Προς το περιεχόμενο

Ποιο καλώδιο δικτύου να επιλέξω


doctorized

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην ομάδα! Είχα 50αρα σύνδεση στην COSMOTE και μου την αναβάθμισαν προχθές δωρεάν σε 100άρα. Ο ρούτερ συγχρονίζει στο 75Mbps. Ήρθε σήμερα τεχνικός της εταιρείας στο σπίτι και μου είπε ότι φταίει το καλώδιο από το κουτί έξω από το σπίτι μέχρι την πρίζα. Το υπάρχον καλώδιο δεν είναι εύκολο να διαπιστωθεί που πηγαίνει. Σίγουρα κινείται μέσα στον τοίχο, αλλά πού και πώς άγνωστο. Έτσι, αποφάσισα να περάσω ένα άλλο, τύπου δικτύου, εξωτερικά. Βρήκα από που θα περάσει, μέτρησα και βρήκα ότι χρειάζονται 20 μέτρα καλώδιο. Το θέμα είναι ποιο καλώδιο να πάρω. Επειδή το καλώδιο θα περάσει μία φορά και το θέλω να είναι όσο το δυνατόν future proof αλλά και να μην δώσω ένα κάρο λεφτά, σκέφτομαι να πάρω ένα εξωτερικό cat 7 S/FTP το οποίο υποστηρίζει μέχρι 10Gbps στα 100 μέτρα και διάβασα εδώ ότι μπορεί να φτάσει τα 100Gbps στα 70 μέτρα. Βρήκα αυτό το καλώδιο το οποίο δε λέει διατομή. Να το πάρω ή έχετε κάτι καλύτερο να προτείνετε; 

Επεξ/σία από doctorized
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το καλώδιο που λες δεν εχει καμία σχέση με τις ταχητητες που αναφέρεις, το καλωδιο αυτο μεταφέρει απλά τηλεφωνία και θα χρησιμοποιήσεις ενα ζευγάρι μεσα απο το καλωδιο.

Οποτε και ενα απλό τηλεφωνικο ή ενα cat5e μια χαρα κάνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Το καλώδιο που λες δεν εχει καμία σχέση με τις ταχητητες που αναφέρεις, το καλωδιο αυτο μεταφέρει απλά τηλεφωνία και θα χρησιμοποιήσεις ενα ζευγάρι μεσα απο το καλωδιο.

Οποτε και ενα απλό τηλεφωνικο ή ενα cat5e μια χαρα κάνει

Ότι θα χρησιμοποιήσω ένα ζευγάρι από τα 4 το ξέρω. Το cat 7 δεν θα προσφέρει τίποτα περισσότερο στο μέλλον; Μιλάμε πάντα από το κουτί του ΟΤΕ μέχρι την πρίζα του τηλεφώνου. Από το ρούτερ μέχρι τον υπολογιστή σίγουρα βοηθάει το cat 7. Πριν το ρούτερ δεν προσφέρει τίποτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, doctorized είπε

Ότι θα χρησιμοποιήσω ένα ζευγάρι από τα 4 το ξέρω. Το cat 7 δεν θα προσφέρει τίποτα περισσότερο στο μέλλον; Μιλάμε πάντα από το κουτί του ΟΤΕ μέχρι την πρίζα του τηλεφώνου. Από το ρούτερ μέχρι τον υπολογιστή σίγουρα βοηθάει το cat 7. Πριν το ρούτερ δεν προσφέρει τίποτα;

Οχι. Τα καλωδια που αναφέρεις θα σου δειξουν κατι μετα το ρουτερ μονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, doctorized είπε

Ότι θα χρησιμοποιήσω ένα ζευγάρι από τα 4 το ξέρω. Το cat 7 δεν θα προσφέρει τίποτα περισσότερο στο μέλλον; Μιλάμε πάντα από το κουτί του ΟΤΕ μέχρι την πρίζα του τηλεφώνου. Από το ρούτερ μέχρι τον υπολογιστή σίγουρα βοηθάει το cat 7. Πριν το ρούτερ δεν προσφέρει τίποτα;

Το ποιό πιθανό στο μέλλον, που δεν είναι και τόσο μακρυά, είναι να περάσεις κατευθείαν οπτική ίνα οπότε ότι καλώδιο και να βάλεις τώρα θα είναι άχρηστο.

Επίσης, όπως σου είπαν ήδη, δεν έχει νόημα να βάλεις κάτι τόσο ακριβό, δεν προσφέρει κάτι παραπάνω στην ταχύτητα.
Aν είναι να τοποθετηθεί σε εξωτερικό χώρο και θα είναι εκτεθειμένο σε ήλιο/βροχή/ κλπ πάρε καλύτερα καλώδιο εξωτερικού χώρου που έχει ποιό ανθεκτικό πλαστικό κέλυφος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άρα κάτι σαν αυτό ή αυτό θα κάνουν τη δουλειά. Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! 

Επεξ/σία από doctorized
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, NikosKallithea said:

Το καλώδιο που λες δεν εχει καμία σχέση με τις ταχητητες που αναφέρεις, το καλωδιο αυτο μεταφέρει απλά τηλεφωνία και θα χρησιμοποιήσεις ενα ζευγάρι μεσα απο το καλωδιο.

Οποτε και ενα απλό τηλεφωνικο ή ενα cat5e μια χαρα κάνει

απλο τηλεφωνικο?οκ οτι πεις.  μαλλον θες να πεις πολυζευγο τηλεφωνικο

6 hours ago, doctorized said:

Άρα κάτι σαν αυτό ή αυτό θα κάνουν τη δουλειά. Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! 

διζευγο ή 5ζευγο τηλεφωνικο και οχι απλο τηλεφωνικο.pet αμα βρεχεται.παιζει και utp cat5e cat 6 κτλ.το θεμα ειναι οτι στο 90 τις 100 των περιπτωσεων δεν φταιει το υπαρχον καλωδιο αλλα τα παραλληλα.αλλα οι τεχνικοι πετανε χαρταετο.

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

καλο διαβασμα

πχ τετοιο

https://www.kafkas.gr/ilektrologiko-yliko/kalodia/tilepikoinonion-data/tilefonika-exot-chorou/kalodio-tilefonou-pet-2x2ch0-6mm-mavro-a02ys-st-2y_191827/

και οχιιιι τετοιο

https://www.electric-city.gr/τηλεφωνου-τηλεφωνικο-καλωδιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τεχνικός μου είπε ότι θέλω οπωσδήποτε μονοκλωνο. Από εκεί και πέρα, θα μπορούσα να βάλω ένα τηλεφωνικό μονοκλωνο αλλά μου είπε ότι είναι προτιμότερο ένα utp 5e λόγω της συστροφής. Θα πάρω ένα από τα 2 που ανερτησα στο προηγούμενο σχόλιό μου και όλα καλά. Σας ευχαριστώ πολύ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, doctorized said:

Ο τεχνικός μου είπε ότι θέλω οπωσδήποτε μονοκλωνο. Από εκεί και πέρα, θα μπορούσα να βάλω ένα τηλεφωνικό μονοκλωνο αλλά μου είπε ότι είναι προτιμότερο ένα utp 5e λόγω της συστροφής. Θα πάρω ένα από τα 2 που ανερτησα στο προηγούμενο σχόλιό μου και όλα καλά. Σας ευχαριστώ πολύ! 

καλα σου ειπε.δεν βαζουμε απλο τηλεφωνικο.ειτε πολυζευγο τηλεφωνικο(πολυζευγο οχι πολυκλωνο) ειτε utp

και τα 2 εχουν συστροφη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/4/2022 στις 8:27 ΠΜ, poulinos είπε

καλα σου ειπε.δεν βαζουμε απλο τηλεφωνικο.ειτε πολυζευγο τηλεφωνικο(πολυζευγο οχι πολυκλωνο) ειτε utp

και τα 2 εχουν συστροφη

Μπερδεύτηκα λίγο. 

UTP μονόκλωνο, δεν θα κάνει τη δουλειά απο την εισαγωγή μέχρι την πρίζα του σπιτιού ή υπάρχει βέλτιστη λύση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 07/04/2022 at 14:53, sphinxgr said:

Μπερδεύτηκα λίγο. 

UTP μονόκλωνο, δεν θα κάνει τη δουλειά απο την εισαγωγή μέχρι την πρίζα του σπιτιού ή υπάρχει βέλτιστη λύση ?

 δυο λυσεις.ειτε μονοκλωνο utp ειτε τηλεφωνικο μονοκλωνο πολυζευγο  .το τελευταιο δεν εχει σχεση με το τηλεφωνικο του σπιτιου.συνηθως εχρι μεγαλυτερη διατομη  απο το utp και ειναι αυτο που λεει το ονομα του.για να φερεις τηλεφωνικες γραμμες στο χωρο.καποια ειναι και pet  για να μην εχουν θεμα με καιρικες συνθηκες

https://www.kafkas.gr/ilektrologiko-yliko/kalodia/tilepikoinonion-data/tilefonika-exot-chorou/kalodio-tilefonou-pet-2x2ch0-6mm-mavro-a02ys-st-2y_191827/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 08/04/2022 at 22:13, doctorized said:

Τελικά πήρα αυτό και θα το βάλω τις επόμενες ημέρες. Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! 

mia xara θα παιξει αν και μπορουσες να πας σε Pet τηλεφωνικο που θα ηταν λιγο μεγαλυτερο σε διαμετρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Τα φωτα σας παρακαλω,ελπιζω ειμαι σε σωστο θεμα, δεν βρηκα σχετικοτερο.

Η ωρα της "ετησιας" κολασης αποσυνδεσεων μου εφτασε νωριτερα φετος!

Περισυ ειχα αποσυνδεσει την εσωτερικη καλωδιωση του σπιτιου καθως ηταν υποπτη για τις αποσυνδεσεις και οταν πλεον ειχε βρεθει η αιτια

στην καμπινα και με εσωσε η αλλαγη θυρας, την αφησα εκτος και ειχα περασει , ΟΧΙ μεσα σε τοιχους αλλα χυμα εξω καλωδιο utp cat5

Πριν 15 μερες καηκε το τροφοδοτικο του ΖΤΕ H288A και βρηκα απο παλιοτερο ενα πιο δυνατο σε amp και το εβαλα.

Πριν 10 μερες αρχισαν αποσυνδεσεις ολο το 24ωρο.

Nova  VDSL 50 η γραμμη και για να μην ενοχοποιηθει η Nova αδικα, εβαλα το ρουτερ στο μισο μετρο απο την εισοδο τηλεφ καλωδιου στο σπιτι.

Αποσυνδεσα τα παντα, τηλεφωνα , φιλτρα διαβολους και τριβολους...

Επαιξε μονο ασυρματα το ρουτερ για 3 μερες χωρις καμμια αποσυνδεση.

Θεωρησα πως το utp cat5e καπου τσακισε κλπ

Κρατωντας το ρουτερ κολλητα στην εισοδο που δεν κανει αποσυνδεσεις, εβαλα το upt cat5e και εδωσα στο pc (15 μετρα) και ολα οκ και σταθερα.

Προφανως η οποια τυχον βλαβη του καλωδιου εμφανιζεται οταν το χρησιμοποιω για να δωσω στο ρουτερ την dsl γραμμη του.

Ποιο ειναι το καταλληλο καλωδιο για να το αντικαταστησω, οσο κι αν νομιζω οτι δεν εχει βλαβη , αλλα ισως απο γειτονικα καλωδια ρευματος και

λογω μη θωρακισης δημιουργουνται αποσυνδεσεις?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Specs είπε

Τα φωτα σας παρακαλω,ελπιζω ειμαι σε σωστο θεμα, δεν βρηκα σχετικοτερο.

Η ωρα της "ετησιας" κολασης αποσυνδεσεων μου εφτασε νωριτερα φετος!

Περισυ ειχα αποσυνδεσει την εσωτερικη καλωδιωση του σπιτιου καθως ηταν υποπτη για τις αποσυνδεσεις και οταν πλεον ειχε βρεθει η αιτια

στην καμπινα και με εσωσε η αλλαγη θυρας, την αφησα εκτος και ειχα περασει , ΟΧΙ μεσα σε τοιχους αλλα χυμα εξω καλωδιο utp cat5

Πριν 15 μερες καηκε το τροφοδοτικο του ΖΤΕ H288A και βρηκα απο παλιοτερο ενα πιο δυνατο σε amp και το εβαλα.

Πριν 10 μερες αρχισαν αποσυνδεσεις ολο το 24ωρο.

Nova  VDSL 50 η γραμμη και για να μην ενοχοποιηθει η Nova αδικα, εβαλα το ρουτερ στο μισο μετρο απο την εισοδο τηλεφ καλωδιου στο σπιτι.

Αποσυνδεσα τα παντα, τηλεφωνα , φιλτρα διαβολους και τριβολους...

Επαιξε μονο ασυρματα το ρουτερ για 3 μερες χωρις καμμια αποσυνδεση.

Θεωρησα πως το utp cat5e καπου τσακισε κλπ

Κρατωντας το ρουτερ κολλητα στην εισοδο που δεν κανει αποσυνδεσεις, εβαλα το upt cat5e και εδωσα στο pc (15 μετρα) και ολα οκ και σταθερα.

Προφανως η οποια τυχον βλαβη του καλωδιου εμφανιζεται οταν το χρησιμοποιω για να δωσω στο ρουτερ την dsl γραμμη του.

Ποιο ειναι το καταλληλο καλωδιο για να το αντικαταστησω, οσο κι αν νομιζω οτι δεν εχει βλαβη , αλλα ισως απο γειτονικα καλωδια ρευματος και

λογω μη θωρακισης δημιουργουνται αποσυνδεσεις?

 

 

Καλύτερα να δημιουργήσεις νέο θέμα γιατί έτσι ούτε εσύ ούτε κι εγώ θα μπορέσουμε να λάβουμε σωστή βοήθεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...