Προς το περιεχόμενο

wifi σε τριώροφη κατοικία


marmagia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους. Θέλω την βοήθεια σας για το εξής θέμα: σε μια τριώροφη κατοικία το router είναι στο ισόγειο. Στον πάνω όροφο/ σοφίτα το σήμα του wifi είναι οκ. Ωστόσο, στον κάτω όροφο δεν πιάνει καθόλου. Σκεφτόμουν κάποιο mesh ενδεχομένως ώστε αφενός να μπορώ να έχω wifi και αφετέρου να είναι σε μια ικανοποιητική ταχύτητα. Στο παρελθόν έχω δοκιμάσει extender αλλά το πρόβλημα είναι οτι όταν οι συσκευές συνδέονται στο extender παρότι υποστηρίζει 5ghz εντούτοις έχει πολύ αρνητική επίδραση στην ταχύτητα, με αποτέλεσμα να είναι σχεδόν αδύνατο να κάνω πλοήγηση στο ίντερνετ με 200αρα συνδεση. 

τι θα προτείνατε απο θέμα εξοπλισμού σε όσο γίνεται πιο λογική τιμή;

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, marmagia said:

Καλησπέρα σε όλους. Θέλω την βοήθεια σας για το εξής θέμα: σε μια τριώροφη κατοικία το router είναι στο ισόγειο. Στον πάνω όροφο/ σοφίτα το σήμα του wifi είναι οκ. Ωστόσο, στον κάτω όροφο δεν πιάνει καθόλου. Σκεφτόμουν κάποιο mesh ενδεχομένως ώστε αφενός να μπορώ να έχω wifi και αφετέρου να είναι σε μια ικανοποιητική ταχύτητα. Στο παρελθόν έχω δοκιμάσει extender αλλά το πρόβλημα είναι οτι όταν οι συσκευές συνδέονται στο extender παρότι υποστηρίζει 5ghz εντούτοις έχει πολύ αρνητική επίδραση στην ταχύτητα, με αποτέλεσμα να είναι σχεδόν αδύνατο να κάνω πλοήγηση στο ίντερνετ με 200αρα συνδεση. 

τι θα προτείνατε απο θέμα εξοπλισμού σε όσο γίνεται πιο λογική τιμή;

για να εχρι αρνητικη επιδραση  ή δεν εκανε link στα 5 ghz ή το βαλες πολυ μακρυα απο το πρωτο router. τα 5 ghZ δεν εχουν τοσο penetration,εμβελεια οσο τα 2.4 ghz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 hours ago, poulinos said:

για να εχρι αρνητικη επιδραση  ή δεν εκανε link στα 5 ghz ή το βαλες πολυ μακρυα απο το πρωτο router. τα 5 ghZ δεν εχουν τοσο penetration,εμβελεια οσο τα 2.4 ghz.

δεν ήταν πολύ μακριά από το ρουτερ. Ήταν σε μια απόσταση πχ 10 μέτρα. Αλλά δεν είχε καλή απόδοση ούτε στο 2,4

με mesh θα έχω καλύτερη απόδοση για τον κάτω οροφο; 

Σκεφτόμουν κάτι τέτοιο https://www.skroutz.gr/s/20033589/TP-LINK-Deco-E4-v1-Mesh-Access-Point-Wi-Fi-5-Dual-Band-2-4-5GHz-σε-Διπλό-Kit.html#reviews

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, marmagia είπε

δεν ήταν πολύ μακριά από το ρουτερ. Ήταν σε μια απόσταση πχ 10 μέτρα. Αλλά δεν είχε καλή απόδοση ούτε στο 2,4

με mesh θα έχω καλύτερη απόδοση για τον κάτω οροφο; 

Σκεφτόμουν κάτι τέτοιο https://www.skroutz.gr/s/20033589/TP-LINK-Deco-E4-v1-Mesh-Access-Point-Wi-Fi-5-Dual-Band-2-4-5GHz-σε-Διπλό-Kit.html#reviews

Καλυτερα το Μ4 marmagia.

https://www.skroutz.gr/s/21960514/TP-LINK-Deco-M4-v2-Mesh-Access-Point-Wi-Fi-5-Dual-Band-2-4-5GHz-σε-Διπλό-Kit.html?from=best_sellers

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, HERTHAN said:

Άρα κλασσικά το ένα το συνδέω με Ethernet στο ρουτερ και το άλλο σε μια μπριζα στον κάτω οροφο και συνεχίζω setup μέσω εφαρμογής σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, marmagia είπε

Άρα κλασσικά το ένα το συνδέω με Ethernet στο ρουτερ και το άλλο σε μια μπριζα στον κάτω οροφο και συνεχίζω setup μέσω εφαρμογής σωστά;

Σωστα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
On 05/04/2022 at 13:31, marmagia said:

δεν ήταν πολύ μακριά από το ρουτερ. Ήταν σε μια απόσταση πχ 10 μέτρα. Αλλά δεν είχε καλή απόδοση ούτε στο 2,4

με mesh θα έχω καλύτερη απόδοση για τον κάτω οροφο; 

Σκεφτόμουν κάτι τέτοιο https://www.skroutz.gr/s/20033589/TP-LINK-Deco-E4-v1-Mesh-Access-Point-Wi-Fi-5-Dual-Band-2-4-5GHz-σε-Διπλό-Kit.html#reviews

δεν εχει σημασια αν ειναι Mesh ή αν ειναι extender>το mesh ειναι απλα καποια εξτρα χαρακτηριστικα πανω στο extend/repeat του δικτυου. αν εσυ εβαλες repeater πρεπει να σιγουρεψεις τα παρακατω.

α.οτι το link εγινε στα 5ghz.οτι η αποσταση ειναι αυτη που πρεπει αναμεσα στα 2 router ειτε ειναι Mesh ειτε οχι. οτι εσυ μετα με την συσκευη σου εισαι σε νορμαλ αποσταση απο το extender.μπορεις να κατεβαζει την εφαρμογη της fritz fritz!wlan και να κανεις δοκιμες για να δεις τι φταιει.εχει κατι speedtests.

ta 10 μετρα δεν λενε κατι.αν εχεις βαλει το ρουτερ πισω απο εμποδια ή σε γωνια τοιχον ή πισω απο 5 τοιχους θα εχεις θεματα.

On 05/04/2022 at 13:31, marmagia said:

δεν ήταν πολύ μακριά από το ρουτερ. Ήταν σε μια απόσταση πχ 10 μέτρα. Αλλά δεν είχε καλή απόδοση ούτε στο 2,4

με mesh θα έχω καλύτερη απόδοση για τον κάτω οροφο; 

Σκεφτόμουν κάτι τέτοιο https://www.skroutz.gr/s/20033589/TP-LINK-Deco-E4-v1-Mesh-Access-Point-Wi-Fi-5-Dual-Band-2-4-5GHz-σε-Διπλό-Kit.html#reviews

εχει 100αρα ethernet.προτιμησε καποιον να εχεις gigabit (1000) ethernet.

On 05/04/2022 at 18:46, marmagia said:

Άρα κλασσικά το ένα το συνδέω με Ethernet στο ρουτερ και το άλλο σε μια μπριζα στον κάτω οροφο και συνεχίζω setup μέσω εφαρμογής σωστά;

απλα βαλτο σαν access point και οχι σαν ρουτερ αλλιως θα εχεις 2 nat με οτι αυτο συνεπαγεται.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Για να μην ανοίγω άλλο θέμα. Θέλω να κάνω game streaming από τον υπολογιστή στην τηλεόραση αλλά με το υπάρχον ρουτερ @2,4Ghz δεν γίνεται δουλειά. Έτσι λέω να πάω σε mesh @5GHz.

Το ένα ερώτημα είναι αν θα έχει καλό σήμα περνώντας μέσα από έναν τοίχο και απόσταση περίπου 6 μέτρα;

Το άλλο είναι ποιό απ'τα δύο θα συμβουλεύατε ή κάποιο άλλο μέχρι τα 70€;

 

TP link

D-link

 

Ευχαριστώ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 06/05/2022 at 13:33, Mpiftekis said:

Για να μην ανοίγω άλλο θέμα. Θέλω να κάνω game streaming από τον υπολογιστή στην τηλεόραση αλλά με το υπάρχον ρουτερ @2,4Ghz δεν γίνεται δουλειά. Έτσι λέω να πάω σε mesh @5GHz.

Το ένα ερώτημα είναι αν θα έχει καλό σήμα περνώντας μέσα από έναν τοίχο και απόσταση περίπου 6 μέτρα;

Το άλλο είναι ποιό απ'τα δύο θα συμβουλεύατε ή κάποιο άλλο μέχρι τα 70€;

 

TP link

D-link

 

Ευχαριστώ!!!

και τα 2 μια χαρα  ειναι.αλλα γιατι θες να βαλεις δυο τετοια?δεν σε βολευει απλα να βαλεις ενα ac access point πανω στο ρουτερ? η αποσταση δεν ειναι μεγαλη

τα 2.4 ghz δεν ειναι για streaming και τετοια πλεον.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, poulinos είπε

και τα 2 μια χαρα  ειναι.αλλα γιατι θες να βαλεις δυο τετοια?δεν σε βολευει απλα να βαλεις ενα ac access point πανω στο ρουτερ? η αποσταση δεν ειναι μεγαλη

τα 2.4 ghz δεν ειναι για streaming και τετοια πλεον.

Για το 2.4 GHz το ξέρω και το βλέπω ότι δεν κάνει για game streaming.

 

Το ρουτερ μου δεν έχει 5GHz wifi. (το ρούτερ είναι το TP link DSL-N14U). Αν υπάρχει κάποιος συνδυασμός ρουτερ+access point που είναι φθηνότερος από αυτά που προτείνω, ευχαρίστως να τον λάβω υπ'όψιν.

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 09/05/2022 at 10:34, Mpiftekis said:

Για το 2.4 GHz το ξέρω και το βλέπω ότι δεν κάνει για game streaming.

 

Το ρουτερ μου δεν έχει 5GHz wifi. (το ρούτερ είναι το TP link DSL-N14U). Αν υπάρχει κάποιος συνδυασμός ρουτερ+access point που είναι φθηνότερος από αυτά που προτείνω, ευχαρίστως να τον λάβω υπ'όψιν.

 

Ευχαριστώ!

το βασικο ειναι να δεις ποσους και ποιους χωρους θες να καλυψεις.

αν πχ εκει που ειναι το ρουτερ δεν σε πειραζει να εχεις 2.4 ghz τοτε το αφηνεις και βαζεις το ap που θα ειναι 2,4 και 5ghz σε αλλο σημειο για να κανεις τις υπολοιπες δουλειες.αν ο χωρος ειναι μικρος και μπορεις μονο με ενα dual band ap να καλυψεις ολους τους χωρους τοτε βαζεις το ap και κλεινεις το wifi απο το adsl modem router.αν ο χωρος ειναι μεγαλος τοτε η θα βαλεις mesh ή θα βαλεις router και access point 5ghz. το mesh εχει καποια προτερηματα  βεβαια απο το να βαλεις dual band modem router και dual band ap. για αυτο και τα mesh ειναι πιο ακριβα συνηθως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, poulinos είπε

το βασικο ειναι να δεις ποσους και ποιους χωρους θες να καλυψεις.

αν πχ εκει που ειναι το ρουτερ δεν σε πειραζει να εχεις 2.4 ghz τοτε το αφηνεις και βαζεις το ap που θα ειναι 2,4 και 5ghz σε αλλο σημειο για να κανεις τις υπολοιπες δουλειες.αν ο χωρος ειναι μικρος και μπορεις μονο με ενα dual band ap να καλυψεις ολους τους χωρους τοτε βαζεις το ap και κλεινεις το wifi απο το adsl modem router.αν ο χωρος ειναι μεγαλος τοτε η θα βαλεις mesh ή θα βαλεις router και access point 5ghz. το mesh εχει καποια προτερηματα  βεβαια απο το να βαλεις dual band modem router και dual band ap. για αυτο και τα mesh ειναι πιο ακριβα συνηθως.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

 

Η διαρρύθμιση είναι κάπως έτσι όπως στην εικόνα. Το 2.4GHz δεν επαρκεί για να περάσει τον τοίχο και να φτάσει στην τηλεόραση. Μιλάμε για game streaming γιατί για video streaming επαρκεί οριακά. Αν το ap είναι 5 GHz αλλά συνδέεται στο ρούτερ με 2.4GHz πάλι δεν θα είναι χάλια η σύνδεση; Εκτός αν εννοείς να συνδεθεί το ap στο ρούτερ με καλώδιο και να δίνει αυτό WIFI 5GHz στο σπίτι.

 

Ρουτερ.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 12/05/2022 at 09:40, Mpiftekis said:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

 

Η διαρρύθμιση είναι κάπως έτσι όπως στην εικόνα. Το 2.4GHz δεν επαρκεί για να περάσει τον τοίχο και να φτάσει στην τηλεόραση. Μιλάμε για game streaming γιατί για video streaming επαρκεί οριακά. Αν το ap είναι 5 GHz αλλά συνδέεται στο ρούτερ με 2.4GHz πάλι δεν θα είναι χάλια η σύνδεση; Εκτός αν εννοείς να συνδεθεί το ap στο ρούτερ με καλώδιο και να δίνει αυτό WIFI 5GHz στο σπίτι.

 

Ρουτερ.jpg

αν δεν πιανεις στα 2.4 ghz δεν θα πιασεις ουτε στα 5 . οποτε ειτε θα βαλεις καποιο ethernet Καλωδιο και μετα θα βαλεις access point ειτε θα βαλεις ενα repeater ή εφοσον το ρουτερ σου δεν εχει  5Ghz θα βαλεις ενα Mesh με δυο Nodes και θα κλεισεις το Wifi του ρουτερ.

νομιζα οτι εφτανε το σημα και απλα δεν ειχες καλη ταχυτητα λογω 2.4ghz.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...