Προς το περιεχόμενο

Our Linux Desktop Screenshots Part 2


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 26/12/2022 στις 1:55 ΜΜ, mphxths είπε

διοτι πολυ απλα καθυστερει πολυ την επομενη εκδοση. Μεχρι και σημερα ακομα δεν εχει μεταβει στην 37 εκδοση , αρα και στο gnome 43.

και το μονο που θα μου λειψει ειναι το patch στον nautilus για να μπορεις να κανεις extract απο zip αρχειο μεσω file-roller με drag n drop.
Δεν γινεται αυτο , τουλαχιστον σε wayland... Στο nobara γινοταν , δεν ξερω τι μαγικο ειχε κανει ο τυπος. Ουτε μπορω να βρω το patch που χρησιμοποιησε.

Πρόσεξες σίγουρα αν ήταν σε wayland; Πέρα από κάποια άλλα patches που εισάγει, η μόνη διαφορά στο spec του έναντι σε αυτό του fedora είναι η παρακάτω

mv %{buildroot}%{_bindir}/nautilus %{buildroot}%{_bindir}/nautilus_bin
mv %{SOURCE1} %{buildroot}%{_bindir}/nautilus
chmod +x %{buildroot}%{_bindir}/nautilus

Με το SOURCE1 να είναι

% cat nautilus.sh 
#!/usr/bin/bash

GDK_BACKEND=x11 /usr/bin/nautilus_bin "$@"

Οπότε με μια μικρή επιφύλαξη, το "μαγικό" που έκανε για να παίζει σε wayland ήταν να μην παίζει σε wayland :)

Παρεμπιπτόντως στην 37άρα το αφαίρεσε και δεν το έχει πλέον. Ξέχασα να απαντήσω τότε που έγραψες και τώρα έψαχνα πόση ώρα να βρω ξανά το παραπάνω nautilus.sh και δεν το έβρισκα πουθενά στο repo και μετά ξαναδιάβασα που έλεγες "δεν έχει μεταβεί στην 37" και λέω γμτ να γιατί δεν το βρίσκω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, imitheos είπε

Οπότε με μια μικρή επιφύλαξη, το "μαγικό" που έκανε για να παίζει σε wayland ήταν να μην παίζει σε wayland

Οτι ηταν σε wayland , ειναι σιγουρο. Αν ετρεχε το nautilus με x11 backend , αυτο δεν το ξερω , δεν εκατσα να ψαξω τι ειχε κανει. Παντως ειναι λογικο να εκανε κατι τετοιο , μιας και το "προβλημα" δημιουργειται σε wayland session.

Εντελει , μετεβει στην 37 , περιπου 1 μηνα μετα την επισημη κυκλοφορια της εκδοσης απο την μαμα fedora. Εκτοτε βεβαια , περασα στο "πειραματο-λαπτοπ" μου παλι arch , γιατι πως να το κανουμε , αν δεν σου προσδιδει λιγο κυρος και αντριλα και μαγκια το λειτουργικο σου , τζαμπα το εχεις ;) 

ΥΓ : Το θεμα με το file-roller - nautilus - drag n drop - wayland , ειναι λιγο εκνευριστικο. Δηλαδη οκ , εχουμε παει στον Αρη ρε φιλε , φτιαχτε το επιτελους !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Oxygene είπε

Ναι τι; 😃

και καλά! Ντειντζερούς...λέμε τώρα...!

για το drag n drop στο pop os δεν υπάρχει τέτοιο θέμα...

 

υγ το gnome το έχω παρατήσει 10 χρόνια τώρα...αλλά έχω popos για gaming σε διάφορα projects...κάνει κανονικά εξαγωγή....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, rearshooter είπε

για το drag n drop στο pop os δεν υπάρχει τέτοιο θέμα...

 

υγ το gnome το έχω παρατήσει 10 χρόνια τώρα...αλλά έχω popos για gaming σε διάφορα projects...κάνει κανονικά εξαγωγή....

Σε wayland session ? ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 29/01/2023 at 22:35, rearshooter said:

και καλά! Ντειντζερούς...λέμε τώρα...!

Για να με χακάρουν λες; Έχω κάνει τόσες επανεκκινήσεις στο ρούτερ που ας κάνουν ότι θέλουν με τη συγκεκριμένη ip 😎

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/1/2023 στις 11:05 ΜΜ, mphxths είπε

Σε wayland session ? ;) 

όχι από default είδα πως είναι απενεργοποιημένο...!Αν το ενεργοποιήσω θα χει το θέμα?!Θα το κοιτάξω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, rearshooter είπε

θα χει το θέμα?!

Φυσιολογικα ναι. Ειναι bug. (Δεν δουλευει αυτην την στιγμη το σαιτ στο λινκ εντωμεταξυ :)
Οπως ανακαλυψε ο hmitheos ψαχνοντας την "κομπινα" που εκανε ο dev του nobara os, παρακαμπτεις το bug αν σε wayland session , τρεξεις το nautilus με x11 backend. Αλλα αυτο εγω το λεω πασαλειμματα. Η αλλη λυση ειναι να τρεξεις x11 session φυσικα :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)


2023-03-03-15-26-39.png

 

είναι το μοναδικό λειτουργικό που έχω δοκιμάσει και δεν μου κάνει νέρα με το Plank ...ενω το debian  έχω προβλήμα 

με το plank ...

@mphxths και όχι δεν έχω κανένα κολλήμα με τα windows  για αυτό και το προραμόζω όπως εγώ θέλω τo xfce .... 

μόλις τώρα είδα οτι ξεχάσα να βάλω swapfile ... 

Επεξ/σία από jemadux
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2023-03-03_18-43-38.png.1f735cbe18b9f2660ad3e91b759c0449.png

Ας βάλω κι εγώ μια του XFCE μιας και τροποποίησα μόλις το conky μου(αρχικά με lua, αλλά λόγω του ότι έχει memory leak με τη χρήση εικόνων και δε βρήκα τρόπο να το σταματήσω, τελικά με σκέτο conky)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dancer_69 είπε

Αυτά με μια γρήγορη αναζήτηση:

https://github.com/dracula/gtk

https://github.com/m4thewz/dracula-icons

δεν θέλω το dracula αλλά κάποιο project σαν το dracula 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...