Προς το περιεχόμενο

Official Anime, Manga/Manhwa/Manhua Topic.


Sonam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επίσης κλασικά ξέχασα το Robotech. Νομίζω το είχε το Αγγλικο Sky κάπου στο 1987-1988 όταν φέρανε τα δορυφορίκά κανάλια στην Αθήνα. Και αυτή ίσος και η ποιο αγαπημενη μου σειρά. 

Επεξ/σία από Antiriad
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

26 λεπτά πριν, GhostRiderLSOV είπε

Και το μπερδεύεις ακόμα. :P

Star Blazers είναι η western έκδοση του Space Battleship Yamato, όπου το Yamato λέγεται Argo. (όπως το Super Dimensional Fortress Macross, ήρθε στην Δύση σαν Robotech).

Kαι για όποιον δεν έχει δει το Space Battleship Yamato 2199 που είναι remake της αυθεντικής σειράς, το προτείνω ανεπιφύλακτα. Το Yamato 2202 που είναι η συνέχεια, όχι τόσο, αλλά δεν είναι κακό.
(εδώ ένα παράξενο παράδειγμα επίσης, τα -SPOILERS- trailers του SBY 2199 όπου είναι στα ιαπωνικά, αλλά τα έχουν βάλει με το logo του Starblazers και λένε πάλι το Yamato, Argo στα subs. :D Aλλά δεν έχω κοιτάξει αν ήταν fan edited. )

Captain Harlock δεν είχε αλλαγή ονόματος στην Δύση (εκτός του Herlock σε ένα typo) με διάφορες σειρές και ταινίες. Και το σκάφος του λέγεται Arcadia. ^_^

To θέμα με τους γιαπωνέζους είναι τα πολλαπλά Reboots και releases τα οποία σε μπερδεύουν λίγο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 λεπτό πριν, Antiriad είπε

To θέμα με τους γιαπωνέζους είναι τα πολλαπλά Reboots και releases τα οποία σε μπερδεύουν λίγο. 

Αυτό ισχύει. ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mecanomecano είπε

Nils Holgersson

Saber Rider and the Star Sheriffs

Thundercats

Silverhawks

Battle of the Planets

Manga Nippon Mukashi Banashi (μεσα 80ς στην ΕΡΤ σαν "Γιαπωνέζικα Παραμύθια")

Εμένα προσωπικά δεν μου αρέσανε τα "Δυτικά" Cartoons τύπου Inspector Gadget, Thundercats, GI JOE, Transformers κτλ. 'Ισως γιατί τα δυτικά Cartoons ήταν περισσότερο για παιδιά ενω τα Γιαπωνέζικα βλέπονται άνετα απο εννηλικες.

Θυμάμαι οτι η Προγαγια μου έβλεπε το Candy Candy και ήταν 101 χρονών (Η οποία πεθανε στα 109 το 1995)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Antiriad  γενικα τα δυτικα, στην πλειοψηφια τους ηταν συνδεδεμενα με πωλησεις παιχνιδιων, action figures κτλ. Τo bravestarr π.χ. νομιζω ηταν αρκετα mature σε περιεχομενο.

νταξ το καντι καντι ηταν εντελως σαπουνοπερα, οποτε ηταν λογικη η απηχηση. Αλλα δεν νομιζω οτι πρεπει να βαζουμε τετοιες ταμπελες.

Υπηρχαν δυτικα animated για ενηλικους, π.χ. το spawn, το maxx, beavis and butthead, aeon fluxx, simpsons, ή το ακαδημια τερατων ή και πιο ευπεπτα οπως το gargoyles και το count duckula

γενικα εκεινες τις εποχες ειχε πολυ να κανει και με το τι ερχοταν στην ελλαδα

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
5 ώρες πριν, Κάβουρας είπε

Καλησπέρα ψάχνω μαγαζί να στέλνει φιγούρες anime ελλάδα. Τι προτείνεται;

εδώ είσαι

https://www.otakustore.gr/?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα γκαις,ειχα προσπαθησει να δω το demon slayer,την σειρα εννοω, αλλα το ντροπαρα μετα απο καποια eps δεν μου εκανε κλικ απλως,προσφατα διαβασα οτι η ταινια εχει σπασει καθε ρεκορ ανιμε και περασε ακομη και τα αριστουργηματα του γκιμπλι,πληροφοριακα να ρωτησω αν ειναι τοσο καλη η κερδισε απο το γκελ της σειρας και επισης αν βλεπεται σαν stand alone η πρεπει να εχεις μια ιδεα τι παιζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 ώρες πριν, rudigarcia222 είπε

καλημερα γκαις,ειχα προσπαθησει να δω το demon slayer,την σειρα εννοω, αλλα το ντροπαρα μετα απο καποια eps δεν μου εκανε κλικ απλως,προσφατα διαβασα οτι η ταινια εχει σπασει καθε ρεκορ ανιμε και περασε ακομη και τα αριστουργηματα του γκιμπλι,πληροφοριακα να ρωτησω αν ειναι τοσο καλη η κερδισε απο το γκελ της σειρας και επισης αν βλεπεται σαν stand alone η πρεπει να εχεις μια ιδεα τι παιζει

Η ταινία μου άρεσε σαν fan της σειράς, αλλά δεν είναι κανένα anime masterpiece, από γκελ και Covid πήγε τόσο καλά.
Πρέπει να έχεις δει την υπόλοιπη σειρά, γιατί είναι κανονικό κομμάτι της ιστορίας που ακολουθεί την πρώτη σαιζόν, δεν είναι σαν Naruto movies που δεν είχαν σχέση με την κύρια ιστορία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ugh, βγήκε one-shot συνέχεια του Bleach...(το οποίο κλασσικά το βλέπω να γίνεται ongoing)

Λέτε να ξανακάνουμε πάρτυ όταν τελειώσει όπως κάναμε και το Bleach; 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

Ugh, βγήκε one-shot συνέχεια του Bleach...(το οποίο κλασσικά το βλέπω να γίνεται ongoing)

Λέτε να ξανακάνουμε πάρτυ όταν τελειώσει όπως κάναμε και το Bleach; 😛

Bleach next generations.... 

Έτσι όπως τελείωσε το one shot μυρίζει sequel. Βέβαια δεν είναι κακή ιδέα σε σχέση με το boruto πχ που από το πουθενά βγάζουν άλλο στορυ.

Αν θέλουν να βγάλουν συνέχεια ας το κάνουν με καμία ταινία λέω εγώ γιατί σειρά θα έχουμε τα ίδια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...