Προς το περιεχόμενο

Huawei Watch GT Runner Review


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λίγο καιρό μετά το τελευταίο μοντέλο της σειράς, η Huawei επανέρχεται με το Huawei Watch GT Runner, ένα premium smartwatch που εστιάζει στους αθλητές τόσο από άποψης σχεδιασμού όσο κι από λειτουργιών.

Προσφέρεται ως μια ιδανική επιλογή για αρχάριους και έμπειρους αθλητές, οπότε ας δούμε κατά πόσο καταφέρνει να σταθεί ως μια αξιόλογη πρόταση.

Ξεκινώντας με την εμφάνιση, το Watch GT Runner είναι αρκετά μεγάλο όμως παράλληλα εξαιρετικά ελαφρύ, με βάρος μόλις 38.5 γραμμάρια (χωρίς το λουράκι). Διατίθεται σε μέγεθος 46mm, με στεφάνη από τιτάνιο και περίβλημα από κεραμικό υλικό.
Στην επάνω δεξιά πλευρά του, εξέχει ένα πλήκτρο από τα δύο πλήκτρα της συσκευής, με το δεύτερο να βρίσκεται κάτω δεξιά, σχεδόν επίπεδο αλλά αρκετά πλατύ για να πατιέται εύκολα. Η στεφάνη έχει ελάχιστες ενδείξεις και το σώμα γενικότερα παραμένει καθαρό, με δύο μόνο ενδείξεις έκαστη πάνω από κάθε πλήκτρο.

Οι ενώσεις του λουριού εξέχουν κι έχουν πιο τετραγωνισμένο σχήμα κι εκεί μέσα κρύβεται η κεραία σήματος του GPS, μια πρωτοποριακή σχεδιαστική επιλογή που θα δούμε παρακάτω πώς επηρεάζει την απόδοση στο συγκεκριμένο τομέα.

Αν προτιμηθεί το γκρι χρώμα έναντι του μαύρου, οι ενώσεις έχουν ίδιο χρώμα με το λουράκι οπότε το στρογγυλό κυρίως σώμα του ρολογιού ξεχωρίζει. Αυτό του δίνει μια όψη που δύσκολα συναντάμε σε αθλητικά smartwatches, καθώς με ένα διαφορετικό λουράκι από αυτό που περιλαμβάνεται, κάλλιστα μπορεί να μετατραπεί σε ένα ρολό για casual ή ακόμη και πιο επίσημες εμφανίσεις. Παρότι “Runner” και αθλητικό, είναι πολύ πιο premium από πολλά casual smartwatches στην κατηγορία του.

image.jpeg

Το λουράκι που συνοδεύει το ρολόι είναι πραγματικά πανάλαφρο στο χέρι, είναι φτιαγμένο από σιλικόνη και πέραν του ότι έχει πολλές τρύπες για ρύθμιση στο χέρι, βοηθούν επίσης να παίρνει ανάσα το δέρμα και σε γενικές γραμμές, να μη νιώθεις καν πως το φοράς. Παράλληλα, κατά το τρέξιμο, δεν το νιώθαμε στο χέρι και κουνιόταν ελάχιστα από τη θέση του.

Στην κάτω μεριά, η γυάλινη κατασκευή είναι ελαφρώς κυρτή και γύρω από τον αισθητήρα ανάγνωσης παλμών βρίσκεται μαλακή επένδυση από αντιολισθητικό υλικό, που αφενός βοηθάει να παραμένει σταθερό το ρολόι στο χέρι, αφετέρου δεν ερεθίζει το δέρμα στο ελάχιστο και παράλληλα δεν το «νιώθαμε» ξένο στο χέρι. Τα υλικά κατασκευής είναι, όπως συνήθως συμβαίνει σε προϊόντα Huawei, ποιοτικά δίχως αμφιβολία.

Όσον αφορά στην προστασία, το Watch GT Runner αντέχει σε έως και 5ATM, δηλαδή 50 μέτρα κάτω από το νερό, οπότε βροχή και ιδρώτας είναι περιττό να πούμε ότι δεν θα του προκαλέσουν ζημιά. Βέβαια, πάντοτε συνιστάται προσοχή καθώς δεν είναι ρολόι καταδύσεων, οπότε για ένα απλό μπάνιο στη θάλασσα δε χρειάζεται να αφαιρείται όμως οτιδήποτε παραπάνω είναι κάπως ρίσκο.

Διαβάστε ολόκληρο το review

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ας αρχίσουμε από τον σχεδιασμό. Τα 46mm διαμέτρου είναι ήδη πολλά για το μεγαλύτερο μέρος του πληθυσμού, αλλά επιπλέον τα lugs (εκεί που δένει το λουράκι στην κάσα) είναι υπερβολικά ογκώδη, με αποτέλεσμα ένα αχρείαστα μεγάλο lug length. Το lug length (η απόσταση μεταξύ των πάνω και των κάτω lugs) είναι το πιο σημαντικό χαρακτηριστικό στην διάσταση ενός ρολογιού, που καθορίζει το πόσο άνετο είναι και το πόσο καλά κάθεται σε ένα χέρι. Εκεί μέσα είναι η κεραία του GPS; Οι άλλοι που την βάζουν; 

Τελευταία φορά που ασχολήθηκα με Huawei για τρέξιμο, είχαμε προβλήματα με τον συγχρονισμό με strava, που είναι από τις 2-3 πιο δημοφιλείς εφαρμογές. Το διόρθωσαν;

€240 στην καλύτερη περίπτωση; Αν κάποιος δεν ενδιαφέρεται για την φιγούρα της AMOLED, ας πάρει καλύτερα ένα Garmin 245, να έχει το κεφάλι του ήσυχο.

Επεξ/σία από Voodooman
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα παραμείνω- επιμείνω, στο καλό και τίμιο gt2. Κάνει σχεδόν τα ίδια πράγματα, με την τελευταία αναβάθμιση. Για ερασιτέχνη αθλητή, όπως στην προκειμένη περίπτωση, η αφεντια μου, είναι μια χαρά το gt2. Κρατάω τα χρήματα μου, για κάτι καλύτερο , αργότερα....

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιστεύω πάντως ότι είναι το πιο ελαφρύ ρολόι που υπάρχει για αθλητισμό και ειδικά σχεδιασμένο το λουράκι για να μην ιδρώνει το χέρι.

Πιστεύω ότι τώρα κάναν την πιο καλή δουλειά στη huawei όχι ότι τα άλλα υστερούν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Voodooman είπε

Ας αρχίσουμε από τον σχεδιασμό. Τα 46mm διαμέτρου είναι ήδη πολλά για το μεγαλύτερο μέρος του πληθυσμού, αλλά επιπλέον τα lugs (εκεί που δένει το λουράκι στην κάσα) είναι υπερβολικά ογκώδη, με αποτέλεσμα ένα αχρείαστα μεγάλο lug length. Το lug length (η απόσταση μεταξύ των πάνω και των κάτω lugs) είναι το πιο σημαντικό χαρακτηριστικό στην διάσταση ενός ρολογιού, που καθορίζει το πόσο άνετο είναι και το πόσο καλά κάθεται σε ένα χέρι. Εκεί μέσα είναι η κεραία του GPS; Οι άλλοι που την βάζουν; 

Τελευταία φορά που ασχολήθηκα με Huawei για τρέξιμο, είχαμε προβλήματα με τον συγχρονισμό με strava, που είναι από τις 2-3 πιο δημοφιλείς εφαρμογές. Το διόρθωσαν;

€240 στην καλύτερη περίπτωση; Αν κάποιος δεν ενδιαφέρεται για την φιγούρα της AMOLED, ας πάρει καλύτερα ένα Garmin 245, να έχει το κεφάλι του ήσυχο.

Τρομερα επιχείρημα,ειδικά αυτό στο τέλος με το garmin 245😂😅🤣

6 ώρες gps .....το 245

To gt2 στις 4+ ώρες περπάτημα κατέβηκε στο 87%

Επίσης δεν είναι  υποχρεωμένη μια συσκευη να συνεργάζεστε με άλλες εφαρμογές αφού έχει την πολύ καλή δικη της.    

Screenshot_20220417-195921.jpg

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, alexioannou είπε

Τρομερα επιχείρημα,ειδικά αυτό στο τέλος με το garmin 245😂😅🤣

6 ώρες gps .....το 245

To gt2 στις 4+ ώρες περπάτημα κατέβηκε στο 87%

Επίσης δεν είναι  υποχρεωμένη μια συσκευη να συνεργάζεστε με άλλες εφαρμογές αφού έχει την πολύ καλή δικη της.    

Screenshot_20220417-195921.jpg

Τα είπες όλα. Αυτά προς διαφώτιση μερικών, που νομίζουν ότι το ακριβότερο, είναι πάντα το καλύτερο. Όχι, φίλοι μου. Υπάρχουν και οι εξαιρέσεις. Σκοπός είναι να τις ανακαλύψεις, κάνοντας την έρευνα αμερόληπτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, jimagas99 είπε

Θα παραμείνω- επιμείνω, στο καλό και τίμιο gt2. Κάνει σχεδόν τα ίδια πράγματα, με την τελευταία αναβάθμιση. Για ερασιτέχνη αθλητή, όπως στην προκειμένη περίπτωση, η αφεντια μου, είναι μια χαρά το gt2. Κρατάω τα χρήματα μου, για κάτι καλύτερο , αργότερα....

Ξέρεις για ποιο λόγο δεν υποστηρίζεται η αυτόματη αναγνώριση ασκήσης  – καταστάσης ?

Το παμπάλαιο Galaxy watch1 που είχα, με το που έκανα κάποια οποιαδήποτε δραστηριότητα αμέσως ξεκινούσε την καταγραφή…

εχω το honor magicwatch2 Ουσιαστικά είναι το ίδιο με αυτό που έχεις…

Επεξ/σία από kostasfalcon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα καλά, να σε πληροφορήσω, ότι έρχονται ειδοποιήσεις, για ξεκίνημα καταγραφής άσκησης, αν το επιθυμεί ο χρήστης- κάτοχος, όταν διαπιστωθεί δραστηριότητα με ένταση και στο gt2. Τώρα αν εννοείς κάτι άλλο, δεν έχω γνώσεις περί του Galaxy watch 1, για να καταλάβω τι ακριβώς εννοείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, alexioannou είπε

Τρομερα επιχείρημα,ειδικά αυτό στο τέλος με το garmin 245😂😅🤣

6 ώρες gps .....το 245

To gt2 στις 4+ ώρες περπάτημα κατέβηκε στο 87%

Επίσης δεν είναι  υποχρεωμένη μια συσκευη να συνεργάζεστε με άλλες εφαρμογές αφού έχει την πολύ καλή δικη της.    

 

47 λεπτά πριν, jimagas99 είπε

Τα είπες όλα. Αυτά προς διαφώτιση μερικών, που νομίζουν ότι το ακριβότερο, είναι πάντα το καλύτερο. Όχι, φίλοι μου. Υπάρχουν και οι εξαιρέσεις. Σκοπός είναι να τις ανακαλύψεις, κάνοντας την έρευνα αμερόληπτα.

Αυτό, εγώ Garmin έχω, αλλά έχω πάρει για την σύζυγο μου το GT2, από συγκρίσεις που έχω κάνει το Garmin (venu Sq) έχει λίγο πιο μεγάλη ακρίβεια στο GPS και σίγουρα καλύτερη ακρίβεια σε παλμούς και βήματα αλλά όχι τίποτα δραματικό. Η αυτονομία του GT2 είναι δραματικά καλύτερη αλλά το Garmin έχει και ανέπαφες πληρωμές και μπορώ να βρω και άλλες λεπτομέρειες. 

Δεν είναι ότι η ποιότητα των Garmin έχει πέσει απλώς πλέον οι περισσότερες εταιρείες έχουν βελτιώσει τους αισθητήρες τους με αποτέλεσμα οι καταγραφές ενός smartwatch των 100 ευρώ να μην διαφέρουν συχνά από ένα των 600, από εκεί και πέρα ψάχνεις επιπλέον λειτουργίες και χαρακτηριστικά να δεις τι σ' αρέσει. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jimagas99 είπε

Αν κατάλαβα καλά, να σε πληροφορήσω, ότι έρχονται ειδοποιήσεις, για ξεκίνημα καταγραφής άσκησης, αν το επιθυμεί ο χρήστης- κάτοχος, όταν διαπιστωθεί δραστηριότητα με ένταση και στο gt2. Τώρα αν εννοείς κάτι άλλο, δεν έχω γνώσεις περί του Galaxy watch 1, για να καταλάβω τι ακριβώς εννοείς.

μπορεις να μου πεις σε παρακαλω πως το ενεργοποιω αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/4/2022 στις 10:55 ΠΜ, kostasfalcon είπε

μπορεις να μου πεις σε παρακαλω πως το ενεργοποιω αυτο?

Προσωπικά, ξεκινώντας έντονο- γρήγορο περπάτημα, με σωστές αναπνοές, μου άνοιξε μόνο του και με ρώτησε αν θα ενεργοποιήσω, καταγραφή άσκησης. Έχει τύχει να γίνει και για καταγραφή άσκησης σε εξωτερικό χώρο, αλλά και σε εσωτερικό χώρο , μέσα σε πολυκατάστημα, μετά από την χρήση σκάλας και περπάτημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, jimagas99 είπε

Προσωπικά, ξεκινώντας έντονο- γρήγορο περπάτημα, με σωστές αναπνοές, μου άνοιξε μόνο του και με ρώτησε αν θα ενεργοποιήσω, καταγραφή άσκησης. Έχει τύχει να γίνει και για καταγραφή άσκησης σε εξωτερικό χώρο, αλλά και σε εσωτερικό χώρο , μέσα σε πολυκατάστημα, μετά από την χρήση σκάλας και περπάτημα.

Δυστυχώς σε μένα το έκανε μόνο μια φορά κι αυτό στα τελευταία 3 λεπτά  Μια δεκαλεπτης  διαδρομής μου….

Όλες τις υπόλοιπες φορές με διαδρομές Κάποιες από τις οποίες ήτανε σχεδόν 30.000 βήματα δεν με ρώτησε απολύτως τίποτα ούτε ξεκίνησε κάποια αυτόματη καταγραφή….

Επεξ/σία από kostasfalcon
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...