Προς το περιεχόμενο

Εκτυπωτης για προσκλητηρια


Manthos91

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια, θα ηθελα να μου προτεινετε ή και να μου πειτε ποια κατηγορια εκτυπωτων να κοιταξω για εκτυπωσεις σε προσκλητηρια πανω σε ειδικα χαρτια . Ενα μικρο μαγαζι εχω .Θεωρω μεχρι 500 ευρω θα μπορουσα να δωσω .. ελπιζω να αρκουν .Αυτο που θελω να κανει στην ουσια ειναι καποια σχεδια επανω στα προσκλητηρια καθως φυσικα και το κειμενο .Ολα αυτα σε διαφορα ειδη χαρτιου .Απο 200γραμμαρια χαρτιου και πανω θα ειναι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δώσεις παραπάνω και θα πάρεις τον L8180 που είναι φωτογραφικός ecotank και δέχεται χαρτιά χειροτεχνίας πάχους μέχρι και 1,3 χιλιοστά. Γύρω στα 800 ευρώ υπολόγισε.

Είναι ο πιο φτηνός για να κάνεις με κάποιες αξιώσεις αυτό που θες. Οριακά, αλλά θα το κάνει. 

 

Πάντως να ξέρεις, αν το θέλεις για να βγάζεις προσκλητήρια σε επαγγελματικό ρυθμό (πχ ροή πελατών) τέτοιοι εκτυπωτές δεν είναι λύση. Αυτό είναι για μια στο τόσο αν σου πέσει κανας πελάτης που θα θέλει να βγάλει λίγα προσκλητήρια και θα βάλεις το μηχάνημα να δουλέψει non stop (επειδή οι φωτογραφικοί είναι αργοί). 

Στο εξηγώ για να μην έχεις υψηλές προσδοκίες για κάποιο workhorse που θα αποσβέσει άμεσα και θα αρχίσει να σου βγάζει λεφτά απο τον πρώτο μήνα.

 

Κάτι εκτυπωτές commercial που λένε χαρτί έως 200 γραμμάρια, μην τους πιστεύεις. Αν πάρουν έως 160 πάλι καλά να λες. Οι μόνοι που παίρνουν χοντρά χαρτιά είναι κάποιοι (όχι όλοι) φωτογραφικοί. Επίσης για την δουλειά που θέλεις απέφυγε laser, εκεί γύρω στο 500άρικο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα Μάνθο.

Κατ αρχήν να σου πώ οτι οι εκτυπωτές που προορίζονται για

επαγγελματική χρήση τέτοιου είδους κοστίζουν από 10 χιλιάδες και άνω.

Οταν λές ειδικά χαρτιά εννοείς τα τυπογραφικά που συναντάμε σε προσκλητήρια γάμων?

Εάν θές στείλε μου το τήλ σου για να σε ρωτήσω και να καταλάβω τί ακριβώς θές να κάνεις

για να μήν σου προτείνω κάτι που δέν θα σου κάνει τελικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Ευχαριστω πολυ παιδια με τις απαντησεις σας .Δηλαδη ολα τα μαγαζια που κανουν προσκλητηρια τα δινουν σε τυπογραφια ? γιατι αν ενας επαγγελματικος εκτυπωτης θελει 10κ ε δεν θεωρω οτι πολλοι θα εχουν απο εναν τετοιον.Οταν λεω @gatos74για ειδικα χαρτια εννοω τα χαρτια που κανουν τα προσκλητηρια(διαφορετικες υφες,διαφορετικα γραμμαρια ) .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Manthos91 είπε

Ευχαριστω πολυ παιδια με τις απαντησεις σας .Δηλαδη ολα τα μαγαζια που κανουν προσκλητηρια τα δινουν σε τυπογραφια ? γιατι αν ενας επαγγελματικος εκτυπωτης θελει 10κ ε δεν θεωρω οτι πολλοι θα εχουν απο εναν τετοιον.Οταν λεω @gatos74για ειδικα χαρτια εννοω τα χαρτια που κανουν τα προσκλητηρια(διαφορετικες υφες,διαφορετικα γραμμαρια ) .

 

Ναι, οι περισσότεροι έχουν εξωτερικούς συνεργάτες. Δεν αξίζει, ειδικά στην αρχή που δεν σε ξέρει κανένας να επενδύσεις σε επαγγελματικό τυπογραφικό προσκλητηρίων.

Στην πορεία και αν αυξηθεί η δουλειά, το βλέπεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, highpriest είπε

Ναι, οι περισσότεροι έχουν εξωτερικούς συνεργάτες. Δεν αξίζει, ειδικά στην αρχή που δεν σε ξέρει κανένας να επενδύσεις σε επαγγελματικό τυπογραφικό προσκλητηρίων.

Στην πορεία και αν αυξηθεί η δουλειά, το βλέπεις.

Να σαι καλά ρε φιλε. Κατι τελευταιο.. Αυτος που μου σύστησες κάνει καθόλου δουλειά? Ή τζάμπα θα τον πάρω ξερω γω.. Εννοω βγαζει κάποιο αποτέλεσμα φυσιολογικό? Ή δεν κάνει για τέτοιες δουλειές? Θα το κοιταξω youtube κτλ απλα μια γνωμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

τα προσκλητήρια είναι συνήθως σε διαστάσεις που ξεφεύγουν από τις iso( ως προς τις διαστάσεις) σελίδες των εκτυπωτών, επίσης συνήθως χρησιμοποιούν ένα ή δύο μελάνια το πολύ και τα ομορφαίνουν μετεκτυπωτικές επεξεργασίες όπως βερνίκια, κοπτικά κτλ. Με λίγα λόγια δεν θα καταφέρεις να κάνεις την συγκεκριμένη δουλειά με inkjet ή οποιοδήποτε άλλο "οικιακό" εκτυπωτή, πέραν του ότι έχω την εντύπωση ότι η απαίτηση για μελάνια των εκτυπωτών είναι τόσο κοστοβόρα ώστε οι τιμές που θα αναγκαστείς να πουλήσεις θα είσαι εκτός συναγωνισμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, gofreta είπε

τα προσκλητήρια είναι συνήθως σε διαστάσεις που ξεφεύγουν από τις iso( ως προς τις διαστάσεις) σελίδες των εκτυπωτών, επίσης συνήθως χρησιμοποιούν ένα ή δύο μελάνια το πολύ και τα ομορφαίνουν μετεκτυπωτικές επεξεργασίες όπως βερνίκια, κοπτικά κτλ. Με λίγα λόγια δεν θα καταφέρεις να κάνεις την συγκεκριμένη δουλειά με inkjet ή οποιοδήποτε άλλο "οικιακό" εκτυπωτή, πέραν του ότι έχω την εντύπωση ότι η απαίτηση για μελάνια των εκτυπωτών είναι τόσο κοστοβόρα ώστε οι τιμές που θα αναγκαστείς να πουλήσεις θα είσαι εκτός συναγωνισμού.

Κοιτα στα προσκλητηρια ετσι και αλλιως δεν χρησιμοποιεις παρα πολυ τα μελανια .Πιο πολυ ειναι για τα γραμματα .Τα περισσοτερα τα κανει αλλο μηχανημα το letterpress (κανει χρυσοτυπια,αναγλυφα κτλ) .Ωστοσο θα ηθελα να βρω εναν εκτυπωτη που τουλαχιστον να μπορει να γραψει το κειμενο χωρις να χαλαει το χαρτι ή να ρουφαει το μελανι το χαρτι πχ .Και να κανει ας πουμε καποια πραγματα φυσιολογικα στο θεμα εκτυπωσης.Τωρα ..αν οντως κοστιζει και δεν συμφερει αυτο θα πρεπει να το ψαξω και ισως να εχεις δικιο. Αλλα θελω να βρω εναν εκτυπωτη ωστε να εχω εναν μπουσουλα και να παω να ρωτησω την ιδια την εταιρια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

ε αν έχεις τα μετεκτυπωτικά  μηχανήματα, εντάξει τότε μια χαρά θα είσαι, απλά πάρε εκτυπωτή που να περνάει τα βαριά (γράμμαρια) χαρτιά και είσαι άρχοντας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gofreta είπε

ε αν έχεις τα μετεκτυπωτικά  μηχανήματα, εντάξει τότε μια χαρά θα είσαι, απλά πάρε εκτυπωτή που να περνάει τα βαριά (γράμμαρια) χαρτιά και είσαι άρχοντας

αυτον ψαχνω τον εκτυπωτη που να κανει δουλεια φυσιολογικη .ετσι και αλλιως πλεον στα προσκλητηρια τα περισσοτερα πραγματα τα κανει το letterpress .Απλα θελω να παρω εκτυπωτη να εκτυπωνει φυσιολογικα σε βαρια χαρτια που λες και εσυ ..θα ρωτησω γι αυτον τον epson που ειπε ο φιλος απο πανω ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Manthos91 είπε

Να σαι καλά ρε φιλε. Κατι τελευταιο.. Αυτος που μου σύστησες κάνει καθόλου δουλειά? Ή τζάμπα θα τον πάρω ξερω γω.. Εννοω βγαζει κάποιο αποτέλεσμα φυσιολογικό? Ή δεν κάνει για τέτοιες δουλειές? Θα το κοιταξω youtube κτλ απλα μια γνωμη

Δεν κάνει για αυτό που θες να κάνεις.

Είναι άλλο το να έχεις εξωτερικό συνεργάτη για προσκλητήρια κάποιου επιπέδου και παράλληλα να έχεις έναν καλό εκτυπωτή για περίπτωση που θα έρθει κάποιος να σου ζητήσει μικρό αριθμό προσκλητηρίων και σχετικά απλή εκτύπωση που δεν θα αναλάβει να του τα κάνει ένα τυπογραφείο, και είναι άλλο με έναν τέτοιο εκτυπωτή να θέλεις να κάνεις δουλειά τυπογραφείου.

Εχω δώσει τέτοιους εκτυπωτές, όταν κάποιο τέτοιο κατάστημα δεν θέλει να χάσει πελάτες που πηγαίνουν και του λένε πως σχεδίασαν οι ίδιοι ένα προσκλητήριο και θέλουν να το τυπώσουν σε χαρτόνακι 160-200 γραμμάρια γύρω στα 80 αντίτυπα. Για κάτι τέτοιο θα σου κάνει δουλειά. Για περιπτώσεις που δεν θα αναλάβει δηλαδή ο εξωτερικός συνεργάτης/τυπογραφείο και για να μην χάσεις τον πελάτη.

Αν θες παραπάνω πράγματα, θα τον βγάλεις εκτός λειτουργίας πριν καν σου κάνει απόσβεση κόστους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, highpriest είπε

Δεν κάνει για αυτό που θες να κάνεις.

Είναι άλλο το να έχεις εξωτερικό συνεργάτη για προσκλητήρια κάποιου επιπέδου και παράλληλα να έχεις έναν καλό εκτυπωτή για περίπτωση που θα έρθει κάποιος να σου ζητήσει μικρό αριθμό προσκλητηρίων και σχετικά απλή εκτύπωση που δεν θα αναλάβει να του τα κάνει ένα τυπογραφείο, και είναι άλλο με έναν τέτοιο εκτυπωτή να θέλεις να κάνεις δουλειά τυπογραφείου.

Εχω δώσει τέτοιους εκτυπωτές, όταν κάποιο τέτοιο κατάστημα δεν θέλει να χάσει πελάτες που πηγαίνουν και του λένε πως σχεδίασαν οι ίδιοι ένα προσκλητήριο και θέλουν να το τυπώσουν σε χαρτόνακι 160-200 γραμμάρια γύρω στα 80 αντίτυπα. Για κάτι τέτοιο θα σου κάνει δουλειά. Για περιπτώσεις που δεν θα αναλάβει δηλαδή ο εξωτερικός συνεργάτης/τυπογραφείο και για να μην χάσεις τον πελάτη.

Αν θες παραπάνω πράγματα, θα τον βγάλεις εκτός λειτουργίας πριν καν σου κάνει απόσβεση κόστους. 

Ωραια τα λες ..αλλα εχουμε καποιο τυπογραφειο που να κανει letterpress και να του πηγαινεις εσυ τα χαρτια ?Γιατι σε 2 που ρωτησα και οι τιμες δεν συμφερουν και εχουν δικα τους χαρτια .Θελω να πω οτι θα πρεπει να παω εγω να διαλεξω απο αυτα που εχουν αυτοι και να μου τυπωσουν αυτα που θελω και ολα αυτα με μεγαλο κοστος απ οτι εμαθα ..Ενα μαγαζι που να του πηγαινω το χαρτι μου και να του λεω θελω αυτο και αυτο σε 150 προσκλητηρια πχ γνωριζει κανεις ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Manthos91 είπε

Ωραια τα λες ..αλλα εχουμε καποιο τυπογραφειο που να κανει letterpress και να του πηγαινεις εσυ τα χαρτια ?Γιατι σε 2 που ρωτησα και οι τιμες δεν συμφερουν και εχουν δικα τους χαρτια .Θελω να πω οτι θα πρεπει να παω εγω να διαλεξω απο αυτα που εχουν αυτοι και να μου τυπωσουν αυτα που θελω και ολα αυτα με μεγαλο κοστος απ οτι εμαθα ..Ενα μαγαζι που να του πηγαινω το χαρτι μου και να του λεω θελω αυτο και αυτο σε 150 προσκλητηρια πχ γνωριζει κανεις ? 

Τώρα μπαίνεις σε λεπτομέρειες της δουλειάς σου, που δεν γνωρίζω.

Σε ότι αφορά την δική μου δουλειά σου απάντησα. Δεν μπορείς με ένα μηχάνημα 500-600 ευρώ να βγάλεις δουλειά ενός μηχανήματος 10.000 ευρώ.

Είναι σαν να ξεκινάς να πας απο Ελλάδα στο Βιετναμ με δίχρονο μοτοποδήλατο με πηδάλια. Δεν είναι αδύνατον, αλλά είναι αδόκιμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωστοσο θα ηθελα να βρω εναν εκτυπωτη που τουλαχιστον να μπορει να γραψει το κειμενο χωρις να χαλαει το χαρτι ή να ρουφαει το μελανι το χαρτ

Στις 10/5/2022 στις 1:05 ΠΜ, Manthos91 είπε

Ευχαριστω πολυ παιδια με τις απαντησεις σας .Δηλαδη ολα τα μαγαζια που κανουν προσκλητηρια τα δινουν σε τυπογραφια ? γιατι αν ενας επαγγελματικος εκτυπωτης θελει 10κ ε δεν θεωρω οτι πολλοι θα εχουν απο εναν τετοιον.Οταν λεω @gatos74για ειδικα χαρτια εννοω τα χαρτια που κανουν τα προσκλητηρια(διαφορετικες υφες,διαφορετικα γραμμαρια ) .

 

Γειά σου και πάλι Μάνθο.

Θα προσπαθήσω να σου απαντήσω όσο πιο σύντομα μπορώ.

Επαγγελματικοί εκτυπωτές των 10k υπάρχουν περισσότεροι από οτι φαντάζεσαι.

Ουσιαστικά έχεισ απαντήσει μόνος ου στην ερώτηση σου.......Εγραψες (Ωστοσο θα ηθελα να βρω εναν εκτυπωτη που τουλαχιστον να μπορει να γραψει το κειμενο χωρις να χαλαει το χαρτι ή να ρουφαει το μελανι το χαρτι)

Οι inkjet εκτυπωτές δέν μπορούν να εκτυπώσουν σε τυπογραφικά χαρτιά (το μελάνι χύνεται-ξεθωριάζει).

Αυτό το κάνουν οι offset-lettrpress που χρησιμοποιούν στερεά μελάνια ή οι laser των 10κ και πάνω που μπορούν

να τυπώσουν σε τέτοια χαρτιά με υψηλή ποιότητα..

Αυτοί που φτιάχνουν προσκλητήρια είναι συνήθως τυπογράφοι και έχουν τα απαραίτητα μηχανήματα (δέν είναι και λίγα) και

κυρίως είναι εξοικειωμένοι με την χρήση τους.

Οι τυπογράφοι που πήγες αρνήθηκαν το δικό σου χαρτί γιατί θα έπρεπε να πειραματιστούν με τις πιέσεις που θα χρησιμοποιήσουν

πράγμα ασύμφορο για μιά φορά.

Συνοψις.....το να ξεκινήσεις χωρίς καμμία τυπογραφική εμπειρία θέλοντας

να κάνεις επαγγελματική δουλειά θα σου είναι δύσκολο να είσαι ανταγωνιστικός.

Μπορείς να ξεκινήσεις εάν θέςνα πειραματιστείς με τον εκτυπωτή που ήδη διαθέτεις με φωτογραφικά χαρτιά

ή να δείς την μεταξοτυπία στα τυπογραφικά χαρτιά (πιό δύσκολο)

Εάν θές γράψε μου το τήλ σου να τα πούμε καλύτερα.

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...