Προς το περιεχόμενο

Official Anime, Manga/Manhwa/Manhua Topic.


Sonam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, W0zzAp είπε

Βασικα αυτη ειναι ολοι η ιδεα ο Ainz και ολο το guild που δουλευει για αυτον λειτουργουν σαν "κακοι",μιας και στο τελος θελουν να κανουν παγκοσμια αυτοκρατορια.Απλα ο Ainz ειναι ο καλοκαρδος της υποθεσης αλλα δεν θελει να το πολυδειχνει.

Αυτο παρουσιαστηκε πολυ ωραια στην 2η σεζον με τους lizardman που ηταν οι καλοι της υποθεσεις και ηρθαν ας που με οι κακοι να τους κατακτησουν και βασικα αυτο ηταν αυτο το κομματι που μου αρεσε περισσοτερο απο ολη την 2η σεζον.

To lizard κομμάτι ήταν μακράν το αγαπημένο μου 

για τα ιντρο, οντως δε κολαει του ΑΟΤ αλλα εγω το βρισκω τελειο, πολυ καλη μουσικη, βασικα φετος τρομερα ιντρο με του overlord να ξεχωριζει imho

@W0zzAp στην αρχη στο σπιτι με τον Ερεν που καθαριζει, αν παρατηρησεις ειναι καπως, και η Μικασα

Επεξ/σία από najinblue3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν αντιλεγω αν ετσι πανε να το περασουν(ειδικα με βαση αυτα που ειδαμε στο 1ο επεισοδιο της 3ης season) απλα επειδη υποτιθεται οτι βασιζεται σε mmo rpg παιχνιδι(1ο επεισοδιο πρωτης season)που αυτα στην πραξη δεν γινονται. Δηλαδη δεν γινεται τοσο απλα να αλλαξει ενας χαρακτηρας τον τροπο που λειτουργει ενα παιχνιδι και να γινει αυτος ο κεντρικος κακος(ειδικα αν σκεφτουμε οτι υπαρχουν και οι υπολοιποι παικτες που εχουν εξαφανιστει και τους ψαχνει να τους βρει).

Ναι οκ ξερω οτι δεν βασιζεται σε πραγματικα γεγονοτα απλα ξεφευγει αρκετα απο το ολο κομματι του mmorpg.
 

Γενικα απο την αρχη του Overlord πολλα πραγματα δεν μου κολλανε καθολου στον ολο τροπο λειτουργιας του Nazarik και του κεντρικου χαρακτηρα που ισως φταιει στην κακη μεταφορα απο το Light Novel οπως πχ

Πως γινεται ενας παικτης ενος παιχνιδιου να δημιουργει τοσο δυνατα npc οπως ειναι οι ακολουθοι του που στην ουσια τους εχουν ολους τους αλλους(ειδικα οι κεντρικοι guardians).

Πως γινεται η Shalltear σαν npc να ξερει/γνωριζει τις αδυναμιες του Ains απο την μαχη στην πρωτη season.

ή πχ σε αυτη την season το σχεδιο για παγκοσμια κυριαρχια πως το αυτοσχεδιασαν τα npc(αφου ο Ains δεν ειχε ιδεα αφου υποτιθεται οτι γνωριζει πως λειτουργουν/σκεφτονται αφου αυτος τους εχει προγραμματισει).

Γενικα για οσους απο μας εχουμε παιξει τα γνωστα mmorpg παιχνιδια,δεν βγαζουν παρα πολλα πραγματα ακρη αν τα καλο σκεφτεις. Βεβαια ισως σε αυτο να φταιει η κακη μεταφορα και στο LN να τα εξηγουν καλυτερα.

 

Αν δειτε πιο προσεκτικα το πρωτο επεισοδιο της πρωτης σειρας θα καταλαβαιτε τι εννοω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι ενω στην ουσια βασιζεται σε mmorpg στην συνεχεια απλα γινεται το παιχνιδι πραγματικοτητα.Στην ουσια μια σειρα φαντασιας γιαυτο πχ δεν υπαρχουν μπαρες ζωης απο πανω ή γενικα στοιχεια απο mmorpg.Τα npc εχουν παρει σαρκα και οστα ,δεν ειναι πια npc εχουν δικια τους ζωη δηλαδη.

Το οτι ειναι-ηταν mmo game το ξερουμε αλλα απτο πρωτο κιολας επεισοδιο νομιζω φανηκε οτι δεν θα δειξει τετοια στοιχεια,οπως πχ το log horizon.Στην ουσια το mmo εγινε πραγματικοτητα χωρις npc και λοιπα,απλα ενα anime φαντασιας με καποια στοιχεια απο mmo οπως ηταν το γνωστο πια επεισοδιο με τα items που κολλαγε πανω του ο Ainz.Σαν να ειναι στο συμπαν του Dungeons and Dragons :P

Για υπολοιπους παικτες δεν ξερεουμε αν υπαρχουν γιατι υποτιθεται οτι ειχε μεινει μονος του πριν κλεισουν οι servers του συγκεκριμενου game,πιθανως να ειναι ο μονος ή να υπαρχεις αλλος ενας που να μας τον δειξει προς το φιναλε του light novel(γιατι στο anime δεν πιστευω οτι θα δουμε τελος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να και κατι που δεν ηξερα,οτι η guild του Momonga ηταν στην ουσια guild απο PK ers(player killers,οσοι εχουν παιξει lineage θα καταλαβουν αμεσως :P)

Εδω καποιες παραπανω λεπτομερειες και για τον νεο κοσμο που εχουν μεταφερθει,κατι που ουτε αυτο το εξηγει πληρως στο anime.Προσοχη εχει και μερικα spoiler μεσα.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Overlord_(novel_series)_characters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψοφος στους PKers :P

Η αληθεια ειναι οτι δεν θυμαμαι να ειχε αναφερθει αυτο στο anime.Προφανως ειναι ενα απτα πολλα κομματια που εχουν κοψει στην μεταφορα

Επεξ/σία από W0zzAp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, W0zzAp είπε

Ψοφος στου PKers :P

Η αληθεια ειναι οτι δεν θυμαμαι να ειχε αναφερθει αυτο στο anime.Προφανως ειναι ενα απτα πολλα κομματια που εχουν κοψει στην μεταφορα

Υποτιθεται οτι στην αρχη του πρωτου επεισοδιου βλεπεις κατι τυπαδες και μαγειες με πανοπλιες που την πεφτουν στους σκελετους,και πρεπει να καταλαβεις οτι αυτοι ειναι κανονικοι παικτες σαν τον Momonga(μη χεσω)οι οποιοι βεβαια για αγνωστο λογο ψοφησαν στην εισοδο απο τους μικρους σκελετους. Ασχετως του οτι ειναι ιδιοι εμφανησιακα με τους ανθρωπους που βλεπουμε σαν Npc στις επομενες season και ουτε αναφερει πουθενα τιποτα για Player killer.

Γιατι οκ αντε πες οτι ειναι ο μονος απο την guild του που εμεινε μεσα πριν πεσουν οι servers.Οι υπολοιποι παικτες(κανονικοι ανθρωποι)αφου ηταν τοσο γνωστο παιχνιδι στην Ιαπωνια,γιατι δεν υπαρχουν πουθενα και μονο με npc μιλαει?

Γιαυτο λεω οτι το anime ειναι ψιλο αχταρμας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετριες ειναι οι εντυπωσεις μου ως τωρα απο το Grand Blue.

Το θετικο ειναι οτι εχει αρκετες στιγμες που τις βρηκα αστειες(περισσοτερο και απο την δευτερη season του Saiki)και το σχεδιο δεν ειναι ασχημο.

Δεν μαρεσε ο αδιαφορος κεντρικος χαρακτηρας(ουτε βεβαια ο φιλος του),συνεχεια ειναι γυμνοι χωρις λογο και αιτια(χειροτεροι και απο τον Grey του Fairy Tail :D )και κανουν οτι πιο ηλιθιο καθε φορα.

Και ενω ο κεντρικος χαρακτηρας ειναι 20ρης(που μαλλον για αλλο λογο βαλανε αυτη την ηλικια) ο οποιος προφανως θελει να την πεσει σε κοριτσια και να λιωνει σε παρτυ(φοιτητης φαση),ουτε τον βλεπουμε καθολου στην σχολη που υποτιθεται παει,ουτε να την πεφτει σε κοπελες,και μαλιστα ειδαμε ελαχιστα στο τελευταιο επεισοδιο να κανει καταδυση(που υποτιθεται εχει σχεση η σειρα με αυτη).

Επισης αυτο που αλλαζουν σχεδιαστικα τα προσωπα δεν μου πολυ αρεσει ως τωρα,γιατι το κανουν συνεχεια και δεν κολλαει παντα με την σκηνη αυτη.

Ουτε αυτη την μανια να γινονται συνεχεια τυφλα το πολυ καταλαβαινω.

Και μου βαλανε και κοπελα με ιδιο''σκεπτικο'' την Azusa :P

Βεβαια για να ειμαι δικαιος με το anime ακομα ειναι στο 3ο επεισοδιο(απο τα 12)και απο οτι διαβαζω το manga ειναι αρκετα καλυτερο και πιο αναλυτικο),αλλα ως τωρα το βρισκω πολυ overrated το συγκεκριμενο anime.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, Edel είπε

Υπάρχει σειρά όπου οι Ιάπωνες παρουσιάζουν τους εαυτούς τους να ξεφαντώνουν σαν Έλληνες φοιτητές????? εντυπωσιάστηκα τώρα!!!!

Εσενα που σου αρεσει το Gintama παρα πολυ ισως να σου αρεσει περισσοτερο αυτη η σειρα(βεβαια εχει ακομα αρκετα επεισοδια),αλλα με βαση τα εχω δει ως τωρα την περιμενα αρκετα καλυτερη για το hype που της ειχαν ριξει.

Και το Hanebado πολυ χλιαρα πραγματα παντως στα πρωτα επεισοδια.Ενω ειναι οντως πανεμορφο(ισως απο τα ομορφοτερα anime της season)και εχει καποια μικρα vibes απο Haikyuu,στο κομματι των χαρακτηρων ειναι αστα να πανε.Βεβαια και αυτο ακομα εχει αρκετα επεισοδια αρα ισως γινει καλυτερο αργοτερα.

 

Επεξ/σία από Fulgore
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Το grand blue γενικά μου αρέσει,όχι επειδή το χιούμορ του είναι κάτι το ποιοτικό,αλλά γιατί το παρεάκι θυμίζει κάτι πιο οικείο ως προς την πραγματικότητα. Φοιτητές μπεκροπινουν γδυνονται και γενικά υπάρχει μια ατμόσφαιρα καφριλας. Τα αστεία αρκετά πετυχημένα και γελάω αρκετές φορές ανά επεισόδιο μέχρι στιγμής. Για την συνέχεια όμως σίγουρα περιμένω και κάτι άλλο και ελπίζω σε κάτι παραπάνω από 12-13 επεισόδια. Τώρα για το manga που γκρινιάζουν δεν το έχω διαβάσει για να ξέρω αν έχουν δίκιο ή άδικο,αλλά όταν τελειώσω το anime λογικά θα του ρίξω μια ματιά.

Βασικά στο παρεάκι που υπάρχει αισθανομαι λίγα vibes από hajime no ippo, καφριλα πλάκες και περίεργες καταστάσεις.Δεν είναι τόσο ψηλά όσο το ippo σε αυτό το κομμάτι αλλά και αυτό μου θυμίζει κάτι κοντινό σε μια κανονική παρέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα περι καφριλας παντως δεν συμφωνω γιατι σε καμια περιπτωση οταν εισαι φοιτητης το μονο που κανεις ειναι να κυκλοφορεις γυμνος χωρις λογο και να πινεις απο το πρωι μεχρι το βραδυ μεχρι να ξερασεις. Αυτο ειδικα πιανει τους 2 μεγαλους τυπαδες ή μεχρι και τον Θειο του ξερω γω που ακολουθει την ιδια μοδα. 

Συμφωνω βεβαια οτι εχει καποια vibes απο Ippo.

Επισης για τις ηλικιες απο οτι ειδα στο πρωτο τευχος του manga,δεν αναφερει καπου οτι ειναι 20χρονων οπως στο anime. Ισως το κανανε για να δικαιολογησουν το πολυ αλκοολ,μιας κατω των 20 απαγορευεται το αλκοολ στην Ιαπωνια.

Οπως και να εχει θα συνεχισω να το βλεπω μιας και ειναι απο τα anime που ξεχωρισα αυτη την season,απλα με βαση τα ως τωρα που εχω δει μου βγαζει λιγο overrated σαν anime,χωρις αυτο να σημαινει οτι το κανει κακο γιατι εχει τις στιγμες του.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή η μεταφορά του Grand Blue. Στην αρχή ξεκινάει λίγο χλιαρά αλλά όσο μεγαλώνει το καστ, τόσο πιο ωραίο γίνεται. Στο opening δείχνει 8 χαρακτήρες ενώ μας έχει δείξει μόνο τους 7.  Συν ότι είναι και αρκετοί δευτερεύοντες αλλά ποιος ξέρει μέχρι που θα το πάνε. Αν θυμάμαι καλά στο επόμενο επεισόδιο ανεβάζει στροφές.

Πάντως τα πιο ωραία αστεία δεν έχουν αλκοόλ και γδύσιμο. Θυμάμαι π.χ. σε ένα τσάπτερ που δείχνει τη φοιτητοπαρέα να κάνει καφρίλες στις εργαστηριακές ασκήσεις της σχολής. Γενικά έχει πολλή random-ιά.

 

Δυνατό και το Planet With. To 4o επεισόδιο ανακάτεψε την τράπουλα και αρχίζει να δείνει τον αληθινό του εαυτό. Ελπίζω να μην απογοητεύσει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Nidonas είπε

Καλή η μεταφορά του Grand Blue. Στην αρχή ξεκινάει λίγο χλιαρά αλλά όσο μεγαλώνει το καστ, τόσο πιο ωραίο γίνεται. Στο opening δείχνει 8 χαρακτήρες ενώ μας έχει δείξει μόνο τους 7.  Συν ότι είναι και αρκετοί δευτερεύοντες αλλά ποιος ξέρει μέχρι που θα το πάνε. Αν θυμάμαι καλά στο επόμενο επεισόδιο ανεβάζει στροφές.

Πάντως τα πιο ωραία αστεία δεν έχουν αλκοόλ και γδύσιμο. Θυμάμαι π.χ. σε ένα τσάπτερ που δείχνει τη φοιτητοπαρέα να κάνει καφρίλες στις εργαστηριακές ασκήσεις της σχολής. Γενικά έχει πολλή random-ιά.

Γιαυτο ειπα οτι θελω να δω αργοτερα πως θα ειναι γιατι ως τωρα εν μερη δεν καταλαβαινεις καν οτι μιλαμε για φοιτητη αφου ουτε στην σχολη δεν τον δειχνει,ουτε σε καποια παρεα,ουτε τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Fulgore είπε

Για τα περι καφριλας παντως δεν συμφωνω γιατι σε καμια περιπτωση οταν εισαι φοιτητης το μονο που κανεις ειναι να κυκλοφορεις γυμνος χωρις λογο και να πινεις απο το πρωι μεχρι το βραδυ μεχρι να ξερασεις. Αυτο ειδικα πιανει τους 2 μεγαλους τυπαδες ή μεχρι και τον Θειο του ξερω γω που ακολουθει την ιδια μοδα. 

Συμφωνω βεβαια οτι εχει καποια vibes απο Ippo.

Επισης για τις ηλικιες απο οτι ειδα στο πρωτο τευχος του manga,δεν αναφερει καπου οτι ειναι 20χρονων οπως στο anime. Ισως το κανανε για να δικαιολογησουν το πολυ αλκοολ,μιας κατω των 20 απαγορευεται το αλκοολ στην Ιαπωνια.

Οπως και να εχει θα συνεχισω να το βλεπω μιας και ειναι απο τα anime που ξεχωρισα αυτη την season,απλα με βαση τα ως τωρα που εχω δει μου βγαζει λιγο overrated σαν anime,χωρις αυτο να σημαινει οτι το κανει κακο γιατι εχει τις στιγμες του.

Ναι στο manga ειναι 18,στο anime τον εκαναν 20 για τους λογους που ειπες.Παπαριες βεβαια απτην μια μας δειχνουν fanservice με 11χρονα και τωρα το παιζουν νομοταγεις ξερω γω.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...