Προς το περιεχόμενο

ZTE H1600 (Cosmote)


SabotazNic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, john1080 είπε

Αρα να μην περιμενω τεχνικο οπως μου ειπαν λες καλυτερα;Να βαλω παλι το plus και στο κουτι του το ΖΤΕ και πισω στο Γερμανο σωστα;;

Ας έρθει πρώτα να δεις τι θα σε πει και βλέπουμε. Αλλιώς το πας πίσω και παίρνεις το Plus.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 599
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, Andresalonika είπε

Ας έρθει πρώτα να δεις τι θα σε πει και βλέπουμε. Αλλιώς το πας πίσω και παίρνεις το Plus.

Oκ ακομη το εχω το plus,δεν το γυρισα πισω ακομη καλου κακου μεχρι να δω τι θα γινει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαλα παλι το plus και συγχρονιζει αριστα,αλλα δεν αναβει το telephony τωρα και μπαινοντας στις ρυθμισεις του ρουτερ μου λεει να ρυθμισω το τηλεφωνο.Εκει εχει το νουμερο μου και διπλα error ενω απο πανω ζηταει κατι κωδικους,τι θελει τωρα εκει;13888 να παρω να το ξεκλειδωσουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, john1080 said:

Εβαλα παλι το plus και συγχρονιζει αριστα,αλλα δεν αναβει το telephony τωρα και μπαινοντας στις ρυθμισεις του ρουτερ μου λεει να ρυθμισω το τηλεφωνο.Εκει εχει το νουμερο μου και διπλα error ενω απο πανω ζηταει κατι κωδικους,τι θελει τωρα εκει;13888 να παρω να το ξεκλειδωσουν;

καντο hard reset. αν δεν παιξει τοτε 13888 και λογικα πριν μιλησεις με ατομο δηλαδη στον αυτοματο ελεγχο θα στο εχει φτιαξει

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά και εγώ σήμερα πήρα το νέο ρούτερ για κάποιο λόγο έχω καλύτερο ping αλλά η ταχητητες έπεσα από 80 mbps 60 mbps λέτε να περιμένω μπας και αλλάξει κάτι η να επιστρέψω στο speedport plus!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμένα το speedport plus (3 διαφορετικά), δεν συγχρόνιζε εδώ που βρίσκομαι. Με τίποτα. Ήμουν με το Entry 2i για 1.5 χρόνο, το οποίο φαινόταν να πνέει τα λοίσθια. Αποσυνδέσεις συνέχεια, χωρίς να έχει κάτι obvious η γραμμή. Έμενε on για 5-10 λεπτά, και πάλι τα ίδια. Μετά μπορεί να έμενε on για 20-30 λεπτά, μετά για 8 ώρες ας πούμε. Ότι να'ναι.. Ήρθαν τεχνικοί εξωτερικά, όλα κομπλέ. Εσωτερικά κομπλέ. Ε τι στο καλό; 

Έβαλα σήμερα το ΖΤΕ. Από 97.5, συγχρόνισα 94, δηλαδή ελάχιστη διαφορά. (άσε που με το speedport έφτανε κάτι 70, και μετά ανέβαινε σταδιακά). 
Εδώ τα βλέπω σταθερά τα πράγματα. Αυτό με τα λάθη όντως δεν το καταλαβαίνω. Δεν με έχει επηρεάσει σε τίποτα, ωστόσο.

Θέλει βέβαια τα firmware updates του, αλλά το WiFi είναι καλύτερο κατά πολύ (αν κι έχω Deco λόγω πολλαπλών συσκευών). Επίσης εμφανώς πιο γρήγορη φόρτωση σελίδων και γενικά σβελτάδα.

Αν υπάρξει κάποιο πρόβλημα, θα ποστάρω. 

 

Επεξ/σία από tommybertsen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 09/04/2022 at 14:52, SabotazNic said:

image.png.1ef943d744a05d52229028cd98ad556e.png

Φανταζομαι οτι δεν μπορει τα errors να προκαλουνται απο καποια συνδεδεμενη συσκευη, σωστα?

Αν δοκιμασω να αποσυνδεσω για λιγο το σταθερο?

Τελος, οσον αφορα το wifi 2.4 και 5, το wifi band steering να το αφησω on ή off? Τωρα οι συσκευες αλλαζουν αναλογα την αποδοση (πχ το s10+ που εχω)? Ειναι καλυτερο να τα διαχωρισω και να συνδεσω το κινητο στην 5αρα?

μπορει να οφειλονται σε παραλληλα σε καλωδιωση.αν εχεις voip και δεν εχεις παραλληλα τοτε δυσκολο να φταιει η συσκευη.αν η συσκευη ειναι ομως πανω σε παραλληλα τοτε ναι θα μπορουσε να φταιει. εχω αφηνω το ιδιο ssid.δεν χανεις  κατι να βγαλεις το σταθερο απλα εισαι οριακα σε margins οποτε λογικο να εχεις errors..δεν εχεις και την καλυτερη γραμμη αλλο τοσο για vdsl. γενικως για το wifi θελει δοκιμες .αν σε μια συσκευη σε αλλαζει στα 2,4 λογω οτι απομακρυνεσαι δεν ειναι κακο.αν στο κανει ομως σε κοντινες αποστασεις τοτε ισως να το κλεισεις καλυτερα το band steering.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

@poulinos Γενικα στην 4η ενοτητα των οδηγιων της cyta, ειναι good to have ή θεωρουνται παλιες τακτικες χωρις να εχει αποδεχθει οτι κατι απο αυτα μπορει να προκαλουν θεμα?

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

Γενικα το router το εχω στο γραφειο. Ακριβως διπλα του ειναι το ps5 (ενσυρματα). Απο πανω του smart tv, 2 led strips κοντα με ελεγχο απο bt, και μια λαμπα led (κοντα). Επισης, ως μια και μονδαικη πριζα στο δωματιο, προφανως ολα ειναι συνδεδεμενα σε εκεινη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/5/2022 στις 12:35 ΠΜ, SabotazNic είπε

@poulinos Γενικα στην 4η ενοτητα των οδηγιων της cyta, ειναι good to have ή θεωρουνται παλιες τακτικες χωρις να εχει αποδεχθει οτι κατι απο αυτα μπορει να προκαλουν θεμα?

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

Γενικα το router το εχω στο γραφειο. Ακριβως διπλα του ειναι το ps5 (ενσυρματα). Απο πανω του smart tv, 2 led strips κοντα με ελεγχο απο bt, και μια λαμπα led (κοντα). Επισης, ως μια και μονδαικη πριζα στο δωματιο, προφανως ολα ειναι συνδεδεμενα σε εκεινη.

Αν μπορεις μια απαντηση και εδω

@poulinos Τωρα που εβλεπα twitch, σε καποια φαση κολλη το stream και ανοιξα την σελιδα της cosmote και τα crc errors αυξανοντουσαν σε καθε refresh. Αυτα τα θεματα δεν τα ειχα με το προηγουμενο, απλα ειπα να δοκιμασω μηπως και κατσει καλυτερα.

Αν ασχοληθω με την εσωτερικη καλωδιωση, λες να λυθει το θεμα της χαμηλης ταχυτητας και των errors? Το καλωδιο που ερχεται απο τον κατανεμητη ειναι σιγουρα 10+ χρονων (θα το επιβεβαιωσω και σε λιγο), και αυτος που ειχε κανει τον διαχωρισμο της adsl και του τηλεφωνου για να βαλουμε ρουτερ κτλ, δεν τον εχω και πολυ εμπιστοσυνης. Συνηθως μια τετοια δουλεια, ποσο κοστιζει? (ο κατανεμητης ειναι περιπου 15 μετρα απο το σημειο του ρουτερ, και εχει ευκολη προσβαση ο τεχνικος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Hulk7 είπε

Κάνουμε κάπου αίτηση για το συγκεκριμένο ρουτερ; γιατι το Speedeport Plus μου έχει τρελά θέματα με το WIFI

Στειλε στο τσατ στο cosmote app. Πες οτι αντιμετωπιζεις θεματα με το τωρινο ρουτερ και επιθυμεις καινουργιο. Αν σου στειλουν το plus ή το zte, δεν ξερω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SabotazNic είπε

Στειλε στο τσατ στο cosmote app. Πες οτι αντιμετωπιζεις θεματα με το τωρινο ρουτερ και επιθυμεις καινουργιο. Αν σου στειλουν το plus ή το zte, δεν ξερω

Το παλιό το επιστρέφουμε; ή μπορώ να το κρατήσω καβάτζα; γιατί πέρα από το WIFI σε όλα τα άλλα είναι κομπλέ, μην φάω καμιά φόλα με το νέο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Hulk7 είπε

Το παλιό το επιστρέφουμε; ή μπορώ να το κρατήσω καβάτζα; γιατί πέρα από το WIFI σε όλα τα άλλα είναι κομπλέ, μην φάω καμιά φόλα με το νέο

Το επιστρεφεις, σε μελλοντικο χρονο ομως. Αλλιως το χρεωνεσαι

Μπορεις να δοκιμασεις το νεο δηλαδη

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...