Προς το περιεχόμενο

DLM δημιουργει προβλημα στη γραμμη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα,εχω 2 γραμμες 24 adsl στη vodafone,εδω και αρκετους μηνες ενω η γραμμη παιζει μια χαρα χωρις αποσυνδεσεις και χωρις πτωσεις στην ταχυτητα και γενικα δεν εχει κανενα θεμα,καπου στις 1.30 τα ξημερωματα καθε εβδομαδα με 10 μερες κανει επανακινηση το ρουτερ και ανεβαζει το σνρ στο 12,πεταει το fast path εκτως και παει ετσι για κανα 10ημερο παλι,μετα απο πολλα τηλεφωνα και τεχνικους που ηρθαν απο εδω,εχει αλαχτει το ρουτερ,εχει περαστει καινουργειο καλωδιο του οτε απο υπογεια μεχρι και το κουτι του οτε που εχω στο μπαλκονι και απο εκει αλαξα και εγω το καλωδιο μου με sftp6 μεχρι το ρουτερ μου καρφι,και τελοσπαντων καταληξαν να μου πουν οτι ειναι to dlm που αν βρει λεει θεμα στην γραμμη την κραταει σταθερη,μα δεν υπαρχει θεμα στην γραμμη,την χρησιμοποιω ολη μερα και σε games και ουτε πινγκ εχω ουτε τπτ,τι μπορει να βλεπει το dlm δηλαδη και να βρισκει προβλημα?Και να πω οτι γινεται και στις δυο γραμμες αυτο το πραγμα.δοκιμασαμε και χωρις fast path να δουμε και παλι ενεργοποιουνταν το dlm,δοκιμασαμε και με 9snr Μηπως εφταιγε το 6αρι,παλι τα ιδια.Στην ουσια η γραμμες δεν παρουσιαζουν τπτ που να φενεται σε εμενα,εαν καποιος ξερει τι μπορει να ειναι αυτο που βρισκει ας βοηθησεις μπας και γλιτωσω.

Link Status Up 
Modulation Type ADSL_2plus 
Actual Rate(Up/Down) 980/14565 kbps 
Attainable Rate(Up/Down) 1041/17232 kbps 
Noise Margin(Up/Down) 10.4/4.9 dB 
Line Attenuation(Up/Down) 9.7/19.2 dB 
Output Power(Up/Down) 9.3/18.2 dBm 
Data Path(Up/Down) Fast/Interleaved 
Interleave Depth(Up/Down) 1/160 
Interleave Delay(Up/Down) 0/8 ms 
INP(Up/Down) 0/2.1 symbols 
Profile N/A 
Showtime Start 35 h 46 min 15 s 
LinkEncap G.992.3_Annex_K_ATM 
CRC Errors(Up/Down) 0/0 
FEC Errors(Up/Down) 0/28420
 
εδω η γραμμη ειναι με dlm τωρα(το καταλαβαινω γτ μου το παει σε fast/interleaved απο fast/fast.
12 λεπτά πριν, nickGR2020 είπε

 

 

Link Status Up 

Modulation Type ADSL_2plus 

Actual Rate(Up/Down) 980/15639 kbps 

Attainable Rate(Up/Down) 1041/18876 kbps 

Noise Margin(Up/Down) 10.4/6.1 dB 

Line Attenuation(Up/Down) 9.7/19.2 dB 

Output Power(Up/Down) 9.3/18.4 dBm 

Data Path(Up/Down) Fast/Interleaved 

Interleave Depth(Up/Down) 1/160 

Interleave Delay(Up/Down) 0/8 ms 

INP(Up/Down) 0/2 symbols 

Profile N/A 

Showtime Start 0 h 6 min 2 s 

LinkEncap G.992.3_Annex_K_ATM 

CRC Errors(Up/Down) 0/0 

FEC Errors(Up/Down) 0/24

 

εδω ειναι με φρεσκο ρεσταρτ,για καποιον λογο το snr εχει μεινει στο 6 ενω τις αλλες φορες πηγαινε 9 με 12,δεν ξερω τι να πω πλεον μαλλον ειναι φαντασματα

 

Επεξ/σία από nickGR2020
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα, εφόσον είσαι vodafone και εχει DLM η πόρτα σου είσαι σε alcatel dslam(εκτιμώ πως εχεις VOIP) στα οποία έχει παρατηρηθεί αυτό που κάνει και σε σένα εδω και χρόνια, ζήτησε να πάει τεχνικός από καμπίνα(AK OTE) να σου αλλάξει πόρτα και να απενεργοποιήσουν το DLM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kalhspera,mou eipan oti to dlm den apenergopoieite apo kanenan,kai oti rithmish kai na kanoun den thn pernei h grammh ean den perasoun oi 10 meres kai vgei automata,porta tous eixa zhthsei na m alaksoun kai m eipan oti prepei na uparxei megalos logos gia na ginei afto.exw arxhsei na pistevw oti to dlm to vazoun aftoi gt exoun perasei oi 10 meres kai akoma einai energopoihmeno kai stis 2 grammes.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον παίρνεις από Alcatel το dlm το παντρεύτηκες δυστυχώς. Είναι η πολιτική της Vodafone. 

Όσες φορές και να σου το απενεργοποιήσουν χειροκίνητα αυτό θα ενεργοποιηθεί αυτόματα μετα απο λίγες μέρες. 

Τώρα για το τι θα μπορούσες να κάνεις δεν γνωρίζω. Ζητά να σε βγάλουν από το Alcatel να σε βάλουν σε intracom dslam. Αν το δεχτούν και αν γίνεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλαξε εταιρεια.Κανε μια γραπτη καταγγελια στην ΕΕΤΤ και γραψε αναλυτικα το προβλημα πιθανα να φυγεις χωρις ρητρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

De nomizw na exoume kai polla dlam edw xaxaxa,oloi pernoume apo to kentro tou ote apo oso kserw,den exoume kampines kai na fugw apo vodafone pou den exei panw apo 24 edw prepei na paw ote pou uposthrizei vdsl 50 alla apo to kentro,xwris kampina apo oso kserw kai pianei kapou sto 30 gt exei o aderfos m,twra na plhrwnw kana 60ari gia na exw 30mbps kalutera na plhrwnw 19 kai na exw 15 me 16

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς όλα αυτά συμβαίνουν λόγω dlm.., επειδή κάτι αντίστοιχο έγινε σε φίλους, ήταν και ο λόγος που έκαναν φορητότητα στην Cosmote.., έχει νέο πακέτο 24αρα στα 24€(23 με e-bill)

Σε καθαρότατη γραμμή που άγγιζε τα 20mbps επειδή όταν έβρεχε κλπ ανέβαζε λίγα σφάλματα, την έριχνε στα 12 λόγω dlm..

Είσαι μήπως σε κάποιο οικισμό ή χωριό;

Στην περίπτωση τους σε χωριό, όταν πήγαν στην κοσμοτε τους έδωσαν την 24αρα όπως την δίνουν από καμπίνα, δηλαδή με προφίλ VDSL (27/2.7) ώστε να πιάνεις φουλ 24..😉

Έχει λήξει το συμβόλαιο σου στη βοντα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nai eimai se xwrio alla apo oti vlepw exoume kampina vdsl vodafone kai ote fttc alla den mporw na katalavw gt den deinoun vdsl.oxi to sumvolaio mou ligei se 1 xrono.mallon logo apostashs den mou dinoun vdsl apo th vodafone logika gt otan tous eixa rotisei prin 1 xrono tous eipa pws ginetai o ote na dinei vdsl kai eseis oxi afou pernete apo tis grammes tou ote kai m eipan oti den exoun kanei thn sunergasia akoma oti nane.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχουν κάρτες VDSL, για αυτό δε δίνουν..

Ρώτα πόσο είναι το τέλος διακοπής, μήπως μπορέσεις να φύγεις..

Αλλιώς καμία καταγγελία στην ΕΕΤΤ με χαζομάρες του DLM που σου δημιουργεί προβλήματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις τελευταίες 15 μέρες περίπου έχω και εγώ παρόμοιο θέμα με τα speed και νομίζω ότι είναι από dlm η κάποιο limit στην γραμμή.. 

Έχω adsl 24αρι Vodafone συχρονιζω στα 20  mbps περίπου στο ρουτερ και κατέβαζα γύρω στα 14 mbps ..τώρα για κάποιο λόγο έχει κολλήσει η ταχυτητα στα 8mbps  και έχω δοκιμάσει από speedtest.net τορρεντ και apo ftp..

Μιλησα με την Vodafone κάναμε test χωρίς spliter με καλώδιο και μετά μου είπαν να κατεβάσω το app και να κάνω μετρήσεις και να τις στέλνω.. 

Έκανα 2 μέρες από 6 μετρήσεις και μου στείλανε μήνυμα ότι είναι φυσιολογικές.. 

Τεσπα δεν έδωσα σημασία λέω θα φτιάξει από μόνο του.. 

Με πήρε όμως τεχνικός από την Vodafone και έκανε κάποιες ρυθμίσεις καθώς μιλάγαμε από το τηλ (το snr μάλλον πείραξε) αλλά πάλι εκεί κοντά στα 8mbps..εγω  δεν περίμενα κάποιο τηλέφωνο από Vodafone δεν είχα όρεξη να ασχοληθώ αλλά καλά κάνανε εκ μέρους τους και πήρανε και δεν κλείσανε το θέμα..και ο τεχνικός πολύ καλός μου είπε δεν βλέπω πρόβλημα από εδώ.. αλλά υπάρχει πρόβλημα στην γραμμή και θα στείλουμε τεχνικό στο σπίτι να κάνει μετρήσεις με λαπτοπ... 

Τωρα περιμένω να κλείσουμε ραντεβού. 

 

Τώρα έχω κάποιους γνωστούς μου που έχουν Vodafone στην ίδια  περιοχή (adsl24 δίνει η Vodafone εδώ μόνο) 

Έκαναν speedtest και αυτοί εκεί γύρω στα 8mbps κατεβάζουν.. Άρα κάτι παίζει με limit η dlm πως τα λένε δεν γίνεται όλοι το ίδιο speed.. 

Τώρα αυτό που θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο limit η dlm που δεν αφήνει πανω από 8 mbps download δεν το βλέπουν από το support της Vodafone? 

Και τι μπορώ να κάνω? 

Έκανα και πρόσφατα ανανέωση συμβολαίου γμτ.. 

Συγνώμη αν κούρασα.. καλημέρα. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα σημερα ηρθε ο τεχνικος,η γραμμη ειναι καθαρη ουτε αποσυνδεσεις ουτε λαθη,ελεγξε και για ξενες τασεις στη γραμμη,τπτ,ο χαλκος μια χαρα,μεγιστα της γραμμης 18 mbps,ταχυτητα συχρονισμου 12 με 16 snm λογω dlm,πηρε καποιον τηλεφωνο και του ειπε οτι η γραμμη εχει οντως dlm και ειπε θα το βγαλουν,τωρα για ποσο δεν ξερω.....απο οτι καταλαβα απο οσα μου ειπε ο τεχνικος το dlm εαν δει ρεσταρτ του ρουτερ ειτε απο μια διακοπη ρευματος εστω και μικρη ειτε ρεσταρτ απο το κουμπι,το μετραει σαν προβλημα και οταν αυτα μαζευτουν πολλα σου ενεργοποιει το dlm καπου στις 1 τα ξημερωματα γινεται αυτο,και μου ειπε οποτε καταλαβαινω οτι εχει μπει το dlm να περνω τηλεφωνο και να λεω απλα να βγει το dlm και να μην κανω ρεσταρτ στο ρουτερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, nickGR2020 είπε

μεγιστα της γραμμης 18 mbps,ταχυτητα συχρονισμου 12 με 16 snm λογω dlm,

Με dlm πόσο συγχρονίζει το ρουτερ σου? 16mbps ?ενώ χωρίς dlm 18mbps?

 

Ευχάριστο που το διόρθωσαν πάντως καλημερα👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/5/2022 στις 10:43 ΜΜ, nickGR2020 είπε

12 me dlm kai paei to snr sto 16,enw xwris dlm pianw 17 me snr 9.perimenw thn allagh stis 1 to vradu,den exei ginei akoma,tote ginetai h allagh.

Δεν μου ήρθε notification γιαυτό δεν απάντησα. 

Σε εμένα ήρθε τεχνικός από Vodafone και δοκίμασε με δικό του ρουτερ άλλα πάλι τα ίδια 8mbps στο speedtest που είναι τραγικό.. 

Η γραμμή συγχρονίζει στα 18mbps με snr 12 

Με snr 6 συγχρονίζει στα 20mbps

Βγάζει κάποια crc αλλά είναι σταθερή ακόμα και με 6snr..

 

Ενημέρωσα τον τεχνικό ότι και άλλοι πιανουν κοντά στα 8mbps σαν να έχει limit και είπε θα το κοιτάξουν στο DSLAM.. 

Μπλέξιμο.. 

Εβγαλε ΟΤΕ πρόγραμμα με 50vdsl 500  κινιτα 27 ευρώ και εγώ τώρα δίνω 30 στη Vodafone.. 

Είμαι κοντά στο A/K  από εκεί θα πάρω γιατί δεν έχει καμπίνες εδώ. 

Αλλά δεν ξέρω αν έχουν διαθέσιμες πόρτες για vdsl + τη ρήτρα που θα πληρώσω στη Vodafone γθα διακοπεί χωρίς να έχει περάσει 24μηνο..

Αλλα αν πιάνω 30 mbps έστω από τα 50mbps λέω να την κάνω προς ΟΤΕ μεριά.. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kalhspera,sta idia akrivws eimaste file,h grammh m exei max 19 kai exw 12,kai esena logika logw dlm einai.phra sotn ote kai mou dinoun vdsl 50 me 27 eurw alla tha pianw kapou sta 30 gt kai emeis den exoume kampines kai tha parw apo to kentro logika kai to skeftomai.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...