Προς το περιεχόμενο

επιλογή soundbar


madnifestah

Προτεινόμενες αναρτήσεις

48 λεπτά πριν, tasos2012 είπε

Δηλαδή "ψώνισες"? ποια?

Πήρα το Dac αυτό.

Ηχεία επειδή υπάρχει προσωπικός λόγος έπρεπε υποχρεωτικά να πάρω αυτά.... Αν δεν καλύψουν την ανάγκη θα πάρω και τα Presonus Eris E4.5 ή Presonus Eris E5

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, kormos είπε

Πήρα το Dac αυτό.

Ηχεία επειδή υπάρχει προσωπικός λόγος έπρεπε υποχρεωτικά να πάρω αυτά.... Αν δεν καλύψουν την ανάγκη θα πάρω και τα Presonus Eris E4.5 ή Presonus Eris E5

Με γειες!!!! Φυσικά μπορείς να στήσεις και ηχοσύστημα με το dac.Nα του συνδέσεις στην usb laptop,pc,tablet ή smartphone (με otg δυνατότητα) και να ακους μουσική χωρίς την χρήση της τηλεόρασης. Πολύ σημαντικό,ο ήχος βελτιώνεται,αν του βάλεις ξεχωριστή τροφοδοσία (έχει δύο usb sστην πίσω πλευρά) .Το πόσο εξαρτάται από την ποιότητα του τροφοδοτικού.Κράτα το σαν μελλοντική αναβάθμιση.

Επεξ/σία από tasos2012
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tasos2012 είπε

Με γειες!!!! Φυσικά μπορείς να στήσεις και ηχοσύστημα με το dac.Nα του συνδέσεις στην usb laptop,pc,tablet ή smartphone (με otg δυνατότητα) και να ακους μουσική χωρίς την χρήση της τηλεόρασης. Πολύ σημαντικό,ο ήχος βελτιώνεται,αν του βάλεις ξεχωριστή τροφοδοσία (έχει δύο usb sστην πίσω πλευρά) .Το πόσο εξαρτάται από την ποιότητα του τροφοδοτικού.Κράτα το σαν μελλοντική αναβάθμιση.

Θενξ, θα επιστρέψω όταν παραλάβω για εντυπώσεις και πιθανές απορίες, είναι ένα κομμάτι που δεν είχα/έχω ασχοληθεί... :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/5/2022 στις 10:38 ΜΜ, kormos είπε

Πήρα το Dac αυτό.

Ηχεία επειδή υπάρχει προσωπικός λόγος έπρεπε υποχρεωτικά να πάρω αυτά.... Αν δεν καλύψουν την ανάγκη θα πάρω και τα Presonus Eris E4.5 ή Presonus Eris E5

 

Στις 15/5/2022 στις 8:45 ΠΜ, tasos2012 είπε

Με γειες!!!! Φυσικά μπορείς να στήσεις και ηχοσύστημα με το dac.Nα του συνδέσεις στην usb laptop,pc,tablet ή smartphone (με otg δυνατότητα) και να ακους μουσική χωρίς την χρήση της τηλεόρασης. Πολύ σημαντικό,ο ήχος βελτιώνεται,αν του βάλεις ξεχωριστή τροφοδοσία (έχει δύο usb sστην πίσω πλευρά) .Το πόσο εξαρτάται από την ποιότητα του τροφοδοτικού.Κράτα το σαν μελλοντική αναβάθμιση.

Μπορείς όσο αφορά την τροφοδοσία που αναφέρεις να μου δώσεις κάποιες επιπλέον πληροφορίες; :) 

 

Στις 15/5/2022 στις 11:43 ΠΜ, kormos είπε

Θενξ, θα επιστρέψω όταν παραλάβω για εντυπώσεις και πιθανές απορίες, είναι ένα κομμάτι που δεν είχα/έχω ασχοληθεί... :) 

Δεν έχω να πω τίποτα.... Η διαφορά τεράστια ακόμα και με τα "μικρότερα" ηχεία που επέλεξα... :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, kormos είπε

 

Μπορείς όσο αφορά την τροφοδοσία που αναφέρεις να μου δώσεις κάποιες επιπλέον πληροφορίες; :) 

 

Δεν έχω να πω τίποτα.... Η διαφορά τεράστια ακόμα και με τα "μικρότερα" ηχεία που επέλεξα... :) 

Στα οποία μπορείς να προσθέσεις αργότερα και το μικρό ενεργό υπογούφερ της εταιρείας και να τους κόψεις,τις χαμηλές συχνότητες (με ρυθμιστικό στο υπογούφερ) και έτσι να βελτιώσεις και το χαμηλό,αλλά και τον ήχο από τα κυρίως ηχεία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, tasos2012 είπε

Στα οποία μπορείς να προσθέσεις αργότερα και το μικρό ενεργό υπογούφερ της εταιρείας και να τους κόψεις,τις χαμηλές συχνότητες (με ρυθμιστικό στο υπογούφερ) και έτσι να βελτιώσεις και το χαμηλό,αλλά και τον ήχο από τα κυρίως ηχεία.

Α μάλιστα.... άρα έχει δυνατότητα "αναβάθμισης" το συγκεκριμένο.

Μια ακόμα πληροφορία, πιστεύεις έχει ιδιαίτερη σημασία αν η τροφοδοσία του γίνεται πάνω από την τηλεοράση ή με εξωτερικό αντάπτορα όσον αφορά την απόδοση?

 

Θενξ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, kormos είπε

Α μάλιστα.... άρα έχει δυνατότητα "αναβάθμισης" το συγκεκριμένο.

Μια ακόμα πληροφορία, πιστεύεις έχει ιδιαίτερη σημασία αν η τροφοδοσία του γίνεται πάνω από την τηλεοράση ή με εξωτερικό αντάπτορα όσον αφορά την απόδοση?

 

Θενξ

Οσο καλύτερο είναι το τροφοδοτικό ναι.....όσο πιο "ήσυχο" και σταθερό βασικά ,άρα με καλύτερα υλικά και σχεδίαση,αλλά και προφανώς πιο ακριβό. Δεν ξέρω πόσα χρήματα θέλεις να διαθέσεις,μπορείς να κάνεις δουλεία και με ένα powerbank (κρατά μέρες με ένα 20αρι powerbank) με κόστος ούτε 15-20 ευρώ. Φυσικά ένα καλό τροφοδοτικό όπως το ifi power (η έκδοση 5V/2.5A) ή ακόμα καλύτερα ένα γραμμικό τροφοδοτικό ,με τα ίδια χαρακτηριστικά. Η μεγάλη διαφορά θα είναι όταν του συνδέσεις και laptop,tablet και το δουλέψεις σαν usb dac (που θεωρητικά έχει και τον καλύτερο ήχο,αλλά μπορεί να παίξει και φορμά υψηλής ανάλυσης). Απλά άστο σαν μελλοντική αναβάθμιση και φυσικά,αν μπορείς πρώτα να δοκιμάσεις (λίγο δύσκολο). Θεωρητικά πάντως ακόμα και με ένα φορτιστή τηλεφώνου ,μπορεί να αποδώσει καλύτερα.

Επεξ/σία από tasos2012
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, tasos2012 είπε

Οσο καλύτερο είναι το τροφοδοτικό ναι.....όσο πιο "ήσυχο" και σταθερό βασικά ,άρα με καλύτερα υλικά και σχεδίαση,αλλά και προφανώς πιο ακριβό. Δεν ξέρω πόσα χρήματα θέλεις να διαθέσεις,μπορείς να κάνεις δουλεία και με ένα powerbank (κρατά μέρες με ένα 20αρι powerbank) με κόστος ούτε 15-20 ευρώ. Φυσικά ένα καλό τροφοδοτικό όπως το ifi power (η έκδοση 5V/2.5A) ή ακόμα καλύτερα ένα γραμμικό τροφοδοτικό ,με τα ίδια χαρακτηριστικά. Η μεγάλη διαφορά θα είναι όταν του συνδέσεις και laptop,tablet και το δουλέψεις σαν usb dac (που θεωρητικά έχει και τον καλύτερο ήχο,αλλά μπορεί να παίξει και φορμά υψηλής ανάλυσης). Απλά άστο σαν μελλοντική αναβάθμιση και φυσικά,αν μπορείς πρώτα να δοκιμάσεις (λίγο δύσκολο). Θεωρητικά πάντως ακόμα και με ένα φορτιστή τηλεφώνου ,μπορεί να αποδώσει καλύτερα.

Ωραία, θα τα έχω υπόψη.

Σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες και το χρόνο σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Στις 19/5/2022 στις 4:13 ΜΜ, tasos2012 είπε

Στα οποία μπορείς να προσθέσεις αργότερα και το μικρό ενεργό υπογούφερ της εταιρείας και να τους κόψεις,τις χαμηλές συχνότητες (με ρυθμιστικό στο υπογούφερ) και έτσι να βελτιώσεις και το χαμηλό,αλλά και τον ήχο από τα κυρίως ηχεία.

Επανέρχομαι, μιας και δεν κάθομαι σε ησυχία 🙂

Σχετικά με εκείνο το υπογουφερ... Έχεις κάποιο να δω?

Μφχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kormos είπε

Επανέρχομαι, μιας και δεν κάθομαι σε ησυχία 🙂

Σχετικά με εκείνο το υπογουφερ... Έχεις κάποιο να δω?

Μφχ

https://www.skroutz.gr/s/26192719/Presonus-Eris-Sub8-Αυτοενισχυόμενο-Subwoofer-με-Ηχείο-8-50W-Μαύρο.html

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, tasos2012 είπε

Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση.

Πιστεύω να μη με διώξουν 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δε νομιζω να σε διωξουν,αν δεν κανεις υπερβολες.Το βασικο πλεονεκτημα του υπογουερ,ειναι οτι εχε ενεργο κρος για να κοβει τις χαμηλες (εσυ επιλεγεις συχνοτητα) απο τα μικρα ηχεια και αυτο βελτιωνει σημαντικα τον ηχο τους (στην πολυ κρισιμη μεσαια περιοχη).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, tasos2012 είπε

Οχι δε νομιζω να σε διωξουν,αν δεν κανεις υπερβολες.Το βασικο πλεονεκτημα του υπογουερ,ειναι οτι εχε ενεργο κρος για να κοβει τις χαμηλες (εσυ επιλεγεις συχνοτητα) απο τα μικρα ηχεια και αυτο βελτιωνει σημαντικα τον ηχο τους (στην πολυ κρισιμη μεσαια περιοχη).

Ωραία, αν κάτι χρειαστώ, ξέρω που θα σε βρω 🙂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 26/4/2022 στις 2:47 ΜΜ, kallair είπε

Ναι εχει μια χαρα νοημα. Εχω παρόμοιο χώρο κ εχω βαλει την LG sn7y μαζι με τα spk8. δεν μετανιωσα ουτε λεπτο απο τα 150 που εδωσα για να παρω τα πισω ηχεια(μπορεις να τα βρεις και φθηνοτερα αλλα βιαζομουν).

βαζεις τα spk8 σε βασεις πισω δεξια και αριστερα του καναπε να στοχευουν προς την μεση του καναπε(το σημειο που θα καθεσαι). Σε ταινιες και σειρες που υποστηριζουν φουλ το dolby atmos θα σου αλλαξουν την εμπειρια προβολης. πχ, βλεπω το Ηalo και εχω παθει πλάκα με τον ηχο απο τα πίσω ηχεία. εχουν κανει τρομερη δουλεια στο surround.

Συγγνώμη που ξεθάβω το θέμα αλλά επειδή με ενδιαφέρει. @kallair θέλω να πάρω και εγώ την συγκεκριμένη LG αλλά έχω διαβάσει πάρα πάρα πολλά σχόλια ότι μετά από 1 χρόνο πεθαίνει το woofer. Εσύ έχεις αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, dkmaster είπε

Συγγνώμη που ξεθάβω το θέμα αλλά επειδή με ενδιαφέρει. @kallair θέλω να πάρω και εγώ την συγκεκριμένη LG αλλά έχω διαβάσει πάρα πάρα πολλά σχόλια ότι μετά από 1 χρόνο πεθαίνει το woofer. Εσύ έχεις αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα;

Κανενα απολυτως προβλημα με το γουφερ, την ηχομπαρα ή τα πισω ηχεια. προβλημα εχω με την γυναικα, που μου λεει να το χαμηλωσω...😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...