Προς το περιεχόμενο

Nikon Z5 vs z6ii


@topos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω κάποια από τις 2.

Έχει κανείς εμπειρία χρήσης με αυτές τις 2 για να μου πει διάφορες?

Κυρίως το κομμάτι ibis και το autofocus με απασχολεί.

Είχα δοκιμάσει την Z5 στην photovision και μου φάνηκε αρκετό χειρότερο το autofocus της από την d750 μου και με προβλημάτισε, οπότε σκέφτομαι μήπως πρέπει να πάω στην z6ii(δεν χρειάζομαι μεγαλύτερο burst, 4k κοκ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Ζ6ii είναι αξιοπρεπέστατη και θα πάρει αναβαθμίσεις από την Ζ9 για autofocus και βίντεο. Το Ιbis θα σε βοηθήσει σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού.Επίσης θεωρώ πως θα έχει επίσης καλύτερη μεταπολιτική αξία από την Ζ5 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

ας κάνω μια ανακινηση στο θέμα, καθώς με απασχολεί και εμένα ακριβώς αυτό το δίλημμα. 

Προσωπικά ενδιαφέρομαι για βίντεο κυρίως. Η διαφορά κόστους της Ζ6ΙΙ δικαιολογεί τα αρκετά επιπλέον χρήματα που ζητάει ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν ποιότητα εικόνας θα πάρεις ακριβώς την ίδια σε νορμάλ συνθήκες.

Αυτό που αλλάζει είναι πως η Z6ii έχει BSI σενσορα οπότε σε καταστάσεις χαμηλού φωτισμού θα λάβει περισσότερη πληροφορία.

Επίσης για καταστάσεις βιντεο έχει ελαφρώς καλύτερο rolling shutter σε κάποιες ακραίες περιπτώσεις γρήγορης κίνησης.


Αρα ζυγίζεις κυρίως την δυνατότητα καλύτερης ποιότητας εικόνας στα σκοτεινά, με την διαφορά χρημάτων που θέλει. Εκει είναι η μεγαλύτερη διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, zanskou είπε

ας κάνω μια ανακινηση στο θέμα, καθώς με απασχολεί και εμένα ακριβώς αυτό το δίλημμα. 

Προσωπικά ενδιαφέρομαι για βίντεο κυρίως. Η διαφορά κόστους της Ζ6ΙΙ δικαιολογεί τα αρκετά επιπλέον χρήματα που ζητάει ; 

Ήμουν στο ίδιο δίλημμα, z5 vs z6ii.

Εάν σε ενδιαφέρει μόνο το βίντεο και έχεις τα λεφτά είναι μονόδρομος η z6ii. Η z5 σε 4κ είναι 1.7 crop.

H βασικές τις διαφορές είναι το βίντεο και τα 14fps vs 4.5fps.

Σε low light μπορείς να δεις και να συγκρίνεις από το dpreview studio scene.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις. μέχρι πριν λίγο διάβαζα σχετικές δοκιμές και αποφάσισα να πάω στην Ζ6 με τον FTZ adapter που πιστεύω οτι μαζί με τον AF-S 24-70 2.8 θα είναι ένα πολύ καλός συνδυασμός. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
4 ώρες πριν, Thechosennone είπε

Να ρωτήσω και γω κάτι, υπάρχει περίπτωση η z6ii να δεχθεί το starlight mode από την Z9; 

Ρωτάς κάτι αλλά περιμένεις απάντηση από ποιον;;

Γιατί δεν στέλνεις email στη Nikon να σου πουν; Ως πιο αρμόδιοι το προτείνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτοχος Ζ6ΙΙ εδώ, χωρίς να είμαι ειδικός θα παραθέσω απλά την άποψή μου.

1ον. Η Νίκον δεν θα το κάνει. Για ποιο λόγο να παρέχει σε ένα φθηνό/μεσαίο μοντέλο κάτι που προσφέρεται στο κορυφαίο ? Θα μειώσει τις πωλήσεις στο κορυφαίο έτσι….

2ον. Εάν επικοινωνήσεις με την Νίκον το πιο πιθανό είναι να μην σου απαντήσουν ή να σου δώσουν αρνητική απάντηση. Πιστεύει κανείς ότι η Νίκον, ακόμη και εάν είχε σχέδια για να προβεί σε τέτοια κίνηση, θα το δημοσιοποιούσε εκ των προτέρων ?

Και για να απαντήσω και στο δίλημμα που ρώτησε ο νηματοθέτης, θα πω ότι επέλεξα τη Ζ6ΙΙ για το μη crop βιντεο και το καλύτερο autofocus

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως features απο high end μοντέλα κυλάνε προς τα κάτω σε επόμενες γενιές. Αυτά που έχει Ζ9 σήμερα θα τα έχει η Ζ6iii και αυτά που έχει η Ζ7 θα τα έχει η Ζ5ii κλπ.

Δεν έχουν λόγο να κανιβαλισουν πωλησεις απο την τωρινή τους ναυαρχίδα σε μοντέλα αυτής της γενιάς. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το αντίστοιχο star AF η Olympus το δίνει πλέον σε τρία μοντέλα της… Ο λόγος που το λέω είναι δεν θεωρώ ότι είναι και τόσο μοναδικό για να το έχει μόνο η Ζ9…

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Yannis1976 είπε

Πάντως το αντίστοιχο star AF η Olympus το δίνει πλέον σε τρία μοντέλα της… Ο λόγος που το λέω είναι δεν θεωρώ ότι είναι και τόσο μοναδικό για να το έχει μόνο η Ζ9…

Η κάθε εταιρεία προσπαθεί στις ίδιες γενεές τα προϊόντα που προσφέρει να μην κανιβαλίζουν το ένα το άλλο, ιδίως τα φτηνά προς τα ακριβά.
Είναι σχετικά σπάνιο, προσωπικά δεν ξέρω πολλές να το έχουν και ήταν ένας από τους λόγους που πήρα την Pentax Κ-1.
Η οποία έχει astro με ενσωματωμένο GPS όπως η Z9. 
Είναι σχετικά σπάνιο, εφόσον δεν θέλεις να πας σε μεσοβέζικες λύσεις που κάνουν πολλοί με το κινητό να είναι απαραίτητο ώστε να λειτουργήσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Yannis1976 είπε

Πάντως το αντίστοιχο star AF η Olympus το δίνει πλέον σε τρία μοντέλα της… Ο λόγος που το λέω είναι δεν θεωρώ ότι είναι και τόσο μοναδικό για να το έχει μόνο η Ζ9…

Μην παίρνεις σαν παράδειγμα το Μ4/3 σύστημα της Olympus η της Panasonic.
Τα features τους είναι τόσα πολλά και απο μηχανές τόσο χαμηλά σε τιμή, που μετά όταν δοκιμάσεις οτιδήποτε άλλο απογοητεύεσαι σε αυτόν τον τομέα. Αν μάλιστα κοιτάξεις τι έχουν μηχανές όπως G9 , GH6, E-M1iii, OM-1 κλπ που είναι στην κορυφή του lineup, πρέπει να δώσεις 5-6 χιλιαρικά για σώμα FF να πάρεις τα ίδια, και πάλι χλωμό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...