Προς το περιεχόμενο

85mm vs 35mm


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για δώστε μια βοήθεια ρε παιδιά. 
 

Θελω να πάρω έναν από τους 2 παρακάτω φακούς για την Nikon z5:

Viltrox 85mm 1.8, Viltrox 35mm 1.8.

Σαν σκέψη, είχα μόνο τον 85αρη αλλά στη photovision είχα την ευκαιρία να τους δοκιμάσω και τους 2 πάνω στη μηχανή μου και ήταν πραγματικά και οι 2 παρά πολύ καλοί! Μεταξύ τους δεν είδα διάφορες στις φωτογραφιες που έβγαλα στην λεπτομερεια εικόνας και στα χρώματα. Η μόνη διαφορά ήταν ότι ο 35αρης είχε λιγότερο θολωμα στο background αλλά εστίαζε πιο εύκολα σε σχέση με τον 85 που είχε περισσότερο θολωμα αλλά ήταν πιο δύσκολος στην εστίαση γιατι το θέμα έπρεπε να είναι πιο απομακρυσμένο και δεν ήταν πάντα και χρειάζονταν το απαραίτητο μπρος πίσω για να διορθώσεις την αποσταση. 
 

Η χρήση για την οποία προορίζονται είναι για πορτραιτα του μικρού μου, (ακόμα δε περπατάει αλλά σε λίγο θα το κάνει και αυτό :P ), γενική φωτογραφία, φωτογραφία τοπίου και αντικείμενα, λουλουδάκια κλπ κλπ.. 

Ο 35 θεωρητικά θα είναι πιο εύχρηστος για indoor φωτογραφία σε σχέση με τον 85 και είναι λίγο πιο μαζεμένος. 
 

Ο 85 θεωρητικά προσφέρει καλύτερο θολωμα (απομόνωση θέματος από το background) και ίσως καλύτερες (πιο κολακευτικες) λήψεις σε αντικείμενα και λουλούδια με την εστίαση να είναι λίγο πιο «δύσκολη» λόγω απόστασης όπως είπα παρακάνω σε εσωτερικούς χώρους. 
 

Δε ξέρω τι να κάνω… εσείς τι θα κάνατε ; Βασικά ξέρω τι να κάνω, να πάρω και τους 2 αλλά δε γίνεται χαχαχα 
 

ΥΓ. Το 35 σαν εστιακη αποσταση (αν και όχι στο 1.8 αλλά στο f5) το έχω και στον κιτ 24-50.

 

Τελος, μπορούμε να βρούμε τα t-stop αυτών των 2 φακών; 

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

35mm δαγκωτο

σίγουρα ο 85μμ θα δείχνει καλύτερα σε πορτραίτο κεφαλι μεχρι ώμο. Θα απομονώνει αλλα το θες παντα αυτό; Ίσως να θες να βλέπεις και τι γίνεται στο backround.

Με τον 35μμ θα μπορεις να βγαζεις και ολόσωμες (να βλεπεις και την ανάπτυξη του παιδιού με τον καιρο). Επίσης σε οικογενειακή φωτο θα χωράνε όλοι. 

Αν θελήσεις πιο στενο frame σαν πορτραίτο, πάντα μπορείς να το φέρεις λιγο πιο κοντά.

 

Φαντάζομαι εχεις ήδη κάποιους φακους; Αν ναι ποιους;

Επεξ/σία από alx301
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την απάντηση.

Μονο ένα φακό έχω που αναφερω και στο αρχικό ποστ, τον κιτ 24-50 f4-6.3 και για αυτό σκέφτομαι για τον 35 αν πρέπει να τον πάρω ή όχι, μιας και τα 35mm (έστω πιο σκοτεινά λόγω του ότι εκεί ξεκινάει από f5) τα έχω στον κιτ..

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισως να πειραματιστεις μερικες μέρες 35μμ και 50μμ να δεις. Εμένα ακόμα και ο 50μμ μου φαίνεται αρκετα στενός όταν τραβάω την κόρη.

Υπολόγισε επίσης οτι στην αρχη οτι δεν θα κάθονται εύκολα για φωτογραφία, ενα γρήγορο autofocus θα το χρειαστείς.

https://www.skroutz.gr/s/31438887/Nikon-40mm-f-2-Nikon-Z.html

αυτος εδω καπως ενδιάμεση κατάσταση, λεει τιποτα; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι καιρό βγάζω στα 35 και τα βλέπω αρκετά βολικά. Στα 50 έχω πειραματιστεί αρκετά παλαιότερα με μια Sony a7 που είχα και τον 50αρη της 1.8 αλλά και με την d7500 που είχα και της είχα πάνω τον 35 1.8 που ήταν 52.5 σε FF αντίστοιχα και οντως σε αρκετεσ περιπτώσεις είναι στενός. Φαντάσου ποσό μάλλον ο 85 που σκέφτομαι. 
 

Απλα τον σκέφτομαι τον 85 γιατί για αυτόν ξεκίνησα και είχα γενικά κάποιο καιρό στο μυαλό μου να τον πάρω και μου είναι κάπως δύσκολο να τον αφήσω για τον 35… και να χάσω και τετοιες ληψεις https://flic.kr/p/2iPq5TR 

όσο περνάει η ώρα όμως και σκεπτόμενος και αυτά που λες και αυτά που έχω δει εγώ, πιο safe λύση είναι ο 35. 

 

Τον έχω στα υπόψιν τον 40mm f2 που έβαλες, είναι και πιο οικονομικός αλλά από δείγματα reviews κλπ που έχω δει είναι κατώτερος σε τελικό αποτέλεσμα από τους 2 αυτούς viltrox που πραγματικά και στο 1.8 στις φωτο που έχω δει αλλά και που έβγαλα εχθες ξυρίζουν.

 

ΥΓ: και φιλος με d850 που έχει sigma 35mm art αλλά και 105 μακρο και 70-200 2.8 μου λέει τον 35αρη να πάρω που είναι πιο versatile.

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ θα αποφάσιζα με βάση το παρακάτω σκεπτικό. Θέλω να γίνεται αναφορά στο που βρίσκομαι και αυτό να παίζει ρόλο στην αποτύπωση της εικόνας ή να επικεντρώνομαι στο πρόσωπο - αντικείμενο κλπ χωρίς context ;  Δηλαδή πως θέλω να παρουσιάσω αυτό που έχω κατά νου. Όχι πως δεν μπορεί να γίνει αναφορά με οποιοδήποτε εστιακό μήκος αλλά οκ με άλλους φακούς είναι πιο δύσκολο και υπό συνθήκες. Το σκεπτικό αυτό μπορεί να μη βοηθούσε μεταξύ φακών με κοντινά εστιακά μήκη (π.χ. ένας 28mm με έναν 35mm) αλλά για αυτούς τους δύο που είναι εντελώς διαφορετική ίσως βοηθήσει. 

Επεξ/σία από pifilos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, alx301 είπε

35mm δαγκωτο

Με τον 35μμ θα μπορεις να βγαζεις και ολόσωμες (να βλεπεις και την ανάπτυξη του παιδιού με τον καιρο). Επίσης σε οικογενειακή φωτο θα χωράνε όλοι. 

Αν θελήσεις πιο στενο frame σαν πορτραίτο, πάντα μπορείς να το φέρεις λιγο πιο κοντά.

Λογικά για τον 35 πάω, βλέποντας διάφορα βίντεο σαν αυτό: 

 

Μια χαρά κάνω τη δουλειά μου στα περισσότερα που θέλω να κάνω και όντως πας πιο κοντά και μια χαρά βγάζεις πορτραίτο και με καλό bokeh.
Tώρα το πιο κοντά που μπορείς να πάς ψάχνω και από ότι βλέπω για τον Viltrox 35mm 1.8 είναι από 40cm ενώ πχ για Nikon 35 1.8 z είναι 25cm... χμ... πόσο πρόβλημα να είναι αυτό... λογικά σε αυτά που θέλω να κάνω... δε θα είναι μεγάλο πρόβλημα.. ή εντάξει δε θα είναι πρόβλημα στα πορτραιτα αλλά θα είναι κάπως πρόβλημα στα λουλούδια κλπ που δε θα τα πλησιάζω όσο θέλω .. 

 

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την στιγμή που έχεις φακό να καλύπτει τα 35mm εγώ θα πήγαινα στον 85άρη.

Πάντως αργά ή γρήγορα θα βγάλεις και τον κιτ για πώληση έτσι κι αλλιώς, και θα πάρεις κάτι καλύτερο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, highpriest είπε

Από την στιγμή που έχεις φακό να καλύπτει τα 35mm εγώ θα πήγαινα στον 85άρη.

Πάντως αργά ή γρήγορα θα βγάλεις και τον κιτ για πώληση έτσι κι αλλιώς, και θα πάρεις κάτι καλύτερο. 

Τι έκανε λέει;;;; Τι θα κάνω ;;;; Θα δώσω τον κιτ ;;;; Και πού θα βρω εγώ ξανά 24mm (επιτέλους έχω πραγματικό 24mm γιατί με τον 17-50 sigma στη Nikon στα 17 πραγματικά ήμουν 25.5… στη Sony είχα 28-70…) ποτε δεν είχα πραγματικό 24… πρώτη φορά !!!! Όποτε ο φακός έχει συναισθηματική αξία… δεν φεύγει… :P 

Περα από την πλακα, δεν αξίζει να τον πουλήσεις για λίγα χρήματα που πιάνει, εδώ καινούριο τον βρίσκεις σε ελληνικά μαγαζιά (μάλλον βγαλμένο από κιτ) στα 170-200 ευρώ πχ: https://www.akalavrentzos.gr/μεταχειρισμενα-φωτογραφικα-ειδη/nikon-z-24-50μμ-f4-6-3-xωρις-κουτι-new.html … ξεφτίλα… και να σου πω κάτι ππυ βλέπω εγώ;;; Μια χαρά αποδίδει… για μένα πολύ καλός για κιτ. Άμα δεις ευκρίνεια σε πορτραιτα στα μάτια του μικρού κλπ και χωρίς να κάνω stop down το διάφραγμα (εννοώντας στα 35 f5 δεν το πάω f7.1 πχ για να πάρω πιο καλή απόδοση… το ίδιο στα 24 που είναι f4 κλπ…) θα πεις δεν είναι κιτ φακός… 

 

Αν και δεν είναι πορτραιτο δες πάνω στη μηχανή μου αποτέλεσμα στο παρακάτω βίντεο ο κιτ 24-50… 

 

 

Ναι εντάξει, έχει πάει στον παράδεισο ο φιλος αλλά όπως και να χει καταλαβαίνεις την «ποιότητα»..

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τώρα κι εσύ μου έφερες παράδειγμα τον Nigel. Που και hello Kitty καμερα να του δώσεις θα βγάλει καλή φώτο.

 

Για τον κιτ της Z5 δεν γνωρίζω. Ίσως να είναι καλός. Αλλά αργά η γρήγορα θα θελήσεις καλύτερο και πιο γρήγορο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παίζουν πολλά βίντεο για τον 24-50 γιαυτο έβαλα αυτό. Πάντως ήθελα να δειξω πως αποδίδει πολύ καλά και για κιτ στα μάτια μου τέλεια ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Δεν παίζουν πολλά βίντεο για τον 24-50 γιαυτο έβαλα αυτό. Πάντως ήθελα να δειξω πως αποδίδει πολύ καλά και για κιτ στα μάτια μου τέλεια ! 

Αν είσαι ευχαριστημένος, μόνο αυτό μετράει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην α7 με τον  85μμ 1.8 φ  εχω τραβηξει τα μικρα πολύ εντυπωσιακα πορτρέτα και ακομα πιο εντυπωσιακα πλανα απο 3-4 μετρα απόσταση σε εξωτερικο χώρο.

με τον 30μμ 2.8 φ οσες εχω βγαλει (λιγες) μοιαζουν πολυ με φωτογραφιες κινητου τηλεφωνου εκτος και αν βρεθω πολύ κοντα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/4/2022 στις 4:26 ΜΜ, stratigos24 είπε

Για δώστε μια βοήθεια ρε παιδιά. 
 

Θελω να πάρω έναν από τους 2 παρακάτω φακούς για την Nikon z5:

Viltrox 85mm 1.8, Viltrox 35mm 1.8.

Σαν σκέψη, είχα μόνο τον 85αρη αλλά στη photovision είχα την ευκαιρία να τους δοκιμάσω και τους 2 πάνω στη μηχανή μου και ήταν πραγματικά και οι 2 παρά πολύ καλοί! Μεταξύ τους δεν είδα διάφορες στις φωτογραφιες που έβγαλα στην λεπτομερεια εικόνας και στα χρώματα. Η μόνη διαφορά ήταν ότι ο 35αρης είχε λιγότερο θολωμα στο background αλλά εστίαζε πιο εύκολα σε σχέση με τον 85 που είχε περισσότερο θολωμα αλλά ήταν πιο δύσκολος στην εστίαση γιατι το θέμα έπρεπε να είναι πιο απομακρυσμένο και δεν ήταν πάντα και χρειάζονταν το απαραίτητο μπρος πίσω για να διορθώσεις την αποσταση. 
 

Η χρήση για την οποία προορίζονται είναι για πορτραιτα του μικρού μου, (ακόμα δε περπατάει αλλά σε λίγο θα το κάνει και αυτό :P ), γενική φωτογραφία, φωτογραφία τοπίου και αντικείμενα, λουλουδάκια κλπ κλπ.. 

Ο 35 θεωρητικά θα είναι πιο εύχρηστος για indoor φωτογραφία σε σχέση με τον 85 και είναι λίγο πιο μαζεμένος. 
 

Ο 85 θεωρητικά προσφέρει καλύτερο θολωμα (απομόνωση θέματος από το background) και ίσως καλύτερες (πιο κολακευτικες) λήψεις σε αντικείμενα και λουλούδια με την εστίαση να είναι λίγο πιο «δύσκολη» λόγω απόστασης όπως είπα παρακάνω σε εσωτερικούς χώρους. 
 

Δε ξέρω τι να κάνω… εσείς τι θα κάνατε ; Βασικά ξέρω τι να κάνω, να πάρω και τους 2 αλλά δε γίνεται χαχαχα 
 

ΥΓ. Το 35 σαν εστιακη αποσταση (αν και όχι στο 1.8 αλλά στο f5) το έχω και στον κιτ 24-50.

 

Τελος, μπορούμε να βρούμε τα t-stop αυτών των 2 φακών; 

Αλλο ενα παρομοιο βιντεο ισως βοηθησει

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...