Προς το περιεχόμενο

Web Hosting για blog - Πούύύ;! Τα νεύρα μου!


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα! 😡

Έχω σχεδιάσει μία προσωπική ιστοσελίδα ως πορτφόλιο για κάποιες ιστορίες/ποιήματα που έχω γράψει, αλλά και για να ποστάρω ένα blog post κάθε εβδομάδα. Το έφτιαξα στο Wordpress.com και είναι περιττό να πω ότι δε γνωρίζω τίποτα από κώδικα.

Είχα σκοπό λοιπόν να το δημοσιεύσω αυτήν την Κυριακή αγοράζοντας το "Personal" plan τους... αλλά να σου που τα άλλαξαν χωρίς ΚΑΜΙΑ ενημέρωση, και τώρα έχουν μόνο Free και Pro, κι εγώ δεν έχω χρήματα για το Pro!!! 🤬🤬 (αντί για 50 ευρώ το χρόνο που θα έδινα -για μια ιστοσελίδα που ΔΕ θα μου αποφέρει κανένα χρηματικό κέρδος- θα πρέπει να δώσω 180 ευρώ. Δύσκολο!)

Κοιτάζω λοιπόν σαν την τρελή διάφορα hosting sites, και τη μία διαβάζω εξαιρετικές κριτικές για το ένα, μετά τις χειρότερες, λέγοντας πως το συγκεκριμένο hosting site πληρώνει άτομα να αφήνουν θετικές κριτικές κτλ...

Μία βρίσκω hosting sites που με 3 ευρώ το μήνα σου δίνουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ (σχεδόν τα πάντα) και μετά βρίσκω τα αντίστοιχα "πάντα" σε άλλο hosting site με 150 ευρώ το μήνα!!!

Τα έχω πάρει στο κρανίο γιατί είναι πολλά που δε γνωρίζω, δε ξέρω από που να το πιάσω, και μιας και ΔΕΝ γνωρίζω κώδικα, θα προτιμούσα μία ιστοσελίδα που να μπορεί να μου μεταφέρει το σάιτ που έχω σχεδιάσει απ' το Wordpress, και που να μου δίνει και ένα domain name (που είναι κι ο κύριος λόγος που ήθελα να αγοράσω το Wordpress σάιτ). Μπορείτε να με βοηθήσετε; Έχω απελπιστεί!

Στο Twitter όταν ρώτησα άλλους συγγραφείς που ανεβάζουν το blog τους, επικοινώνησε μαζί μου το hosting site "Skystra". Έψαξα στο Ίντερνετ, έχουν τις καλύτερες κριτικές αλλά όχι πολλές. Και ένα άλλο hosting site με εξαιρετικές κριτικές (και ΠΟΛΛΕΣ - αλλά σε άλλο σάιτ βρήκα τις χειρότερες κριτικές γι' αυτό το hosting site) είναι το "Fastcomet".

Τα γνωρίζετε αυτά τα δύο; Έχετε εμπειρία με αυτά; Τι θα μου προτείνατε για hosting site το οποίο να κάνει την μεταφορά από το Wordpress (δηλαδή το σάιτ που έχω ήδη φτιάξει) στο δικό τους hosting site (χωρίς εγώ να βάλω το χέρι μου γιατί δεν έχω ιδέα!) και που να έχει και δωρεάν domain για ένα χρόνο; Δε μπορώ να δώσω πάνω από 50-70 ευρώ το χρόνο αυτή τη στιγμή.

Το σάιτ σίγουρα δε θα ελκύει πολύ κόσμο. (στην αρχή τουλάχιστον)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταφορά σελίδας από wordpress.com σε κάποιο hosting δεν μπορεί να γίνει όπως είναι αυτούσιο. Το μόνο που μπορεί να μεταφερθεί είναι τυχόν άρθρα που έχεις ανεβάσει ήδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, CyberCr33p είπε

Μεταφορά σελίδας από wordpress.com σε κάποιο hosting δεν μπορεί να γίνει όπως είναι αυτούσιο. Το μόνο που μπορεί να μεταφερθεί είναι τυχόν άρθρα που έχεις ανεβάσει ήδη.

Είσαι σίγουρος για αυτό; 🤔 Επειδή διαβάζω για "migrating your existing WordPress website" και η λογική μου λέει πως δε μιλάει μόνο για τα άρθρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Glykeriaaa είπε

Είσαι σίγουρος για αυτό; 🤔 Επειδή διαβάζω για "migrating your existing WordPress website" και η λογική μου λέει πως δε μιλάει μόνο για τα άρθρα.

Μάλλον έχεις δίκιο και μπερδεύτηκα με το blogspot.

Σε αφήνει να εγκαταστήσεις έξτρα plugins; Εάν ναι τότε ίσως να είναι εφικτό να μεταφερθεί με κάποιο plugin, π.χ. το Duplicator.

Επεξ/σία από CyberCr33p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα ένα account δοκιμαστικό και νομίζω ότι ο @CyberCr33p έχει δίκιο το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να πάρεις ένα xml με τα posts και τα media files που έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, k33theod είπε

Έκανα ένα account δοκιμαστικό και νομίζω ότι ο @CyberCr33p έχει δίκιο το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να πάρεις ένα xml με τα posts και τα media files που έχεις.

Κατάλαβα, με βλέπω να την βγάζω με το δωρεάν Wordpress κι όταν μαζέψω χρήματα να πάρω έναν web developer να τελειώνω. 😕

Σας ευχαριστώ και τους δύο για τις απαντήσεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το αντιθετο ... αφου οπως σου ειπε ο k33theod μπορεις να κανεις εξαγωγη τα posts σου και τα αρχεια media ... τοτε μια χαρα μπορεις να φτιαξεις δικο σου blog σε δικο σου hosting και με δικο σου domain.

Επεξ/σία από xrhstosiak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδώ και η διαδικασία για το export και import του xml:

https://themeisle.com/blog/migrate-wordpress-com-to-wordpress-org/

Δεν ξέρω βέβαια τι γίνεται με το theme και τα plugins που έχεις στο .com. Έχεις εγκαταστήσει από μόνη σου, ή προεπιλεχθηκαν κατά την δημιουργία του λογαριασμού σου;  Δεν το έχω δουλέψει ποτέ το .com. 

 

Σχετικά με το hosting, προτείνω ανεπιφύλακτα την cretaforce.gr. Είναι εξαιρετικοί και άμεσοι στην υποστήριξη, μεταφορά site κλπ. Επίσης έχουν και αρκετά φθηνό domain 13€+ΦΠΑ απ' όσο θυμάμαι.

Επεξ/σία από johnykim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Επειδή έχω βρεθεί σε παρόμοια κατάσταση με εσένα καταλαβαίνω την αρχική σύγχυση που έχεις. Σε κάθε περίπτωση το Wordpress.com δεν αξίζει σε οποιαδήποτε τιμή. 
 

Μονόδρομος είναι αγορά ενός πακέτου hosting όπου θα κανείς εγκατάσταση Wordpress και θα φτιάξεις σιγά σιγά το website. Υπάρχουν χιλιάδες tutorial στο YouTube.

Σε καμία περίπτωση δεν χρειάζεσαι ακριβό hosting για την δουλειά που θα κανείς.Προσωπικά σου προτείνω να πας στο hostinger  όπου με 60€ μπορείς να πάρεις πακέτο για 4 χρόνια. Είναι αρκετό για ένα μικρό blog.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίρνεις 1 VPS με 3€ τον μήνα..και κάνεις ότι γουστάρεις χωρίς περιορισμούς ...αν θες και την γοητεία του.com αγοράζεις και 1 domain και καθάρισες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, masteripper είπε

Παίρνεις 1 VPS με 3€ τον μήνα..και κάνεις ότι γουστάρεις χωρίς περιορισμούς ...αν θες και την γοητεία του.com αγοράζεις και 1 domain και καθάρισες.

 

3€ το μήνα; Που;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...