Προς το περιεχόμενο

ZTE H1600 (Cosmote)


SabotazNic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σελιδα που να εχει επιλογες για τον τυπο συνδεσης τα πρωτοκολλα κτλ που ειχαν τα προηγουμενα ρουτερ δεν εχει πουθενα ή εγω δεν τα βρισκω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/4/2022 στις 2:13 ΠΜ, nikolas97202 είπε

Παιδιά και εγώ σήμερα πήρα το νέο ρούτερ για κάποιο λόγο έχω καλύτερο ping αλλά η ταχητητες έπεσα από 80 mbps 60 mbps λέτε να περιμένω μπας και αλλάξει κάτι η να επιστρέψω στο speedport plus!

Καλησπέρα, το ίδιο έπαθα και εγώ, από 97~100 που συγχρόνιζε, 3 μέρες τώρα που το έβαλα δεν έχω δει πάνω από 81 ...

Νομίζω όμως ότι είναι πιο σταθερό, δεν είχα καμία αποσύνδεση, ενώ πριν είχα τουλάχιστον μία κάθε μέρα!

@poulinos ποια η γνώμη σου ? Να τους ενοχλήσω να το δουν?

 

image.png.435078d7810abd1e4f52acaeb604aec1.png

Επεξ/σία από bill987
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αναμένω και εγω το h1600 ως αλλαγή του entry 2i που εχω. Το entry 2i  τόσα χρόνια μου έδινε 49-52mbps down(χωρίς προβλήματα ή πολλαπλα crc errors) σε γραμμή 50αρα vdsl  και ήταν άριστο και στο wifi του . Τους τελευταίους, όμως, μήνες η ταχύτητα έπεσε στα 37-42 mbps, παρ'όλο που τα errors ήταν ελάχιστα - κατι που μου φάνηκε περίεργο. Ο τεχνικός στο 13888 μου πρότεινε αλλαγή στο h1600 επειδη είναι πιο σύγχρονο και επειδή υποψιαζόταν ότι οι πρόσφατες μειώσεις ταχυτητας οφείλονταν στο entry 2i , παρά το γεγονός ότι τόσα χρόνια το entry 2i δούλευε άριστα στα 50-52mbps, αν εξαιρέσουμε το τελευταίο τετράμηνο που έπεσαν οι ταχύτητες. Άραγε το entry 2i να τα έφαγε όντως τα ψωμιά του ? ή παιζουμε κορώνα γράμματα να δούμε αν το h1600 θα χρονίσει καλύτερα ? 

@tommybertsen μιας και ανέφερες για deco : θα βάλω ένα σετ deco e4 (δύο) σε δυόροφο σπιτι πάνω στο h1600 που θα μου έρθει ... γνωρίζεις αν μπορούν να λειτουργήσουν το καθένα ως access point-mesh ενω ταυτόχρονα θα λειτουργεί ως επιπλέον access point και αυτό που έχει το ίδιο το router ? ή άπαξ και τα συνδεσω, το access point του h1600 θα απενεργοποιηθεί και θα αντικατασταθεί ουσιαστικά απο τα deco ? 

Επεξ/σία από broukos100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τα 37-42Mbps τα βλεπεις μεσα απο το μενου του ρουτερ (ποσο συγχρονιζει δηλαδη) τοτε το παιζεις κορωνα γραμματα με το καινουριο. Ποσο συγχρονιζεις τωρα; Ανεβασε screenshot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 09/04/2022 at 14:52, SabotazNic said:

Φανταζομαι οτι δεν μπορει τα errors να προκαλουνται απο καποια συνδεδεμενη συσκευη, σωστα?

Αν δοκιμασω να αποσυνδεσω για λιγο το σταθερο?

Τελος, οσον αφορα το wifi 2.4 και 5, το wifi band steering να το αφησω on ή off? Τωρα οι συσκευες αλλαζουν αναλογα την αποδοση (πχ το s10+ που εχω)? Ειναι καλυτερο να τα διαχωρισω και να συνδεσω το κινητο στην 5αρα?

απο την καμερα που ειναι με ethernet Οχι δεν παιζει να ανεβαινουν τα errors στην γραμμη διοτι τα errors στην γραμμη εχουν να κανουν με την τηλεφωνικη γραμμη με το καλωδιο χαλκου στην dsl θυρα να το πω απλα και οχι σε Ethernet συσκευη

On 01/05/2022 at 00:35, SabotazNic said:

@poulinos Γενικα στην 4η ενοτητα των οδηγιων της cyta, ειναι good to have ή θεωρουνται παλιες τακτικες χωρις να εχει αποδεχθει οτι κατι απο αυτα μπορει να προκαλουν θεμα?

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

Γενικα το router το εχω στο γραφειο. Ακριβως διπλα του ειναι το ps5 (ενσυρματα). Απο πανω του smart tv, 2 led strips κοντα με ελεγχο απο bt, και μια λαμπα led (κοντα). Επισης, ως μια και μονδαικη πριζα στο δωματιο, προφανως ολα ειναι συνδεδεμενα σε εκεινη.

οχι δεν ειναι  βλακεις αυτα που αναφερει.καποια μπορει να επηρεασουν το router ως προς την τροφοδοσια του καποια αλλα ως προς το συγχρονισμο ενω καποια αλλα ως προς το wifi. αλλα ναι ευκολα κανεις δοκιμες και βλεπεις αν φταιει κατι απο αυτα.

On 12/05/2022 at 18:59, bill987 said:

Καλησπέρα, το ίδιο έπαθα και εγώ, από 97~100 που συγχρόνιζε, 3 μέρες τώρα που το έβαλα δεν έχω δει πάνω από 81 ...

Νομίζω όμως ότι είναι πιο σταθερό, δεν είχα καμία αποσύνδεση, ενώ πριν είχα τουλάχιστον μία κάθε μέρα!

@poulinos ποια η γνώμη σου ? Να τους ενοχλήσω να το δουν?

 

καθε ρουτερ εχει διαφορετικο Chipset διαφορετικο firmware και αυτο σημαινει οτι μπορει να συγχρονιζει παραπανω μπορει να συγχρονιζει και λιγοτερο.μπορει σε μελλοντικο Firmware να το φτιαξουν. το να τους πεις οτι με το παλιο εχω 100 και με αυτο 80 δεν θα αλλαξει τιποτα εφοσον δεν ειναι θεμα χαλασμενου hardware αλλα γενικως του συγκεκριμενου Router. και στο zte 288 Που εδινε η Forthnet ειχε λιγο πιο χαμηλο sync και με το t16 firmware βελτιωθηκαν πολυ τα πραγματα.το καλο ειναι οτι στον οτε μπορεις να βαλεις και ενα  fritz.

το πολυ να σου πουν οτι οκ βαλε πανω καποιο speedport για να παιξεις 100 ή οσο επαιζες. ή αν εχουν κανα beta firmware να στο περασουν

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@geoavlonitis To actual rate που έδινε το τελευταιο τετράμηνο κυμαινόταν απο 40-45mbps . Τώρα δείχνει 47mbps , δεν ξέρω ίσως επειδή ο τεχνικός έκανε επανεκκίνηση τη γραμμή όπως μου είπε σήμερα , αλλά και πάλι ειδικός δεν είμαι για να ξέρω.. Στο ookla σταθερά το τελευταίο τετράμηνο δίνει από 37-43 mbps . Χθες ήμουν στα 37-39mbps και είχα ένα είδος latency στο browsing , ενώ γενικά οι απόκκριση του δικτύου και οι ταχύτητες ήταν και είναι εμφανώς πεσμένες το τελευταίο τετράμηνο σε σχέση με τα προηγούμενα έτη που έδειχνε σχεδόν σταθερά 50-52mbps στο ookla. Δεν ξέρω βέβαια και τη διαφορά που έχουν οι μετρησεις της ookla με αυτες του router , πάντως η απόκκριση , τα downloads ,το ping έχει ανέβει το τελευταίο τετράμηνο.

11.JPG

IMG_0415.jpg

Επεξ/σία από broukos100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 06/05/2022 at 21:41, SabotazNic said:

Αν μπορεις μια απαντηση και εδω

@poulinos Τωρα που εβλεπα twitch, σε καποια φαση κολλη το stream και ανοιξα την σελιδα της cosmote και τα crc errors αυξανοντουσαν σε καθε refresh. Αυτα τα θεματα δεν τα ειχα με το προηγουμενο, απλα ειπα να δοκιμασω μηπως και κατσει καλυτερα.

Αν ασχοληθω με την εσωτερικη καλωδιωση, λες να λυθει το θεμα της χαμηλης ταχυτητας και των errors? Το καλωδιο που ερχεται απο τον κατανεμητη ειναι σιγουρα 10+ χρονων (θα το επιβεβαιωσω και σε λιγο), και αυτος που ειχε κανει τον διαχωρισμο της adsl και του τηλεφωνου για να βαλουμε ρουτερ κτλ, δεν τον εχω και πολυ εμπιστοσυνης. Συνηθως μια τετοια δουλεια, ποσο κοστιζει? (ο κατανεμητης ειναι περιπου 15 μετρα απο το σημειο του ρουτερ, και εχει ευκολη προσβαση ο τεχνικος)

το ποσο κοστιζει ειναι σχετικο.οπως λεω ο καθενας παιρνει οτι του λειπει.οτι το καλωδιο ειναι 10 χρονων δεν σημαινει οτι φταιει αυτο.αλλα σιγουρα  για να κανεις δοκιμη πρεπει εστω και προσωρινα να πεταξεις εσυ ενα νεο καλωδιο και να δεις αν θα σου κανει τα ιδια. σιγουρα μπορει καποιο αλλο cpe να εχει καλυτερη ανοχη στα λαθη και να μην σου βγαζει τοσο. το βασικο βεβαια δεν ειναι το ποσα λαθη εχεις αλλα αν αυτο σε επηρεαζει που οπως φαινεται σε επηρεασε στο stream. μπορει το speedport να ηταν πιο σταθερο εκτος αν εχει θεμα σαν συσκευη το καινουριο που το θεωρω δυσκολο. επισης το βασικο ειναι να μην εχεις παραλληλα. εκτος αν ερθει τεχνικος απο τον παροχο και δει ποσο πιανεις εξω και ποσο μεσα για να δεις αν χανεις .αλλα να δειτε με την ιδια συσκευη.μην δει μεσα με το zte και εξω με το analyzer του γιατι μεταξυ τους αυτα τα 2 μηχανηματα εχουν διαφορετικο chiPset αρα και διαφορετικο sync.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, poulinos είπε

οτι το καλωδιο ειναι 10 χρονων δεν σημαινει οτι φταιει αυτο.

Τελικα ειναι απο το 80κατι η εγκατασταση της τηλεφωνικης γραμμης

Ανοιξα σχετικο thread εδω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, broukos100 είπε

@geoavlonitis To actual rate που έδινε το τελευταιο τετράμηνο κυμαινόταν απο 40-45mbps . Τώρα δείχνει 47mbps , δεν ξέρω ίσως επειδή ο τεχνικός έκανε επανεκκίνηση τη γραμμή όπως μου είπε σήμερα , αλλά και πάλι ειδικός δεν είμαι για να ξέρω.. Στο ookla σταθερά το τελευταίο τετράμηνο δίνει από 37-43 mbps . Χθες ήμουν στα 37-39mbps και είχα ένα είδος latency στο browsing , ενώ γενικά οι απόκκριση του δικτύου και οι ταχύτητες ήταν και είναι εμφανώς πεσμένες το τελευταίο τετράμηνο σε σχέση με τα προηγούμενα έτη που έδειχνε σχεδόν σταθερά 50-52mbps στο ookla. Δεν ξέρω βέβαια και τη διαφορά που έχουν οι μετρησεις της ookla με αυτες του router , πάντως η απόκκριση , τα downloads ,το ping έχει ανέβει το τελευταίο τετράμηνο.

11.JPG

IMG_0415.jpg

Την καλωδιωση του σπιτιου την εχεις ελεγξει; Επισης, η συνδεση ειναι απο καμπινα ή από το Αστικο Κεντρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, SabotazNic said:

Τελικα ειναι απο το 80κατι η εγκατασταση της τηλεφωνικης γραμμης

Ανοιξα σχετικο thread εδω

 

και απο το 80 να ειναι δεν αλλαζει κατι.ραζιμ εβαζαν τοτε συνηθως που ειναι twisted και με καλη διαμετρο.και εγω με ραζιμ ειμαι σπιτι απλα εχω παραλληλα που για μια βλακεια λογο δεν μπορω να τα φτιαξω οποτε χανω σε attainable. οκ θα δω και το θεμα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, geoavlonitis είπε

Την καλωδιωση του σπιτιου την εχεις ελεγξει; Επισης, η συνδεση ειναι απο καμπινα ή από το Αστικο Κεντρο;

Υπάρχει η πιθανότητα να είναι η καλωδίωση παρ'όλο που τόσα χρόνια πηγαίνε καλά ? Δεν την έχω τσεκάρει εδώ και λίγα χρόνια την καλωδίωση , πάντως δεν έχω αλλάξει κάτι όσο θυμάμαι και είχε γίνει απο ηλεκτρολόγο- τεχνικό δικτύων στο σπιτι πριν χρονια και είχε ελεγχθεί όταν φέραμε το 50αρι vdsl. Απο την άλλη , δεν ξέρω αν είναι σημαντικό, αλλά το σπίτι είναι άνω των 40 ετών και τα ηλεκτρολογικά του έγιναν από πολύ αξιόπιστο ηλεκτρολόγο.

Από καμπίνα είναι η σύνδεση η οποία βρίσκεται στα 300-200 μέτρα το πολυ από το σπίτι (είχε εγκαταστηθεί απο τον ΟΤΕ πριν κάποια χρόνια , όταν εγκατεστησα και το vdsl τοτε - σε χωριό είμαι σε εξοχικό)

Δεν ξέρω αν έχει σημασία αλλά οι τελικές συνδέσεις και η τηλεφωνική πρίζα είναι όπως περιγράφονται στην φωτο

 

image.jpeg

Επεξ/σία από broukos100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον. Πρωτον, η συνδεση που εχεις κανει μεταξυ πριζας και ρουτερ ειναι η βελτιστη (δεν εχεις τη λεγομενη επιστροφη για το VoIP για να εχεις τηλεφωνο σε ολες τις πριζες του σπιτιου). Δευτερον, ναι ειναι πιθανον να φταιει η καλωδιωση του σπιτιου, αλλα αυτο δε μπορεις να το ξερεις εαν δε μετρησεις στην εισοδο του καλωδιου στο σπιτι. Τριτον, λες οτι εισαι σε χωριο, αρα λογικα εναεριο δικτυο στο δρομο. Ειναι πιο επιρρεπες σε βλαβες επειδη ειναι εκτεθειμενο. Τεταρτον, ειναι πολυ κοντινη η αποσταση απο την καμπινα για να μην εχεις το 50αρι που ειχες τοσα χρονια. Πρεπει να μιλησεις με τον ΟΤΕ τεχνικη εξυπηρετηση σιγουρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, broukos100 είπε

@tommybertsen μιας και ανέφερες για deco : θα βάλω ένα σετ deco e4 (δύο) σε δυόροφο σπιτι πάνω στο h1600 που θα μου έρθει ... γνωρίζεις αν μπορούν να λειτουργήσουν το καθένα ως access point-mesh ενω ταυτόχρονα θα λειτουργεί ως επιπλέον access point και αυτό που έχει το ίδιο το router ? ή άπαξ και τα συνδεσω, το access point του h1600 θα απενεργοποιηθεί και θα αντικατασταθεί ουσιαστικά απο τα deco ? 

Μπορείς να τα'χεις σαν ξεχωριστό δίκτου και να λειτουργεί και το WiFi του router. 

Δεν ξέρω αν τα σετάρεις ως access points, αν του Router το wifi δουλεύει όμως.

Σε κάθε περίπτωση, δεν νομίζω πως θα χρειαστείς το ασύρματο του ρουτερ ;) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 @geoavlonitis  εάν πάρουμε ως δεδομένο ότι δεν έγινε καμία αλλαγή  στη καλωδίωση και τον εξοπλισμό και έαν υποθέσουμε ότι δεν προέκυψε κάποια νέα βλάβη στην καλωδίωση, τότε είναι περίεργο που πλέον δεν πιάνει πλήρες 50αρι ,μετά από τόσα χρόνια. Με δυο τεχνικούς της cosmote έχω ήδη μιλήσει. Ο ένας όπως προείπα μου πρότεινε να αντικαταστήσουμε το ρουτερ και γιαυτο περιμένω το h1600 , αν και δεν βλέπω το νέο ρουτερ να μου λύνει το πρόβλημα των mbps αφου τόσα χρόνια το entry 2i ειναι βράχος και τα  errors ήταν ανέκαθεν ελάχιστα χωρίς αποσυνδέσεις κλπ.. δεν ξέρω.. μηπως το entry άρχισε να τα φτύνει σιγά σιγά σε hardware επίπεδο ; ή μήπως επειδή εδώ και χρόνια δεν λαμβάνει firmware ενημερώσεις άρχισε να παρουσιάζει αστάθειες στα mbps ;;... γιατί  κατ'αλλα είναι βράχος . Ο άλλος τεχνικός της cosmote , αφού του επεσήμανα και τα προβλήματα που αναφέρουν αρκετοί για το νέο h1600 ,μου είπε ότι είναι σίγουρος ότι το νέο ρουτερ θα χρονίσει καλύτερα, αρκεί ,αφού κάνω τις συνδέσεις , να το αφήσω μόνο του για 1-2 ώρες να συγχρονιστεί και έπειτα να τους καλέσω να ελέγξουν και αυτοί τις ρυθμίσεις . Ο τελευταίος είτε κάτι παραπάνω ξέρει για τα h1600 είτε μπακαλιστικα μας τα λέει.. τεσπα να έρθει το h1600 και βλέπουμε 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...