Προς το περιεχόμενο

Ο Elon Musk «τρολάρει» το Netflix για τις απώλειες συνδρομητών


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, SeaLion είπε

Τι απορία είναι αυτή; Δεν αφορούν το ίδιο άτομο;

Δείχνουν την επιλεκτική ευαισθησία του. Τις κοινωνικές του ανησυχίες στην μία πλευρά του πλανήτη και στην άλλη. Στην μια πλευρά έχουμε θέμα σοβαρό με το... Netflix και το wokeness και στην άλλη business as usual.

Εγώ αυτό που καταλαβαίνω ειναι ότι εσύ είσαι επιλεκτικός. 

Με λίγα λόγια καταλαβαίνω ότι θεωρείς την πράξη του κακή. 

Αν και δεν καταλαβαίνω γιατί ειναι κακό να δίνει εργασία σε ανθρώπους που την έχουν ανάγκη και λόγω covid δεν μπορούν να εργαστούν. 

Επειδή "βαράει" άσχημα το ότι δεν θα μπορούν να βγούν απο το εργοστάσιο (λόγω covid ) ; Σε τι ειναι αυτό διαφορετικό απο ανθρώπους που δουλεύουν σε πλοίο; (που δεν μπορείς να βγείς εκτός αν θες να κολυμπήσεις στον ωκεανό μόνος σου) ;

Δεν νομίζω να βάζει κανέναν με το ζόρι. 

Και επίσης δεν νομίζω να τους εκμεταλλεύεται... 

63 δολάρια μεροκάματο. Δωρεάν φαγητό (3 φορές την ημέρα) Χώρος αναψυχής και γενικά ρεύμα και internet δωρεάν.

Αν στην ελλάδα έπαιζε κάτι τέτοιο είμαι σίγουρος ότι θα μαζεύονταν λαός έξω απο εργοστάσιο να ζητάει να μπεί μέσα :P 

Τέλος και κακό να ήταν αυτό πάλι τι σχέση έχει με τα υπόλοιπα 2 ; δηλαδή αν είσαι λάθος σε ένα άσχετο πράγμα είσαι λάθος σε όλα;  Εγώ προσωπικά συμφωνώ με το netflix που έχει καταντήσει αηδία . 

Και επίσης συμφωνώ με το woke mind που επίσης έχει γίνει αηδία φτάσαμε στο σημείο να έχουμε αντίστροφη χούντα να μην μπορεί κανένας να εκφραστεί ελεύθερα και να περιορίζεται απλά αλλάξανε τα ταμπεάλακια αντί για πατρίς θρησκεία οικογένεια το ταμπελάκι ειναι LGBT, no religion, PC/PR η καταπίεση και οι μέθοδοι των ομάδων που έχουν τον έλεγχο να χειραγωγούν μεμονωμένα ανθρώπους ειναι η ίδια. 

Μην πει κάποιος κάτι εκτός αυτής της νόρμας πάμε στα ban/kick/ignore(αλλά κατα περιπτώσεις και σε κανονικά kick απο αναρχικούς που ποτέ δεν τιμωρούνται) στο γιουχάρισμα και στον εξοστρακισμό. 

Σπάει η χρυσή αυγή stands απο λαθρομετανάστες και τιμωρείται (και καλώς τιμωρείται δεν αντιλέγω) 

Σπάει ο Ρουβίκωνας αλλού γραφεία και χαμογελάμε και λέμε καλά έκανε... 

Σκοτώνει ο δεν θυμάμαι πως τον λένε σε καυγά τον Φύσσα μπαμ μπαμ συνοπτικές διαδικασίες φυλακή (και πολύ καλώς δεν αντιλέγω) 

Σκοτώνουν άλλοι 2 νέα παιδιά έξω απο γραφεία της χρυσής αυγής εν ψυχρώ με αυτόματα όπλα και κανένας δεν ασχολείται τους λέμε και μπράβο... 

 

 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 76
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

3 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Εγώ προσωπικά συμφωνώ με το netflix που έχει καταντήσει αιδοία. 

Κάπου ώπα 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AtiX είπε

Μα δεν διαφωνώ σε κάτι, πόσο μάλλον στην εκμετάλλευση της Δύσης και τις δικαιολογίες τύπου αφού το επιτρέπουν ή το κάνουν και άλλοι ας το εκμεταλλευτώ…

Το πρόβλημα μου είναι η από εδώ αντιμετώπιση από μέλη που αντί για άποψη παπαγαλίζουν tweets και συμπεριλαμβάνουν και προσωπικές πεποιθήσεις νομίζοντας ότι έτσι θα ενισχύσουν τις δικές τους στρεβλώσεις… πχ lgbt θέματα που βγήκαν από το πουθενά…

ΥΓ: εννοείτε ότι η τελευταία παράγραφος δεν αναφέρεται σε εσένα… 

Όχι, συμφωνούμε τότε. Ο Musk δεν είναι άγιος - ούτε εμείς είμαστε. Κάνει business δισεκατομυρρίων και θα υπάρξουν παραπτώματα αρκετά. Για μένα όμως, είτε είναι σωστός ή λάθος, βγαίνει και λέει ό,τι γουστάρει. Οι μισοί θα πούν "ωραίος", οι άλλοι μισοί θα τον κράξουν γιατί δεν κρατάει τα κορπορειτ προσχήματα. Πίτα ολόκληρη και σκύλος χορτάτος, δύσκολα :)

Περι LGBTQI+, δεν νομίζω οτι ο συγκεκριμένος άνθρωπος έχει δείξει κάποια θετικη η αρνητική στάση σε κάποιο επίπεδο - ίσως και να μην το έχω δεί αλλα με το πώς έχει παρουσιάσει τον εαυτό του ως τώρα, φαίνεται να είναι make love, not war τύπος. Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια.  Απλά επισήμανε κάτι που για μένα είναι σε μεγάλο ποσοστό αληθές για το entertainment industry του σήμερα.

Δυστυχώς στο θέμα είμαστε όλοι πολύ biased με τις προσωπικές μας εμπειρίες, οπότε θα υπάρξουν εντάσεις και διαφωνίες. Όπως και εγώ μέσω της έλλειψης κάποιου είδους πχ.χ αναπηρίας και της αποδεκτής απο την κοινωνία σεξουαλικής μου προτίμησης, μπορώ και λέω, "Ναι το τραβάνε το θέμα", κάποιος που έχει φάει αρκετό χρόνο απο ζωή του να παλεύει με ηλίθιους για τα αυτονόητα δικαιώματα του, δεν θα το βλέπει με τον ίδιο τρόπο :)
 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Netflix: Σε μια premium παραγωγή μου, θα φτιάξω έναν χαρακτήρα-καρικατουρα με 30% Jobs, 30% Zuckeberg και 40% Musk.

Musk: Κάτσε να σας σημειώσω στην naughty list. Αν φάτε κάποια στιγμή κανένα στραπατσο, να μην ξεχάσω να σας δώσω μια κλωτσιά όσο είστε πεσμένοι στο έδαφος. 

Rest of us: Συζητήσεις περί woke, φασισμού, πολιτειακού συστήματος, οικολογίας, σεξουαλικότητα, θρησκεία, κοινωνικοπολιτικές προεκτάσεις, καρτούν, μείωση παραγωγής γάλακτος στον Όλυμπο!

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, angmar είπε

Αρχικά ας πούμε ότι billionaire και καλός λίγο απίθανο, για να μαζέψεις τόσο χρήμα πρέπει να εκμεταλλευτείς πολύ κόσμο. Επίσης αυτό το κάνει ό,τι μπορεί στα πλαίσια του νόμου, σε κάτι τριτοκοσμικές χώρες όπως οι ΗΠΑ που οι νόμοι γράφονται αποκλειστικά από λομπίστες για κάτι κουμάσια σα τον Elon Mush να το χέσω το νόμιμο. Κάποια στιγμή πρέπει να δούμε και πως "πάει τον κόσμο μπροστά" αυτό το καλόπαιδο. Παρακάτω έχει ένα ποπ πουρί παλιών κατορθωμάτων. Παρακαλώ do your best για να τον δικαιολογήσετε.

Και φυσικά δε μιλάμε για το twitter feed του που υπάρχει αποκλειστικά και μόνο για market manipulation. Το 100% των tweets του με κάποιο τρόπο του βγάζουν λεφτά, αν δε το έχετε πάρει πρέφα έχουμε θέμα.

1ον βάλε οποιοδήποτε corporation με άπειρους υπαλλήλους στο google και ψάξου με τον ίδιο τρόπο. Αν δεν βρείς τα 10πλάσια άρθρα και reddit threads έλα να τα ξαναπούμε. Δεν χτίζεται competitive επιχείρηση στην αμερική χωρίς legal departments με @@ και αρκετά τέτοια πράγματα. Εκεί κάνουν lawsuits γιατί γλιστράνε απο τις σκάλες και δεν έχει 4ο σήμα και 2ο χερούλι να προσέξεις.

Πήγε τον πλανήτη μπροστά με ΟΛΑ τα πρότζεκτ που έχει ασχοληθεί. Αν δεν υπήρχε PayPal θα ήμασταν 10 χρόνια πίσω στο ecommerce. Αν δεν υπήρχε η Tesla, ακόμα θα ήμασταν με τα υδρογόνα και όλες τις μάρκετιγκ βλακείες, κανένας δεν θα έκανε το R&D.  Για την SpaceX δεν μιλάω κάν, τσέκαρε τι έχει φτιάξει ο τύπος σε μερικά χρόνια vs τι καυλάντα έπαιζε η NASA επι 20 χρόνια. Για Boring δεν έχω να πώ τπτ ακόμα, αφού δεν υπάρχει εμπορικά θαρρώ κάτι.

Για τα tweets, ξεκάθαρα μαγκιά του. Δικά του το account δικές του και οι επιχειρήσεις. Αν τα tweets του έχουν τόση δύναμη ωστε να κινούν αγορές, πάει να πεί οτι ο κόσμος τον ακούει.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, chncynic είπε

Ο Musk δεν είναι άγιος - ούτε εμείς είμαστε.

Ο Παΐσιος όμως; Είναι; Ο Άγιος Νεκτάριος;

Θα ήθελα να υπάρξει κάποιο μέτρο στο ρεύμα του θρησκευτικού wokeness που γίνεται όλο και πιο δυνατό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η άποψη του Elon είναι εν μέρη προσβλητική (επειδή μίλησε για woke up virus, έκανε δλδ τον διαχωρισμό "αφυπνισμένος") σε όσους δεν συμφωνούν ή δεν βλέπουν ότι το περιεχόμενο του netflix έχει "τα θέματα" του με την ποιότητα και την ισχυρή αποδοχή και προβολή του political correctness φαινομένου της εποχής μας και αυτή πιστεύω είναι η κύρια αιτία αντιπαράθεσης. Τα υπόλοιπα περί κακού επιχειρηματία είναι προφάσεις γιατί είναι ο κανόνας και όχι η εξαίρεση. Δεν υπάρχει "επιτυχημένος" επιχειρηματίας που να μην εκμεταλλεύτηκε ανθρώπους για την ανέλιξη του. Μην κάνουμε πως πέφτουμε από τα σύννεφα. Από τις μπάλες του ποδοσφαίρου μέχρι τις φυτείες κακάο, μικρά παιδιά εργάζονται ώρες ατελείωτες για να τα αγοράζουμε εμείς για τα παιδιά μας, ο Elon μας πείραξε και το εργοστάσιο του στην Σανγκάη? Ναι είναι ότι είναι και λάθος του αν το κάνει αλλά είναι και πολλά άλλα (μέσα σε αυτό και ένας πραγματικός pioneer) και σίγουρα δεν είναι τόσο κακός όσοι οι περισσότεροι καπιτάλες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, chncynic είπε

1ον βάλε οποιοδήποτε corporation με άπειρους υπαλλήλους στο google και ψάξου με τον ίδιο τρόπο. Αν δεν βρείς τα 10πλάσια άρθρα και reddit threads έλα να τα ξαναπούμε. Δεν χτίζεται competitive επιχείρηση στην αμερική χωρίς legal departments με @@ και αρκετά τέτοια πράγματα. Εκεί κάνουν lawsuits γιατί γλιστράνε απο τις σκάλες και δεν έχει 4ο σήμα και 2ο χερούλι να προσέξεις.

Πήγε τον πλανήτη μπροστά με ΟΛΑ τα πρότζεκτ που έχει ασχοληθεί. Αν δεν υπήρχε PayPal θα ήμασταν 10 χρόνια πίσω στο ecommerce. Αν δεν υπήρχε η Tesla, ακόμα θα ήμασταν με τα υδρογόνα και όλες τις μάρκετιγκ βλακείες, κανένας δεν θα έκανε το R&D.  Για την SpaceX δεν μιλάω κάν, τσέκαρε τι έχει φτιάξει ο τύπος σε μερικά χρόνια vs τι καυλάντα έπαιζε η NASA επι 20 χρόνια. Για Boring δεν έχω να πώ τπτ ακόμα, αφού δεν υπάρχει εμπορικά θαρρώ κάτι.

Για τα tweets, ξεκάθαρα μαγκιά του. Δικά του το account δικές του και οι επιχειρήσεις. Αν τα tweets του έχουν τόση δύναμη ωστε να κινούν αγορές, πάει να πεί οτι ο κόσμος τον ακούει.

ah, whataboutism αγάπη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να λέμε πάντως και του στραβού το δίκιο το κράξιμο που είχε φάει το netflix από την κοινότητα των μαύρων όταν είχε πει ότι η Ciri στη σειρά witcher θα είναι μαύρη δεν περιγραφόταν. Τελικά έκανε πίσω με την ουρά στα σκέλια.

Ευτυχώς ο κάθε νοήμων άνθρωπος είναι μακριά από φανατισμούς.

Και πιστέψτε με τα ίδια παράπονα ακούς και όταν παραδείγματος χάρη γίνεται ο Αχιλλέας μαύρος από πολλούς μαύρους. Και εμένα με έχει τσαντίσει η Scarlett Johansson στον Ghost in the shell.

Υπάρχει μία γενική απαίτηση να φτιαχτούν νέες ωραίες ιστορίες με καλοδουλεμένους χαρακτήρες οποιασδήποτε Φυλής ή σεξουαλικού προσανατολισμού που να ταιριάζουν στο context. Και αυτό θα το δείτε παντού.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, maparios είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

διαβασα σχεδον τα μισά σχόλια, και πραγματικά έχω βαρεθεί να βλέπω τα μηνύματα μέλους που σε ΚΑΘΕ μα ΚΑΘΕ νεο παει να ποστάρει, απλά για να το κάνει. είναι πάντα υπέρ του συστήματος και των ''αδύναμων'' φαινομενικά. αναφέρομε στο μέλος με την φωτογραφία απο γνωστό καρτούν με χοντρό και λιγνό, όσοι κατάλαβαν κατάλαβαν, δεν κανω προσωπική επίθεση, αλλα ρε παιδιά ειλικρινά είναι τόσο κουραστικός ο τύπος.. έχω δει δεκαδες φορές να μαλώνει με μέλη εδώ στο φορουμ με δικά του επιχειρήματα και να νομίζει πως πάντα έχει δίκιο..η αλαζονεία δεν είναι καλό πράγμα..τον έχω μπλόκ αλλα μερικές φορές μπαίνω σαν guest και μονο που βλέπω το avatar νευριάζω

εντός τόπικ τώρα.. πέρσυ στην καραντίνα είδα μια ΥΠΕΡΟΧΗ σειρά..είδα κάποιον πιο πάνω να λέει οτι έχουν καταστρέψει σειρές εκεί στο νετφλιξ. η σειρά ήταν το desighnated survivor ή στα ελληνικά Επιζών της επόμενης μέρας. στην πρώτη και νομίζω δευτερη σεζόν οπου τα δικαιώματα και την δημιουργία τα είχαν απο αμερικανικό κανάλι η σειρά ήταν υπέροχη.. ώσπου στη τρίτη σεζόν που πήρε τα δικαιώματα το νετφλιξ, και γυρίστηκε αποκλειστικά απο το νετφλιξ η σεζόν, ε μου πετάει μια τραβεστή σαν αδερφή της πεθαμένης γυναίκας του προέδρου.. ε δηλαδή με το ζόρι να μας πετάξει άλλο φύλο εκει που δε χωράει, με το ζόρι να το αποδεχτούμε σαν φυσιολογικό!!!!.. η στη τελευταία σεζόν επικεντρώνετε σε εναν μαυρο γκέι, που τα φτιάχνει με εναν μαυρο bi... καμια απολύτως σχέση δηλαδή με τη σεζόν και το θέμα της! ήμουν στο τσακ να τη σταματησω αλλα δε το εκανα, φυσικα με το που τελειωσε ακυρωσα τη συνδρομη μου στο νετφλιξ. παιδια, δεν εχω θεμα με τους γκέι, κάντε οτι θελετε στο κρεβάτι σας, ομως ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δε θα γίνει φυσιολογικό αντρας να εχει σχεση με αντρα και γυναικα να εχει σχεση με γυναικα.ΠΟΤΕ ΟΜΩΣ. δεν ειναι φτιαγμένοι απο τη φύση οι άνθρωποι για αυτο, ειναι γενετική ανωμαλία. και ναι, ειπε ενας αλλο δε μπορει να αγαπησει αντρας αντρα; φυσικα και μπορει. ειναι φυσιολογικό; ΌΧΙ. κουράσατε.

 

*υστερόγραφο: εαν ισχυρίζεστε πως ειναι φυσιολογικο, για καντε αντρας με αντρα η γυναίκα με γυναίκα παιδί ΧΩΡΙΣ ομως την προσφορά της επιστήμης ή χρήση του άλλου φύλου να σας δω;;

Μέχρι και το designated survivor τα έλεγες καλά - την χέσανε τη σειρά για πολλούς λόγους. Τόλμη και γοητεία έγινε :D Τώρα με τα φυσιολογικά και μη φυσιολογικά, παίζεις λίγο σε γραφικά χωράφια. Δεν υπάρχει ο όρος φυσιολογικό στη σεξουαλικότητα. Στην αναπαραγωγική διαδικασία υπάρχει. Θα υπήρχε ένα 1% δικαιολογίας στον τρόπο σκέψης σου, αν το σέξ δεν είχε σχέση με τη συντροφικότητα και την ευχαρίστηση. Αλλα έχει. Αρά δεν υπάρχει.

2 λεπτά πριν, angmar είπε

ah, whataboutism αγάπη μου.

ΝΕ ΤΙ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι που είναι κάποια θέματα δύσκολα (εν προκειμένω η ισορροπία ανάμεσα στην προβολή μειονοτήτων και στην υπερβολή), δε χωράει και ολόκληρη η επιχειρηματολογία σε ένα tweet-sized post, που απ' ότι φαίνεται είναι η μέγιστη χωρητικότητα της προσοχής πολλών μας..

Άσχετο: Ξεκίνησε η πασχαλινή σειρά με τoν γαλανομάτη Ιησού;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Netflix μας παει ετσι με αυτες τις αηδίες εδω και χρόνια.

Μαλλον οπως και εγω, πολλοι κανανε υπομονη οτι κατι θα αλλαξει αλλα καταλαβαν οτι ετσι θα παει και εχουν αρχισει να το κόβουν.

Καθε φορα καθόμαστε με τον πατερα μου ή με την γυναίκα μου να δούμε μια σειρα και μετα αρχιζουν τα οργανα δεν εχω που να κρυφτω.

Βαλε τις δεκαδες σειρές που κόβονται στην πρωτη σεζον, βαλε τις τιμες, βαλε τους πολεμους ε αρχισε η κατηφόρα και επίσημα.

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πείτε ότι θέλετε, αλλά το γεγονός είναι ότι το Netflix έχει πολύ woke σκουπίδι, περιέργως όμως δεν είναι woke εταιρία. Έχουμε και ηχητικά που διέρευσαν όπου οι διευθυντές γελάνε σε βάρος της woke κοινότητας. Έδωσε ευκαιρίες σε όλους ακόμα και σε τρανσέξουαλ σεναριογράφους, σκηνοθέτες και φυσικά σε ακραίες φεμινίστριες του στιλ “kill all men” κτλ. 

Δεν έκρινε το ίδιο το περιεχόμενο αλλά περίμενε να δει που ανταποκρίνεται το κοινό. Πάρα πολλές woke παραγωγές τερματίστηκαν γιατί ακριβώς δεν είχαν κοινό. Οι lgbtq+ κοινότητα θύμωσε γιατί ακυρώθηκαν πάρα πολλές σειρές από την δική τους πλευρά. Δεν το έκανε επίτηδες το Netflix, είχαν απήχηση κυριολεκτικά σε κοινό του 3-4%.
Αυτό που εμένα με πειράζει είναι ότι δηλητηριάζουν σειρές που είχαν ήδη ξεκινήσει. Πχ στο casa de papel, το The Good Place, Superstore κτλ , όπου ξεκίνησαν ως διαμαντάκια και καταλήξανε ως woke καρικατούρες. Είναι σαν τα φύγανε οι σεναριογράφοι και να γράφανε τα σενάρια στο πόδι στα κινητά τους16χρόνα με μπλε μαλλιά καπνίζοντας χόρτο στο safe space του σχολείου.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...