Προς το περιεχόμενο

Απάτες με τραπεζικούς λογαριασμούς και ebanking. Tι να κάνετε αν σας συμβεί, πώς να προφυλαχτείτε


marinna

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

θα προτιμούσα να βάζανε φωτογραφίες των θυμάτων.

Αν ο άλλος..

  • πάει και δίνει προκαταβολή στον οποιονδήποτε για να μη χάσει την "ευκαιρία"
  • επιστρέφει χρήματα επειδή "κατα λάθος" κάποιος του κατέθεσε περισσότερα απ όσα έπρεπε
  • δίνει κωδικούς και στοιχεία καρτών για να παραλάβει τα χρήματα

ε πάει γυρεύοντας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπερα και καλο πασχα πως μπορω  να κλεισω ενα λογαριασμο e banking στην τραπεζα μου ειπαν οτι δεν γινετε χωρις να κλεισω το λογαριασμο αλλα μ αυτα που διαβαζω  εδω και μερικα περιεργα sms και email που δεχτηκα μπηκα σε σκεψεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Jedi35 είπε

Καλησπερα και καλο πασχα πως μπορω  να κλεισω ενα λογαριασμο e banking στην τραπεζα μου ειπαν οτι δεν γινετε χωρις να κλεισω το λογαριασμο αλλα μ αυτα που διαβαζω  εδω και μερικα περιεργα sms και email που δεχτηκα μπηκα σε σκεψεις 

Γιατί φοβάσαι;Αφου διαβάζεις εδω δεν ξέρεις πως να προφυλακτείς;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Jedi35 είπε

Εχω διαβαζει αλλα γινετε χαμος μια λυση ειναι να μπλοκαρω το λογαριασμο μαλλον

Τιποτα να μην μπλοκαρεις. Λιγο προσοχη και λογικη να εχεις. Το e-banking πλεον ειναι απαραιτητο.

Καθε μερα γινονται ατυχηματα στους δρομους, να σταματησουμε να οδηγουμε με αυτην την λογικη?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Jedi35 είπε

Καλησπερα και καλο πασχα πως μπορω  να κλεισω ενα λογαριασμο e banking στην τραπεζα μου ειπαν οτι δεν γινετε χωρις να κλεισω το λογαριασμο αλλα μ αυτα που διαβαζω  εδω και μερικα περιεργα sms και email που δεχτηκα μπηκα σε σκεψεις 

Την έχει πατήσει κόσμος που δεν είχε ebanking και άνοιξαν οι επιτήδειοι με τα προσωπικά στοιχεία που είχαν υποκλέψει. Και mobile banking επίσης.

Αν κάνεις 2-3 στάνταρ πράγματα δεν υπάρχει φόβος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Jedi35 είπε

Καλησπερα και καλο πασχα πως μπορω  να κλεισω ενα λογαριασμο e banking στην τραπεζα μου ειπαν οτι δεν γινετε χωρις να κλεισω το λογαριασμο αλλα μ αυτα που διαβαζω  εδω και μερικα περιεργα sms και email που δεχτηκα μπηκα σε σκεψεις 

Γιατί θες να απενεργοποιήσεις το e banking σου; Αν φοβάσει κάτι, ή αν μπήκες κάπου, μπορείς να απενεργοποιήσεις την κάρτα που είναι συνδεδεμένη με τον λογαριασμό σου, όχι το ανάποδο. 

edit: σε ποια τράπεζα αναφέρεσαι; Επειδή το e banking μπορεί να στο κλειδώσει η τράπεζα αν έχεις πέσει θύμα απάτης. Στη συνέχεια σου ανοίγουν νέο, και συνδέουν τον παλιό σου λογαριασμό με το νέο e banking σου. 

Επεξ/σία από M A T R I X
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, M A T R I X είπε

Γιατί θες να απενεργοποιήσεις το e banking σου; Αν φοβάσει κάτι, ή αν μπήκες κάπου, μπορείς να απενεργοποιήσεις την κάρτα που είναι συνδεδεμένη με τον λογαριασμό σου, όχι το ανάποδο. 

edit: σε ποια τράπεζα αναφέρεσαι; Επειδή το e banking μπορεί να στο κλειδώσει η τράπεζα αν έχεις πέσει θύμα απάτης. Στη συνέχεια σου ανοίγουν νέο, και συνδέουν τον παλιό σου λογαριασμό με το νέο e banking σου. 

Σε ευχαριστω για την απαντηση στο ebanking ειναι δυο λογαριασμοι μεσα ο ενας ειναι για το παιδι οτι μπορω αποταμιευω. ο αλλος ειναι μισθοδοσιας .αυτον που εχω για το παιδι γινετε να τον αφαιρεσω απ το ebanking ? Η  τραπεζα ειναι eurobank . Εχω δεχτει sms email viber και κακοβουλα τηλεφωνα 

Επεξ/σία από Jedi35
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Jedi35 είπε

Σε ευχαριστω για την απαντηση στο ebanking ειναι δυο λογαριασμοι μεσα ο ενας ειναι για το παιδι οτι μπορω αποταμιευω. ο αλλος ειναι μισθοδοσιας .αυτον που εχω για το παιδι γινετε να τον αφαιρεσω απ το ebanking ? 

Όχι. Απ' όσο γνωρίζω, μπορείς να τον κάνεις hide, αλλά θα παραμείνει στο e-banking σου. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί θες να αφαιρέσεις κάτι από το e-banking. Πρακτικά ότι λογαριασμό έχεις στο όνομα σου, αυτόματα τον βλέπεις. 

Ίσως να μπορεί η τράπεζα να τον "αφαιρέσει" αλλά αυτό θα πρέπει να το ρωτήσεις σε κατάστημα της Eurobank. 

1 ώρα πριν, Jedi35 είπε

Η  τραπεζα ειναι eurobank . Εχω δεχτει sms email viber και κακοβουλα τηλεφωνα 

Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Αν δεν έχεις ανοίξει περίεργο link ή πιο σωστά αν δεν έχεις συνδεθεί κάπου με τα προσωπικά σου στοιχεία, ότι και να λαμβάνεις, το αγνοείς και είσαι safe. 
Αν θεωρείς ότι μπορεί κάποιος να έχει παραβιάσει το e-banking σου, απευθύνεσαι στην Eurobank, απενεργοποιούν αυτό που έχεις, σου δημιουργούνε νέο και συνδέουν τους λογαριασμούς σου, όπως ακριβώς τους βλέπεις και τώρα. Αυτό είχα κάνει πριν κάποιους μήνες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Bitbit είπε

θα προτιμούσα να βάζανε φωτογραφίες των θυμάτων.

Αν ο άλλος..

  • πάει και δίνει προκαταβολή στον οποιονδήποτε για να μη χάσει την "ευκαιρία"
  • επιστρέφει χρήματα επειδή "κατα λάθος" κάποιος του κατέθεσε περισσότερα απ όσα έπρεπε
  • δίνει κωδικούς και στοιχεία καρτών για να παραλάβει τα χρήματα

ε πάει γυρεύοντας

-μια γιαγια που την ληστεψαν δεν ειχε κλεισει το παραθυρο

-μια νεαρη που την βιασαν φοραγε κοντη φουστα

-ενας αλλος που τον δολοφονησαν κυκλοφορουσε βραδυ

-τοσα αλλα θυματα απατεωνων,δολοφονων,βιαστων,παιδεραστων κτλ σιγουρα καποιο λαθος θα εκαναν για να γινουν θυματα

αρα καλα να παθουν αφου πηγαιναν γυρευοντας;δεν βγαζει πουθενα με αυτα που λες φιλε

 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, georgiouu είπε

-ενας αλλος που τον δολοφονησαν κυκλοφορουσε βραδυ

κυκλοφορούσε βράδυ, σε περίεργα στενά της Αθήνας και καθώς προχωρούσε μετρούσε τα 50ευρα.

τώρα είναι κάπως καλύτερο το παράδειγμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, georgiouu είπε

-μια γιαγια που την ληστεψαν δεν ειχε κλεισει το παραθυρο

-μια νεαρη που την βιασαν φοραγε κοντη φουστα

-ενας αλλος που τον δολοφονησαν κυκλοφορουσε βραδυ

-τοσα αλλα θυματα απατεωνων,δολοφονων,βιαστων,παιδεραστων κτλ σιγουρα καποιο λαθος θα εκαναν για να γινουν θυματα

αρα καλα να παθουν αφου πηγαιναν γυρευοντας;δεν βγαζει πουθενα με αυτα που λες φιλε

 

Και εσυ που κυκλοφορείς είσαι απαράδεκτος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...