Προς το περιεχόμενο

Resizing 1050p >> 1080p προσθέτωντας μαύρες μπάρες: Πώς;


solution1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους

Τα δεδομένα είνα τα εξής:

Θέλω να γράφω τα μαθήματα και να τ' ανεβάζω στο youtube σε private λογαριασμό.

Η οθόνη μου είναι 1680x1050

Οι εγγραφές γίνονται μέσω OBS και το output είναι το ίδιο με της οθόνης μου

Αν πάω να ανεβάσω το video ως έχει στο youtube, θα γίνει stretch στα 1080p  (τελικά ακόμα χειρότερα, γίνεται downscale στα 720p) κι όλα θα γίνουν θολά

Αν βάλω το output του obs  στα 1080p η κατάσταση είναι ελάχιστα καλύτερη

Οπότε λέω, μια και είναι πολύ μικρή η διαφορά, να προσθέσω απλώς μαύρες μπάρες πάνω και κάτω (από το video) μετατρέποντας το σε 1080p

Στην περίπτωση μου, θα χρειαστούν μπάρες πλάτους μόλις 15 pixel. Νομίζω ότι δε θα ενοχλεί.

Ποιο πρόγραμμα να χρησιμοποιήσω;

Έχει να προτείνει κανείς κάτι; (Φαντάζομαι δεν έχουν τα windows τη δυνατότητα, σωστά;)

Επεξ/σία από solution1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να κάνεις το βίντεο letterbox είναι εύκολο και γίνεται με το δωρεάν avidemux (έχει και άλλα).

Το θέμα είναι ότι για να κάνεις κάτι τέτοιο θα πρέπει να κάνεις re-encode ολόκληρο το βίντεο και αυτό θα επιφέρει περαιτέρω απώλειες στο βίντεο συν ότι θέλει αρκετό χρόνο (ανάλογα με το pc) για το κάθε βίντεο.

Καλύτερα να καταγράφεις σε 1080p.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατανοητό. Νόμιζα ότι το να προσθέσει απλά κανείς μπάρες, γλιτώνει το re-encode..

Οπότε η καλύτερη λύση είναι output του obs στα 1080p;

Πάλι θολό θα είναι όμως γιατί και το obs το κάνει stretch.

Μήπως δεν το κάνω σωστά;

Μπορώ να κάνω "overscan" του stream στα 1080p και το obs να γράφει απευθείας στη native ανάλυση;

 

Επεξ/σία από solution1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορείς να επιλέξεις 1920x1080 ανάλυση στο OBS και το source σου (Screen Capture) να το βάλεις απλώς στο κέντρο χωρίς να το κάνεις stretch; Νομίζω γίνεται αυτό. Μήπως κάτι άλλο χαλάει και λες ότι είναι θολά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, solution1 είπε

Μπορώ να κάνω "overscan" του stream στα 1080p και το obs να γράφει απευθείας στη native ανάλυση;

Όχι, δεν μπορείς. Το obs καταγράφει ότι "βλέπει" στην οθόνη. Ότι είναι εκτός οθόνης δεν καταγράφεται.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, infin1tyGR είπε

Δεν μπορείς να επιλέξεις 1920x1080 ανάλυση στο OBS και το source σου (Screen Capture) να το βάλεις απλώς στο κέντρο χωρίς να το κάνεις stretch; Νομίζω γίνεται αυτό. Μήπως κάτι άλλο χαλάει και λες ότι είναι θολά;

Κι εγώ αυτό κάτι τέτοιο είχα σκεφτεί: Την ώρα του μαθήματος, να έχω εικονική ανάλυση 1920x1080, αλλά εγώ να βλέπω μόνο τα κεντρικά 1680x1050, χάνοντας λίγο εικόνα περιφερειακά και να έγραφε το obs ολόκληρη την εικονική ανάλυση *1080p)

Απ' ότι φαίνεται δε γίνεται.

8 ώρες πριν, micos000 είπε

Όχι, δεν μπορείς. Το obs καταγράφει ότι "βλέπει" στην οθόνη. Ότι είναι εκτός οθόνης δεν καταγράφεται.

Ευχαριστώ

-----------------------------------------------------------------

Χρησιμοποιώ αυτές τις ρυθμίσεις

image.png.85ee5118963c7dfa6162da56b34aed09.png

Αν επιλέξω Lanzos Filter, φαντάζομαι δε θα κάνει διαφορά στη μετατροπή 1050p >> 1080p (To λέει και το όνομα "Downscale filter")

Επεξ/σία από solution1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δοκίμασε το εξής...

  1. Κατέβασε και στήσε το avidemux2
  2. Κάνε την καταγραφή σου στην Native ανάλυση 1680Χ1050 χωρίς scaling στο obc.
  3. Φόρτωσε το βίντεο στο avidemux.
  4. Επέλεξε στην μορφή εξόδου MP4 Muxer όπως το έχω στην εικόνα.
  5. Κάνε τις παρακάτω ρυθμίσεις. Πρέπει να επιλέξεις στην έξοδο βίντεο MPEG4 (AVC) για να ενεργοποιηθεί η επιλογή "Μεταμορφωτές". Στα "Πάνω όριο" και "Κάτω όριο" βάλε 14 και 16 αντίστοιχα. Το demux δεν δέχεται μονούς αριθμούς και δεν μπορείς να βάλεις στο πάνω και κάτω όριο 15.
  6. Πάτα ΟΚ και κλείσιμο και σώσε σε νέο MP4. Δυστυχώς δεν μπορείς να αποφύγεις το re-encoding αλλά τουλάχιστον έτσι το yt θα στα αναγνωρίζει σαν 1080p και δεν θα στα ρίχνει στα 720p.

spacer.png

Επεξ/σία από micos000
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συγνώμη, δεν πρόσεξα την τελευταία απάντηση, δεν ξέρω γιατί..

Ευχαριστώ, Θα το δοκιμάσω. Επίσης (απλά για να μου φύγει η περιέργεια) υπάρχει κάποιος λόγος που έβαλες 14 pixel επάνω και 16 κάτω, αντί για 15 αμφότερα;

Για την ιστορία να πω ότι, όρισα την έξοδο του obs @ 1440p διότι όπως διάβασα είναι ο μόνος τρόπος να ενεργοποιηθεί ο AV1 encoder στα νέα κανάλια

Επεξ/σία από solution1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γράφω στη συνέχεια...

Αναφορά σε κείμενο

Το demux δεν δέχεται μονούς αριθμούς και δεν μπορείς να βάλεις στο πάνω και κάτω όριο 15.

Είναι κόλλημα του avidemux.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...