Προς το περιεχόμενο

Official Anime, Manga/Manhwa/Manhua Topic.


Sonam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις τελείωσα το Neon Genesis Evangellion (τη σειρά των 26 επεισοδίων).

Δεν ήξερα λεπτομέρειες, πέραν από το ότι η σειρά αυτή είναι σταθμός στην ιστορία των anime, και θεωρείται all time classic ή/και masterpiece. Κάποιος φίλος εδώ ανέφερε ότι πραγματεύεται και θέματα κατάθλιψης, για το οποίο θέμα έχω ιδιαίτερη ευαισθησία.

Δεν έκατσα ακόμα να κάνω έρευνα για τη σειρά, οπότε η άποψη που έχω είναι καθαρά με βάση αυτό που είδα:

Είμαι 100% πεπεισμένος ότι η σειρά όταν μπήκε κάτω στο χαρτί είχε συγκεκριμένη ιστορία, με αρχή-μέση-τέλος, πολύ διαφορετική από αυτό που τελικά βγήκε έξω.

Κάπου στη μέση της σειράς, αρχίζει η ιστορία να χάνει τη συνοχή της, και η σειρά να βυθίζεται στην κατάθλιψη του δημιουργού. Ο δημιουργός πρέπει να έπασχε από κατάθλιψη που πιθανώς εντάθηκε από εργασιακό άγχος. Πρέπει να είχε ελαφριά κατάθλιψη, και το άγχος της δουλειάς τον πήγε σε μέτρια και στο τέλος σε βαριά μορφή. Και όλα αυτά τα αποτύπωνε στο anime. Δεν μπορώ να εξηγήσω διαφορετικά αυτό που είδα.

Η κατάσταση χειροτέρευε με κάθε νέο επεισόδιο,  με αποκορύφωμα έναν τελείως σούρεαλ μανιοκαταθλιπτικό καταιγιδισμό εικόνων και ψυχανάλυσης στα τελευταία επεισόδια, με απίστευτη πτώση στην ποιότητα του animation. Η ιστορία χάθηκε τελείως, πήγαμε σε επίπεδα "Ή θα πάω μόνος μου ψυχίατρο ή θα με κλείσουν σε ψυχιατρείο"

Στα τελευταία 10 λεπτά θεωρώ ότι ο δημιουργός αποφάσισε να πάει σε ψυχίατρο και ξεκίνησε φαρμακευτική αγωγή.

Τέλος πάντων. Αυτά.

 

Επεξ/σία από panther_512
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση περι Gintama που ειναι το μοναδικο μεγαλο anime που δεν εχω ακουμπησει.

Η παρωδια ειναι μερος του show οπως πχ στο jujutsu η η βαση του show? Συνηθως τα βλεπω με τη γυναικα μου οποτε αν δεν εχει καθαρη πλοκη και ειναι απλα κωμωδια που απευθυνεται σε niche κοινο δε βλεπω να το καταφερνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, panther_512 είπε

Μόλις τελείωσα το Neon Genesis Evangellion (τη σειρά των 26 επεισοδίων).

Δεν ήξερα λεπτομέρειες, πέραν από το ότι η σειρά αυτή είναι σταθμός στην ιστορία των anime, και θεωρείται all time classic ή/και masterpiece. Κάποιος φίλος εδώ ανέφερε ότι πραγματεύεται και θέματα κατάθλιψης, για το οποίο θέμα έχω ιδιαίτερη ευαισθησία.

Δεν έκατσα ακόμα να κάνω έρευνα για τη σειρά, οπότε η άποψη που έχω είναι καθαρά με βάση αυτό που είδα:

Είμαι 100% πεπεισμένος ότι η σειρά όταν μπήκε κάτω στο χαρτί είχε συγκεκριμένη ιστορία, με αρχή-μέση-τέλος, πολύ διαφορετική από αυτό που τελικά βγήκε έξω.

Κάπου στη μέση της σειράς, αρχίζει η ιστορία να χάνει τη συνοχή της, και η σειρά να βυθίζεται στην κατάθλιψη του δημιουργού. Ο δημιουργός πρέπει να έπασχε από κατάθλιψη που πιθανώς εντάθηκε από εργασιακό άγχος. Πρέπει να είχε ελαφριά κατάθλιψη, και το άγχος της δουλειάς τον πήγε σε μέτρια και στο τέλος σε βαριά μορφή. Και όλα αυτά τα αποτύπωνε στο anime. Δεν μπορώ να εξηγήσω διαφορετικά αυτό που είδα.

Η κατάσταση χειροτέρευε με κάθε νέο επεισόδιο,  με αποκορύφωμα έναν τελείως σούρεαλ μανιοκαταθλιπτικό καταιγιδισμό εικόνων και ψυχανάλυσης στα τελευταία επεισόδια, με απίστευτη πτώση στην ποιότητα του animation. Η ιστορία χάθηκε τελείως, πήγαμε σε επίπεδα "Ή θα πάω μόνος μου ψυχίατρο ή θα με κλείσουν σε ψυχιατρείο"

Στα τελευταία 10 λεπτά θεωρώ ότι ο δημιουργός αποφάσισε να πάει σε ψυχίατρο και ξεκίνησε φαρμακευτική αγωγή.

Τέλος πάντων. Αυτά.

 

βάλε και ότι τους τελειώσαν τα χρήματα προς το τέλος της σειράς γιαυτό και δεν ολοκληρώθηκε ποτέ συν την τρέλα του δημιουργού του που είναι εμφανής.

Πάντως η σειρά έχει κάτι πολύ δυνατούς χαρακτήρες που τους θυμάσαι για πάντα 

Asuka Langley :D

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
45 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Ερωτηση περι Gintama που ειναι το μοναδικο μεγαλο anime που δεν εχω ακουμπησει.

Η παρωδια ειναι μερος του show οπως πχ στο jujutsu η η βαση του show? Συνηθως τα βλεπω με τη γυναικα μου οποτε αν δεν εχει καθαρη πλοκη και ειναι απλα κωμωδια που απευθυνεται σε niche κοινο δε βλεπω να το καταφερνει.

Κατά ένα μεγάλο ποσοστό είναι παρωδία, αλλά έχει και σοβαρά plots που εμφανίζονται κατά καιρούς.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/4/2021 στις 12:01 ΠΜ, kostakis1978nov είπε

Καλησπέρα σε όλους. Χαιρετώ την παρέα του Insomnia.

Θα ήθελα να ρωτήσω που μπορώ να δω την παλιά σειρά Anime του 1985 "Robotech";

Υπάρχει σε κάποια streaming πλατφόρμα (π.χ. Netflix).

Κάτι DVD που είχαν κυκλοφορήσει πιο παλιά δεν υπάρχουν πλέον για αγορά πουθενά. Ούτε σε torrent βρήκα κάτι.

Ευχαριστώ

Δοκίμασε να ψάξεις και ώς "Macross".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Tenshi είπε

Δοκίμασε να ψάξεις και ώς "Macross".

Ευχαριστώ, τα βρήκα όλα τελικά στο gogoanime. Και τα επεισόδια του Robotech αλλά και του Macross. Απλά το Robotech είναι μόνο σε ENG DUB χωρίς αγγλικούς υπότιτλους και η ποιότητα της φωνής δεν είναι και η καλύτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
27 λεπτά πριν, kostakis1978nov είπε

Ευχαριστώ, τα βρήκα όλα τελικά στο gogoanime. Και τα επεισόδια του Robotech αλλά και του Macross. Απλά το Robotech είναι μόνο σε ENG DUB χωρίς αγγλικούς υπότιτλους και η ποιότητα της φωνής δεν είναι και η καλύτερη.

Το Robotech είναι η αμερικάνικη έκδοση του Macross (άρα μόνο dub θα είναι) που εκτός από το Super Dimensional Fortress Macross anime, είχε βάλει και άλλα 2 μαζί.

Από το TVTropes:
 

Αναφορά σε κείμενο
Spoiler

 

Robotech is a cult anime series about three wars fought by Earth with alien technology, against alien enemies, over control of a powerful energy source. Initially a major success, its relatively adult story content is credited with introducing Western audiences to the sophisticated dramatic potential that Japanese animation had to offer, or even possible for animation itself. This, in turn, fueled interest in anime that was oriented towards the original Japanese productions unedited by American producers.

This is ironic, because Robotech is a Cut-and-Paste Translation of three different anime series, edited together by Carl Macek of Harmony Gold. Macek had wanted to bring the Japanese anime Super Dimension Fortress Macross to western television, but was unable to since it did not possess the sixty-five episodes needed for a syndication dealnote . Macek's solution was to tie Macross to two other unrelated series with similar elements and art styles, Super Dimension Cavalry Southern Cross and Genesis Climber MOSPEADA, and to turn the whole thing into a multi-generational saga, using Macross's Protoculture—now retrofitted to be the fuel source behind the various technology used by the different races—as the uniting factor between each series.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Mitroglou7 είπε

Ερωτηση περι Gintama που ειναι το μοναδικο μεγαλο anime που δεν εχω ακουμπησει.

Η παρωδια ειναι μερος του show οπως πχ στο jujutsu η η βαση του show? Συνηθως τα βλεπω με τη γυναικα μου οποτε αν δεν εχει καθαρη πλοκη και ειναι απλα κωμωδια που απευθυνεται σε niche κοινο δε βλεπω να το καταφερνει.

Πίστεψέ με τα ρίξετε πολύ κλάμα. Υπερβολικά πολύ. Κατά κύριο λόγο από τη καφρίλα. Αλλά το άλλο κλάμα θα σας διαλύσει τη ψυχή σε κάποια arcs. Εγώ, όπως έχω δηλώσει δεκάδες φορές, απ όλες τις μορφές τέχνης, θέατρο σινεμά σειρές κλπ με το gintama βρήκα το holy grail μου. Μεγάλος σταθμός στη ζωή μου. Ξεκινήστε το χτες

 

ΥΓ1: Θέλει χρόνο όμως, αυτό σημαίνει καμιά 20-25 αρια επεισόδια. Μετά ξεκινάει η απογείωση και δε κοιτάζει ποτέ πίσω του, 

Επεξ/σία από Edel
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Edel είπε

Πίστεψέ με τα ρίξετε πολύ κλάμα. Υπερβολικά πολύ. Κατά κύριο λόγο από τη καφρίλα. Αλλά το άλλο κλάμα θα σας διαλύσει τη ψυχή σε κάποια arcs. Εγώ, όπως έχω δηλώσει δεκάδες φορές, απ όλες τις μορφές τέχνης, θέατρο σινεμά σειρές κλπ με το gintama βρήκα το holy grail μου. Μεγάλος σταθμός στη ζωή μου. Ξεκινήστε το χτες

 

ΥΓ1: Θέλει χρόνο όμως, αυτό σημαίνει καμιά 20-25 αρια επεισόδια. Μετά ξεκινάει η απογείωση και δε κοιτάζει ποτέ πίσω του, 

Τελειώνω σήμερα το Attack on Titan και αύριο το δοκιμάζω μόνος ή με γυναίκα. Αν κολλήσω και αρχίσει την γκρίνια ότι "τίποτα δε βλέπουμε μαζί" θα την παραπέμψω σε σένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, γράφω για λογαριασμό ενός φίλου που εδώ και αρκετό καιρό ψάχνει να αγοράσει τα  one piece manga και δεν τα βρίσκει πλέον πουθενά... 

Ξέρει κανείς από που μπορώ να τα βρω να τα αγοράσω;;; Δεν ψάχνω για απαραίτητα από κάποιο κατάστημα της Ελλάδας ή καινούργια αρκεί να είναι σε καλή κατάσταση.

 

Ευχαριστώ 🙂🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μια γρηγορη αναζητηση παντως βλεπω οτι πωλούνται και μαζεμενοι καποιοι τομοι πχ μεσω Amazon. 

(Μιλαω για Αγγλικη μετάφραση προφανως, οχι Ελληνικα.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά τι επεισοδιάρα ήταν αυτό της Κυριακής στο One Piece. Τι κλάμα έριξα γτσμ μόλις έπαιξε το memories

Spoiler

 

We learned about everything in the world; the Void Century, the meaning of the Will of D., and the Ancient Weapons. Oden learned that the borders of Wano were once open to the world in the past. 

But do you want to know what Gol D. Roger, the King of the Pirates, did - when the treasure he sought was placed in front his very eyes?

Roger just laughed. 

And so did we all. We laughed until tears sprang to our eyes.

"Hey, Joyboy... I wish I'd been born in your era! What a stupendous treasure you've left behind. 

What say you that we name this island that no man has set foot on, in the past 800 years...

Laugh Tale."

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στις 8/4/2021 στις 5:00 ΜΜ, GhostRiderLSOV είπε

Τέλος και το Attack on Titan manga. ^_^

Μόλις ξαναξεκίνησα  το anime, το οποίο το είχα αφήσει στον 1ο κύκλο, εν αναμονή τότε του 2ου.

Η σειρά είναι πραγματικά επική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...