Προς το περιεχόμενο

Τι φωτογραφικό εξοπλισμό έχετε; / What's in your camera bag?


alx301

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα θέμα να δείξουμε, αλλά κυρίως να μιλήσουμε για τον εξοπλισμό με τον οποίο βγάζουμε φωτογραφία ή  βίντεο.

- Τι έχετε λοιπόν στην φωτογραφική σας τσάντα; 

- Αφήνετε εξοπλισμό η φακους στο σπιτι;

- Τι σας αρέσει και τι δεν σας αρέσει στο παρόν φωτογραφικό σας set up? 

Επεκταθειτε στο θέμα οσο θέλετε...

 

επανέρχομαι μόλις γυρίσω σπιτι μιας και που ειμαι στο κινητό

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

52 λεπτά πριν, alx301 είπε

Ένα θέμα να δείξουμε, αλλά κυρίως να μιλήσουμε για τον εξοπλισμό με τον οποίο βγάζουμε φωτογραφία ή  βίντεο.

- Τι έχετε λοιπόν στην φωτογραφική σας τσάντα; 

- Αφήνετε εξοπλισμό η φακους στο σπιτι;

- Τι σας αρέσει και τι δεν σας αρέσει στο παρόν φωτογραφικό σας set up? 

Επεκταθειτε στο θέμα οσο θέλετε...

 

επανέρχομαι μόλις γυρίσω σπιτι μιας και που ειμαι στο κινητό

 

    Το βρίσκω ενδιαφέρον , περισσότερο διότι μπαίνουν κι' άλλοι δημιουργώντας νέα νήματα . 

    Όσο για το τι κουβαλάω μαζί μου , τουλάχιστον δύο συστήματα , έως και τρία , το ένα φιλμάτο . Τι έχει μείνει πίσω ...... ας μην το κάνω θέμα , τουλάχιστον μέχρι να μιλήσουν κι' άλλοι .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, alx301 είπε

Ένα θέμα να δείξουμε, αλλά κυρίως να μιλήσουμε για τον εξοπλισμό με τον οποίο βγάζουμε φωτογραφία ή  βίντεο.

- Τι έχετε λοιπόν στην φωτογραφική σας τσάντα; 

- Αφήνετε εξοπλισμό η φακους στο σπιτι;

Αν πάω σε καινούργιο μέρος θα τα πάρω όλα μαζί δηλαδή τη μηχανή με τους 18-55, 10-24, 50, φίλτρα τρίποδο κλπ. Τώρα για μέσα στην πόλη (Αθήνα αλλά νομίζω το ίδιο θα έκανα και σε άλλες) πήρα πρόσφατα ένα sling τσαντάκι από τη Wandrd το οποίο είναι εξαιρετικό για αυτή τη δουλειά και θα βάλω μέσα τον 50 και κάποιον από τους 2 ζουμ εκτός αν είναι για βράδυ που θα πάρω μόνο τον 50. 

2 ώρες πριν, alx301 είπε

- Τι σας αρέσει και τι δεν σας αρέσει στο παρόν φωτογραφικό σας set up? 

Επεκταθειτε στο θέμα οσο θέλετε...

Θα ήθελα να δοκιμάσω έναν τηλεφακό αλλά για φέτος χλωμό :P , μάλλον για κανέναν vintage ή μεταχειρισμένο και αν. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω δύο διαφορετικές τσάντες.

Η μικρή χωράει πολύ συγκεκριμένα πράγματα και πρόκειται απλά για τσαντάκι ώμου. Την παίρνω όταν πάω κάπου με την οικογένεια και τα παιδιά και χωράει την μηχανή με έναν φακό (ή τον 15-45 ή τον 18-150 συνήθως) και έχει και έναν μικρό χώρο για ακόμη έναν φακό, αλλά δεν παίρνω δεύτερο. Αντίθετα παίρνω μαζί μια θηκούλα που έχω φτιάξει για 2 έξτρα μπαταρίες και μια έξτρα sd. Μαζί και ένα μικρό πτυσσόμενο τριποδάκι τραπεζιού (ίσα για μια απλή στερέωση αν χρειαστεί).

Στην μεγάλη τσαντα που έχω για όταν κάνω αυστηρά φωτογραφικές εξορμήσεις παίρνω και τους δύο φακούς (18-150, 15-45), + τον Helios με τον αντάπτορα του, + tubes για μάκρο. Επίσης ένα σετ με  polarized φιλτρο και ένα ND1000 για long exposure. Φυσικά και το μεγάλο τρίποδο μου + 2 μπαταρίες και έξτρα sd. Και ένα μικρό φυσητηράκι σε περίπτωση που χρειαστεί για να φυσήξω τον σένσορα και ένα πανάκι microfiber για τους φακούς. Μπορεί να φαίνονται πολλά, αλλά εξερευνώ ταυτόχρονα αρκετά είδη φωτογραφίας για να δω ποια με τραβάνε περισσότερο και κυρίως τι εργαλεία θα χρειαστώ για αυτά.

Γενικά τα setup μου αρέσουν όπως τα έστησα απο άποψη περιφερειακών αλλά και εστιακών μηκών. Αυτό που μου λείπει έχει να κάνει με κάποια πράγματα περισσότερα που θα ήθελα απο την μηχανή σε επίπεδο αυτοματισμών (για να μην πατάω 10 κουμπιά και εξερεύνηση στα μενού για να κάνω κάτι που σε ακριβότερες μηχανές γίνεται με 1 κλικ) και επίσης μερικά πράγματα που θα ήθελα σε επίπεδο ποιότητας φωτογραφίας (που έχει να κάνει και με την ποιότητα των φακών αλλά και με την κατηγορία της μηχανής). Και τα δύο παραπάνω προβλήματα λύνονται ή με αγορά άλλου μοντέλου ή σε κάποιον βαθμό με την αγορά καλύτερων φακών. 

Σε γενικές γραμμές ευχαριστημένος για το κόστος της μηχανής, αλλά επειδή άρχισα να το βλέπω πιο επαγγελματικά το θέμα, κοιτάω για κάτι καλύτερο. Για την ώρα όμως θα παραμείνω σε αυτά που έχω, κυρίως για να εστιάσω ακόμη καλύτερα με την καθημερινή τριβή στις πραγματικές μου ανάγκες, ώστε να επιλέξω την επόμενη να είναι δυνατή ακριβώς στα σημεία που θέλω και να αγνοήσω άλλα σημεία που δεν με ενδιαφέρουν.

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανάλογα...

Σε καποιο μέρος που δεν εχω ξαναπαει ναι...ολα μαζι σε δεύτερη τσάντα...

Ανάλογα όλα...

Το βασικο set up ειναι η κάμερα με τον every day use zoom φακο μου (nikon 16-80) οπου συνήθως αυτο κουβαλαω παντα μαζι και συνήθως με αυτον θα κανω και σχεδόν τα παντα...σχεδόν...ενα 70% απο αυτα που θελω με καλύπτει...

Τωρα αν βγω για macro, αφου υπάρχει macro φακος, τον sigma 105..και βγαίνοντας εξω γι αυτό, σκαναρεις εννοείται το έδαφος (ή και οτι πεταει, που θα προσγειωθεί 🦋😅)

 

Για πορτραίτο, καποιον αντίστοιχο φακο, δεν εχω καποιον συγκεκριμένο, + τον εξοπλισμό αν θέλω να βάλω και φως..το φλας δηλ με ενα light stand και μια ομπρέλα μπροστά, αντε και εναν ανακλαστήρα..

 

Για πτηνα τον πολυ λιγο, γι αυτό το λογο, Tamron 70-300

 

Για ποτάμια long exposure ή γενικά ευρυγωνια πραγματακια θα παρω μαζι τον tokina 11-16 για το 11 του..

Το ιδιο και για αστροφωτογραφια. Εκεί μονο αυτον θα κουβάλησω. 

 

Φιλτρα nd κλπ παντα ειναι μαζι μεσα στη τσάντα..

Τρίποδο παντα κ αυτο βρίσκεται μεσα στο αυτοκίνητο, οπότε το χρειαστώ θα το παρω μαζι..

 

Γενικά τον zoom και αντε αλλον εναν στη τσάντα θα κουβάλησω στη καθε βολτα αν εχω κατα νου ή παω συγκεκριμένα για κάποιο λογο (φωτογραφικο) κάπου. 

 

Εννοείται σιχτιριζω σε πολλές περιπτώσεις γιατι δε πηρα κ το τάδε μαζι. Συνήθως ο 11-16 μου λείπει..

 

Ενας sigma 17-50 πιο πολυ σπίτι μένει, ο δε 50αρης αραχνιαζει...

 

Αυτα...

 

Αλλα απο την άλλη, παντα ειναι τι βολεύει τον καθενα, πως κινείτε και παντα ανάλογα που θελει να πάει και τι θέλει να κάνει εκει που θα παει (σκοπός)...

Επεξ/σία από Ntinlanden
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδώ και πολλά χρόνια για προσωπική χρήση φωτογραφίζω μόνο με φιλμ, μάλλον για να πω την αλήθεια, δεν σταμάτησα ποτέ να φωτογραφίζω με φιλμ..
Χρησιμοποιώ σχεδόν αποκλειστικά την Pentax 645 και 3 φακούς 55,75 &150mm (αντίστοιχα σε ff καλύπτουν 35,45 & 90mm).
Από φίλτρα έχω την κλασική τριλογία για ασπρόμαυρη φωτογραφία, κόκκινο , κίτρινο, πράσινο (πορτοκαλί μπλε κλπ δεν τα χρησιμοποιώ), 1 πολωτικό και μερικά ND.
Έχω πάντα μαζί μου φωτόμετρο και ντεκλασέρ.
Τρίποδο παίρνω μόνο εάν το απαιτεί η περίσταση.
Εκτός από φωτογραφικό εξοπλισμό έχω πάντα ένα μικρό τετράδιο και 1 στυλό για να κρατάω σημειώσεις και κάποια μικροεργαλεία,ένα σουγιά, ένα κοφτάκι κλπ...

Όταν βάζει τις φωνές η σύζυγος ( βαριέται να περιμένει να εμφανίσω το φιλμ, για να δει τις φωτογραφίες μας) παίρνω μαζί μου και μία ψηφιακή μηχανή, όμως ξεχνάω πάντα τη μπατάρία ή την sd κάρτα και τα ακούω διπλά!!!

Επεξ/σία από GQPhDFBI
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, GQPhDFBI είπε

Εδώ και πολλά χρόνια για προσωπική χρήση φωτογραφίζω μόνο με φιλμ, μάλλον για να πω την αλήθεια, δεν σταμάτησα ποτέ να φωτογραφίζω με φιλμ..
Χρησιμοποιώ σχεδόν αποκλειστικά την Pentax 645 και 3 φακούς 55,75 &150mm (αντίστοιχα σε ff καλύπτουν 35,45 & 90mm).
Από φίλτρα έχω την κλασική τριλογία για ασπρόμαυρη φωτογραφία, κόκκινο , κίτρινο, πράσινο (πορτοκαλί μπλε κλπ δεν τα χρησιμοποιώ), 1 πολωτικό και μερικά ND.
Έχω πάντα μαζί μου φωτόμετρο και ντεκλασέρ.
Τρίποδο παίρνω μόνο εάν το απαιτεί η περίσταση.
Εκτός από φωτογραφικό εξοπλισμό έχω πάντα ένα μικρό τετράδιο και 1 στυλό για να κρατάω σημειώσεις και κάποια μικροεργαλεία,ένα σουγιά, ένα κοφτάκι κλπ...

Όταν βάζει τις φωνές η σύζυγος ( βαριέται να περιμένει να εμφανίσω το φιλμ, για να δει τις φωτογραφίες μας) παίρνω μαζί μου και μία ψηφιακή μηχανή, όμως ξεχνάω πάντα τη μπατάρία ή την sd κάρτα και τα ακούω διπλά!!!

     Το γέλιο ήταν φυσικά για την σύζυγο , όσο για την δική μου , ανακαλύπτει συνεχώς διάφορα φωτογραφικά και μέσα σε κατσαρόλες πλέον ......... 🤣🤣🤣 ...... 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    ΟΚ , στην τσάντα μου βρίσκονται μεταξύ άλλων , μόνιμα και σταθερά , πρώτη και καλύτερη μία Olympus Camedia C - 5050 , ενώ σε επίπεδο φιλμάτης αυτή την στιγμή βρίσκεται μία Agfa Optima 500 Sensor η οποία είναι σε στάδιο αξιολόγησης για την λειτουργία της μπαταρίας , πριν προχωρήσω σε αγορά μιάς Weincell MRB 625 η οποία είναι και αυτή που χρειάζεται πραγματικά για να λειτουργήσει . 

  Για την κύρια χρήση , υπάρχει εναλλαγή μεταξύ συνδυασμών φακού πρωτίστως , αφού τραβάω με τηλεφακούς κυρίως , αλλά και σώματος , όπου μπορεί να είναι από Pentax , Nikon και Olympus , ενώ τα τελευταία δείγματα και λόγω γήρατος , μάλλον η επιστροφή στην Pentax είναι αναπόφευκτη , παρά τις καλοσύνες του f mount . Αν δείτε την Nikon F4s να βγαίνει προς πώληση , θα το καταλάβετε .

   Αποφεύγω την λύση του να κουβαλάω πολλούς φακούς , προτιμώ να ζοριστώ να ταιριάξω τον φωτογραφικό περίπατο με προεπιλογή φακού ( αυτό ίσως αποτελέσει οδηγό για τον φίλτατο @highpriest) , λέω δλδ σε μένα , θα πάρεις τον 50αρη και ΤΕΛΟΣ η κάτι άλλο τέλος πάντων . Πιστεύω πως το να κουβαλάει κανείς δύο η περισσότερους φακούς , δημιουργεί ζητήματα αντί ευκολίας , όμοια με αυτή που δίνει ένας φακός ζουμ , όπου χαζολογάς μεταξύ εστιακων αποστάσεων τελικά . 

  Παρόλο λοιπόν που υπάρχει η ευκολία της Camedia σε κάποιο μικρό εύρος εστιακών αποστάσεων , η παρουσία της έχει να κάνει με την μηχανή αυτή καθεαυτή , αλλά και την διαφορετική προσέγγιση στο ζήτημα , αφού είναι αρκετά δυσκοίλια σε ζητήματα χειρισμού και παρά την ύπαρξη viewfinder , το οποίο δεν προσφέρει καμία υποστήριξη σε ενδείξεις , παρά μόνον την οπτική ενός κάδρου και μέχρις εκεί . Η τελικές επιλογές ρυθμίσεων πρέπει να γίνουν καταναγκαστικά από την 2 ιντσών οθόνη στην πλάτη , η οποία δεν προσφέρει και πολλά σε ευκολία χάριν σκοτεινοτητας .

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο ρε παιδιά, σας διαβάζω και σας χαίρομαι! Εγώ πλέον τα έχω καταργήσει όλα (ποτέ δεν ήμουν enthusiast βέβαια) και έχω ένα πολύ μικρό τσαντάκι με τη zv1, το μικρό βαλιτσάκι με το crane και ένα μικρό led light που προσαρμόζει στην καμερα κυρίως για βιντεακια αλλά και φώτο με παραχωρήσεις.

Άλλη χρήση και άλλο επίπεδο, ξέρω.. αλλά μου έχει λύσει τα χέρια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω απο την άλλη έχω περιέργεια για την ίδια την τσαντα.Ελπίζω να μην κάνω highjack στο thread.

Αυτή τη στιγμή έχω μια Lowepro photosport 200aw .Την είχα πάρει για συνδιασμό με mtb (μετά ηρθε το βάρος και ο πονος στη ζωη μου και το εκοψα αυτό....)

Εχει πλαινή θηκη για την κάμερα και ενα φακο η ενα flash.Στον κυρίως χώρο μπορείς να πετάξεις ίσως άλλους δυο φακούς αλλα μέχρι εκει.

Συνήθως εχω μαζι τον sigma 17-50 F2.8 στην D7200 και τον Tamron 70-300 sp di .Τελευταία παίρνω μαζι και το Manfrotto element II.

 

To θεμα μου πως έχω αρχισει να στριμόγνωμαι .

Πήρα ενα 35mm 1.8  και κάνω τράμπα τον 50mm για ενα SB700 flash (που έχω μεγαλυτερη ανάγκη απο τον 50αρη που κάθεται) αλλά δεν εχω τσάντα για όλα αυτά και δεν ξερω τι τσαντα να πάρω/χρειάζομαι.Από την μια θέλω να τα κουβαλάω ολα απο την άλλη δεν ξερω αν χρειάζεται.

Χρειάζομαι την εμπειρία σας σε αυτό.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, grlazy είπε

Εγω απο την άλλη έχω περιέργεια για την ίδια την τσαντα.Ελπίζω να μην κάνω highjack στο thread.

Αυτή τη στιγμή έχω μια Lowepro photosport 200aw .Την είχα πάρει για συνδιασμό με mtb (μετά ηρθε το βάρος και ο πονος στη ζωη μου και το εκοψα αυτό....)

Εχει πλαινή θηκη για την κάμερα και ενα φακο η ενα flash.Στον κυρίως χώρο μπορείς να πετάξεις ίσως άλλους δυο φακούς αλλα μέχρι εκει.

Συνήθως εχω μαζι τον sigma 17-50 F2.8 στην D7200 και τον Tamron 70-300 sp di .Τελευταία παίρνω μαζι και το Manfrotto element II.

 

To θεμα μου πως έχω αρχισει να στριμόγνωμαι .

Πήρα ενα 35mm 1.8  και κάνω τράμπα τον 50mm για ενα SB700 flash (που έχω μεγαλυτερη ανάγκη απο τον 50αρη που κάθεται) αλλά δεν εχω τσάντα για όλα αυτά και δεν ξερω τι τσαντα να πάρω/χρειάζομαι.Από την μια θέλω να τα κουβαλάω ολα απο την άλλη δεν ξερω αν χρειάζεται.

Χρειάζομαι την εμπειρία σας σε αυτό.

 

 

Γενικά δε θέλω να μιλάω για πράγματα που δεν έχω δοκιμάσει αλλά !!!  

Αν έπαιρνα τώρα τσάντα μάλλον θα έπαιρνα την παρακάτω (αυτή τη στιγμή έχω μια μεταχειρισμένη gitzo traveller, σχετικά μικρή και πολύ βολική). Νομίζω δεν υπάρχει στην Ελλάδα για δοκιμή και επειδή είναι προϊόν που φοριέται είμαι υπέρ της δοκιμής πριν την αγορά, ωστόσο αναγκαστικά εν προκειμένω βασιζόμαστε σε κριτικές. 

https://uk.shimodadesigns.com/explore-v2-35-backpacks/

Επειδή πρόσφατα πήρα το sling της wandrd και είναι εξαιρετική ποιοτικά θα αγόραζα και τα backpack τους, αλλά δε μου αρέσει η πλαϊνή θήκη από τη μεριά που την έχουν.

Και οι δυο παραπάνω είναι πανάκριβες βέβαια και προσωπικά δεν ξέρω αν αξίζουν τα λεφτά τους όπως και από άλλες εταιρείες αλλά αυτή είναι η νόρμα δυστυχώς.

Σχετικά με το αν και τι χρειάζεται είναι εντελώς υποκειμενικό. Π.χ. τώρα για Πάσχα που θα φύγω θα τα πάρω όλα μαζί αλλά δεν το κόβω να τα κουβαλάω ταυτόχρονα όλα μαζί μέσα στη μέρα. Ωστόσο αν πήγαινα "φωτογραφική" εκδρομή με αντίστοιχη παρέα θα τα ήθελα όλα μαζί μέσα στη μέρα μήπως και... 

 

Επεξ/σία από pifilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Μόλις πήρα από ebay , για τη φιλμάτη μου , σταθερό ευρυγώνιο σε 19mm f/3.8

db023cb9-e841-4a16-bcdd-10a4799d1e40.jpg

    Με γειές και καλές λήψεις .......... Vivitar εξαιρετικός !

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

    Θα τολμήσω μία ποιητική παρέμβαση στο νήμα ...... τι έχετε στην τσάντα σας ....... και θα προσθέσω και τι είχατε στην τσάντα σας ...... 

    Η φοβερή Canon eos m10 με τον ef - m 15 - 45 , έναν εξαιρετικό κιτ φακό και σε συνδυασμό με τον Helios 44m - 4 58 f/2 ........ αν είχε και CCD αισθητήρα ........ 

sketch-1650217809269.jpg

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...