Προς το περιεχόμενο

Ευρωπαϊκή Ένωση: Ένα βήμα πιο κοντά στο να υποχρεώσει την Apple να προσαρμόσει USB-C στα iPhone, iPad και AirPod


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σαφεστατα ανωτερο το lightning

USB-C
Transfer speeds up to 40Gbps.

USB4 support.

Lightning
Transfer speeds up to 480Mbps.

Comparable transfer speeds to USB 2.0.

 

USB-C
Supported by most modern devices, including Android phones, Windows PC, PS5, Xbox Series X, and more.

Used by iPad Pro (3rd generation and later).

Can be used in Thunderbolt 3 and 4 ports.

Lightning
Exclusive to Apple.
Supported by iPhone (5 or later later), iPad (4th generation or later), iPad Mini, iPad Air, iPad Pro (1st and 2nd generation only), iPod Nano (7th generation), and iPod Touch (5th generation or later).
USB-C support through USB-C to Lightning cable.

 

USB-C

Native power support for 100W/3A and up to 240W/5A.

Supports USB Power Delivery for fast charging.

Lightning

Native power support for 12W/2.4A.

Fast charging requires USB-C to Lightning cable and 20W or higher power adapter.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, apos είπε

13 χρόνια και 3 μήνες μετά

Έχετε δίκιο παιδιά, είναι να αγανακτεί κανείς... Έπρεπε να είχαν γίνει αυτά 13 χρόνια πριν και να έχουμε ξεμείνει όλοι τώρα με το Micro-USB!

😞

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει περίπτωση, απλά θα καταργήσει το lightning και θα πάει αποκλειστικά σε ασύρματη φόρτιση! Αυτό δεν μπορεί να της το απαγόρευση κανένας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SeaLion είπε

Έχετε δίκιο παιδιά, είναι να αγανακτεί κανείς... Έπρεπε να είχαν γίνει αυτά 13 χρόνια πριν και να έχουμε ξεμείνει όλοι τώρα με το Micro-USB!

😞

Αν αυτό κατάλαβες εσύ, μη στο χαλάσω! :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίμα, θα χαθεί η παράδοση να ψάχνει κάποιος συγκεκριμένο φορτιστή. Παλιά λέγαμε φορτιστή για nokia, για ericsson κτλ, πλέον μόνο αν ζητήσεις φορτιστή για iPhone κάνεις τη διαφορά! :lol:

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν υπήρχε το lightning ακόμα θα είμασταν στο usb α και θα γυρίζαμε 2-3 φορές το καλωδιο μέχρι να βρούμε πως μπαίνει. Οι ταχύτητες δεν θα είχαν φτάσει εδώ που έχουν φτάσει. Γιατί κανεις δε λέει εδώ ότι ο ανταγωνισμός μόνο καλό μας κάνει; Θα υπήρχε το usb c αν δεν υπήρχε ανταγωνισμός; 
αν και πιο αργό το lightning κι εγώ πιστεύω πως είναι καλύτερη η υλοποίηση του από το usb c. 
 

ετσι κι αλλιώς σε λίγα χρονια θα καταργηθούν οι θύρες στα κινητά και θα φορτίζουν όλα ασύρματα. Όπως είπαν και άλλοι σε άλλες συσκευές έπρεπε να εφαρμοστεί αυτός ο νόμος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, apos είπε

Αν αυτό κατάλαβες εσύ, μη στο χαλάσω! :) 

Για εξήγησέ μου… Τι είπες δηλαδή; Κάτι διαφορετικό από αυτό που λένε τα μισά σχόλια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μακαρι αλλα πιο σημαντικο ειναι να απαγορευσουν τις εξειδικευμενες μπαταριες για καθε κινητο. θες να αλλαξεις μπαταρια σε κινητο 2ετιας και οι μπαταριες του εχουν σταματησει να φτιαχνονται προ 3ετιας και ειναι πια αχρηστες αν και καινουργιες αχρησιμοποίητες. σκεφτειτε να ειχαμε τα ιδια χαλια σε ολες τις συσκευες που χρησιμοποιούν AAA ή 18650.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SeaLion είπε

Για εξήγησέ μου… Τι είπες δηλαδή; Κάτι διαφορετικό από αυτό που λένε τα μισά σχόλια;

Δεν ξέρω αν είπα κάτι διαφορετικό εγώ. Από αυτό που σχολίασες εσύ πάντως φαίνεται μια χαρά πώς αντιλαμβάνεσαι το θέμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, apos είπε

Δεν ξέρω αν είπα κάτι διαφορετικό εγώ. Από αυτό που σχολίασες εσύ πάντως φαίνεται μια χαρά πώς αντιλαμβάνεσαι το θέμα. 

Μάλιστα.

Βέβαια το τι είπες δεν μου το εξηγείς λίγο παραπάνω να το καταλάβω κι εγώ καλύτερα…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...