όνομα iupgrade

Ουσιαστικά τα τζιμάνια της αισκουερ τα κανανε τατσι μιτσι κοτσι με την αλφα μπανκ και σου εγκρινανε πιστωτικη καρτα (Αμεξ μπλου ο αποπατος του καπιταλισμου οριο 1000€) και σε φεσωνανε δοσεις. 24 συγκεκριμένα. 

Στους 12 μήνες ΕΠΕΣΤΡΕΦΕΣ την συσκευή κ έπαιρνες την νέα και φυσικα…24 δόσεις. Ενας φαύλος κύκλος δόσεων αναθεμα κ αν το πιστωτικο όριο χωραγε ξανα αλλο κινητό. Τους είχα παρει και τηλ και τους ρωτησα κατι πολύ απλό. 

-Ουσιαστικα καθε 12 μηνες θα χρεωνομαι 24 δόσεις. Τι ακριβως κερδιζω;

-Καινούργιο κινητό κάθε χρόνο.

Εαν το κονσεπτ είναι πάλι αυτο μιλάμε για τραγικότητες προφανώς.

Τωρα εαν μιλάμε για σταθερή συνδρομή λες και πληρώνεις creative cloud τυπου 30€/μηνα προσωπικα ισως και να το συζητάω

Δεν ξερω ποιος απο εσάς θυμάται αυτο το iupgrade

Αυτό ακριβώς κάνει το iPhone Upgrade program που αναφέρει το άρθρο.

24 άτοκες δόσεις στο US μέσω Citizens Bank (https://www.apple.com/shop/iphone/iphone-upgrade-program), 20 άτοκες δόσεις μέσω Barclays στο UK (https://www.apple.com/uk/shop/iphone/iphone-upgrade-program) για το πιο πρόσφατο iPhone model μαζί με ασφάλεια AC+. Όταν εξοφλήσεις τις δόσεις μέχρι τέλους κρατάς τη συσκευή, αν θέλεις όμως όταν συμπληρώσεις 1 έτος πληρωμών (μετά και την 11η δόση δηλαδή) έχεις το δικαίωμα να επιστρέψεις αυτή την συσκευή και να ξεκινήσεις νέο πρόγραμμα δόσεων iUP για το νεότερο μοντέλο που η εταιρία σταθερά τόσα χρόνια διαθέτει κάθε Οκτώβρη.

 

Το συμφέρον της εταιρίας είναι ότι σε κρατάει κατά μία έννοια δέσμιο της (αν και εύκολα μπορείς να εξοφλήσεις όλες τις δόσεις και να αποδεσμευθείς χώρις να έχεις χασούρα), αλλά αυτοί που έτσι κι αλλιώς σκοπεύουν κάθε χρόνο να αγοράζουν το νεο iPhone δύσκολα θα το κάνουν, αφού θα τους έχει γίνει και συνήθειο πια να δίνουν το σταθερό μηνιάτικο.

Από τη μεριά του πελάτη τώρα, μπορείς να το δεις ως εξής. Σκέψου έναν φανατικό της Apple, που κάθε χρόνο day 1 αγοράζει το νεο iPhone. Πληρώνει 1.000€ ας πούμε να αγοράσει το νέο μοντέλο, μετά βάζει αγγελία το προηγούμενο για να πάρει πίσω 500-600€ (?), κοκ κάθε χρόνο. Με το πρόγραμμα συμβαίνει περίπου το ίδιο, αφού επιστρέφει το προηγούμενο μοντέλο "αποκτώντας" το καινούργιο έχοντας πληρώσει ~60% του κόστους της αρχικής συσκευής στο UK και ~50% στο US.

Εννοείται πως κερδισμένη πάντα είναι η εταιρία αφού θα τις έχει πληρωθεί ένα μεγάλο μέρους του αρχικού price tag της συσκςυής και η συσκευή θα καταλήξει πάλι στα χέρια της να την πουλήσει ως refurbished στις και πάλι υψηλές τιμές της.


Αυτό που καταλαβάινω από το άρθρο είναι ότι η Apple σκέφτεται να δημιουργήσει ένα νέο πρόγραμμα που αυτό θα γίνεται χρεώνοντας τον πελάτη κατευθείαν στο Apple ID του, γλυτώνοντας έτσι από τους μεσάζωντες (τράπεζες που εκδίδουν τα δάνεια) για να γλυτώσει κόστη, και το ερώτημα είναι στα διαδικαστικά του πως ακριβώς θα γίνεται.

 

39 λεπτά πριν, iolakos είπε

Έχει σκεφτεί κανένας σας ότι το concept "σου πουλάω ακριβή υπηρεσία και παίρνεις μαζί το hardware" υπάρχει ήδη στο Αμερικα;

https://www.xbox.com/en-US/xbox-all-access

Τα αμερικανάκια χωρίς προκαταβολή, χωρίς επιτόκιο, παίρνουν το xbox series x με 34.99 το μήνα για 24 μήνες και μετά τους μένει η κονσόλα. Είναι ένας υπέροχος τρόπος να τραβήξουν πελάτες, οι οποίοι με πρόσχημα τα παιχνίδια του ultimate πληρώνουν αυξημένη συνδρομή (η ετήσια συνδρομή κοστίζει γύρω στα 80 δολάρια στο cd keys) για να έχουν την κονσόλα τζάμπα. 

From $34.99/mo. for 24 months
No upfront cost.
0% APR^


JOIN NOW 
  • Xbox Series X console
  • 24 months of Xbox Game Pass Ultimate

 

Τα λεφτά αγαπητοί στο μέλλον θα έρχονται περισσότερο από τις συνδρομές υπηρεσιών και λιγότερο από την πώληση hardware. 

 

ΥΓ. Μην ονειρευόμαστε ότι κάτι τέτοιο θα έρθει ποτέ στο χωριό μας. Εδώ δεν υπάρχει καλά καλά κανονικό apple store, θα έρθει τέτοια υπηρεσία από τους retailers;

Αυτό ακριβώς που λες φίλε, είναι ίσως και αυτό που σκοπεύει να κάνει, ένα πλάνο 24-μηνων δόσεων μαζί με το Apple One Bundle (η και χωρίς) στο οποίο σου μένει η συσκευή στο τέλος, συνδυάζοντας την επιλογή να κάνεις αναβάθμιση συσκευής στο 12-μηνο με μια λογική αντίστοιχη του iUP.

Το άρθρο αποκλείει να υπάρχει ένα πλάνο που θα είναι αποκλειστικά δανεισμού και θα πρέπει να επιστρέφεται η συσκευή στο τέλος των πληρωμών χωρίς να μένει κάτι στον πελάτη. Εγώ από την άλλη δεν είμαι και τόσο σίγουρος. Αν το καλοσκεφτούμε το PS Plus και το Game Pass Ultimate, είναι ακριβώς κάτι τέτοιο. Πληρώνεις για να έχεις access σε μια γκάμα σημαντικών τίτλων, και όταν σταματάς την συνδρομή δεν σου ανήκει τίποτα (πέραν των αγορών που έκανες με τις έξτρα εκπτώσεις που έχουν τα μέλη). Αν πάρουμε το παράδειγμα πχ ενός πελάτη που ανανεώνει εσαεί το iPhone Upgrade Program, στην ουσία έχει και δεν έχει την συσκευή στην κατοχή του. Αν δε η Apple κάνει κάτι τέτοιο (πρόγραμμα δανεισμού/leasing όπως θες πέστο) με μια μείωση της τιμής συνδρομής της τάξεως 25-30% από την δόση του iPhone Upgrade Program, πιστεύω αρκετοί Apple fanatics θα δελεάζονταν, 25€/ μήνα για να έχουν πάντα το τελευταίο μοντέλο iPhone στην κατοχή τους όσο το δυνατόν νωρίτερα. Μια σκέψη μου βέβαια είναι αυτό, δε ξέρω αν υπάρχουν νόμοι που να το απαγορεύουν (αν κάπoιος γνωρίζει ας μας πει) μιάς και τότε αυτός που συμμετέχει θα είναι πραγματικά δέσμιος της εταιρίας.

Το μόνο σίγουρο είναι πως όπως λες φίλε iolakos το μεγαλύτερο μέρος των κερδών στο μέλλον οι εταιρίες θα το έχουν απο συνδρομές και όχι από πωλήσεις hardware (με το Game Pass Ultimate να είναι ένα σημείο αναφοράς προς αυτήν την κατεύθυνση πιστεύω). Με κάποια αντίστοιχη λογική μπορούμε να δούμε και τις πολιτικές των Game Developers χρόνια τώρα με τα DLCs. Η EA νομίζω ήδη έχει μεγαλύτερο μέρος κερδών από τον αέρα που πουλάει στο FUT, παρά από πωλήσεις retail games.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, adi32 είπε

Οκ αλλά παλιότερα μπορούσες με 10€ να αγοράσεις δύο μπαταρίες τις οποίες άλλαζες μόνος σου και μπορούσες σε ένα ταξίδι να έχεις μπαταρίες για μια βδομάδα χωρίς φόρτιση. Τώρα πρέπει να πας στο σέρβις να σου ξεκολλήσουν το κινητό και να στο κάνουν βίδες με κίνδυνο να πάθει ζημιά και να αποκτήσει σημάδια 

Και παλιότερα Έπαιρνες το γάιδαρο για να πας στην λαϊκή !!! Δεν έχει λογική αυτό !!δεν γίνεται να θελουμε ποιότητα Γυαλί αδιάβροχα και να λέμε κάποτε είχαμε 10 ευρώ μιλάμε για 1000 ευρώ συσκευές !!! Αν το Πλυντήριο η ψυγείου που έπαιρνες κοστίζει 1000 € και σου έλεγαν μετά από τρία χρόνια ότι θέλει ανταλλακτικό 50 € τι θα έλεγες ότι κάποτε τα είχαμε με παγάκια και τα πλέναμε στο ποτάμι; Μακάρι να το κάνει γρατζουνιές για να μου το αλλάξει με καινούργιο !!!  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Just_travel_everywhere είπε

Και παλιότερα Έπαιρνες το γάιδαρο για να πας στην λαϊκή !!! Δεν έχει λογική αυτό !!δεν γίνεται να θελουμε ποιότητα Γυαλί αδιάβροχα και να λέμε κάποτε είχαμε 10 ευρώ μιλάμε για 1000 ευρώ συσκευές !!! Αν το Πλυντήριο η ψυγείου που έπαιρνες κοστίζει 1000 € και σου έλεγαν μετά από τρία χρόνια ότι θέλει ανταλλακτικό 50 € τι θα έλεγες ότι κάποτε τα είχαμε με παγάκια και τα πλέναμε στο ποτάμι; Μακάρι να το κάνει γρατζουνιές για να μου το αλλάξει με καινούργιο !!!  

Όταν πήγα Samsung κινητό για αλλαγή μπαταρίας μου είπαν ότι επειδή πρέπει να ξεκολλήσει η οθόνη και επειδή είχα ένα σημαδάκι χιλιοστού αν σπάσει θα πρέπει να αλλάξω και οθόνη με έξοδα δικά μου. 

Όλα πιστεύεις τα κάνουν για το καλό της τεχνολογίας? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...