Προς το περιεχόμενο

Αξίζει αγορά φτηνού HTIB (LG LHB655NW) ή να μείνω με τον ήχο της TV?


cn399

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

έχω μία 77άρα LG G1. Δεν έχω εξωτερικό ήχο (soundbar, ηχεία ή οτιδήποτε άλλο) λόγω του ότι τον περισσότερο χρόνο η TV παίζει σε αρκετά χαμηλό volume. Πχ συνήθως βλέπω καμιά ταινία με τη σύζυγο το βράδυ την ώρα που στο δίπλα δωμάτιο κοιμούνται τα παιδιά. Αν θέλω να ακούσω μουσική, δεν την ακούω στην TV (ούτε από ηχεία, αλλά από αξιοπρεπή ακουστικά). Δε νομίζω να έχουμε ξεπεράσει ποτέ το 20/100 στο volume της TV (συνήθως πολύ χαμηλότερα).

Λόγω και του μεγάλου κόστους για την αγορά της συγκεκριμένης TV, θα υπήρχε ίσως ένα μάξιμουμ 430 ευρώ για αγορά ήχου από MediaMarkt (λόγω δωροεπιταγής). Το κατάστημα πουλάει αυτό σε αυτά τα λεφτά:

https://www.mediamarkt.gr/product/tileorasi-psuxagogia/dvd-blu-ray-home-cinema/home-cinema/lg-lhb655nw-home-cinema-51-wireless/1229814

Από σύντομη αναζήτηση φαίνεται να έχει καλές κριτικές σε site όπως το skroutz, αλλά άτομα σε εξειδικευμένα φόρουμ που ασχολούνται με ήχο το θεωρούν σκουπίδι (με καλά και πειστικά επιχειρήματα).

Το συγκεκριμένο μου ερώτημα είναι: Θεωρείτε ότι με το παραπάνω σύστημα θα δω σημαντική διαφορά από τον ήχο της G1 (κυρίως λόγω surround); 

Δεν υπάρχει δυνατότητα για μεγαλύτερο budget. Δεν υπάρχει περίπτωση να χτίσω κάποιο καλύτερο σε βάθος χρόνου. Οι δύο επιλογές είναι:

Α) Μένω με τον ήχο της TV

B ) Παίρνω κάτι τώρα με έως 430 ευρώ (πχ το παραπάνω ή κάποια ηχομπάρα όπως την JBL 2.1 Deep Bass).

Αν μία τέτοια φτηνή λύση είναι εξαιρετικά κακής ποιότητας, τότε καλύτερα να μείνω με τον ήχο της TV, να γλυτώσω τα χρήματα και να μη φορτώσω και το (μικρό) καθιστικό μας με συσκευές. Αν όμως δω σημαντική διαφορά, θα τα έδινα ευχαρίστως για τις λίγες φορές που βλέπουμε με ανεβασμένο volume, και ας μην πλησιάζει κατά διάνοια τον ήχο που θα είχα με ένα σοβαρό σύστημα.

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα λέει ωραία κάποιος στο reddit για τα συγκεκριμένα:

https://www.reddit.com/r/hometheater/comments/b11spc/is_lg_lhb655nw_any_good/eiin1vq/

Γενικά αυτές οι All in One λύσεις όντως περισσότερο πληρώνεις την εμφάνιση και συνδεσιμότητα, παρά τη ποιότητα του ήχου. Προσωπικά δε θα πήγαινα σε τέτοια λύση ποτέ. Καλύτερα πάρε κάτι άλλο με τη δωροεπιταγή.

Τώρα για πιο αξιοπρεπή ήχο, καθώς δεν έχω μεγάλη εμπειρία από soundbars (2-3 που έχω ακούσει ήταν αρκετά αποθαρρυντικά τα αποτελέσματα), θα πρότεινα είτε ένα ζευγάρι αυτοενισχυόμενα ηχεία, και να πάρεις έξοδο από την οπτική της τηλεόρασης, είτε ένας AVR πολυκάναλος ενισχυτής και 3 ηχεία (Αριστερό - Κεντρικό - Δεξί) και σύνδεση μέσω eARC. Δε μπορώ να τονίσω πόσο καλή δουλειά κάνει το κεντρικό ηχείο τις ταινίες, και ειδικά στις ομιλίες. Εκεί η αναβάθμιση είναι τρομερά αισθητή, και πλησιάζεις αρκετά σε πιο κινηματογραφική εμπειρία, με προοπτική να βάλεις και 2 surround ηχεία μελλοντικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/3/2022 στις 9:23 ΠΜ, cn399 είπε

Καλησπέρα σε όλους,

έχω μία 77άρα LG G1. Δεν έχω εξωτερικό ήχο (soundbar, ηχεία ή οτιδήποτε άλλο) λόγω του ότι τον περισσότερο χρόνο η TV παίζει σε αρκετά χαμηλό volume. Πχ συνήθως βλέπω καμιά ταινία με τη σύζυγο το βράδυ την ώρα που στο δίπλα δωμάτιο κοιμούνται τα παιδιά. Αν θέλω να ακούσω μουσική, δεν την ακούω στην TV (ούτε από ηχεία, αλλά από αξιοπρεπή ακουστικά). Δε νομίζω να έχουμε ξεπεράσει ποτέ το 20/100 στο volume της TV (συνήθως πολύ χαμηλότερα).

Λόγω και του μεγάλου κόστους για την αγορά της συγκεκριμένης TV, θα υπήρχε ίσως ένα μάξιμουμ 430 ευρώ για αγορά ήχου από MediaMarkt (λόγω δωροεπιταγής). Το κατάστημα πουλάει αυτό σε αυτά τα λεφτά:

https://www.mediamarkt.gr/product/tileorasi-psuxagogia/dvd-blu-ray-home-cinema/home-cinema/lg-lhb655nw-home-cinema-51-wireless/1229814

Από σύντομη αναζήτηση φαίνεται να έχει καλές κριτικές σε site όπως το skroutz, αλλά άτομα σε εξειδικευμένα φόρουμ που ασχολούνται με ήχο το θεωρούν σκουπίδι (με καλά και πειστικά επιχειρήματα).

Το συγκεκριμένο μου ερώτημα είναι: Θεωρείτε ότι με το παραπάνω σύστημα θα δω σημαντική διαφορά από τον ήχο της G1 (κυρίως λόγω surround); 

Δεν υπάρχει δυνατότητα για μεγαλύτερο budget. Δεν υπάρχει περίπτωση να χτίσω κάποιο καλύτερο σε βάθος χρόνου. Οι δύο επιλογές είναι:

Α) Μένω με τον ήχο της TV

B ) Παίρνω κάτι τώρα με έως 430 ευρώ (πχ το παραπάνω ή κάποια ηχομπάρα όπως την JBL 2.1 Deep Bass).

Αν μία τέτοια φτηνή λύση είναι εξαιρετικά κακής ποιότητας, τότε καλύτερα να μείνω με τον ήχο της TV, να γλυτώσω τα χρήματα και να μη φορτώσω και το (μικρό) καθιστικό μας με συσκευές. Αν όμως δω σημαντική διαφορά, θα τα έδινα ευχαρίστως για τις λίγες φορές που βλέπουμε με ανεβασμένο volume, και ας μην πλησιάζει κατά διάνοια τον ήχο που θα είχα με ένα σοβαρό σύστημα.

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!

 

Καλημερα.

Αν η ερωτηση ειναι κλειστη, και απλα απανταται με ενα ναι ή ενα οχι,τοτε ναι ο ηχος θα ειναι καλυτερος απο αυτον που σου δινει η τηλεοραση.

Αν η ερωτηση ειναι ανοιχτη,και προστεθουν 4-5 μεταβλητες(ποσο καλυτερος,ποσο βολικο ειναι να φορτωσω τον χωρο μου με 5 κουμουτσες,ποσο καλυτερος απο τον ηχο των ακουστικων μου,ποσο χαλια σε συγκριση με τον ηχο που θεωρουν καλο οι audiophiles κλπ κλπ) τοτε αστο καλυτερα.

Απο την στιγμη που το μπατζετ σου ειναι συγκεκριμενο, οπως και το σημειο αγορας λογω της δωροεπιταγης,τοτε ισως καλυτερα ειναι να πας σε κατι πιο απλο.

Κατι αντιστοιχο ισως με το παρακατω που ειναι σε προσφορα τωρα που μιλαμε και που σε συγκριση με την JBL που σκεφτεσαι κανει και τα μισα λεφτα, 

https://www.mediamarkt.gr/product/tileorasi-psuxagogia/dvd-blu-ray-home-cinema/soundbars/soundbar-hw-a550-21-me-subwoofer/1607157 

Παλι καλυτερος ειναι ο ηχος απο αυτον της τηλεορασης,δεν θα φορτωσεις τον χωρο σου και θα σου μεινουν και καποια λεφτα για αλλη αγορα ή αναγκη.

Αν ομως θελεις surround ηχο,για να χαρεις σε καμια ταινια,τα μπαμ-μπουμ,μπρος-πισω τα ελικοπτερα ή τα διαστημοπλοια κλπ κλπ τοτε μινιμουμ ειναι μια λυση αντιστοιχη με το συστημα της LG.

Και σε κοστος αλλα και σε ποιοτητα.

Φιλικα Βασιλης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν η δωροεπιταγή είναι για κάποιο σχετικά μεγάλο χρονικό διάστημα κάνε λίγο υπομονή και αφού εξοικονόμησεις κάποια χρήματα πάρε κάτι καλύτερο.

Επεξ/σία από grandp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@cn399 για μενα, ανετα σε αυτο το ποσο μπορεις να επενδυσεις σε καποια ηχομπαρα της lg μαζι με τα πισω ηχεια.

Επισης σχετικα με την δωροεπιταγη κ τα κουπονια, πολλοι κανουν το εξης "κολπο". αγοραζουν δωροκαρτα με το ποσο του κουπονιου οποτε επεκτεινεται το χρονικο περιθωριο που εχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...