Προς το περιεχόμενο

Our Linux Desktop Screenshots Part 2


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσφατα ανακαλυψα πως γινεται να αλλαχτει το osc (on screen controls) του mpv με καποιο lua script και τον εκανα οπως φαινεται εικονα.
Για οποιον ενδιαφερεται, οδηγιες και ετοιμα osc υπαρχουν στο github εδω
https://github.com/topics/mpv-osc

mpv-shot0001.jpg

Επεξ/σία από jim_p
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 183
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

στο 7χρονο πλεον λαπτοπακι μετα το mxlinux kde ειπα να δοκιμασω το νεο mint με xfce. Για τις δυνατοτητες που έχει μια χαρά τρέχει χωρίς ιδιαίτερα θέματα

48eF3OO.png

Επεξ/σία από kostaspatra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδη εχουμε βαλτωσει λιγο εδω περα , ας ποσταρω και γω κατι :) 

spacer.png

Οπως γινεται αντιληπτο , το νοημα του ποστ αυτου δεν ειναι να δειξω το wallpaper οπως συνηθιζεται σε τετοια θεματα. Το νοημα ειναι να επιστησω την προσοχη του κοσμου , σε ορισμενα πραγματα οπως :

1. Διανομη nobara. O,τι καλυτερο κυκλοφορει αυτη την στιγμη σε fedora-based. Απο τα χερια ενος προγραμματιστη της Redhat (GloriousEggRoll) με πολλα patches , ρυθμισεις κλπ , με αρκετο focus στο gaming. Ας ελπισουμε να μην παει και αυτη η διανομη ακλαφτη εν μια νυκτι , οπως συνηθιζεται σε τετοιες προσπαθειες (ακομα θρηνω το korora project).
2. Neofetch. Το εβαλα για να δειξω οτι μπορει να παραμετροποιηθει μεχρι αηδιας. Στο συγκεκριμενο εχω βαλει εικονιδια , αν και ωρες ωρες δεν καταλαβαινω τι ειναι τι :) . Εχω βαλει πληροφοριες που συνηθως δεν ειναι διαθεσιμες οπως το TBW/health του δισκου , την κατασταση των μπαταριων (charge thresholds , health , κλπ). Για αυτες τις πληροφοριες εχω φτιαξει scripts (με τα χερακια μου :) ) , τα οποια τα καλει το neofetch για να απεικονισει τις πληροφοριες.
3. Για να δειξω οτι η διανομη ειναι gaming-oriented , εβαλα και ενα βαρυ παιχνιδι να τρεχει !! :) (Με τετοια παιχνιδια μεγαλωσαμε επι εποχης DOS , που ηθελε ικανοτητες και οχι save/checkpoints και αγιος ο Θεος. Εχανες ? Παμε απο την αρχη!)

Τελος να αναφερω οτι η διανομη εχει κατι αναλογο που εχει και το Manjaro. Δηλαδη gnome layouts , οπου εχει προεγκατεστημενα καποια gnome extensions και αναλογως τι layout επιλεξεις , (απ)ενεργοποιει τα καταλληλα. Εχει 3 εκδοσεις , μια με προρυθμισμενο gnome , μια με vanilla gnome και μια με kde.
Eπισης εχει προρυθμισμενα πολλα πραγματα , οπως το rpmfusion , dnf settings , nautilus/file-roller patched , codecs (εχει προνοησει και για το mesa και την καταργηση απο αυτο καποιων codecs) , και αλλα πολλα. Επισης εργαλειακια που απο ο,τι παρατηρησα δεν υπαρχουν στα κλασικα fedora repos , οπως το yumex-dnf (gui για το dnf , που δουλευει αρκετα καλα). Επισης ευκολη εγκατασταση των nvidia/amd drivers . Πατσαρισματα στον κερνελ ενα σωρο. Εχει λεπτομερειες στο σαιτ.

Προφανως δεν ειναι και πολυ ελαφρια διανομη , αλλα ουτε και υπερβαρη. Ειναι απλα... νορμαλ.

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/11/2022 στις 7:06 ΜΜ, mphxths είπε

Επειδη εχουμε βαλτωσει λιγο εδω περα , ας ποσταρω και γω κατι :) 

spacer.png

Οπως γινεται αντιληπτο , το νοημα του ποστ αυτου δεν ειναι να δειξω το wallpaper οπως συνηθιζεται σε τετοια θεματα. Το νοημα ειναι να επιστησω την προσοχη του κοσμου , σε ορισμενα πραγματα οπως :

1. Διανομη nobara. O,τι καλυτερο κυκλοφορει αυτη την στιγμη σε fedora-based. Απο τα χερια ενος προγραμματιστη της Redhat (GloriousEggRoll) με πολλα patches , ρυθμισεις κλπ , με αρκετο focus στο gaming. Ας ελπισουμε να μην παει και αυτη η διανομη ακλαφτη εν μια νυκτι , οπως συνηθιζεται σε τετοιες προσπαθειες (ακομα θρηνω το korora project).
2. Neofetch. Το εβαλα για να δειξω οτι μπορει να παραμετροποιηθει μεχρι αηδιας. Στο συγκεκριμενο εχω βαλει εικονιδια , αν και ωρες ωρες δεν καταλαβαινω τι ειναι τι :) . Εχω βαλει πληροφοριες που συνηθως δεν ειναι διαθεσιμες οπως το TBW/health του δισκου , την κατασταση των μπαταριων (charge thresholds , health , κλπ). Για αυτες τις πληροφοριες εχω φτιαξει scripts (με τα χερακια μου :) ) , τα οποια τα καλει το neofetch για να απεικονισει τις πληροφοριες.
3. Για να δειξω οτι η διανομη ειναι gaming-oriented , εβαλα και ενα βαρυ παιχνιδι να τρεχει !! :) (Με τετοια παιχνιδια μεγαλωσαμε επι εποχης DOS , που ηθελε ικανοτητες και οχι save/checkpoints και αγιος ο Θεος. Εχανες ? Παμε απο την αρχη!)

Τελος να αναφερω οτι η διανομη εχει κατι αναλογο που εχει και το Manjaro. Δηλαδη gnome layouts , οπου εχει προεγκατεστημενα καποια gnome extensions και αναλογως τι layout επιλεξεις , (απ)ενεργοποιει τα καταλληλα. Εχει 3 εκδοσεις , μια με προρυθμισμενο gnome , μια με vanilla gnome και μια με kde.
Eπισης εχει προρυθμισμενα πολλα πραγματα , οπως το rpmfusion , dnf settings , nautilus/file-roller patched , codecs (εχει προνοησει και για το mesa και την καταργηση απο αυτο καποιων codecs) , και αλλα πολλα. Επισης εργαλειακια που απο ο,τι παρατηρησα δεν υπαρχουν στα κλασικα fedora repos , οπως το yumex-dnf (gui για το dnf , που δουλευει αρκετα καλα). Επισης ευκολη εγκατασταση των nvidia/amd drivers . Πατσαρισματα στον κερνελ ενα σωρο. Εχει λεπτομερειες στο σαιτ.

Προφανως δεν ειναι και πολυ ελαφρια διανομη , αλλα ουτε και υπερβαρη. Ειναι απλα... νορμαλ.

Δε μπορω να πω οτι εχω ενθουσιαστει.
Ναι ειναι καλυτερη απο το σκετο Fedora. Πολυ καλυτερη θα ελεγα.
Εχω κατι κρασαρισματα απο τα απανωτα update. Καθε μερα update.
Δουλευει Btrfs. Ειναι αισθητα πιο αργη.
Το gamepad δε δουλευει out of the box.
Εβαλα Steam ευκολα, η αληθεια ειναι.
Αλλα τι να παιξεις μεσω Steam? Tα indie? Δε μ' αρεσουν τα παιχνιδια του.
Ενα ARMA 3 επαιξα χτες, μεσω Proton. Με ελαχιστα bug.

Τελος παντων..... Το Ubuntu εχει ιδια αποδοση σε γραφικα.
Ειναι πολυ πιο γρηγορο σε φορτωμα λογω zfs. Kαι μαλλον το βοηθαει κι ο Samsung δισκος που εδραζεται.

Δε θα πεταξω το Nobara ακομα ομως.

Επεξ/σία από Le Perv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Le Perv είπε

Δε θα πεταξω το Nobara ακομα ομως.

Απο τοτε που εκανα το ποστ , το nobara εφυγε , διοτι πολυ απλα καθυστερει πολυ την επομενη εκδοση. Μεχρι και σημερα ακομα δεν εχει μεταβει στην 37 εκδοση , αρα και στο gnome 43. Οι custom-ιες και τα χομπιστικα distro εχουν αυτην την αδυναμια. Δεν μπορουν να φερνουν τις μεγαλες ενημερωσεις γρηγορα.

Παιχνιδια δεν παιζω (τουλαχιστον στο λινουξ) , αλλα περα απο το steam , που αλλου να βρεις πλατφορμα να παιξεις κατι ?
Θεωρητικα , με τα patches που εχει περασει , πρεπει να ειναι πιο λειτουργικο απο το καθαρο fedora. Απο θεμα αποδοσης δεν ξερω , δεν το δουλεψα πολυ. Εβαλα στο μηχανημα (2ο φορητο που κανω δοκιμες) καθαρο fedora , και το μονο που θα μου λειψει ειναι το patch στον nautilus για να μπορεις να κανεις extract απο zip αρχειο μεσω file-roller με drag n drop.
Δεν γινεται αυτο , τουλαχιστον σε wayland... Στο nobara γινοταν , δεν ξερω τι μαγικο ειχε κανει ο τυπος. Ουτε μπορω να βρω το patch που χρησιμοποιησε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 15/1/2023 στις 12:56 ΜΜ, Oxygene είπε

Arch + KDE

desktop.png

wan ip?! ΝΟμίζω το κονκι δεν πατάει εμφανισιακά στο πλάσμα..έχει τόσα καλούδια από μόνο του!

φιλικά!

Στις 26/12/2022 στις 3:43 ΜΜ, Le Perv είπε

Δε μπορω να πω οτι εχω ενθουσιαστει.
Ναι ειναι καλυτερη απο το σκετο Fedora. Πολυ καλυτερη θα ελεγα.
Εχω κατι κρασαρισματα απο τα απανωτα update. Καθε μερα update.
Δουλευει Btrfs. Ειναι αισθητα πιο αργη.
Το gamepad δε δουλευει out of the box.
Εβαλα Steam ευκολα, η αληθεια ειναι.
Αλλα τι να παιξεις μεσω Steam? Tα indie? Δε μ' αρεσουν τα παιχνιδια του.
Ενα ARMA 3 επαιξα χτες, μεσω Proton. Με ελαχιστα bug.

Τελος παντων..... Το Ubuntu εχει ιδια αποδοση σε γραφικα.
Ειναι πολυ πιο γρηγορο σε φορτωμα λογω zfs. Kαι μαλλον το βοηθαει κι ο Samsung δισκος που εδραζεται.

Δε θα πεταξω το Nobara ακομα ομως.

mgs5, MK11, Resident village, Doom κτλ...όλα αυτά παίζουν άψογα...gog games, battlenet...τα πάντα...δεν μου έλειψε τίποτα στο gaming εδώ και 10 χρόνια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/11/2022 στις 7:06 ΜΜ, mphxths είπε

Επειδη εχουμε βαλτωσει λιγο εδω περα , ας ποσταρω και γω κατι :) 

spacer.png

2. Neofetch. Το εβαλα για να δειξω οτι μπορει να παραμετροποιηθει μεχρι αηδιας. Στο συγκεκριμενο εχω βαλει εικονιδια , αν και ωρες ωρες δεν καταλαβαινω τι ειναι τι :) . Εχω βαλει πληροφοριες που συνηθως δεν ειναι διαθεσιμες οπως το TBW/health του δισκου , την κατασταση των μπαταριων (charge thresholds , health , κλπ). Για αυτες τις πληροφοριες εχω φτιαξει scripts (με τα χερακια μου :) ) , τα οποια τα καλει το neofetch για να απεικονισει τις πληροφοριες.
 

Κοινοποίηση των ρυθμίσεων του neofetch?!!! Πραγματικά πολύ ωραίο! Τα σπάει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, rearshooter είπε

Κοινοποίηση των ρυθμίσεων του neofetch?!!! Πραγματικά πολύ ωραίο! Τα σπάει!

Δεν εχει νοημα να το κοινοποιησω ... θα πρεπει να του αλλαξεις τα παντα για να ερθει στα μετρα σου. Επισης θελει συγκεκριμενο font (family) για να φαινονται σωστα τα εικονιδια.

Ριξε μια ματια εδω , και ιδιαιτερα την εντολη "prin". Μπορεις να "απεικονισεις" οτιδηποτε με αυτη , απο text μεχρι γραμμες οπως εχω στο δικο μου. Επισης να τρεξεις σκριπτακια.

Για παραδειγμα , κατι σαν το ακολουθο :
 

prin "SSD health :" "$(/home/myuser/path/to/script/ssd_health.sh)"

Θα βγαλει κατι σαν αυτο --> SSD health :90% (ή ο,τι νουμερο ή λεκτικο ή συμβολο ή συνδυασμο αυτων παραγει το ssd_health.sh).

Απο κει και περα ειναι θεμα καλαισθητικης παρεμβασης. Λεκτικα , συμβολα , εικονιδια , γραμμες , σωστες περασιες κλπ.Και φυσικα να φτιαξεις τα σκριπτς που χρειαζεσαι για τις πληροφοριες που χρειαζεσαι. Αν θες να φτιαξεις κατι συγκεκριμενο , δηλ να απεικονιζεις καποια συγκεκριμενη πληροφορια , πες τι ακριβως να δουμε πως μπορει να υλοποιηθει.

ΥΓ : Για την ιστορια , τα εικονιδια και τα συμβολα θελουν καποιο "nerd font" στο τερματικο. Αλλιως δεν δειχνουν σωστα. 

Επεξ/σία από mphxths
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...