Προς το περιεχόμενο

παλιό pc δεν ανοίγει πάντα (775)


tzitzikas2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημέρα. παλιό μηχανάκι: asrock G31m-s, Q6600, 2X2gb ddr2 800mhz, ssd crucial bx500 240gb, τροφοδοτικό seasonic (Seasonic Power Supply 520W ATX 24 pin S12II-520 Active-PFC Retail P), κάρτα γραφικών μια παλιά nVidia GeForce 210 Rev1.0 1GB DDR3 PCI-E VGA DVI HDMI (Gigabyte)(GV-N210D3-1GI).

Μέχρι πριν 2 μήνες το μηχάνημα άνοιγε κανονικά (σημείωση: έχω πάντα ενεργοποιημένο το hybernate on απο windows 10 και την γρήγορη εκκίνηση γιατι αλλιώς στον τερματισμό, μετά τον τερματισμό τα fan επεξεργαστή και κουτιού συνέχιζαν να γυρίζουν), αλλά το τελευταίο διάστημα δεν ανοίγει πάντα, ειδικά αν έχω μέρες αρκετές να το ανοίξω. Γυρίζουν μόνο τα fan και δεν διαβάζει ο ssd (το κόκκινο led δεν ανάβει). Μετά απο πολλές επανεκκινήσεις ανοίγει. Τις επόμενες φορές που το ανοίγω μετά ανοίγει κανονικά. Οταν το είχε κάνει και δεν άνοιγε καθόλου, έκανα clear cmos και άνοιξε μετά. Τι λέτε να φταίει? Ειναι σίγουρα μητρική που την φοβάμαι με αυτούς τους σάπιους πυκνωτές που έχει (ποτέ ξανα σε 775 asrock!)? Η΄ μπορεί να είναι κάτι άλλο.? π.χ cpu? Η' αν ήταν cpu δεν θα άνοιγε ποτέ? Μετά όταν επανέλθει την ίδια μέρα ανοίγει πάντα, αλλά αν το αφήσω ημέρες, τότε προκύπτουν προβλήματα. 

Σκέφτομαι αν συνεχίσει το πρόβλημα να πάρω μια μητρική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δοκιμάσει 2ο τροφοδοτικό;

Έχεις καθαρίσει επιμελώς σκόνες κτλ;

Θα είναι τα πρώτα που θα δοκίμαζα, χωρίς να ξέρω τι φταίει, θα θεωρούσα τα πάντα ύποπτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Το τροφοδοτικό είναι δίετιας έχει δουλέψει λίγο και μόνο σε αυτό το μηχάνημα, δηλαδή στο ρελαντί με.χαμηλο φορτίο, όποτε δεν ζοριστηκε ποτέ, και είναι επώνυμο. Δεν νομίζω να είναι από psu, ελάχιστες πιθανότητες δίνω εκτός αν έπεσα σε.ελλατωματικο. επειδή για ένα χρόνο δούλευε καλά μάλλον δεν είναι τροφοδοτικό. Εγώ ρίχνω πιο πολλές πιθανότητες.σε μητρική γιατί την αγόρασα μεταχειρισμένη και δεν ξέρω πόσες εργατοώρες έχει γράψει πιο πριν και επίσης έχει αυτούς τους παλιούς σάπιους.πυκνωτεε (όχι solid) που δεν είναι για πολλά.απλα μου κάνει εντύπωση που όταν μένει μέρες κλειστό μετά έχει πρόβλημα.να μπουταρει.

Αλλο.psu δεν υπάρχει.

2 ώρες πριν, aris73 είπε

Καλημέρα.

βάλε μια πόζα να δούμε το μηχάνημα.

Δοκίμασε και μια διανομή για να δεις συμπεριφορά,

γεια.

Το πρόβλημα δεν είναι στο μπουταρισ α, όταν συμβαίνει αυτό δεν ποσταρει bios καν, μόνο τα fan δουλευουν.

Επεξ/σία από tzitzikas2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα αυτά που γράφεις για το τροφοδοτικό δεν είναι λόγοι για να το αποκλείσουμε. Από την αρχική σου περιγραφή  μου κάνει για τροφοδοτικό ή μητρική Αλλά πρέπει να εξεταστούν ένα ένα τα parts για να βγει ασφαλές συμπέρασμα. Δεν αποκλείεται φυσικά να φταίει και κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, tzitzikas2 είπε

Καλησπέρα. Το τροφοδοτικό είναι δίετιας έχει δουλέψει λίγο και μόνο σε αυτό το μηχάνημα, δηλαδή στο ρελαντί με.χαμηλο φορτίο, όποτε δεν ζοριστηκε ποτέ, και είναι επώνυμο. Δεν νομίζω να είναι από psu, ελάχιστες πιθανότητες δίνω εκτός αν έπεσα σε.ελλατωματικο. επειδή για ένα χρόνο δούλευε καλά μάλλον δεν είναι τροφοδοτικό. Εγώ ρίχνω πιο πολλές πιθανότητες.σε μητρική γιατί την αγόρασα μεταχειρισμένη και δεν ξέρω πόσες εργατοώρες έχει γράψει πιο πριν και επίσης έχει αυτούς τους παλιούς σάπιους.πυκνωτεε (όχι solid) που δεν είναι για πολλά.απλα μου κάνει εντύπωση που όταν μένει μέρες κλειστό μετά έχει πρόβλημα.να μπουταρει.

Αλλο.psu δεν υπάρχει.

Το πρόβλημα δεν είναι στο μπουταρισ α, όταν συμβαίνει αυτό δεν ποσταρει bios καν, μόνο τα fan δουλευουν.

τον εχεις overclock τον 6600?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, triplex1 είπε

τον εχεις overclock τον 6600?

όχι, και γενικά όταν δουλεύει είναι στο πολύ χαλαρό, έχω στήσει ένα παλιό pc για την κόρη μου με αυτά τα υλικά και δεν τον έχω overclock. Επειδή την cpu την είχα αγοράσει μεταχειρισμένη, δεν μπορώ να ξέρω πόσο την είχε ζορίσει ο προηγούμενος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tzitzikas2 είπε

όχι, και γενικά όταν δουλεύει είναι στο πολύ χαλαρό, έχω στήσει ένα παλιό pc για την κόρη μου με αυτά τα υλικά και δεν τον έχω overclock. Επειδή την cpu την είχα αγοράσει μεταχειρισμένη, δεν μπορώ να ξέρω πόσο την είχε ζορίσει ο προηγούμενος. 

Σε ρωτησα γιατι ειναι ενεργοβορος ο συγκεκριμενος , το τροφοδοτικο ειπες ειναι καλο , οποτε εστιαζεις σε μητρικη , βρες νια καλυτερη και φθηνη και ριξε επανω τα πραγματα ολα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o slcr είναι (G0 revision) TDP=95w. Το τροφοδοτικό είναι 520w, οπότε νομίζω δουλεύει στο ρελαντί πάντα. Η θερμοκρασία στα σχετικά λογισμικά speccy, hwinfo δεν ξεπερνάει γενικά τους 40oC γιαιτ έχω και ψύκτρα Arctic Freezer 7 Pro Rev. 2 

IMG_20200323_110518.jpg

IMG_20200322_123750.jpg

IMG_20200322_123758.jpg

IMG_20200322_123844.jpg

IMG_20200323_110536.jpg

IMG_20200322_123909.jpg

IMG_20200322_123844.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δες μηπως εχεις καποιον φουσκομενο πικνωτη η κατι πανω στην μητρικη που να εχει αλλιωθει απο τον καιρο.

εμενα για κατι τετοιο μου φαινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, nikos1982 είπε

δες μηπως εχεις καποιον φουσκομενο πικνωτη η κατι πανω στην μητρικη που να εχει αλλιωθει απο τον καιρο.

εμενα για κατι τετοιο μου φαινεται.

καλησπέρα. οπτικά δεν φάινεται κάποιος πυκνωτής να έχει τέτοιο θέμα. Βέβαια επειδή αυτοί οι πυκνωτές είναί οτι χειρότερο ποτε δεν ξέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που φαίνεται στη κόκκινη κάρτα (κάρτα ήχου;) είναι σκόνη;

Κάνε έναν κόπο και κάνε ένα καλό καθάρισμα...

πινελάκι - φυσερό, λύσε κάρτες, βγάλε μνήμες και μετά τα ξαναλέμε.

Είναι το μόνο που μπορείς να κάνει μόνος και ανέξοδα.

Αν δεν έχεις spare parts είναι δύσκολο να φτάσεις σε επίλυση βλάβης μόνος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν έχεις έναν  άλλο 775 cpu μπορείς να τον κουμπώσεις για να δεις αν φταίει τελικά ο 6600. Ακόμα και να μην έχεις μπορεί να σου δώσει ένας φίλος ή να αγοράσεις έναν με 5 ευρώ. Αν δουλέψει το φταίξιμο είναι του 6600. Αλλιώς τρέξε διαγνωστικά για μνήμες,δίσκο και αν έχεις άλλο psu δοκίμασε το. Αν όλα είναι οκ τότε κατά 99% είναι η μητρική.

Επεξ/σία από fotaras76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...