Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση Nvidia drivers για RTX3060 σε Kubuntu/Ubuntu 20.04


pi314

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, jim_p είπε

Μπορεις να αλλαξεις απο την intel στην nvidia και το αντιστροφο?

Λογικα θα γινεται. Πάντως μου βρηκε με την μια την κάρτα γραφικών...RTX-3060 πρώτη-πρώτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και την δουλευει με τον nvidia? Στο lspci -k δηλαδη λεει nvidia κατω απο την καρτα σου?
Για το τι εινια το lspci και πολλα αλλα εχω πει εδω
https://www.insomnia.gr/forums/topic/437309-hardware-και-drivers-στο-linux/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, jim_p είπε

Και την δουλευει με τον nvidia? Στο lspci -k δηλαδη λεει nvidia κατω απο την καρτα σου?
Για το τι εινια το lspci και πολλα αλλα εχω πει εδω
https://www.insomnia.gr/forums/topic/437309-hardware-και-drivers-στο-linux/

Θα σου στειλω printscreen όταν θα είμαι στο λαπτοπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, jim_p είπε

δεν υπαρχει επισημη υποστηριξη απο την nvidia.

Μια μικρη διορθωση σε αυτο. Εδω και κατι εκδοσεις , ο επισημος driver της nvidia , υποστηριζει κανονικα και με τον νομο τα optimus γραφικα. Και οταν λεω υποστηριζει εννοω να χρησιμοποιει την καρτα ως "βοηθητικη" της intel , ως 3d accelerator. Λιγη δουλεια μενει ακομα να κανουν με το power management και ειναι κομπλε η φαση.
Αυτο που δεν υπαρχει ακομα στο 100% ειναι η υλοποιηση αυτης της υποστηριξης απο διανομες/DEs/whatever , με μενουδακια , applets κλπ ...

Οπως ειπα , μονο στο gnome (και στις διανομες που το φερουν απο default κατ'επεκταση) εχω δει κατι σχετικα εργαλεια. Ολα τα αλλα DEs , τον υπνο του δικαιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν βλεπω καμια χρησιμοτητα στα υβριδικα γραφικα, κανεις default την nvidia και παιζει αυτην και μονο, δεν ειμαστε στο 2010 για να μην καταναλωνεται υπερβολικα ενεργεια και να ανεβαζει θερμοκρασιες χρονισμοι κ.λ.π. αυτες οι ματσακονιες γινοτανε last year που οταν δουλευε η δευτερη καρτα ανεβαζανε θερμοκρασιες επειδη βασιζοταν το συστημα σε 1 φανακι, απο τη στιγμη που τα περισσοτερα πλεον απο 3 χρονια και μετα εχουν 2 φανακια σε καταστασεις browsing και video ειναι normal θερμοκρασιες, και απο τη δικη μου καθημερινη εμπειρια Screenshot_2022-04-25_16-06-31.png.591d9f82de6f9a09173f3d48862f702b.png

οταν στην αρχη επαιζα με την UHD 630 περα του οτι ειχα screen tearing στο browsing, λογο στο ιδιο chip συνυπαρξης με τον επεξεργαστη η θερμοτητα μεταβαλλοταν + σε ολο το συστημα, ασε που πιστευω οτι αυτα τα αναψε σβησε η μια την αλλη καρτα σε real time μπορει και να φθινουν και τη μακροζωια της καρτας, ειναι σαν μια λαμπα που αναβοσβηνει απο τον διακοπτη συνεχεια, αυτο το αναψε σβησε ενεργοποιησε-απενεργοποιησε την καρτα τσαφ τσουφ με ρευμα ποτε να περνα και ποτε οχι, δεν το θεωρω και πρακτικο, τωρα γιατι αυτη η μανια με τα υβριδικα λες και ειμαστε στο 2007? ειναι λιγο αρχαια τραγωδια

Επεξ/σία από μπουρτζοβλαχος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, μπουρτζοβλαχος είπε

Δεν βλεπω καμια χρησιμοτητα στα υβριδικα γραφικα

Κοιτα να δεις. Αυτο το εχω πει εδω και χρονια. Δηλαδη ποσο δυσκολο να βαλουν επιπεδα στους χρονισμους της nvidia καρτας αναλογα με την χρηση. Οταν εχει κατι ελαφρυ να κανει , να κατεβαζει τους χρονισμους , και να καταναλωνει πολυ λιγοτερο. Αν ειναι να παιξει κανα παιχνιδι , να τερματιζει τους χρονισμους και να εχει και την αναλογη καταναλωση. Aρα γιατι υβριδικα γραφικα ?
Για μενα , η εξηγηση (δικη μου θεωρια) , παει πολυ πισω στην εποχη της 3dfx και τις θρυλικες καρτες voodoo. Οι καρτες αυτες , αν οχι ολα τα μοντελα καποια απο αυτα , ηταν βοηθητικες καρτες , ηταν 3d accelerators. Ειχες την βασικη καρτα , εβαζες σε δευτερο slot την voodoo , και ενωνες τις δυο καρτες με εξωτερικο καλωδιο. Kαποια στιγμη αυτη η εταιρια εκλεισε , εξαγοραστηκε απο την.... ελα το μαντεψε κανεις ? .... NVIDIA!
Πηρε στην κατοχη της τα παντα , καρτες , επωνυμιες , λογοτυπα , ΠΑΤΕΝΤΕΣ.
Και ερχομαστε στην εποχη που βγηκαν τα υβριδικα γραφικα , το optimus. Αν το καλοσκεφτεις ειναι ακριβως η ιδια δουλεια που γινοταν με τις καρτες voodoo , απλα αντι να εχουμε το πρωτογονο σκηνικο με το εξωτερικο καλωδιο να συνδεει τις δυο καρτες , πλεον οι καρτες "συνδεονται" εσωτερικα ...

40 λεπτά πριν, μπουρτζοβλαχος είπε

οταν στην αρχη επαιζα με την UHD 630 περα του οτι ειχα screen tearing στο browsing

Σε αυτο φταιει η κατασταση που επικρατει με τους browsers στο λινουξ.
 

40 λεπτά πριν, μπουρτζοβλαχος είπε

ασε που πιστευω οτι αυτα τα αναψε σβησε η μια την αλλη καρτα σε real time μπορει και να φθινουν και τη μακροζωια της καρτας

Δεν νομιζω οτι ισχυει κατι τετοιο. 

40 λεπτά πριν, μπουρτζοβλαχος είπε

κανεις default την nvidia και παιζει αυτην και μονο

Αυτο πρακτικα δεν γινεται σε μηχανηματα (συγχρονα φορητα εννοω) με υβριδικα γραφικα. Η nvidia ειναι στον "αερα" δεν οδηγει καμμια εξοδο. Ολες οι εξοδοι οδηγουνται απο την intel. Αν απενεργοποιησεις την intel , καλο μπρικαρισμα ...

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, mphxths είπε

Αυτο πρακτικα δεν γινεται σε μηχανηματα (συγχρονα φορητα εννοω) με υβριδικα γραφικα. Η nvidia ειναι στον "αερα" δεν οδηγει καμμια εξοδο. Ολες οι εξοδοι οδηγουνται απο την intel. Αν απενεργοποιησεις την intel , καλο μπρικαρισμα ...

Ναι αν εννοεις κλεισιμο της ενσωματωμενης καρτας απο το bios και αν αυτο υποστηριζεται απο ορισμενα μοντελα, ναι εχεις δικιο, εγω εννοουσα by default /etc/x11/nvidia.conf blabla και μεσω του lightdm μια παραμετρο συν φορτωμα modules initramfs και update initramfs και modeseting kernel parameter, ομως ορισμενα για να μην πω τα πιο πολλα φορητα οσα εχουν την καταληξη intel-xxxxF στο τελος το F αν δεν κανω λαθος υποδηλωνει οτι απο τον εκαστοτε κατασκευαστη την εχουν κλειστη την καρτα γραφικων του επεξεργαστη και μονο nvidia παιζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, μπουρτζοβλαχος είπε

οσα εχουν την καταληξη intel-xxxxF στο τελος το F αν δεν κανω λαθος υποδηλωνει οτι απο τον εκαστοτε κατασκευαστη την εχουν κλειστη την καρτα γραφικων του επεξεργαστη και μονο nvidia παιζει

To F στο τελος παιζει να σημαινει και παντελη ελλειψη ενσωματωμενης. Δεν ξερω αν βαζουν τετοιους επεξεργαστες σε φορητα. Και απλα "κλειδωμενη"/κλειστη να ειναι η ενσωματωμενη δεν ξερω αν ειναι εφικτο να ανοιξει/ξεκλειδωσει. 

Γενικως παντως η πιο ομαλη εμπειρια στο λινουξ ειναι με την ιντελ. Η nvidia κανει την δυσκολη και δημιουργει προβληματα. Οποτε καλυτερα να καθεται δευτερη και να δουλευει ως βοηθητικη με τα οποια προβληματα παρα να δουλευει "μπροστα" και να μπλεκεις με X , wayland και μαλακιες...

ΥΓ : Αν μου χαριζαν φορητο με την 3060 , δεν θα ελεγα οχι βεβαια :) 

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, mphxths είπε

To F στο τελος παιζει να σημαινει και παντελη ελλειψη ενσωματωμενης. Δεν ξερω αν βαζουν τετοιους επεξεργαστες σε φορητα. Και απλα "κλειδωμενη"/κλειστη να ειναι η ενσωματωμενη δεν ξερω αν ειναι εφικτο να ανοιξει/ξεκλειδωσει. 

Ναι και σε αυτο εχεις δικιο, εχω το συγκεκριμενο

https://www.skroutz.gr/s/29943507/Lenovo-Ideapad-L340-15IRH-Gaming-15-6-i5-9300HF-16GB-1TB-SSD-GeForce-GTX-1650-FHD-No-OS-Granite-Black-US-Keyboard.html

με τη διαφορα χωρις την F εκδοση, μεχρι την 9η σειρα intel συναντουσα πολλα φορητα F και απλα με παραπλανηση που ειχα βλεπωντας σχολια του σκρουντζ ειπωθηκε οτι την εχουν κλειστη απλα ψαχνοντας καλυτερα

https://www.quora.com/What-is-advantage-and-disadvantage-of-intel-i5-9300HF-compaired-to-9300H-I-didnt-know-9300HF-does-not-have-intel-GPU-How-much-its-going-to-affect-battery-life-performance-Will-it-generate-more-heat-Should-I-go-for

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ που στο φορητό (ideapad 3 gaming, ryzen 4600h, nividia 1650ti) έχω βάλει σε ένα 2ο δίσκο για πλάκα popOS, έχει αναγνωρίσει αυτόματα τα πάντα και έχει και επιλογή αν θες μόνο ενσωματωμένα ή hybrid κτλ κτλ

2e5cd6d-1920.jpg

 

τσέκαρέ το!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διάβασα όλα τα ποστ  αλλά έχει αλλάξει κάτι για τις κάρτες RTX 3000; Θέλω να πω δεν υπάρχουν κανονικά οι nvidia drivers σαν επιλογή στο software and update? 
 

itejsl0.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...