Προς το περιεχόμενο

Τι φωτογραφικό εξοπλισμό έχετε; / What's in your camera bag?


alx301

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 16/4/2022 στις 12:44 ΜΜ, highpriest είπε

Ξεκίνησα τις διαδικασίες να κάνω χώρο στην τσάντα για να αλλάξω τον εξοπλισμό...

Για να δούμε!

Τελικά θα αλλάξεις εξοπλισμό;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

26 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Τελικά θα αλλάξεις εξοπλισμό;;;

Έχουν δρομολογηθεί οι εξελίξεις προς αυτή την κατεύθυνση. Μπήκαν όλα σε αγγελία, έχω πάρει και quote απο Mpb σε περίπτωση που δεν πωληθούν εδώ.

Οπότε σύντομα θα ξεκινήσει το χτίσιμο του νέου συστήματος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, highpriest είπε

Έχουν δρομολογηθεί οι εξελίξεις προς αυτή την κατεύθυνση. Μπήκαν όλα σε αγγελία, έχω πάρει και quote απο Mpb σε περίπτωση που δεν πωληθούν εδώ.

Οπότε σύντομα θα ξεκινήσει το χτίσιμο του νέου συστήματος.

Με το καλό!! Να ησυχάσεις και εσυ!! :P 

ΥΓ: μην παρεξηγηθώ, πλακίτσα κάνω με το να ησυχάσεις κλπ… απλά το λέω γιατί από εκεί το πας από εδώ το πας για αλλαγή εξοπλισμού εδώ και καιρό. 
 

Κανε και καμία ερώτηση εδώ για το τι χαρακτηριστικά ψάχνεις και σε τι τιμή μπας και σε βοηθήσουμε!! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ στριμώχνω την Olympus OMD EM10 μαζί με τον 14-42 pancake, τον 40-150 και τον 45mm 1.8 σε ένα μικρό τσαντάκι της Lowepro (TLZ 20 II) και στις πλαϊνές θήκες 2-3 φίλτρα που σπάνια θα χρησιμοποιήσω (ND, polarizer) και μία έξτρα μπαταρία. Ταξιδεύω αρκετά συχνά για 5-6 μέρες κάθε φορά με ένα σακίδιο πλάτης μόνο οπότε δεν περισσεύει πολύς χώρος για τη φωτογραφική. Επίσης κι ένα μικρό τριποδάκι της πλάκας (5 ευρώ) από πλανόδιο που ευτυχώς αντέχει το βάρος της μηχανής χύμα μέσα στο backpack.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Με το καλό!! Να ησυχάσεις και εσυ!! :P 

ΥΓ: μην παρεξηγηθώ, πλακίτσα κάνω με το να ησυχάσεις κλπ… απλά το λέω γιατί από εκεί το πας από εδώ το πας για αλλαγή εξοπλισμού εδώ και καιρό. 
 

Κανε και καμία ερώτηση εδώ για το τι χαρακτηριστικά ψάχνεις και σε τι τιμή μπας και σε βοηθήσουμε!! 

Καμία παρεξήγηση.

Για το που θα πάω έχω αποφασίσει, οπότε οποιαδήποτε βοήθεια σε αυτή την φάση μάλλον θα με μπερδέψει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η τσαντα λοιπόν....

camera canon 6d, 

συνήθως σε εκδρομή κουβαλάω 3 φακούς: Canon 17-40mm f4 L, canon 50mm 1.8 και τον Tamron 70-300mm Vc

τελευταία για καθημερινή βολτα με το παιδι, που ξέρω ότι δεν θα εχω πολυ χρόνο για φωτογραφίες, εχω μονο τον 17-40.

Αυτά σε μια τσαντα Lowepro fastpack 250. Μαζι με τα υπόλοιπα καθημερινά αντικείμενα μεσα. (κινητό, κάρτα, powerbank κτλ)

 

- Το κυριότερο πρόβλημα που εχω μέχρι στιγμής ειναι το βαρος και ο ογκος

- Το liveview πολύ αργό, ειδικά σε low light ανύπαρκτο.

+ Στα θετικά είναι για εμενα οι  φακοι που είναι αρκετά φθηνότεροι (μεταχειρισμένοι κυρίως) συγκριτικά  με sony FF που ειχα παλαιότερα. 

+ Τα skin tones μου αρέσουν πάρα πολυ... δεν χρειάζεται να πειράξω τίποτα.

 

resize1650227775626.jpg

resize1650227775883.jpg

Επεξ/σία από bc00l
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εδω και αρκετά χρονια εχω τη lowepro photo sport 200aw.

Tην είχα πάρει λόγω ενασχόλησης με MTB, ώστε να κουβαλάω τα πάντα με αυτό.Τελικά ο πόνος κέρδισε και την εχω μονο για φωτογραφικές εξορμίσεις.

Εχει χώρο για την μηχανή με φακό όπως και ενα έξτρα φακό ακόμα , αυτά σε θήκη με προσβαση απο τα αριστερά (στην φωτό φαίνεται ο Tamron 70-300 sp di στριμωγμένος) .

Εχει χώρο γενικής χρησης που μπορείς να βάλεις οτιδήποτε (στη φωτό είναι η θήκη του sigma 17-50 2.8 με τον 35mm και το Nikon SB-700 στη θηκη του).

Επίσης έχει θέση για το τρίποδο όπως και θεση για παγούρι .Eχει ενα χώρο που αν δεν βάλεις 12ιντσο φορητό/ταμπλέτα μπορείς να έχεις υδροασκό .Φυσικά έχει και αδιάβροχο κάλυμμα (αλλά δεν μπορείς να έχεις τρίποδο δεμένο οταν το κάλυμα ειναι ανεπτηγμένο) . 

Ένα πρόβλημα που έχει -η δική μου - από τις πρώτες μέρες, είναι πως τα φερμουάρ του χώρου  της μηχανής ανοίγουν εκεί που σχηματίζονται οι γωνίες και αυτό ειναι πρόβλημα (που με έχει κάνει να ψάχνω για νέα).Ξέρουμε κάποιον που να αλλάζει φερμουάρ (και να παραμείνει λειτουργική η τσάντα μετά.....)?

 

Σε κάποια φάση είχα βρει απο το wish αυτή που την ειχα βολευθεί πολύ σε ταξιδια με την οικογένεια.

Τώρα την έχει η κόρη με την D5200 αλλά με  βλέπω να την ψωνίζω ξανα.

Μπορεί να πάρει σωμα + δυο φακους (ο ενας 70-300 .....) , η σώμα και 3 φακούς  μετριου/μικρού όγκου.

Εχει υποδοχή για τριποδο,αδιαβροχο κάλυμα και διαμέρισμα γενικής χρήσης για μπαταρίες ktl.Ο τροπος που δίνει πρόσβαση στον εξοπλισμο θέλει προσοχή , ιδιαίτερα σε μέρη με κόσμο.

 

Με όλα αυτά είμαι στο ψαξιμο για σχετικά οικονομική τσάντα.Αφενος η lowepro με φοβίζει (μην μαζευω εξοπλισμο σε κομμάτια) , αφετέρου θελω κάτι για τα ταξιδια μου (ώστε να έχω σωμα και ενα-δυο φακους).

 

Γιά πείτε τι θα κάνατε εσεις......

 

 

IMG_20220418_123015.jpg

IMG_20220418_123116.jpg

IMG_20220418_123238.jpg

Επεξ/σία από grlazy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, τσαντα Lowepro flipside 500AW

2 σωματα Nikon D610 με battery grips

tamron 24-70 2.8 G2

tamron 70-200 2.8 G2

nikon 50mm 1.8G

και 2 flash της yongnuo

βαρος της τσαντας με ολα μεσα καπου 10-11 κιλα...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα βασικά και καθημερινά, για τη βόλτα... Canon EOS R6 με RF 24-105 F4L, συν τριπόδι και τηλεχειριστήριο ( είμαι πολύ του long-exposure ). Και δε ξέρω αν πρέπει να πάρω κάναν υπερευρυγώνιο, ή κάνα μακρύ zoom για 2ο.

Τώρα για όταν έχω όρεξη για φιλμ, έχουμε Canon EOS 30V, Nikon EM, Nikon FE, Minolta X-700, Minolta X-300 και Zenit ET . Όλες mint και άψογα λειτουργικές, ενώ η συλλογή ανά διαστήματα μεγαλώνει. Έχω και μία Lubitel 2, αλλά δεν είμαι πολύ του 120 ( ακόμα ). 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Haldol είπε

Τα βασικά και καθημερινά, για τη βόλτα... Canon EOS R6 με RF 24-105 F4L, συν τριπόδι και τηλεχειριστήριο ( είμαι πολύ του long-exposure ). Και δε ξέρω αν πρέπει να πάρω κάναν υπερευρυγώνιο, ή κάνα μακρύ zoom για 2ο.

Τώρα για όταν έχω όρεξη για φιλμ, έχουμε Canon EOS 30V, Nikon EM, Nikon FE, Minolta X-700, Minolta X-300 και Zenit ET . Όλες mint και άψογα λειτουργικές, ενώ η συλλογή ανά διαστήματα μεγαλώνει. Έχω και μία Lubitel 2, αλλά δεν είμαι πολύ του 120 ( ακόμα ). 

     Μας περνάς και με διαφορά μάλιστα ......... εγώ έχω μόνον μία Zenit ET , μία Fed 5b , μία Nikon F4s , μία Nikon F50 , μία Agfa Optima 500 Sensor , μία Agfa Isola , μία Agfa Isolette , μία Zeiss Ikon Contaflex Super B ....... μία Kodak Cresta ii ...... μία Canon eos 50 ...... 🤣🤣🤣 ...... συν κάτι άλλες ....... πάω σύντομα για μία Braun Paxette ....... η οποία ίσως μεταφραστεί σε Holga 120 N ...... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Καλησπερα σε ολους.

Προκαταβολικα ζηταω συγγνωμη , αλλα θελω και εγω να δειξω ενα τμημα της βαλιτσας μου. Αυτος ειναι ο πρωτος οροφος...

valitsa.jpg

  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, chrisphoto10 είπε

Καλησπερα σε ολους.

Προκαταβολικα ζηταω συγγνωμη , αλλα θελω και εγω να δειξω ενα τμημα της βαλιτσας μου. Αυτος ειναι ο πρωτος οροφος...

valitsa.jpg

     Καλημέρα αγαπητέ , σίγουρα δεν βρισκόμαστε εδώ για να ανταλλάσσουμε συγγνωμες , αλλά γνώσεις και απόψεις .

     Αν και η συγκεκριμένη φωτογραφία δείχνει την βαλίτσα ενός επαγγελματία , παρόλαυτα θέλω να την χρησιμοποιήσω σαν ζωντανό πλέον παράδειγμα για να θυμίσω σε έναν εδώ μέσα ..... 🤣🤣🤣 ......... μη λέω ονόματα τώρα ...... τι εννοώ λέγοντας μία ισον καμία ....... 

    Μάλιστα πάει πολύ κοντά σε κάτι άλλο που έχει ήδη ειπωθεί ακόμη και σαν ερώτημα , αν δλδ μπορεί να σταθεί η λύση διαφορετικών φακών όχι με την διαδικασία βάλε βγάλε σε ένα σώμα , αλλά κουμπωμένους σε διαφορετικά σώματα .

  Το μόνο βέβαιο πλέον είναι πως η φωτογραφία σου , θα βάλει σε πειρασμό τουλάχιστον έναν εδώ μέσα , ο οποίος ξεκίνησε πρόσφατα τα πρώτα επαγγελματικά του βήματα .

  Καλές γιορτές σε όλους με υγεία .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, chrisphoto10 είπε

Καλησπερα σε ολους.

Προκαταβολικα ζηταω συγγνωμη , αλλα θελω και εγω να δειξω ενα τμημα της βαλιτσας μου. Αυτος ειναι ο πρωτος οροφος...

valitsa.jpg

Να φανταστώ είναι τριώροφο???

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, chrisphoto10 είπε

Καλησπερα σε ολους.

Προκαταβολικα ζηταω συγγνωμη , αλλα θελω και εγω να δειξω ενα τμημα της βαλιτσας μου. Αυτος ειναι ο πρωτος οροφος...

valitsa.jpg

Πολύ εντυπωσιακό, αλλά δεν βλέπω κοτσαδόρο.
Είναι αποσπώμενος;😄
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, chrisphoto10 είπε

Καλησπερα σε ολους.

Προκαταβολικα ζηταω συγγνωμη , αλλα θελω και εγω να δειξω ενα τμημα της βαλιτσας μου. Αυτος ειναι ο πρωτος οροφος...

valitsa.jpg

Επιτέλους!! Ένας Νικονακιας εδώ μέσα με έχετε τρελάνει...!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...