Προς το περιεχόμενο

Προ των πυλών το Apple M2 Chip, πληροφορίες για εννέα υπολογιστές όπου θα εμφανιστεί


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, polaki είπε

Απτην εποχή του M1 έχουν γίνει από τα πιο οικονομικά και value for money για τις επιδόσεις που προσφέρουν και εσείς ακόμα κελαηδάτε. 

Τους γλεντάει ότι έχουν ιερό ο Μ1 και ακόμα συζητάμε περί κόστους; Γελοίο statement στην καλύτερη.

MacBook Air M1 από τα πιο value for money laptops που έχουν κυκλοφορήσει στην ιστορία. Ξεστραβωθείτε.

Θα συμφωνήσω απόλυτα. Το είχαμε ξανασυζητήσει σε άλλο thread. Είναι από τα πιο vfm devices, κάποια στιγμή θα το καταλάβουν και εδώ. 
 @umbrella co. έχεις δουλέψει ποτέ apple;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, AtiX είπε

Οι τιμές, λογικά, θα είναι στα επίπεδα αυτών που αντικαθιστούν…

Μην ορκίζεσαι κιόλας… Τα τελευταία χρόνια προσπαθούν να περάσουν τη λογική νέο, πιο εξελιγμένο = πιο ακριβό. Λες και στην τεχνολογία μπορούσε να γίνει κάτι άλλο…

Μια χαρά είναι ο Μ2… ΑΝ οι εφαρμογές που χρησιμοποιείς και έχεις μάθει υπάρχουν σε Apple, ΑΝ σου αρέσει το περιβάλλον και το οικοσύστημά της, ΑΝ η δουλειά που κάνεις δεν απαιτεί δυνατή gpu και αρκετά ΑΝ ακόμα… Ας μη μιλήσουμε για αναβάθμιση hardware σε υπολογιστή της Apple…

Δηλαδή εδώ το θέμα δεν είναι αν ο Μ2 είναι καλός. Η Apple δεν πουλάει τον Μ2. Πουλάει όλο το πακέτο hardware και software.

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Μην ορκίζεσαι κιόλας… Τα τελευταία χρόνια προσπαθούν να περάσουν τη λογική νέο, πιο εξελιγμένο = πιο ακριβό. Λες και στην τεχνολογία μπορούσε να γίνει κάτι άλλο…

Μια χαρά είναι ο Μ2… ΑΝ οι εφαρμογές που χρησιμοποιείς και έχεις μάθει υπάρχουν σε Apple, ΑΝ σου αρέσει το περιβάλλον και το οικοσύστημά της, ΑΝ η δουλειά που κάνεις δεν απαιτεί δυνατή gpu και αρκετά ΑΝ ακόμα…

Δηλαδή εδώ το θέμα δεν είναι αν ο Μ2 είναι καλός. Η Apple δεν πουλάει τον Μ2. Πουλάει όλο το πακέτο hardware και software.

Σε όλα τα προϊόντα της Apple υπάρχει σταθερή τιμή εδώ και αρκετά χρόνια, “αυξήσεις” είδαμε πχ μόνο στα iMac και αυτό γιατί μεγάλωσαν οι οθόνες τους…

Παντως εγώ δεν περιμένω αυξήσεις στις νέες κυκλοφορίες, μακάρι να βγω αληθινός και να μην κρυφτεί, όπως οι περισσότερες εταιρίες, πίσω από τις και καλά ελλείψεις, πολέμους ή ενεργειακής κρίσης…

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, PiraeusLeon1980 είπε

Φαντάζομαι το κόστος από τώρα

Γενικά σιγά το κόστος μη συγκρίνεις με Ελλάδα. Το 80% του ανεπτυγμένου κόσμου εκεί έξω  παίρνει άνετα ένα MacBook 1300-1500 e Ακόμα και για Ελλάδα ένας μέσο φωτογράφος το κάνει απόσβεση σε 3 δουλειές δηλαδή σε μια εβδομάδα Μάιο μήνα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Μην ορκίζεσαι κιόλας… Τα τελευταία χρόνια προσπαθούν να περάσουν τη λογική νέο, πιο εξελιγμένο = πιο ακριβό. Λες και στην τεχνολογία μπορούσε να γίνει κάτι άλλο…

Μια χαρά είναι ο Μ2… ΑΝ οι εφαρμογές που χρησιμοποιείς και έχεις μάθει υπάρχουν σε Apple, ΑΝ σου αρέσει το περιβάλλον και το οικοσύστημά της, ΑΝ η δουλειά που κάνεις δεν απαιτεί δυνατή gpu και αρκετά ΑΝ ακόμα… Ας μη μιλήσουμε για αναβάθμιση hardware σε υπολογιστή της Apple…

Δηλαδή εδώ το θέμα δεν είναι αν ο Μ2 είναι καλός. Η Apple δεν πουλάει τον Μ2. Πουλάει όλο το πακέτο hardware και software.

Ε άρα φίλε *ΑΝ* όπως λες δεν αφορά κάποιους η Apple ΣΤΟ ΣΥΝΟΛΟ του οικοσυστήματός της, τί συζητάνε αφού είναι άσχετοι? Ο Μ1 και ο επόμενος Μ2 είναι επεξεργαστές που τόσο η Intel όσο και η AMD δεν ξέρουν από που τους ήρθε. Από όπου και να το πιάσεις, πατάει κάτω τους πάντες και τα πάντα, και σε πολύ χαμηλοτερο κόστος.

Και λέω χαμηλότερο κόστος, γιατί πχ το mac mini με τον Intel ήταν πιο ακριβό από το mac mini του Μ1 που του ρίχνει σφαλιάρες στ'αυτά του intel...

Εδώ οι μάγκες καταφέρανε να παίζει λιγότερο ρόλο η RAM απ΄'οτι έπαιζε πριν, τί συζητάμε... MacBook Pro του 2019 με 8GB ram αγκομαχούσε σε heavy load (όσο καλύ χρήση ram και αν κάνει το Macos σε σχέση με windows), και πλέον με το Air M1 έχω ξεχάσει σχεδόν τί σημαίνει RAM... 

Αλλού είναι τα μηχανήματα απλά. Όταν ο κόσμος το καταλάβει, τότε θα σταματήσει επιπλέον να σχολιαζει ΑΚΥΡΑ περί τιμής. 

Αν δε γουστάρει το MacOS, μακριά και αγαπημένοι. Αλλά ας μη γίνεται γελοίος σχολιάζοντας πλέον περί κόστους, ειδικά στα "entry" level μοντέλα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, insomniac01 είπε

Αυτό δεν σήμαίνει ότι δεν με ενοχλεί ο τρόπος που λειτουργεί το Mac OS, που όλα είναι δυσπρόσιτα. 

Αν ήταν πιο ανοιχτό θα ήταν το υπέρτατο λειτουργικό. Δεν είναι όμως γιατί η Apple δεν θέλει να είναι. 

Αυτό είναι το πρόβλημα με τα Mac. 

Να πεις για το hardware να το καταλάβω και να συμφωνήσω.

Το λειτουργικό πως σου φαίνεται δυσπρόσιτο/κλειστό; Το λες ως χρήστης ή ως developer? Εμένα δεν μου έχει λείψει κάτι και με θεωρώ και advanced user. 
Σε ρωτάω γιατί για πολύ κόσμο θεωρώ πως είναι ο κύριος λόγος που πληρώνουν για Mac - άντε τώρα έχουμε να λέμε και για τα SoC πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, AtiX είπε

Σε όλα τα προϊόντα της Apple υπάρχει σταθερή τιμή εδώ και αρκετά χρόνια, “αυξήσεις” είδαμε πχ μόνο στα iMac και αυτό γιατί μεγάλωσαν οι οθόνες τους…

Παντως εγώ δεν περιμένω αυξήσεις στις νέες κυκλοφορίες, μακάρι να βγω αληθινός και να μην κρυφτεί, όπως οι περισσότερες εταιρίες, πίσω από τις και καλά ελλείψεις, πολέμους ή ενεργειακής κρίσης…

Όταν γράφεις ότι η τιμή τους είναι ναι σταθερή εδώ και χρόνια θα εννοείς τα 2 τελευταία, γιατί δε θυμάμαι να ξεκινούσε το 11 από τα, σχεδόν, 900 ευρώ στη βασική έκδοση. Παρόλα αυτά δεν αύξησε τιμές, αλλά μείωσε το περιχόμενο της συσκευασίας.

Για τις αυξήσεις από τον πόλεμο μπορεί να μην το εκμεταλλευτεί αυτή, αλλά οι προμηθευτές τς και τελικά να έχουμε το ίδιο αποτέλεσμα.

23 λεπτά πριν, polaki είπε

Ε άρα φίλε *ΑΝ* όπως λες δεν αφορά κάποιους η Apple ΣΤΟ ΣΥΝΟΛΟ του οικοσυστήματός της, τί συζητάνε αφού είναι άσχετοι? Ο Μ1 και ο επόμενος Μ2 είναι επεξεργαστές που τόσο η Intel όσο και η AMD δεν ξέρουν από που τους ήρθε. Από όπου και να το πιάσεις, πατάει κάτω τους πάντες και τα πάντα, και σε πολύ χαμηλοτερο κόστος.

Και λέω χαμηλότερο κόστος, γιατί πχ το mac mini με τον Intel ήταν πιο ακριβό από το mac mini του Μ1 που του ρίχνει σφαλιάρες στ'αυτά του intel...

Εδώ οι μάγκες καταφέρανε να παίζει λιγότερο ρόλο η RAM απ΄'οτι έπαιζε πριν, τί συζητάμε... MacBook Pro του 2019 με 8GB ram αγκομαχούσε σε heavy load (όσο καλύ χρήση ram και αν κάνει το Macos σε σχέση με windows), και πλέον με το Air M1 έχω ξεχάσει σχεδόν τί σημαίνει RAM... 

Αλλού είναι τα μηχανήματα απλά. Όταν ο κόσμος το καταλάβει, τότε θα σταματήσει επιπλέον να σχολιαζει ΑΚΥΡΑ περί τιμής. 

Αν δε γουστάρει το MacOS, μακριά και αγαπημένοι. Αλλά ας μη γίνεται γελοίος σχολιάζοντας πλέον περί κόστους, ειδικά στα "entry" level μοντέλα.

Καταρχήν, για να ξεκαθαρίσω τη θέση μου, αυτή τη στιγμή σου γράφω από ένα iPad 2020 και το βασικό μου κινητό είναι ένα iPhone 12. O M1 είναι πάρα πολύ δυνατός, αλλά αν κάνω πχ επεξεργασία βίντεο με εφαρμογή που εκμεταλλεύεται και τη gpu παράλληλα τότε ένα μηχάνημα με ι7 11800 και μια 3070 κάνει καλύτερα τη δουλειά μου ΑΝ το έχω στη πρίζα.

Ο Μ1 έχει τα θετικά του και τα αρνητικά του. Οι Mac δεν είναι για όλα τα γούστα και ανεξαρτήτως επεξεργαστικής ισχύος δεν καλύπτουν όλους τους χρήστες. Είναι κυρίως για επαγγελματίες που χρησιμοποιούν το οικοσύστημα της Apple για τους δικούς τους λόγους. Για τον απλό χρήστη είναι ακριβοί και για τον μέσο χρήστη δεν κάνουν γιατί δεν έχουν δυνατότητες gaming, κυρίως λόγω software.

Για όποιον χρησιμοποιεί έτσι κι αλλιώς Mac, ο Μ1 είναι μία καλύτερη επιλογή σε σχέση με τους αντίστοιχους Mac με Intel.

Σε κάποιες περιπτώσεις η έλλειψη RAM δεν αντικαθίσταται. Αυτό το ξέρει και η ίδια η Apple , γι αυτό και στα νέα μοντέλα αύξανει τη RAM. Εξάλλου ένα μηχάνημα δεν το αγοράζεις μόνο για το τώρα, ειδικά αν έχεις δώσει και πολλά χρήματα…

Προσωπικά δεν τα θεωρώ και πολύ ακριβά σε σχέση με όσα προσφέρουν, αλλά αυτό δεν ισχύει σε όλα τα προϊόντα της Apple. Πχ στα tablet προσφέρει κορυφαία προϊόντα σε τιμές που είναι ανταγωνιστικές και επιδόσεις που ξεφεύγουν από τον ανταγωνισμό. Στα iphone πχ θα μπορούσε και καλύτερα, αλλά είναι εκτός θέματος…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, insomniac01 είπε

Το Mac Studio δεν αφορά εσάς στην Ελλάδα. Αφορά άτομα στην Γερμανία, Αυστραλία, ΗΠΑ, Νέα Ζηλανδία, κλπ. 

Αφορά τους graphic designers, sound engineers, κλπ. 

Αφορά τις υψηλές οικονομίες. 

Κατά άλλα το Mac Studio αν και ισχυρό, έχει θέμα με ότι η Apple το έχει κλειδώσει σε κακό βαθμό, κανωντάς το μη αναβαθμίσημο. 

Και για να σας προλάβω: Χρησιμοποιώ Mac Mini M1. Είναι άριστο και θα πλήρωνα και διπλά για αυτό που προσφέρει. 

Αυτό δεν σήμαίνει ότι δεν με ενοχλεί ο τρόπος που λειτουργεί το Mac OS, που όλα είναι δυσπρόσιτα. 

Αν ήταν πιο ανοιχτό θα ήταν το υπέρτατο λειτουργικό. Δεν είναι όμως γιατί η Apple δεν θέλει να είναι. 

Αυτό είναι το πρόβλημα με τα Mac. 

Ειπαμε μαστορα, ειμαστε καφενειο, αλλα εναν εσπρεσο τον κατεβαζουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Όταν γράφεις ότι η τιμή τους είναι ναι σταθερή εδώ και χρόνια θα εννοείς τα 2 τελευταία, γιατί δε θυμάμαι να ξεκινούσε το 11 από τα, σχεδόν, 900 ευρώ στη βασική έκδοση. Παρόλα αυτά δεν αύξησε τιμές, αλλά μείωσε το περιχόμενο της συσκευασίας.

Για τις αυξήσεις από τον πόλεμο μπορεί να μην το εκμεταλλευτεί αυτή, αλλά οι προμηθευτές τς και τελικά να έχουμε το ίδιο αποτέλεσμα.

Το 11 ήταν ο αντικαταστάτης του XR και όχι του XS που ο αντικαταστάτη του να είναι ουσιαστικά το 11 pro, κοινώς:

XR -> 11 -> 12 mini

XS -> 11 pro -> 12 pro

κατά τα αλλά οι αυξήσεις που κάνει πάντα η Apple είναι ανά 100$ και το όφελος από τους φορτιστές ήταν μετά βίας 5$…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, AtiX είπε

Το 11 ήταν ο αντικαταστάτης του XR και όχι του XS που ο αντικαταστάτη του να είναι ουσιαστικά το 11 pro, κοινώς:

XR -> 11 -> 12 mini

XS -> 11 pro -> 12 pro

κατά τα αλλά οι αυξήσεις που κάνει πάντα η Apple είναι ανά 100$ και το όφελος από τους φορτιστές ήταν μετά βίας 5$…

Εδώ θα διαφωνήσω.

XR -> 11 -> 12

Το mini ήταν μια καινούργια κατηγορία που πρόσθεσαν στις σειρές 12 και 13 και θα καταργηθεί στη 14.

Η χασούρα από τα παρελκόμενα για τον καταναλωτή είναι 40 - 50 ευρώ.

Το 11 pro με το 12 pro είχαν αρκετή διαφορά στην τιμή έναρξης. Επιπλέον δεν κατάλαβα τη φράση σου για τις αυξήσεις στην Apple ανά 100€.

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Καταρχήν, για να ξεκαθαρίσω τη θέση μου, αυτή τη στιγμή σου γράφω από ένα iPad 2020 και το βασικό μου κινητό είναι ένα iPhone 12. O M1 είναι πάρα πολύ δυνατός, αλλά αν κάνω πχ επεξεργασία βίντεο με εφαρμογή που εκμεταλλεύεται και τη gpu παράλληλα τότε ένα μηχάνημα με ι7 11800 και μια 3070 κάνει καλύτερα τη δουλειά μου ΑΝ το έχω στη πρίζα.

Ο Μ1 έχει τα θετικά του και τα αρνητικά του. Οι Mac δεν είναι για όλα τα γούστα και ανεξαρτήτως επεξεργαστικής ισχύος δεν καλύπτουν όλους τους χρήστες. Είναι κυρίως για επαγγελματίες που χρησιμοποιούν το οικοσύστημα της Apple για τους δικούς τους λόγους. Για τον απλό χρήστη είναι ακριβοί και για τον μέσο χρήστη δεν κάνουν γιατί δεν έχουν δυνατότητες gaming, κυρίως λόγω software.

Για όποιον χρησιμοποιεί έτσι κι αλλιώς Mac, ο Μ1 είναι μία καλύτερη επιλογή σε σχέση με τους αντίστοιχους Mac με Intel.

Σε κάποιες περιπτώσεις η έλλειψη RAM δεν αντικαθίσταται. Αυτό το ξέρει και η ίδια η Apple , γι αυτό και στα νέα μοντέλα αύξανει τη RAM. Εξάλλου ένα μηχάνημα δεν το αγοράζεις μόνο για το τώρα, ειδικά αν έχεις δώσει και πολλά χρήματα…

Προσωπικά δεν τα θεωρώ και πολύ ακριβά σε σχέση με όσα προσφέρουν, αλλά αυτό δεν ισχύει σε όλα τα προϊόντα της Apple. Πχ στα tablet προσφέρει κορυφαία προϊόντα σε τιμές που είναι ανταγωνιστικές και επιδόσεις που ξεφεύγουν από τον ανταγωνισμό. Στα iphone πχ θα μπορούσε και καλύτερα, αλλά είναι εκτός θέματος…

Δεν μιλήσα για σένα, είπα ΑΝ κάποιος δεν είναι σχετικός με το οικοσύστημα για τον οποιονδήποτε λόγο, δεν μπορεί και δεν χρειάζεται να καταλάβει την τιμολογιακή πολιτική. 

Για το video που λες, η 3070 που αναφέρεις ξεκινάει απ'τα 750€. Άρα εκ των πραγμάτων δεν μπορούμε να συγκρίνουμε. Δεν γνωρίζω την κατηγορία καν, καθώς δεν είμαι video editor, αλλά αν ήμουν, και έβγαζα χρήματα από αυτό, θα έπαιρνα ότι πιο δυνατό μπορούσα. 

Έχεις απόλυτο δίκιο ότι η Apple είναι targeted σε ένα πολύ συγκεκριμένο κοινό, όσο και αν με το ΖΟΡΙ προσπαθεί να κάνει άνοιγμα σε content creators, και βρίσκεται σε αυτό το κοινό γιατί έχει κλειδωμένα τα πάντα (μου χάλασε δίσκος σε macbook pro 2016 και το έδωσα εδώ μέσα με 280€ ως spares, πολύ απλά γιατί το service του ήταν 400€), δεν μπορείς ούτε δίσκο ούτε μνήμη να αλλάξεις. 

Παρ'όλα αυτά, για τον μέσο all around χρήστη που την ενδιαφέρει σαν target group (ο upper/high budget consumer), τα Μ1 μηχανήματα πλέον είναι πραγματικό value for money, και ειδικά το macbook air m1 είναι ο ύψιστος κανίβαλος του macbook pro για το 90% του κόσμου. Σχεδόν δεν υπάρχει νόημα στην αγορά του entry level Pro, πλέον....

9 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Η χασούρα από τα παρελκόμενα για τον καταναλωτή είναι 40 - 50 ευρώ.

Ποιά χασούρα? Το καλώδιο το έχει κρατήσει, τον φορτιστή ΜΟΝΟ έβγαλε, που όλοι μας έχουμε από 5-6. Χωρίς πλάκα αν κάποιος χρειάζεται και δεν βαριέται να έρθει σπίτι μου, ας μου στείλει να του δώσω 2-3. 

Δεν έχει νόημα καν να μπω Skroutz να δω πόσο κάνει ένας φορτιστής... αλλά 40-50€ ούτε καν. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Εδώ θα διαφωνήσω.

XR -> 11 -> 12

Το mini ήταν μια καινούργια κατηγορία που πρόσθεσαν στις σειρές 12 και 13 και θα καταργηθεί στη 14.

Η χασούρα από τα παρελκόμενα για τον καταναλωτή είναι 40 - 50 ευρώ.

Μα το XR και το 11 είναι το ίδιο κινητό με άλλο επεξεργαστή και δεύτερη κάμερα… 

η χασούρα του πελάτη ήταν 29€ επίσημης τιμής, 20€ στα σκρουτομάγαζα το ίδιο προϊόν και 0€ αν είχες φορτιστή…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, polaki είπε

Δεν μιλήσα για σένα, είπα ΑΝ κάποιος δεν είναι σχετικός με το οικοσύστημα για τον οποιονδήποτε λόγο, δεν μπορεί και δεν χρειάζεται να καταλάβει την τιμολογιακή πολιτική. 

Για το video που λες, η 3070 που αναφέρεις ξεκινάει απ'τα 750€. Άρα εκ των πραγμάτων δεν μπορούμε να συγκρίνουμε. Δεν γνωρίζω την κατηγορία καν, καθώς δεν είμαι video editor, αλλά αν ήμουν, και έβγαζα χρήματα από αυτό, θα έπαιρνα ότι πιο δυνατό μπορούσα. 

Έχεις απόλυτο δίκιο ότι η Apple είναι targeted σε ένα πολύ συγκεκριμένο κοινό, όσο και αν με το ΖΟΡΙ προσπαθεί να κάνει άνοιγμα σε content creators, και βρίσκεται σε αυτό το κοινό γιατί έχει κλειδωμένα τα πάντα (μου χάλασε δίσκος σε macbook pro 2016 και το έδωσα εδώ μέσα με 280€ ως spares, πολύ απλά γιατί το service του ήταν 400€), δεν μπορείς ούτε δίσκο ούτε μνήμη να αλλάξεις. 

Παρ'όλα αυτά, για τον μέσο all around χρήστη που την ενδιαφέρει σαν target group (ο upper/high budget consumer), τα Μ1 μηχανήματα πλέον είναι πραγματικό value for money, και ειδικά το macbook air m1 είναι ο ύψιστος κανίβαλος του macbook pro για το 90% του κόσμου. Σχεδόν δεν υπάρχει νόημα στην αγορά του entry level Pro, πλέον....

Ποιά χασούρα? Το καλώδιο το έχει κρατήσει, τον φορτιστή ΜΟΝΟ έβγαλε, που όλοι μας έχουμε από 5-6. Χωρίς πλάκα αν κάποιος χρειάζεται και δεν βαριέται να έρθει σπίτι μου, ας μου στείλει να του δώσω 2-3. 

Δεν έχει νόημα καν να μπω Skroutz να δω πόσο κάνει ένας φορτιστής... αλλά 40-50€ ούτε καν. 

Είναι όπως τα γράφεις. 
Το να δουλεύεις με Air M1 είναι σχεδόν απελευθερωτικό. 
Απίστευτα ευχάριστο μηχάνημα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, AtiX είπε

Μα το XR και το 11 είναι το ίδιο κινητό με άλλο επεξεργαστή και δεύτερη κάμερα… 

η χασούρα του πελάτη ήταν 29€ επίσημης τιμής, 20€ στα σκρουτομάγαζα το ίδιο προϊόν και 0€ αν είχες φορτιστή…

Δεν διαφωνώ, αλλά δεν καταλαβαίνω που κολλάει η παρατήρησή σου με αυτά που σου έγραψα. Αν και δεν είναι τόσο απλό, όσο το γράφεις. Έχουν διαφορά και σε άλλα σημεία όπως, ενδεικτικά, μπαταρία, στεγανοποίηση, RAM, μπροστινή κάμερα, ταχύτητα φόρτισης κ.α.

Στο skroutz είναι γύρω στα 25, ενώ σε επίσημες τιμές πάει παραπάνω, νομίζω στα διπλά, αλλά δεν αλλάζει η ουσία. Είναι λεφτά.

Ο φορτιστής του 11 και προηγούμενων μοντέλων νομίζω ότι δεν είναι type c, οπότε χρειάζεσαι έτσι κι αλλιώς τον φορτιστή.

Προσωπικά έχω το 12. Μια χαρά είναι η συσκευή, αλλά δεν είναι κάτι που να με κάνει να νοιώσω αυτό το «ουάου», που ένοιωσα το 2015, όταν έκανα μετάβαση από Android σε iOS και πήρα το 6s. Σε σχέση με τα Android της εποχής του ένοιωθες ότι κρατούσες κάτι ξεχωριστό… Τέλοσπάντων, μεγάλη κουβέντα και το θέμα είναι για τον Μ2…

3 ώρες πριν, polaki είπε

Δεν μιλήσα για σένα, είπα ΑΝ κάποιος δεν είναι σχετικός με το οικοσύστημα για τον οποιονδήποτε λόγο, δεν μπορεί και δεν χρειάζεται να καταλάβει την τιμολογιακή πολιτική. 

Για το video που λες, η 3070 που αναφέρεις ξεκινάει απ'τα 750€. Άρα εκ των πραγμάτων δεν μπορούμε να συγκρίνουμε. Δεν γνωρίζω την κατηγορία καν, καθώς δεν είμαι video editor, αλλά αν ήμουν, και έβγαζα χρήματα από αυτό, θα έπαιρνα ότι πιο δυνατό μπορούσα. 

Έχεις απόλυτο δίκιο ότι η Apple είναι targeted σε ένα πολύ συγκεκριμένο κοινό, όσο και αν με το ΖΟΡΙ προσπαθεί να κάνει άνοιγμα σε content creators, και βρίσκεται σε αυτό το κοινό γιατί έχει κλειδωμένα τα πάντα (μου χάλασε δίσκος σε macbook pro 2016 και το έδωσα εδώ μέσα με 280€ ως spares, πολύ απλά γιατί το service του ήταν 400€), δεν μπορείς ούτε δίσκο ούτε μνήμη να αλλάξεις. 

Παρ'όλα αυτά, για τον μέσο all around χρήστη που την ενδιαφέρει σαν target group (ο upper/high budget consumer), τα Μ1 μηχανήματα πλέον είναι πραγματικό value for money, και ειδικά το macbook air m1 είναι ο ύψιστος κανίβαλος του macbook pro για το 90% του κόσμου. Σχεδόν δεν υπάρχει νόημα στην αγορά του entry level Pro, πλέον....

Ποιά χασούρα? Το καλώδιο το έχει κρατήσει, τον φορτιστή ΜΟΝΟ έβγαλε, που όλοι μας έχουμε από 5-6. Χωρίς πλάκα αν κάποιος χρειάζεται και δεν βαριέται να έρθει σπίτι μου, ας μου στείλει να του δώσω 2-3. 

Δεν έχει νόημα καν να μπω Skroutz να δω πόσο κάνει ένας φορτιστής... αλλά 40-50€ ούτε καν. 

Οκ. Το καταλαβαίνω, αλλά, υποτίθεται ότι η Apple θέλει να προσελκύσει και άλλους χρήστες, όχι μόνο τους υπάρχοντες.

Μιλούσα σε επίπεδο laptop. Όλο το σύστημα 11800 με 3070 ξεκινάει από τα 1400 ευρώ με 16GB και δυνατότητες αναβάθμισης RAM και χώρων αποθήκευσης. Τιμή κοντά στην πρόταση της Apple με ίδια ποσότητα RAM και Μ1. Η ΣΥΝΟΛΙΚΗ επεξεργαστική τιμή του μηχανήματος με Intel είναι σαφώς ανώτερη. Σε δουλειά γραφείου οι διαφορές δεν είναι πρακτικά ορατές, σε πολυμέσα ομοίως και σε παιχνίδια και εφαρμογές που εκμεταλλεύονται τη gpu η 3070 είναι καλύτερη από τον Μ1. Οπότε αποκλείονται πρακτικά, οι απλοί χρήστες, οι μέσοι χρήστες και κάποιες κατηγορίες επαγγελματιών. Για τους υπόλοιπους επαγγελματίες, κάποιοι αποκλείονται λόγω έλλειψης software. Πχ ο κλάδος των λογιστών δεν έχει ούτε μία γνωστή λογιστική εφαρμογή για καταχώριση παραστατικών σε Mac. Σε αυτό τον κλάδο ανήκω και δεν μπορώ να πάω σε Apple για τον λόγο αυτό.

Βέβαια υπάρχει και μία άλλη πλευρά του θέματος: αυτοί που δουλεύουν εν κινήσει και τα προγράμματα που χρησιμοποιούν υπάρχουν σε Mac… Όντως εκεί ο Μ1 είναι απίστευτη επιλογή.

Στη συσκευασία υπήρχαν και ακουστικά. Επίσημη τιμή είναι κοντά στα 30 ευρώ. Ο φορτιστής έχει επίσημη τιμή γύρω στα 20 ευρώ και για κάποιον που δεν είχε iPhone 12 και πήγε κατευθείαν από το 11 στο 13 θέλει άλλαγή έτσι κι αλλιώς γιατί δεν είναι type c. Προφανώς στο skroutz, οι παραπάνω τιμές που έγραψα πάνε λίγο πάνω από 25 ευρώ χωρίς μεταφορικά.

Ξαναγράφω, βέβαια, ότι η εμπειρία μου από Apple είναι πολύ καλή, αλλά δεν έχει αυτό το «ουάου» που ένοιωσα το 2015 όταν πήγα από κινητό Android σε iOS. Από το iPad είμαι πολύ ευχχαριστημένος. Τόσο που σκέφτομαι να πάω σε iPad Air 2022 με M1, που πιστεύω ότι σκοτώνει τα πάντα στην κατηγορία του. Τόσο απλά.

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Δεν διαφωνώ, αλλά δεν καταλαβαίνω που κολλάει η παρατήρησή σου με αυτά που σου έγραψα. Αν και δεν είναι τόσο απλό, όσο το γράφεις. Έχουν διαφορά και σε άλλα σημεία όπως, ενδεικτικά, μπαταρία, στεγανοποίηση, RAM, μπροστινή κάμερα, ταχύτητα φόρτισης κ.α.

Στο skroutz είναι γύρω στα 25, ενώ σε επίσημες τιμές πάει παραπάνω, αλλά δεν αλλάζει η ουσία. Είναι λεφτά.

Ο φορτιστής του 11 και προηγούμενων μοντέλων νομίζω ότι δεν είναι type c, οπότε χρειάζεσαι έτσι κι αλλιώς τον φορτιστή.

Προσωπικά έχω το 12. Μια χαρά είναι η συσκευή, αλλά δεν είναι κάτι που να με κάνει να νοιώσω αυτό το «ουάου», που ένοιωσα το 2015, όταν έκανα μετάβαση από Android σε iOS και πήρα το 6s. Σε σχέση με τα Android της εποχής του ένοιωθες ότι κρατούσες κάτι ξεχωριστό… Τέλοσπάντων, μεγάλη κουβέντα και το θέμα είναι για τον Μ2…

Μιλάμε για τιμές και για αυξήσεις και σου λέω ότι εδώ και χρόνια έχουμε:

XR στα 749$,
11, 12 mini, 13 mini στα 699$,
12 & 13 στα 799$,
XS στα 899$,
XS max, 11 pro, 12 pro & 13 pro στα 999$,
11 pro max, 12 pro max & 13 pro max στα 1099$

Θα μπορούσες να πεις ότι έκανε και μειώσεις στα μοντέλα της εκτός των max που πήραν 100$ πάνω…

το ίδιο βέβαια συμβαίνει και στα υπόλοιπα προϊόντα της όπως Mac Mini, MacBook, iPad κλπ που τα εισαγωγικά μοντέλα έχουν τις ίδιες τιμές εδώ και χρόνια…

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...