Προς το περιεχόμενο

macs fan control


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

 - η απορία μου έχει να κάνει με τον αν είναι χρήσιμο το συγκεκριμένο app 

η κάνει μεγαλύτερο κακό στους σένσορες

- ρωτώ διότι μετά από καθαρισμό ανεμιστήρων και αλλαγή πάστας 

ακόμα ξεφυσάει το macbook  

- χρησιμοποιείτε κάποιο app για παρακολούθηση και ρύθμιση θερμοκρασιών

στο μηχάνημα σας; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, userino είπε

 - η απορία μου έχει να κάνει με τον αν είναι χρήσιμο το συγκεκριμένο app 

η κάνει μεγαλύτερο κακό στους σένσορες

- ρωτώ διότι μετά από καθαρισμό ανεμιστήρων και αλλαγή πάστας 

ακόμα ξεφυσάει το macbook  

- χρησιμοποιείτε κάποιο app για παρακολούθηση και ρύθμιση θερμοκρασιών

στο μηχάνημα σας; 

 

Ποιο macbook με τι λειτουργικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
20 λεπτά πριν, atheatos είπε

Ποιο macbook με τι λειτουργικό?

MacBook Pro Retina, 15-inch,Mid 2015 

Monterey 12.2.1

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατά βάση το Mac διαθέτει διατάξεις ασφάλειας που το προστατεύουν από τυχούσα υπερθέρμανση. Συνεπώς το "ξεφύσημα" των ανεμιστήρων προφανώς εντάσσεται στην διατήρηση της θερμοκρασίας σε φυσιολογικά επίπεδα. Κοντολογίς οι στροφές των ανεμιστήρων διαφοροποιούνται από το σύστημα σε συνάρτηση με τις εκάστοτε ανάγκες.

Ενεργοποιώντας λοιπόν το fan control ή οποιοδήποτε συναφές utility παρεμποδίζονται οι ανεμιστήρες να λειτουργήσουν όπως έχουν σχεδιαστεί, ενίοτε με δυσάρεστες επιπτώσεις. Ή, αν θέλεις, αντιμετωπίζεται το σύμπτωμα και όχι το αίτιο (εφ' όσον όντως συντρέχει υπερθέρμανση).

Τα αίτια που μπορεί να προκαλέσουν υπερβολική δραστηριότητα των ανεμιστήρων είναι πολλά. Mεταξύ άλλων μπορεί να συντρέχει ανεπάρκεια της RAM, ή το μηχάνημα δεν "σηκώνει" κάποια εφαρμογή, ή κάποιο antivirus ή internet scanner γονατίζει το σύστημα, ακόμη και προβληματική μπαταρία.

Όλα αυτά θα πρέπει να τα ψάξεις. 

Επεξ/σία από epinki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, epinki είπε

Κατά βάση το Mac διαθέτει διατάξεις ασφάλειας που το προστατεύουν από τυχούσα υπερθέρμανση. Συνεπώς το "ξεφύσημα" των ανεμιστήρων προφανώς εντάσσεται στην διατήρηση της θερμοκρασίας σε φυσιολογικά επίπεδα. Κοντολογίς οι στροφές των ανεμιστήρων διαφοροποιούνται από το σύστημα σε συνάρτηση με τις εκάστοτε ανάγκες.

Ενεργοποιώντας λοιπόν το fan control ή οποιοδήποτε συναφές utility παρεμποδίζονται οι ανεμιστήρες να λειτουργήσουν όπως έχουν σχεδιαστεί, ενίοτε με δυσάρεστες επιπτώσεις. Ή, αν θέλεις, αντιμετωπίζεται το σύμπτωμα και όχι το αίτιο (εφ' όσον όντως συντρέχει υπερθέρμανση).

Τα αίτια που μπορεί να προκαλέσουν υπερβολική δραστηριότητα των ανεμιστήρων είναι πολλά. Mεταξύ άλλων μπορεί να συντρέχει ανεπάρκεια της RAM, ή το μηχάνημα δεν "σηκώνει" κάποια εφαρμογή, ή κάποιο antivirus ή internet scanner γονατίζει το σύστημα, ακόμη και προβληματική μπαταρία.

Όλα αυτά θα πρέπει να τα ψάξεις. 

 - απεγκατέστησα το app και θα παρατηρήσω πως θα πάει

 - η μνήμη μου είναι 16 GB  - antivirus δεν χρησιμοποιώ παρά μόνο adguard σε brave και mozila κι η μπαταρία  έχει 400 κύκλους φόρτισης 

-την σχετικά μεγαλύτερη διέγερση των fans την έχω παίζοντας ένα απλό online παιχνίδι  το zoo.gr

παρά όταν βλέπω ένα υψηλής ανάλυσης βίντεο με άλλα ανοιχτά παράθυρα στο youtube όχι τόσο με τον brave όσο με τον ff

- υπάρχει περίπτωση να είναι ποιο φιλικά γραμμένη η σελίδα τους για chromium  browsers ;

-το λέω διότι και με chrome  δεν είχα θέμα 

Επεξ/σία από userino
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 16RAM, η επάρκεια μνήμης προφανώς βγαίνει από το κάδρο, αφού δε φαίνεται να εμπλέκεται μόνο ένα παιγνίδι τα πράγματα απλουστεύονται.

Πιθανόν το παιγνίδι να είναι κακογραμμένο,  όμως αυτό δεν ελέγχεται. 

1. Έλεγξε τις επιδόσεις του Wi-Fi. Με πατημένο το πλήκτρο option click το εικονίδιο του στη menu  bar, οπότε θα δεις τις παραμέτρους του.
2. Με ανοιχτό το παιγνίδι, στην "Παρακολούθηση δραστηριότητας" έλεγξε την ανάλωση του σε %CPU.

Αν τα πιο πάνω είναι εν τάξει και το θέμα επιμένει, θα έλεγα να επιλέξεις τον Chrome. Φαίνεται να έχει καλύτερη συμβατότητα με το παιγνίδι. Ο Safari πως συμπεριφέρεται ;. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δωσω και γω τα 2 cents μου 

- IMAC 2010 παίζει 12 χρονια με smcfancontrol ανοιχτο σε 2 προφιλ (nominal 2k στροφε - 2.5k και heavy 3.5k - 4.5k στροφες αναλογα τον ανεμιστηρα , εχει 3). Απο γνωστο μου που ειχε ψαχτει πολυ με το συγκεκριμενο , η apple στα παλια μοντελα (που ρουφαγαν και πολυ ενεργεια λογω αρχιτεκτονικης στα 32nm ή ποσο ηταν τοτε) δεν ειχες θεμα με το συγκεκριμενο. 12 χρονια το ιδιο μηχανημα δουλευοταν τα 8 απο μενα και τωρα τα τελευταια 5 απο τους γονεις μου και δεν ειχε ποτε θεμα τιποτα (ο λογος που το εβαλα in the first place οι θερμοκρασιες του σκληρου που ανεβαιναν εως 54 βαθμους ενω με το smcfancontrol ποτε πανω απο 48).

- σε νεοτερα μοντελα δε ξερω αν θα το εβαζα γιατι ειναι ηδη πολυ αθορυβα (macbook pro m1 pro που εχω 2 μηνες και δεν εχω ακουσει τον ανεμιστηρα ενω το δουλευω 10 ωρες τη μερα).

Συνεπως σε παλιο μοντελο που ζεσταινεται θα εβαζα , σε νεο μηχανημα δε βλεπω το λογο (για λαπτοπ μια καλη βαση με 1 εξτρα ανεμιστηρα απο κατω ειναι μια χαρα επιλογη ή μια βαση να το σηκωνει και να εχει καλυτερα thermals).

Ελπιζω να βοηθησα !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
16 ώρες πριν, epinki είπε

Με 16RAM, η επάρκεια μνήμης προφανώς βγαίνει από το κάδρο, αφού δε φαίνεται να εμπλέκεται μόνο ένα παιγνίδι τα πράγματα απλουστεύονται.

Πιθανόν το παιγνίδι να είναι κακογραμμένο,  όμως αυτό δεν ελέγχεται. 

1. Έλεγξε τις επιδόσεις του Wi-Fi. Με πατημένο το πλήκτρο option click το εικονίδιο του στη menu  bar, οπότε θα δεις τις παραμέτρους του.
2. Με ανοιχτό το παιγνίδι, στην "Παρακολούθηση δραστηριότητας" έλεγξε την ανάλωση του σε %CPU.

Αν τα πιο πάνω είναι εν τάξει και το θέμα επιμένει, θα έλεγα να επιλέξεις τον Chrome. Φαίνεται να έχει καλύτερη συμβατότητα με το παιγνίδι. Ο Safari πως συμπεριφέρεται ;. 

Το wifi δείχνει εντάξει  ενώ ο mozila σε πραγματικό χρόνο παιχνιδιού δεν ξεζουμίζει  την cpu  - 10 με 12 %

κι o safari μπορώ να πω συμπεριφέρεται αναλόγως του ff

- έχω την αίσθηση πως το παιχνίδι είναι κακογραμμένο η κατά βούληση κομμένο και ραμμένο για chromium browsers

- ανάμεσα σε brave και chrome προτείνεις τον δεύτερο για Mac os ε;

16 ώρες πριν, gianso είπε

Να δωσω και γω τα 2 cents μου 

- IMAC 2010 παίζει 12 χρονια με smcfancontrol ανοιχτο σε 2 προφιλ (nominal 2k στροφε - 2.5k και heavy 3.5k - 4.5k στροφες αναλογα τον ανεμιστηρα , εχει 3). Απο γνωστο μου που ειχε ψαχτει πολυ με το συγκεκριμενο , η apple στα παλια μοντελα (που ρουφαγαν και πολυ ενεργεια λογω αρχιτεκτονικης στα 32nm ή ποσο ηταν τοτε) δεν ειχες θεμα με το συγκεκριμενο. 12 χρονια το ιδιο μηχανημα δουλευοταν τα 8 απο μενα και τωρα τα τελευταια 5 απο τους γονεις μου και δεν ειχε ποτε θεμα τιποτα (ο λογος που το εβαλα in the first place οι θερμοκρασιες του σκληρου που ανεβαιναν εως 54 βαθμους ενω με το smcfancontrol ποτε πανω απο 48).

- σε νεοτερα μοντελα δε ξερω αν θα το εβαζα γιατι ειναι ηδη πολυ αθορυβα (macbook pro m1 pro που εχω 2 μηνες και δεν εχω ακουσει τον ανεμιστηρα ενω το δουλευω 10 ωρες τη μερα).

Συνεπως σε παλιο μοντελο που ζεσταινεται θα εβαζα , σε νεο μηχανημα δε βλεπω το λογο (για λαπτοπ μια καλη βαση με 1 εξτρα ανεμιστηρα απο κατω ειναι μια χαρα επιλογη ή μια βαση να το σηκωνει και να εχει καλυτερα thermals).

Ελπιζω να βοηθησα !!!

- ευχαριστώ σε! 

- θα το δοκιμάσω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, userino είπε

 

- ανάμεσα σε brave και chrome προτείνεις τον δεύτερο για Mac os ε;

 

Νομίζω ότι ο Chrome γενικότερα είναι καλύτερος, παρ' ότι μνημοβόρος. Όμως -με 16RAM- δεν θα έχεις πρόβλημα με αυτό.

Πάντως θα σου έλεγα να δοκιμάσεις και με τον Safari.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
51 λεπτά πριν, epinki είπε

Νομίζω ότι ο Chrome γενικότερα είναι καλύτερος, παρ' ότι μνημοβόρος. Όμως -με 16RAM- δεν θα έχεις πρόβλημα με αυτό.

Πάντως θα σου έλεγα να δοκιμάσεις και με τον Safari.

 - αν και από θέμα πρακτικότητας δεν λέει πολλά ο safari

είναι ταχύτατος αλλά και ξεχασμένος

- ένα καλό νοικοκύρεμα  σίγουρα το χρειάζεται

 - πάραυτα δεν μπορώ να βρω ένα adblock της προκοπής

-έχεις καμιά πρόταση επ΄ αυτού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, userino είπε

 - πάραυτα δεν μπορώ να βρω ένα adblock της προκοπής

-έχεις καμιά πρόταση επ΄ αυτού;

Θα έλεγα ότι πρόκειται για μια  "αμφιλεγόμενη ιστορία", αφού  οι κριτικές για το όποιο adblock μπορεί να είναι ακόμη και διαμετρικά αντίθετες.

Συνεπώς το ψάχνεις. 🙂

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
17 λεπτά πριν, epinki είπε

Θα έλεγα ότι πρόκειται για μια  "αμφιλεγόμενη ιστορία", αφού  οι κριτικές για το όποιο adblock μπορεί να είναι ακόμη και διαμετρικά αντίθετες.

Συνεπώς το ψάχνεις. 🙂

 

 - ευχαριστώ σε για το ενδιαφέρον σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-οδηγία προς σκέψη

-ξήλωσα όλα τα fans app και μετά από smc resetting 

γύρισα με "ότι συνεπάγεται" σε Safari

-ησύχασε το σύμπαν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...