Προς το περιεχόμενο

Dell πλητρολογιο ποντίκη - Ψάχνω εφγαρμογή για shorcuts


lasithi12

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ποντικι εχει 2 κουμπια και θέλω να βάλω 2 actions όπως expose και minimise

ποιο προγραμμα κανει αυτο που θέλω;

επισης το πληκτρολόγιο θέλω να εχει media λειτουργιες οπως το magic keyboard ειναι εφικτο;

J6PMcXR.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται αν σου δίνει τετοιες επιλογές στις ρυθμίσεις (system preferences) για το ποντίκι και το πληκτρολόγιο. 
Δοκιμασες και δεν σου τα αναγνώρισε? Αν δεν δίνει η Dell τα drivers για Mac OS δεν ξέρω αν κάποιο προγραμμα μπορεί να κάνει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, lasithi12 είπε

Το ποντικι εχει 2 κουμπια και θέλω να βάλω 2 actions όπως expose και minimise

ποιο προγραμμα κανει αυτο που θέλω;

επισης το πληκτρολόγιο θέλω να εχει media λειτουργιες οπως το magic keyboard ειναι εφικτο;

J6PMcXR.jpeg

Υπάρχουν πολλοί τρόποι για να κάνεις αυτό που θες και δεν έχει σημασία το πληκτρολόγιο που έχεις, ούτε και το ποντίκι.

  1. Μπορείς να το κάνεις μέσα από το menu "App Shortcuts" στο System Preferences --> Keyboard --> Shortcuts
  2. Μπορείς να το κάνεις μέσα από τον automator, γράφοντας το δικό σου script
  3. Μπορείς να ψάξεις και να κατεβάσεις μία από τις διαθέσιμες εφαρμογές που κάνουν αυτό που θες. Για να βρεις τέτοιες εφαρμογές μπορείς να ψάξεις στο Google, π.χ. με κάτι σαν "apps for custom shortcuts Mac"

 

14 ώρες πριν, M A T R I X είπε

Δε νομίζω ότι υπάρχει τέτοια δυνατότητα, εκτός αν πας σε mx master, αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος 

Κάνεις λάθος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, DrKo είπε

Υπάρχουν πολλοί τρόποι για να κάνεις αυτό που θες και δεν έχει σημασία το πληκτρολόγιο που έχεις, ούτε και το ποντίκι.

  1. Μπορείς να το κάνεις μέσα από το menu "App Shortcuts" στο System Preferences --> Keyboard --> Shortcuts
  2. Μπορείς να το κάνεις μέσα από τον automator, γράφοντας το δικό σου script
  3. Μπορείς να ψάξεις και να κατεβάσεις μία από τις διαθέσιμες εφαρμογές που κάνουν αυτό που θες. Για να βρεις τέτοιες εφαρμογές μπορείς να ψάξεις στο Google, π.χ. με κάτι σαν "apps for custom shortcuts Mac"

 

Κάνεις λάθος. 

Όλα αυτά που λες δεν μπορεί να τα κάνει στα κουμπιά του mouse. Αυτό είναι το μόνο σίγουρο. 
Τώρα για keyboard shortcuts ίσως να μπορεί να αλλάξει τα default, αλλά και εκεί δεν δίνει πολλές επιλογές. Για third party app δεν έχω ιδέα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, M A T R I X είπε

Όλα αυτά που λες δεν μπορεί να τα κάνει στα κουμπιά του mouse. Αυτό είναι το μόνο σίγουρο. 
Τώρα για keyboard shortcuts ίσως να μπορεί να αλλάξει τα default, αλλά και εκεί δεν δίνει πολλές επιλογές. Για third party app δεν έχω ιδέα. 

  1. Η αρχική σου τοποθέτηση ήταν πως δεν μπορεί να τα κάνει εκτός και εάν έχει Logitech MX, στο οποίο κάνεις λάθος. Μπορεί να το κάνει χωρίς logitech MX. 
  2. Το αρχικό post λέει για το πληκτρολόγιο, συγκεκριμένα λέει: 
    19 ώρες πριν, lasithi12 είπε

    επισης το πληκτρολόγιο θέλω να εχει media λειτουργιες οπως το magic keyboard ειναι εφικτο;

  3. Για τις λειτουργίες που ζητά το αρχικό post, γίνεται από το System Preferences --> Mission control. 721323011_Screenshot2022-04-12at11_41_44.png.6d2c32aaa59482a94486f24e24368388.png

 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, DrKo είπε
  1. Η αρχική σου τοποθέτηση ήταν πως δεν μπορεί να τα κάνει εκτός και εάν έχει Logitech MX, στο οποίο κάνεις λάθος. Μπορεί να το κάνει χωρίς logitech MX. 
  2. Το αρχικό post λέει για το πληκτρολόγιο, συγκεκριμένα λέει: 
  3. Για τις λειτουργίες που ζητά το αρχικό post, γίνεται από το System Preferences --> Mission control. 721323011_Screenshot2022-04-12at11_41_44.png.6d2c32aaa59482a94486f24e24368388.png

 

Έχεις δίκιο. Λάθος μου λοιπόν, αφού καλύπτεται από τις παραπάνω λειτουργίες μπορεί και χωρίς MX. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...