Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση τηλεόρασης με ενισχυτή με HDMI


makisko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω την Sony KDL-55W755C

και ενισχυτή τον Pioneer vsx 520.

Θέλω να τα συνδέσω με HDMI.
Το καλώδιο που έχω είναι αυτό: 
CH0078 HDMI Cable 2.1 8K/60Hz M/M 2m Black Logilink

Δεν έχω καταφέρει να ακούσω ήχο προς το παρόν. Δεν έβγαλα άκρη.

Μόνο με οπτική ίνα ακούγεται.
Αν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει...

(Η τηλεόραση είναι συνδεδεμένη με αποκωδικοποιητή της Cosmote με ίδιο καλώδιο HDMI CH0078 2.1)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά πρέπει να συνδέσεις το καλώδιο που φεύγει από τον αποκωδικοποιητή της Cosmote σε μια θύρα HDMI του Pioneer και το άλλο από το HDMI out του Pioneer στην θύρα HDMI  της τηλεόρασης που υποστηρίζει ARC.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, chios είπε

Σε ποια θύρα HDMI  της τηλεόρασης το συνδέεις;

Στην arc κανονικά.

4 ώρες πριν, nakata1954 είπε

Κανονικά πρέπει να συνδέσεις το καλώδιο που φεύγει από τον αποκωδικοποιητή της Cosmote σε μια θύρα HDMI του Pioneer και το άλλο από το HDMI out του Pioneer στην θύρα HDMI  της τηλεόρασης που υποστηρίζει ARC.

Μόνο αυτό δεν έκανα.

Έτσι θα μεταφέρεται και η εικόνα κανονικά μέσω του ενισχυτή ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω δεν γίνεται αναφορά για ARC στο manual του ενισχυτή, οπότε μάλλον δε μπορεί να επιστρέψει τον ήχο μέσω του HDMI OUT η τηλεόραση:

https://www.pioneerelectronics.com/StaticFiles/Manuals/Home/VSX-520_OperatingInstructions0302.pdf

Οπότε μάλλον είσαι οκ με την οπτική ίνα. Σε κάθε περίπτωση όμως, η λογική είναι ότι συνδέεις το HDMI καλώδιο από την ARC/eARC θύρα της τηλεόρασης, στην HDMI OUT θύρα του ενισχυτή. Οπότε έτσι και ο ενισχυτής περνάει την εικόνα από τις υπόλοιπες HDMI συσκευές στη tv, αλλά και η tv μέσω ARC περνάει τον ήχο στον ενισχυτή. Οπότε γυρίζοντας τον ενισχυτή στο mode tv output παίζει τον ήχο της tv. Έτσι το κάνει και ο δικός μου ο Denon.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και το πιάσαμε το θέμα, γιατί να μην συνδέσεις όλες τις συσκευές στην τηλεόραση κανονικά και τον ενισχυτή στην arc θύρα; Απ' όσο ξέρω λειτουργεί και έτσι (δεν είμαι σίγουρος γιατί είμαι με οπτική, δεν χρησιμοποιώ το arc). Το λέω γιατί μπορεί ο ενισχυτής να έχει λιγότερες hdmi θύρες από αυτές που ενδεχομένως χρειάζεσαι και δεν ξέρω τι απώλειες θα έχεις (αν έχεις) στην εικόνα και την ταχύτητα της αν συνδέσεις πχ pc για να παίζεις 4Κ 120hz. (Προφανώς θα χρειάζεται και τα 2 καλώδια να είναι hdmi 2.1). Άσε που σε κάθε περίπτωση ο ενισχυτής θα πρέπει να είναι πάντα ανοιχτός γιατί αλλιώς προφανώς δεν θα έχεις εικόνα, αν για το χ-ψ λόγο δεν θέλεις να τον χρησιμοποιήσεις (αν πχ παίζεις με bluetooth ακουστικά κατευθείαν από την tv).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, makisko είπε

Στην arc κανονικά.

Μόνο αυτό δεν έκανα.

Έτσι θα μεταφέρεται και η εικόνα κανονικά μέσω του ενισχυτή ?

Ναι, μπορείς να συνδέσεις μέχρι τρεις συσκευές στα HDMI inputs (τρία έχει αν δεν κάνω λάθος)του ενισχυτή σου και το HDMI out του ενισχυτή σου με την τηλεόραση σου και θα έχεις ήχο και εικόνα επιλέγοντας το ανάλογο HDMI input στον ενισχυτή σου.

 

Επεξ/σία από nakata1954
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, chrisde είπε

Άσε που σε κάθε περίπτωση ο ενισχυτής θα πρέπει να είναι πάντα ανοιχτός γιατί αλλιώς προφανώς δεν θα έχεις εικόνα, αν για το χ-ψ λόγο δεν θέλεις να τον χρησιμοποιήσεις (αν πχ παίζεις με bluetooth ακουστικά κατευθείαν από την tv).

Γενικά οι πιο πολλοί av ενισχυτές έχουν passthrough στα HDMI, έτσι ώστε να δουλεύουν ακόμα και αν είναι κλειστός ο ενισχυτής. Στον δικό μου Denon το έχω δοκιμάσει και παίζει μια χαρά.

Επεξ/σία από thanasis00
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thanasis00 είπε

Γενικά οι πιο πολλοί av ενισχυτές έχουν passthrough στα HDMI, έτσι ώστε να δουλεύουν ακόμα και αν είναι κλειστός ο ενισχυτής. Στον δικό μου Denon το έχω δοκιμάσει και παίζει μια χαρά.

Ποιον έχεις αν επιτρέπεται; Εγώ τον  avr-1508 που είναι παμπάλαιος και δεν έχει τέτοια κόλπα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, chrisde είπε

Ποιον έχεις αν επιτρέπεται; Εγώ τον  avr-1508 που είναι παμπάλαιος και δεν έχει τέτοια κόλπα. 

Τον Denon AVR-X2500H

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chrisde είπε

Ποιον έχεις αν επιτρέπεται; Εγώ τον  avr-1508 που είναι παμπάλαιος και δεν έχει τέτοια κόλπα. 

Και όμως υποστηρίζει pass-throutgh όπως μπορείς να δεις παρακάτω, αλλά για να σετάρεις τον συγκεκριμένο ενισχυτή σε ικανοποιητικό βαθμό πρέπει να έχεις δουλέψει πιο πριν για τρία με τέσσερα χρόνια στην NASA. 🤣

Connections:
  • 1080p-compatible HDMI digital video switching (2 in, 1 out) — pass-through only (a separate cable connection is required for audio)
  • HDMI version 1.3a
  • component video switching: 3 in, 1 out
  • digital audio inputs: 2 optical, 2 coaxial
  • 4 audio/video inputs, including:
    • 1 front-panel input with composite video
    • 3 rear-panel inputs with composite and S-video
  • 3 audio-only inputs
  • no phono input
  • 7.1-channel analog audio preamp input
  • 2 pairs of main speaker outputs
  • MFR # AVR-1508
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, nakata1954 είπε

Και όμως υποστηρίζει pass-throutgh όπως μπορείς να δεις παρακάτω, αλλά για να σετάρεις τον συγκεκριμένο ενισχυτή σε ικανοποιητικό βαθμό πρέπει να έχεις δουλέψει πιο πριν για τρία με τέσσερα χρόνια στην NASA. 🤣

Connections:
  • 1080p-compatible HDMI digital video switching (2 in, 1 out) — pass-through only (a separate cable connection is required for audio)
  • HDMI version 1.3a
  • component video switching: 3 in, 1 out
  • digital audio inputs: 2 optical, 2 coaxial
  • 4 audio/video inputs, including:
    • 1 front-panel input with composite video
    • 3 rear-panel inputs with composite and S-video
  • 3 audio-only inputs
  • no phono input
  • 7.1-channel analog audio preamp input
  • 2 pairs of main speaker outputs
  • MFR # AVR-1508

Thanks για το ψάξιμο. Όντως έτσι είναι, αρκετά δύστροπος. 😋 Αλλά τη δουλειά του την κάνει οπότε... 

Επεξ/σία από chrisde
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύνδεσα τον αποκωδικοποιητή της Cosmote στην είσοδο tv/sat του ενισχυτή και από την έξοδο του ενισχυτή στην arc της τηλεόρασης και παίζει κανονικά.

Το θέμα πλέον είναι πως ακούω μόνο ότι παίζει ο αποκωδικοποιητής από τα ηχεία.

Για οτιδήποτε άλλο παίξω στην tv, αναγκαστικά πρέπει να επιλέξω την οπτική ίνα.

(Πρέπει κάποια στιγμή να ανακαλυφθεί ένα καλώδιο που να κάνει τα πάντα.

Κρέμονται πίσω από κάθε συσκευή 5 χιλιόμετρα καλώδια !!!!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...