Προς το περιεχόμενο

SMART TANK 510 PROBLEM


adok13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω έχω τον δικό μου laser σε μια μπαλαντεζα, βέβαια δεν υπάρχει θέμα καθώς σπάνια δουλεύουν όλες μαζί οι συσκευές εκείνες μαζί. Μου κάνει εντύπωση πάντως η στιγμιαία πτώση της φωτεινότητας των λαμπτήρων το βράδυ οπότε τυχαίνει και θέτω σε λειτουργία τον εκτυπωτή, αυτό σημαίνει πτώση τάσης λόγω πολύ υψηλής στιγμιαίας κατανάλωσης ρεύματος του εκτυπωτή. Είναι κάτι σαν τις παλιές οθόνες CRT όταν τις θεταμε σε λειτουργία από το stand by και τραβούσε ρευμα εκκίνησης ο μετασχηματιστης. Στο μεν εκτυπωτή μου δεν έχω μετρήσεις το ρεύμα εκκίνησης ακόμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Εγω έχω τον δικό μου laser σε μια μπαλαντεζα, βέβαια δεν υπάρχει θέμα καθώς σπάνια δουλεύουν όλες μαζί οι συσκευές εκείνες μαζί. Μου κάνει εντύπωση πάντως η στιγμιαία πτώση της φωτεινότητας των λαμπτήρων το βράδυ οπότε τυχαίνει και θέτω σε λειτουργία τον εκτυπωτή, αυτό σημαίνει πτώση τάσης λόγω πολύ υψηλής στιγμιαίας κατανάλωσης ρεύματος του εκτυπωτή. Είναι κάτι σαν τις παλιές οθόνες CRT όταν τις θεταμε σε λειτουργία από το stand by και τραβούσε ρευμα εκκίνησης ο μετασχηματιστης. Στο μεν εκτυπωτή μου δεν έχω μετρήσεις το ρεύμα εκκίνησης ακόμα. 

Κάπως έτσι έχει η δουλειά. Σε παρακαλώ, από απλή περιέργεια, αν και όταν μετρήσεις το ρεύμα, ενημέρωσέ με. Εις μνήμην τουλάχιστον του ενός UPS και ενός σταθεροποιητή τάσης που θυσιάστηκαν στο βωμό της εν λόγω εκκίνησης...😪

Επεξ/σία από georgeole
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, georgeole είπε

Κάπως έτσι έχει η δουλειά. Σε παρακαλώ, από απλή περιέργεια, αν και όταν μετρήσεις το ρεύμα, ενημέρωσέ με. Εις μνήμην τουλάχιστον του ενός UPS και ενός σταθεροποιητή τάσης που θυσιάστηκαν στο βωμό της εν λόγω εκκίνησης...😪

Φυσικά όταν το μετρήσω, αν καταφέρω και το μετρησω θα σου πω. 

Ο μετρητής ενέργειας που είχα έχει χαλάσει, αλλά δεν είχε και την ικανότητα μέτρησης στιγμιαιων τιμών. 

Θα δω αν μπορέσω να κάνω τίποτα με πολυμετρο και καμιά πατέντα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα να δω αν μπορώ να κάνω κάτι με τον μετρητή ενέργειας αλλά τζίφος, έχει χαλάσει.

Με πολυμετρο είναι μπελάς και πρέπει να κάνεις διαφορα κολπάκια για να μετρήσεις το ρεύμα στην γραμμή και δεν ρισκάρω μην χαλάσω το μηχάνημα. 

Όταν αγοράσω νέο μετρητή ενέργειας θα το έχω υπόψην. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και κάπως άσχετο, ψάξτο να δεις τι παίζει με την επέκταση εγγύησης για 3 χρόνια και κάνε εγγραφή για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Απ'ότι θυμάμαι είναι δωρεάν. Επίσης να εκτυπώνεις και με τα δύο μελάνια και κάθε μέρα αν γίνεται για να μη βουλώσουν/χαλάσουν κεφαλές/σωληνάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, swanctt είπε

Αν και κάπως άσχετο, ψάξτο να δεις τι παίζει με την επέκταση εγγύησης για 3 χρόνια και κάνε εγγραφή για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Απ'ότι θυμάμαι είναι δωρεάν. Επίσης να εκτυπώνεις και με τα δύο μελάνια και κάθε μέρα αν γίνεται για να μη βουλώσουν/χαλάσουν κεφαλές/σωληνάκια.

Την έχω κάνει φίλε μου την παραταση. Μια φορά την βδομάδα βγάζω μια σελίδα που έχει όλα τα χρώματα. Και κάνω μες τη βδομάδα 5  με 10 εκτυπώσεις σίγουρα.

Επεξ/σία από adok13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...