Προς το περιεχόμενο

AirPods Pro - πόνος/πίεση στα αυτιά


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γειά χαρά στην παρέα.

Εδώ και 2 μήνες έχω πάρει τα AirPods Pro, αποκλειστικά λόγω του ANC (Active Noise Cancellation) χαρακτηριστικού τους σε σχέση με τα άλλα ακουστικά του οικοσυστήματος.

Κατά τον πρώτο μήνα χρήσης έχω αντιμετωπίσει το εξής πρόβλημα.
Μετά ακόμα και από μισή ώρα χρήσης σε ANC mode, μού δημιουργείται αφόρητος πόνος (αίσθηση πίεσης) στα αυτιά στο τύμπανο.

Το πρόβλημα παραμένει ακόμα κι όταν τα βγάλω, και πρέπει να περάσουν ώρες για να υποχωρήσει τελείως ο πόνος. Κατά τη χρήση ξανά σε ANC mode επανεμφανίζεται το πρόβλημα. Ως αποτέλεσμα αυτής της εμπειρίας, δεν μπορώ να κάνω χρήση των ακουστικών γι' αυτό που τα πήρα. Τα δοκίμασα 1-1,5 μήνα, με διακοπές για να ξεκουράζονται τα αυτιά και πάλι το πρόβλημα παρέμενε και όταν δε τα χρησιμοποιούσα, γιατί ήδη μου δημιουργούσαν «ζημιά» που ο οργανισμός έκανε ώρες να την επαναφέρει, από αυτά που παρατήρησα (γιατρός δεν είμαι).

Να σημειώσω ότι δεν έχω κάποιο πρόβλημα υγείας, ούτε έχω κάποια ευπάθεια στα αυτιά, π.χ. όπως κάποιοι άνθρωποι που παθαίνουν ωτίτιδες, κα. Επίσης, κάνω για χρόνια χρήση ANC λύσεων over-the-ear ακουστικών άλλων κατασκευαστών (BOSE, κα), χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.

Τα AirPods Pro ήταν τα πρώτα που αγόρασα ως λύση ANC in-ear ακουστικών.

Το 2ο μήνα μέχρι σήμερα, αναγκαστικά τα άφησα στην άκρη και κίνησα ερώτηση στην Apple (με αρχική επαφή το iStorm που τα αγόρασα). Μετά και τη διερεύνηση των ακουστικών στο Service για τυπικούς λόγους, δεν έχουν κάποιο πρόβλημα.

Η Apple επισήμως δεν αναγνωρίζει το πρόβλημα για μερίδα χρηστών, παρά το γεγονός ότι υπάρχουν αυξημένες αναφορές παγκοσμίως, ειδικά για τα AirPods Pro. Αν θέλει μπορεί κάποιος να αναζητήσει AirPods Pro ear fatique ή ear pain/hurt. Προσωπικά ζήτησα επιστροφή συσκευής λόγω σχεδιαστικού προβλήματος, όπου δεν μπορεί κάποιος χρήστης να τα λειτουργήσει σε ANC mode χωρίς πρόβλημα. Έλαβα αρνητική απάντηση.

Προσωπικά είμαι απογοητευμένος από την Apple σε αυτό. Είμαι κάποια χρόνια στο οικοσύστημα, έχω στην οικογένεια πάνω από 15 συσκευές, και πίστευα ότι θα υπήρχε ανώτερη αντίληψη σε τέτοια θέματα που το προϊόν αποτυγχάνει από τα σχέδια (και δεν οφείλεται σε τεχνικό πρόβλημα) και ειδικά όταν δημιουργεί ιατρικής φύσης πρόβλημα στο χρήστη. Είναι η πρώτη φορά που χρειάστηκα να επικοινωνήσω με την Apple για θέμα υποστήριξης, και η εμπειρία μου ήταν απογοητευτική όσον αφορά τη λύση που δόθηκε (όχι στο επίπεδο της επικοινωνίας που ήταν πολύ καλό).

Καταγράφω εδώ το πρόβλημα, και για να δω αν υπάρχουν άλλοι χρήστες με το ίδιο πρόβλημα και τί έκαναν (διεθνώς έχω εντοπίσει τις παρόμοιες αναφορές), αλλά και για να υπάρχει ενημέρωση και άλλων χρηστών. Επίσης, για να υπάρχει και σημείο αναφοράς για πιθανές μελλοντικές αναφορές ίδιου τύπου προβλήματος.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Επεξ/σία από kostasgr78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, MrRush είπε

Μήπως έχεις λάθος μέγεθος tips;

Σωστή ερώτηση, έκανα όλα τα τεστ και το L είχε την καλύτερη εφαρμογή εξαρχής με την εφαρμογή της ίδιας της Apple στο iPhone, οπότε τα είχα με αυτό το μέγεθος, προβλεπόμενα κάτα τις οδηγίες της Apple.

Να προσθέσω, επίσης, ότι αυτή την προφανή ερώτηση, δεν μού την έκαναν ούτε από την Apple ούτε από το iStorm καθόλη τη χρονική φάση της υποστήριξης επί του θέματος. Το οποίο θέτει ερωτήματα, αν μπορούν να υποστηρίξουν το χρήστη ορθά στο συγκεκριμένο πρόβλημα.

Επεξ/σία από kostasgr78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kostasgr78 είπε

Σωστή ερώτηση, έκανα όλα τα τεστ και το L είχε την καλύτερη εφαρμογή εξαρχής με την εφαρμογή της ίδιας της Apple στο iPhone, οπότε τα είχα με αυτό το μέγεθος, προβλεπόμενα κάτα τις οδηγίες της Apple.

Να προσθέσω, επίσης, ότι αυτή την προφανή ερώτηση, δεν μού την έκαναν ούτε από την Apple ούτε από το iStorm καθόλη τη χρονική φάση της υποστήριξης επί του θέματος. Το οποίο θέτει ερωτήματα, αν μπορούν να υποστηρίξουν το χρήστη ορθά στο συγκεκριμένο πρόβλημα.

Δεν ξέρω τι να σου πω, εγώ ψείρες με noise cancellation δεν έχω (σκεφτόμουν τα Airpods Pro) αλλά με τα WH-1000XM4 μου ήρθε αυτό το αίσθημα πίεσης καμπίνας αεροπλάνου στις αρχές, το οποίο τώρα έχει φύγει τελείως.

Πάντως ξέρω γενικά πως και από άλλες ψείρες που είχα ότι αν δεν έχεις το σωστό μέγεθος tips (που μάλιστα μπορεί να είναι διαφορετικό για το κάθε αυτί) τότε ποτέ δεν κάθονται σωστά και ποτέ δεν ακούγονται όπως πρέπει.

Επεξ/σία από MrRush
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η ιδιαιτερότητα που έχουν οι in-ear ANC λύσεις σε σχέση με τις απλές ψείρες, είναι ότι είναι τελείως διαφορετική η φιλοσοφία εφαρμογής στο αυτί, ώστε να γίνει η απομόνωση και να λειτουργήσει το ANC σωστά.

Δεν είναι τυχαίο, ότι σε όσες αναφορές - διεθνώς - διάβασα για το πρόβλημα σαν το δικό μου με τον πόνο/πίεση στα αυτιά με τα AirPods Pro, όσοι τα παράτησαν και γύρισαν σε απλά AirPods χωρίς ANC, δεν είχαν ξανά πρόβλημα.

Ίσως τελικά η υλοποίηση του ANC με εφαρμογή μέσα στο αυτί, να έχει σχεδιαστικά προβλήματα που τα ανακαλύπτουμε τώρα με τις πρώτες λύσεις.

Το δυστυχές, για μένα, είναι ότι η Apple σφυρίζει αδιάφορα μέχρι τώρα, παρά τις ίδιες αναφορές αυτού του προβλήματος.

Επεξ/σία από kostasgr78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον ίδιο λόγο άντεξα τα pro μόλις μία εβδομάδα (τα πούλησα μετά), το είχα ψάξει και εγώ πάρα πολύ στο net και είδα όπως είπες οτι η apple σφυρίζει αδιάφορα παρά τις πολλές αναφορές.

Φοβερό το ANC αλλά πάνω απο μισή ωρα εγώ δεν το άντεχα, είχα την αίσθηση της πίεσης και μετά απο κάποια ώρα της ζαλάδας.

Δεν μπήκα σε διαδικασία αλλαγής των τιπς γιατί το να έχω αγοράσει ένα προιόν στην τιμή που το έχω αγοράσει και να κάνω αλχημείες μπας και πιάσει δεν το βλέπω σαν λύση, τα έστειλα και πήρα τα 3.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, basilis5 είπε

Δοκιμασε να βγαλεις τις σιλικονες της apple και να βαλεις μαξιλαρακια τριτων κατασκευαστων μπας και.

Το διάβασα, καλή ιδέα να δοκιμάσει κανείς, αλλά διαφωνώ με την προσπάθεια αυτή για το λόγο που αναφέρει ο vaggos2586 παρακάτω.

54 λεπτά πριν, vaggos2586 είπε

Για τον ίδιο λόγο άντεξα τα pro μόλις μία εβδομάδα (τα πούλησα μετά), το είχα ψάξει και εγώ πάρα πολύ στο net και είδα όπως είπες οτι η apple σφυρίζει αδιάφορα παρά τις πολλές αναφορές.

Φοβερό το ANC αλλά πάνω απο μισή ωρα εγώ δεν το άντεχα, είχα την αίσθηση της πίεσης και μετά απο κάποια ώρα της ζαλάδας.

Δεν μπήκα σε διαδικασία αλλαγής των τιπς γιατί το να έχω αγοράσει ένα προιόν στην τιμή που το έχω αγοράσει και να κάνω αλχημείες μπας και πιάσει δεν το βλέπω σαν λύση, τα έστειλα και πήρα τα 3.

Συμφώνω πλήρως με την ιδέα αυτή, ότι δεν γίνεται να πρέπει να κάνει ο χρήστης αλχημείες, για κάτι ειδικά που αγοράζεται σε αυτή την τιμή και από αυτόν τον κατασκευαστή.

Τα AirPods 3 σού είναι άνετα χωρίς πόνους;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kostasgr78 είπε

Το διάβασα, καλή ιδέα να δοκιμάσει κανείς, αλλά διαφωνώ με την προσπάθεια αυτή για το λόγο που αναφέρει ο vaggos2586 παρακάτω.

Συμφώνω πλήρως με την ιδέα αυτή, ότι δεν γίνεται να πρέπει να κάνει ο χρήστης αλχημείες, για κάτι ειδικά που αγοράζεται σε αυτή την τιμή και από αυτόν τον κατασκευαστή.

Τα AirPods 3 σού είναι άνετα χωρίς πόνους;

Ειναι τέλεια τα 3, βέβαια χωρίς ANC!

Η αλήθεια ειναι οτι είχα ξενερώσει τόσο πολύ με τα pro που είχα πει δεν θα πάρω τίποτα και έκανα την δουλεία μου με τα ενσύρματα earpods για κανένα χρόνο, ώσπου βγήκαν τα 3 και τα πήρα μετά απο κανένα τρίμηνο απο amazon για να έχω τη δυνατότητα επιστροφής σε περίπτωση που είχα πάλι κάποιο θέμα...αλλά όλα καλά!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα μου είναι ότι πήγα στα AirPods Pro κυρίως για το ANC. Αναγκαστικά αν δεν μού κάνουν τέτοιες λύσεις in-ear ANC, θα αναγκαστώ να ενσωματώσω τη χρήση των over-the-ear headsets με ANC (σαν ένα BOSE που έχω) σε χρήση καθημερινότητας και για κλήσεις. Το πρόβλημα είναι ότι είναι «γκουμούτσες» όλα αυτά, αλλά τελικά αν δεν υλοποιείται με αξιοπιστία το ANC σε ψείρες, το χαιρετούμε σαν ιδέα.

Να αναφέρω φυσικά, ότι μετά από την άρνηση της Apple να αναγνωρίσει το θέμα, για πρώτη φορά έχει πέσει σημαντικά στα μάτια μου, σε σχέση με το πώς την είχα πριν προκύψει αυτό το πρόβλημα.

Φυσικά, μού θέτει ερωτήματα και για την αγορά όποιων άλλων ακουστικών από την ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, kostasgr78 είπε

Το θέμα μου είναι ότι πήγα στα AirPods Pro κυρίως για το ANC. Αναγκαστικά αν δεν μού κάνουν τέτοιες λύσεις in-ear ANC, θα αναγκαστώ να ενσωματώσω τη χρήση των over-the-ear headsets με ANC (σαν ένα BOSE που έχω) σε χρήση καθημερινότητας και για κλήσεις. Το πρόβλημα είναι ότι είναι «γκουμούτσες» όλα αυτά, αλλά τελικά αν δεν υλοποιείται με αξιοπιστία το ANC σε ψείρες, το χαιρετούμε σαν ιδέα.

Να αναφέρω φυσικά, ότι μετά από την άρνηση της Apple να αναγνωρίσει το θέμα, για πρώτη φορά έχει πέσει σημαντικά στα μάτια μου, σε σχέση με το πώς την είχα πριν προκύψει αυτό το πρόβλημα.

Φυσικά, μού θέτει ερωτήματα και για την αγορά όποιων άλλων ακουστικών από την ίδια.

Ώρα να κάνεις το μεγάλο βήμα και να δοκιμάσεις τα AirPods Max.

Πέρα από την πλάκα, επειδή διάβασα παραπάνω το πρόβλημα σου. Δεν καταλαβαίνω που φταίει η Apple και γιατί είναι δικό τους πρόβλημα το ότι τα AirPods Pro δεν κάνουν για το δικό σου αυτί. Βάση ποσοστού και μόνο τα AirPods Pro λειτουργούν απροβλημάτιστα. 

Επεξ/σία από M A T R I X
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, M A T R I X είπε

Ώρα να κάνεις το μεγάλο βήμα και να δοκιμάσεις τα AirPods Max.

Πέρα από την πλάκα, επειδή διάβασα παραπάνω το πρόβλημα σου. Δεν καταλαβαίνω που φταίει η Apple και γιατί είναι δικό τους πρόβλημα το ότι τα AirPods Pro δεν κάνουν για το δικό σου αυτί. Βάση ποσοστού και μόνο τα AirPods Pro λειτουργούν απροβλημάτιστα. 

Αν ήμουν μόνο εγώ με το πρόβλημα αυτό, θα έλεγα κι εγώ το ίδιο, ότι δεν φταίει η Apple. Αν διαβάσεις διεθνώς αναφορές, θα δεις ότι είναι πιθανόν το πιο εκτεταμένης αναφοράς πρόβλημα σε όλη τη γκάμα ακουστικών της Apple, ειδικά για τα Pro σε λειτουργία ANC.

Θα το σκεφτόμουν για τα AirPods Max, αλλά είμαι ήδη υπερ-ικανοποιημένος (όπως έγραψα παραπάνω) με λύση over-the-ear BOSE. Εκτός αυτού, πλέον δεν νιώθω αξιοπιστία ως καταναλωτής με ακουστικά της Apple, μετά την εμπειρία μου. Άρα να αφήσω τα BOSE, που ήδη δουλεύουν εξαιρετικά για να πάω σε παραπάνω από 2πλάσιας τιμής λύση της Apple που με την πρώτη μου δοκιμή σε ANC ακουστικά της, δεν μπορούσα να κάνω χρήση πάνω από μισή ώρα χωρίς πόνο; Μόνο μαζοχιστής, θα λεγόταν ένας τέτοιος καταναλωτής. Μπορεί, όντως, τα Max να μην έχουν αυτό το πρόβλημα, αλλά ως καταναλωτής δεν νιώθω ασφαλής να πάω να δώσω τα χρήματά μου εκεί πλέον, όταν είχα αυτή την αντιμετώπιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, M A T R I X είπε

Ώρα να κάνεις το μεγάλο βήμα και να δοκιμάσεις τα AirPods Max.

Πέρα από την πλάκα, επειδή διάβασα παραπάνω το πρόβλημα σου. Δεν καταλαβαίνω που φταίει η Apple και γιατί είναι δικό τους πρόβλημα το ότι τα AirPods Pro δεν κάνουν για το δικό σου αυτί. Βάση ποσοστού και μόνο τα AirPods Pro λειτουργούν απροβλημάτιστα. 

Λίγο υπερβολή είναι τα Max, τα άκουσα στο Apple store στην Βαρκελώνη και ήταν μεν πολύ ωραία, όμως δεν θα έλεγα πως είναι διπλή τιμή καλύτερα από τα XM4 που έχω.

Το μόνο που θα έλεγα πως κάνουν τα Airpods Max είναι ότι είναι δύο σε ένα, δηλαδή και στέκα και ψείρες κατά κάποιο τρόπο.

Για κάποιους, όπως εγώ, ο λόγος να πάρουν ψείρες είναι κυρίως η θερμότητα που παράγεται λόγω της δερμάτινης που έχουν τα περισσότερα ANC headsets. Αν σκεφτείς ότι τα Airpods Max έχουν υφασμάτινο headband και υφασμάτινα ear pads, τότε αυτός ο παράγοντας δεν υπάρχει πια.

Καλά και χρυσά τα XM4 αλλά η δερμάτινη το καλοκαίρι είναι ανυπόφορη, οπότε οι ψείρες είναι μονόδρομος.

1 λεπτό πριν, kostasgr78 είπε

Αν ήμουν μόνο εγώ με το πρόβλημα αυτό, θα έλεγα κι εγώ το ίδιο, ότι δεν φταίει η Apple. Αν διαβάσεις διεθνώς αναφορές, θα δεις ότι είναι πιθανόν το πιο εκτεταμένης αναφοράς πρόβλημα σε όλη τη γκάμα ακουστικών της Apple, ειδικά για τα Pro σε λειτουργία ANC.

Οασφαλής να πάω να δώσω τα χρήματά μου εκεί πλέον, όταν είχα αυτή την αντιμετώπιση.

Ο χρυσός κανόνας για το ότι διαβάζεις στο internet είναι ότι πάντα θα βλέπεις πολλαπλάσιες αρνητικές απόψεις από ότι θετικές. Αυτοί που δεν έχουν κανένα πρόβλημα, σπάνια βγαίνουν και το λένε, αυτοί όμως που αντιμετωπίζουν κάτι συγκεκριμένο θα βγούνε και θα το βροντοφωνάξουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, MrRush είπε

Ο χρυσός κανόνας για το ότι διαβάζεις στο internet είναι ότι πάντα θα βλέπεις πολλαπλάσιες αρνητικές απόψεις από ότι θετικές. Αυτοί που δεν έχουν κανένα πρόβλημα, σπάνια βγαίνουν και το λένε, αυτοί όμως που αντιμετωπίζουν κάτι συγκεκριμένο θα βγούνε και θα το βροντοφωνάξουν.

Αυτό σίγουρα ισχύει, είναι σωστό και γνωστό από χρόνια.

Ισχύει και το άλλο, επίσης. Ότι αρκετοί που έχουν πρόβλημα με ένα προϊόν, διαμαρτύρονται στο Διαδίκτυο, αλλά δεν στέλνουν feedback πίσω στην εκάστοτε εταιρεία με επίσημο τρόπο.

Να υπενθυμίσουμε για όσους δεν γνωρίζουν ότι η Apple έχει συγκεκριμένο τρόπο για να το κάνεις αυτό, στην παρακάτω διεύθυνση.
https://www.apple.com/feedback/

Προσωπικά, έστειλα ήδη feedback στη σχεδιαστική ομάδα, για το παραπάνω πρόβλημα.

Αν οι καταναλωτές δεν το κάνουν αυτό, σίγουρα οι εταιρείες δεν μπορούν να μελετήσουν ένα πρόβλημα, επειδή κάποιοι το είπαν σε κάποιο forum ή blog.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...