Προς το περιεχόμενο

Website αγγελιών


johnykim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Θα ήθελα να φτιάξω ένα site αγγελιών όπως το car.gr. Ποιες τεχνολογίες θα προτείνατε για την πολυπλοκότητα που έχει και τον όγκο των αγγελιών;

Θα μπορούσε να στηθεί σε Node.js και React; Ποια βάση θα ήταν καλύτερη; Επίσης, τι θα προτείνατε μετέπειτα σχετικά με το hosting;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι βασικό να καταλάβεις

ότι site σαν το car.gr δεν είναι απλά μια ιστοσελίδα που μια μέρα φτιάχτηκε και άρχισαν να μπαίνουν αγγελίες και όλα δουλεύουν στον αυτόματο

είναι μια ολόκληρη πλατφόρμα που ξεκίνησε με μια μορφή Α και καθώς εξελισσόταν συνέχεια γινόταν προσθήκη από λειτουργίες και δυνατότητες

και συνεχώς γίνεται και βελτιστοποίηση στην απόδοση βάση των αναγκών που προκύπτουν

και κάτι που στην αρχή μπορεί να είναι one man show μετά να είναι project δεκάδων εξειδικευμένων προγραμματιστών

οποτε πιο πολυ στην αρχη θα πρεπει να σε απασχολει ο σχεδιασμος και τι θες να κανει

να ξεκινησεις να το κανεις με οτι γνωριζεις πιο καλα

και μονο του το project αν προχωρησεις με τις αναγκες που θα προκυπτουν θα σου δινει απαντησεις τι τεχνολογιες χρειαζεσαι....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@xrhstosiak Συμφωνώ με αυτά που λες και ευχαριστώ για την απάντηση.

Γνωρίζω WordPress, αλλά δεν πιστεύω ότι μπορεί να καλύψει όλες τις ανάγκες που θα προκύψουν. Έχω κοιτάξει και αντίστοιχα site του εξωτερικού, πχ https://www.gumtree.com/

και απ΄ ότι βλέπω τα περισσότερα κινούνται σε αυτές τις τεχνολογίες. Επίσης, η NoSQL είναι μονόδρομος για τέτοιο project κατά τη γνώμη σου (σας);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το υλοποιήσεις εξολοκλήρου εσυ; Αν ναι τότε τι τεχνολογίες ξερεις; Διαφορετικά υπάρχουν αρκετοι συνδυασμοί που μπορει να σε βοηθήσουν. Το βασικό ειναι να ξεκινήσεις οσο πιο απλα μπορεις και με τεχνολογίες που ξερεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

Ναι, εξολοκλήρου εγώ. Η βασική μου εργασία στηρίζεται γύρο από: Java Spring Boot, REST APIs, Hibernate ORM. Σωστό το τελευταίο που λες, αλλά δεν νομίζω ότι βοηθάνε για ένα τέτοιο project. Επίσης, επειδή κοίταγα και το (πιο) εύκολο hosting, μου μπήκε η ιδέα του WordPress.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Σε αυτό που λέει ο Χρήστος, να συμπληρώσω ότι οι ερωτήσεις σου δε μπορούν να απαντηθούν αν δεν υπάρχουν specs για το τι θες να φτιάξεις. Υπάρχουν ένα σωρό τεχνολογίες που μπορεί να δουλέψουν από εξαιρετικά έως καθόλου, αναλόγως του τι έχεις στο μυαλό σου για την πλατφόρμα και την εξέλιξή της. Ναι, θα μπορούσε να στηθεί σε Node/React. Όχι, η NoSQL δεν είναι μονόδρομος. Λες ότι το WordPress ενδεχομένως δε θα καλύψει τις ανάγκες που θα προκύψουν. Ποιες είναι αυτές οι ανάγκες; Τι σκοπεύεις να υλοποιήσεις σε βάθος, ας πούμε, 3 χρόνων; Αν δεν είσαι σίγουρος για το τι ακριβώς θέλεις να φτιάξεις και ποιες θα είναι οι κινήσεις σου σε βάθος χρόνου, ό,τι απάντηση και να πάρεις είναι άχρηστη.

Το τι κάνουν άλλα sites με πολύ μεγαλύτερο userbase και traffic και scope δε σε αφορά σε πρώτη φάση γιατί το κόστος, ο χρόνος ανάπτυξης και η συντήρηση ενός τέτοιου συστήματος είναι τόσο μεγάλα που το καθιστά ασύμφορο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Kercyn, λέγοντας WordPress και ανάγκες, ουσιαστικά εννοούσα τους περιορισμούς ενός έτοιμου theme, αλλά και το χαμηλό performance που ίσως προκύψει με page builders κλπ.

Πχ αυτό:

https://themeforest.net/item/lisfinity-classified-ads-wordpress-theme/26342611

δεν ξέρω αν αξίζει τον χρόνο να επενδύσω πάνω του και μετά να μην μου κάνει. 

Απο την άλλη υπάρχει και η λύση ενός custom theme. Τα εξετάζω όλα αυτά, και θα βγάλω ένα συμπέρασμα. 

Ευχαριστώ όλους για τον χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ότι θες μπορείς να το φτιάξεις. Στην περίπτωσή σου microservices και ανάλογα με το service τεχνολογία και φυσικά DB. Αλλού MongoDB , αλλού PostgreSQL... ώστε να μπορείς εύκολα να κάνει horizontal  scaling, load balancing, κ.τ.λ.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, k33theod είπε

Αμα βρεις κάτι καλό πες γιατί κάνω κάτι παρόμοιο(αγγελίες για ακίνητα). Χρησιμοποιώ laravel, mysql και το χτίζω από το 0.

Κάνω τα πρώτα μου βήματα με Laravel και εγώ τώρα, και μάλλον θα το πάω όπως εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...