Προς το περιεχόμενο

Φωτογραφία πριν το διαδίκτυο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/4/2022 στις 10:57 ΠΜ, Vaggospetsos είπε

Χριστός Ανέστη
Χρόνια Πολλά

Καλημέρα, θέλετε να πείτε ότι είχε το ίδιο φιλμ μέσα στην μηχανή του για 4 χρόνια;;

Σωστό  4+ χρόνια

Επίσης,πως πήρατε την μηχανή σας;

Ειχα δώσει χρήματα σε φίλο μου που πήγε Ολλανδία και μου την αγόρασε.

Ξέρω ότι υπήρχαν καταστήματα όπως Κωτσόβολος αλλά τότε ήταν σίγουρα πιο περιορισμένα.

Υπήρχαν κάποια πολυκαταστήματα... ο Κωτσοβολος δεν ξέρω αν υπήρχε... αλλά μόνο Αθήνα και Θεσσαλονίκη, στην επαρχία ήταν ανύπαρκτα.  Δεν νομίζω ότι πουλούσαν φωτογραφικά, αλλά και αν πουλούσαν θα είχαν μόνο τα  ευρείας (και το ευρείας σχετικό για την εποχή) κατανάλωσης, pocket κλπ .  Για φωτογραφικό εξοπλισμό μόνο σε συγκεκριμένα φωτογραφικά καταστήματα και ήταν και πανάκριβος λόγω του φόρου εισαγωγής (διπλή τιμή από Ολλανδία, Γερμανία...)    

Αγοράζατε δηλαδή αρνητικό χύμα χωρίς να είναι μεσα σε καρούλι;

Σε μεγάλο καρούλι αλλά αρκετά μέτρα (δεν θυμάμαι πόσα μέτρα ήταν) και τα κόβαμε.

Το βιβλίο εχει όσες πληροφορίες υπάρχουν σήμερα στο ίντερνετ σωστά;

Εχει όλη την απαιτούμενη πληροφορία για την σωστή τεχνικά λήψη φωτογραφίας, εμφάνιση και εκτύπωση φίλμ  σύμφωνα με τον εξοπλισμό και τα δεδομένα της εποχής.  Επίσης για τεχνικές φωτογράφισης.

Συγγνώμη αν σας κουράζω με τις ερωτήσεις μου. Ευχαριστώ πολύ!

Κανένα πρόβλημα, χαρά μου να μοιράζομαι αυτά που γνωρίζω

 

Καλημέρα, μακάρι να ήταν και σήμερα έτσι σε οσα μαγαζιά ρώτησα δεν πουλάνε και όντως στην Αθήνα μόνο έχει με τιμές που φτάνουν και 10€.Για να τραβήξω με φιλμ βρίσκω μόνο ληγμένα που ξέμειναν.

Επειδή η ΟΜ-10  μετά απο σχεδόν 20 χρόνια ανάπαυσης, εδω και 1,5 χρόνο ξανάπιασε δουλεία στο μάτι και στα χέρια του γιου μου  ξέρω οτι βρίσκει φιλμ  και απλά  αλλά και πιο εξειδικευμένα, στην Αθήνα σίγουρα αλλά και στην πόλη μας βρήκε αλλά όχι μεγάλη ποικιλία. 

Καλημέρα,το ίδιο δεν ίσχυε και τότε στην εποχή του φιλμ; Αν κοιτάξει κανείς τις φωτογραφίες του απο την αρχή μέχρι ένα σημείο δεν θα έβλεπε την οποία βελτίωση του;

Ναι, σίγουρα με τον καιρό  έβλεπες τα λάθη, τις αστοχίες κλπ  και ότι μπορούσες βελτίωνες.  Η διαφορά είναι με τις σημερινές μηχανές σου δίνονται πολύ πιο πολλές δυνατότητες για πειραματισμούς.... και θα αναφέρω μερικές.... 

Με ένα δεξί κλικ για να μην πω για το exif βλέπεις όλα τα στοιχειά μιας λήψης.... εγώ (και οχι μόνο εγώ) σημείωνα σε μπλοκάκι  οταν μπορούσα το διάφραγμα και την ταχύτητα.

Υπάρχει η δυνατότητα να κάνεις πολλαπλές  λήψεις στο ίδιο θέμα  με διαφορετικές ρυθμίσεις  και απο διαφορετικές γωνίες χωρίς κανένα κόστος.

Η δυνατότητα που υπάρχει να αλλάζεις το ISO είναι σαν να έχεις στην τσάντα σου  5...10 μηχανές φορτωμένες με διαφορετικού ISO φιλμ.

 

Καλημέραα, οπότε όταν κάποιος ξεκινούσε να φωτογραφίζει ήταν αυτονόητο ότι οι πρώτες του φωτογραφίες μπορεί να ήταν όλες μαύρες άσπρες ή ολες κουνημενες σωστά;αν δεν ειχε και καποιο αυτόματο πρόγραμμα η φωτογραφική μηχανή Επίσης, γινόταν εκτύπωση για ολες ολες τις φωτογραφίες; Δηλαδή πήγαινε κάποιος και εκανε πάντα εμφάνιση εκτύπωση;

Οταν έδινες ένα φίλμ το εμφάνιζε και τύπωνε τα πάντα ότι και να ήταν..... και πλήρωνες και τα πάντα. Μια λύση ήταν οι αποτυπώσεις επαφής και να διαλέξεις ποιές θα τυπωθούν αλλα συνήθως το έκανες όταν έφτανες σε ένα σημείο που απο ένα φίλμ  διάλεγες για εκτύπωση 4-5 φωτογραφίες σε μεγάλη διάσταση.

 

 

Επεξ/σία από teot
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 22/4/2022 στις 10:57 ΠΜ, Vaggospetsos είπε

Καλημέρα, θέλετε να πείτε ότι είχε το ίδιο φιλμ μέσα στην μηχανή του για 4 χρόνια;; Επίσης,πως πήρατε την μηχανή σας; Ξέρω ότι υπήρχαν καταστήματα όπως Κωτσόβολος αλλά τότε ήταν σίγουρα πιο περιορισμένα.

Αγοράζατε δηλαδή αρνητικό χύμα χωρίς να είναι μεσα σε καρούλι;Το βιβλίο εχει όσες πληροφορίες υπάρχουν σήμερα στο ίντερνετ σωστά;

Συγγνώμη αν σας κουράζω με τις ερωτήσεις μου. Ευχαριστώ πολύ!

Καλημέρα, μακάρι να ήταν και σήμερα έτσι σε οσα μαγαζιά ρώτησα δεν πουλάνε και όντως στην Αθήνα μόνο έχει με τιμές που φτάνουν και 10€.Για να τραβήξω με φιλμ βρίσκω μόνο ληγμένα που ξέμειναν.

Καλημέρα,το ίδιο δεν ίσχυε και τότε στην εποχή του φιλμ; Αν κοιτάξει κανείς τις φωτογραφίες του απο την αρχή μέχρι ένα σημείο δεν θα έβλεπε την οποία βελτίωση του;

Καλημέραα, οπότε όταν κάποιος ξεκινούσε να φωτογραφίζει ήταν αυτονόητο ότι οι πρώτες του φωτογραφίες μπορεί να ήταν όλες μαύρες άσπρες ή ολες κουνημενες σωστά;αν δεν ειχε και καποιο αυτόματο πρόγραμμα η φωτογραφική μηχανή Επίσης, γινόταν εκτύπωση για ολες ολες τις φωτογραφίες; Δηλαδή πήγαινε κάποιος και εκανε πάντα εμφάνιση εκτύπωση;

     Η αγορά μιάς κάποιας μηχανής γινόταν από κατάστημα με φωτογραφικά , καμία σχέση με τα σημερινά καταστήματα , τις έρευνες αγοράς κλπ , φυσικά τοις μετρητοίς κι' αν αυτό ήταν εφικτό να γίνει εκείνη την στιγμή οικονομικά , οπότε επέστρεφες ξανά , όταν μπορούσες .

   Ναι το καρούλι , μπορεί να ήταν μέσα και 4 χρόνια , αλλιώς θα το εξαντλούσες μονοκοπανιάς , άλλωστε 12 στάσεις δεν ήταν και σοβαρή ποσότητα . Και ναι , τότε ήταν εμφάνιση και οπωσδήποτε εκτύπωση , οι φωτογραφίες έμπαιναν σε κάποιο χάρτινο κουτί χύμα , τις έβγαζες κάποτε ....... για να τις δείξεις σε γνωστούς , όταν περίσσευαν μπορεί να έπαιρνες κανένα άλμπουμ για να τις έχεις μέσα σαν βιβλίο .

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που μπορούμε να βρούμε σήμερα φτηνό ασπρόμαυρο φιλμ;

Τα μαγαζιά δεν έχουν και στο σκρουτζ δεν είναι πλέον και πολύ φτηνά (εκτός και αν εγώ κάνω λάθος την αναζήτηση)

Φανερώστε τις πηγές σας! 😄

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, highpriest είπε

Που μπορούμε να βρούμε σήμερα φτηνό ασπρόμαυρο φιλμ;

Τα μαγαζιά δεν έχουν και στο σκρουτζ δεν είναι πλέον και πολύ φτηνά (εκτός και αν εγώ κάνω λάθος την αναζήτηση)

Φανερώστε τις πηγές σας! 😄

    Καλά , μην νομίζεις , είχα πάρει πριν δύο χρόνια περίπου δύο Fomapan 120αρια ασπρόμαυρα από κάποιον εδώ στο δίκτυο , ο οποίος βλέπω δεν υπάρχει πλέον , άρα πάμε για Fotoimpex ........ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, highpriest είπε

Που μπορούμε να βρούμε σήμερα φτηνό ασπρόμαυρο φιλμ;

Τα μαγαζιά δεν έχουν και στο σκρουτζ δεν είναι πλέον και πολύ φτηνά (εκτός και αν εγώ κάνω λάθος την αναζήτηση)

Φανερώστε τις πηγές σας! 😄

Τι θεωρείς φθηνό το 2022;
5€ το 120 θα ήταν καλά αλλά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, GQPhDFBI είπε

Τι θεωρείς φθηνό το 2022;
5€ το 120 θα ήταν καλά αλλά...

Έχω να πάρω φιλμ περίπου 17-18 χρόνια, οπότε δεν ξέρω τι είναι φτηνό και ακριβό σήμερα.

Αλλά σε σχέση με τότε οι τιμές μου φαίνονται πανάκριβες! 

Ναι 5 ευρώ θα έδινα, έτσι για την νοσταλγία και την επαναλειτουργία της παλιά μου φιλμάτης, αλλά παραπάνω δύσκολα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, highpriest είπε

Έχω να πάρω φιλμ περίπου 17-18 χρόνια, οπότε δεν ξέρω τι είναι φτηνό και ακριβό σήμερα.

Αλλά σε σχέση με τότε οι τιμές μου φαίνονται πανάκριβες! 

Ναι 5 ευρώ θα έδινα, έτσι για την νοσταλγία και την επαναλειτουργία της παλιά μου φιλμάτης, αλλά παραπάνω δύσκολα.

    Για 35αρι φίλμ , ούτε 5 ευρώ ....... για 120αρι ....... στα 5 με 6 ...... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, smpt είπε

Να πάρουμε ενα 30μετρό και να το μοιραστούμε:P

     Ποιός λέει όχι , κάποιος όμως πρέπει να βάλει τα καρούλια αλλά και το μηχανάκι για το φόρτωμα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, highpriest είπε

Έχω να πάρω φιλμ περίπου 17-18 χρόνια, οπότε δεν ξέρω τι είναι φτηνό και ακριβό σήμερα.

Αλλά σε σχέση με τότε οι τιμές μου φαίνονται πανάκριβες! 

Ναι 5 ευρώ θα έδινα, έτσι για την νοσταλγία και την επαναλειτουργία της παλιά μου φιλμάτης, αλλά παραπάνω δύσκολα.


Στο μεσαίο φορμά τα πράγματα είναι ζόρικα.
Δεν αξίζει πλέον η αγορά ενός φιλμ μόνο και σίγουρα δεν αξίζει να το δίνεις και για εμφάνιση/σκανάρισμα έξω.
Συνήθως αγοράζω πολλά τμχ μία φορά το χρόνο (πέρυσι κατάφερα και βρήκα trix στα 7€, φέτος αν βρω στα 10€ θα είναι θαύμα)
Μάλλον θα αναγκαστώ να πάω σε ilford HP5.
Τα χημικά πλέον, μόνο σε σιρόπι για να κρατάνε (rodinal, HC-110).

Είμαι σε περίοδο που θα κάνω παραγγελία, εάν κάποιος ενδιαφέρεται ας στείλει ένα μνμ.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

Καλησπερα παιδιά, πάει καιρός απο την τελευταία συζήτηση, έχω μια απορία,πως μπορούσε κάποιος παλιά στην Ελλάδα να αγοράσει κάποια φωτογραφική μηχανή ή κάποιο φιλμ;; Υπήρχαν περιοδικά σχετικά με την φωτογραφία που πρότειναν μοντέλα ή συμβούλευαν;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Vaggospetsos είπε

Καλησπερα παιδιά, πάει καιρός απο την τελευταία συζήτηση, έχω μια απορία,πως μπορούσε κάποιος παλιά στην Ελλάδα να αγοράσει κάποια φωτογραφική μηχανή ή κάποιο φιλμ;; Υπήρχαν περιοδικά σχετικά με την φωτογραφία που πρότειναν μοντέλα ή συμβούλευαν;;

    Πόσο παλιά δλδ ........ ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Vaggospetsos είπε

Σε εποχές φιλμ για παράδειγμα πριν την ψηφιακή φωτογραφία και το ίντερνετ.

   Να μην σε πάω τόσο παλιά ....... κάπου στο 92 , είχα βρεθεί στο εξωτερικό κουβαλώντας μαζί μου μία Zenit ET με τέσσερις φακούς ....... είχα μαζί μου τρία με τέσσερα φίλμ , ενώ αγόρασα άλλα τόσα στο δρόμο ........ ήταν εποχή που στην αγορά έπαιζαν οι φιλμάτες με ψηφιακές οθόνες για κάποιες ενδείξεις , αυτόματες όπως οι Olympus is 1000 ....... 

   Τότε κυκλοφορούσαν κάποια βιβλία με τυπικό τίτλο του είδους " Το βιβλίο του φωτογράφου " ας πούμε ........ αρκετά διαφωτιστικά μεν , με γενικότητες δε .......... 

  Πολύ παλιότερα , πριν τουλάχιστον 15 χρόνια ....... η γνώση που θα μπορούσε να αποκτήσει κανείς ήταν το κίτρινο χαρτάκι που κολλούσε στην μηχανή το κατάστημα που αγόραζες τη μηχανή ........ το Sunny 16 rule δλδ ....... 

   Αυτό που πρέπει να γίνει αντιληπτό , είναι πως η φωτογραφία δεν ήταν ακριβώς όπως σήμερα ....... δεν υπήρχαν χρήματα διαθέσιμα για τέτοιες ασχολίες ...... δεν περίσσευαν ούτε γι' αστείο ........ ενώ η ενασχόληση αφορούσε κάποια στιγμιότυπα επ' ευκαιρία πολύ σημαντικών γεγονότων ........ και φυσικά δεν θα περίμενες να ξοδέψεις ούτε ένα καρούλι ....... ίσως μερικές στάσεις ......

  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς ευχαριστώ πάρα πολύ για την αναλυτική απάντηση,δεν μπορούσε δηλαδή κάποιος να ασχοληθεί σαν χόμπυ σωστά;; Σε σχέση με σήμερα δηλαδή που οποιοσδήποτε μπορεί να αγοράσει μια μηχανή.Επισης, πως αγόραζες κάποια φωτογραφική μηχανή παλιά;; Πήγαινες σε καταστήματα και απλά ζητούσες μία;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...