Προς το περιεχόμενο

βοηθεια επιλογης πολυμηχανηματος


panostv2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και χρονια πολλα σε ολους΄. Θέλω να αγορασω ενα πολυμηχανημα για το γραφειο μου και  μου προτειναν τα παρακατω δυο. Μπορείτε να μου πειτε τη γνωμη σας για τα μηχανηματα αυτα? Επίσης διαθετουν το ocr που μετατρεπει αρχεια. Ειναι αξιοπιστο το συστημα αυτο η τα βγαζει ολα κινεζικα μετα την μετατροπη τους όπως αυτα που υπαρχουν free στο διαδικτυο

https://www.noulis.gr/details.asp?prod=4396&cid=251

https://www.noulis.gr/details.asp?prod=3146&cid=251

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, panostv2022 είπε

Καλησπέρα και χρονια πολλα σε ολους΄. Θέλω να αγορασω ενα πολυμηχανημα για το γραφειο μου και  μου προτειναν τα παρακατω δυο. Μπορείτε να μου πειτε τη γνωμη σας για τα μηχανηματα αυτα? Επίσης διαθετουν το ocr που μετατρεπει αρχεια. Ειναι αξιοπιστο το συστημα αυτο η τα βγαζει ολα κινεζικα μετα την μετατροπη τους όπως αυτα που υπαρχουν free στο διαδικτυο

https://www.noulis.gr/details.asp?prod=4396&cid=251

https://www.noulis.gr/details.asp?prod=3146&cid=251

Καλημέρα, Χριστός ανέστη και χρόνια πολλά. Είσαι τυχερός που δεν χρειάζεσαι χρώμα και μπορείς να στραφείς σε ασπρόμαυρο laser. Κοίτα, δείχνουν και τα δύο προσεγμένες κατασκευές, με τα τυπικά τόνερ και drum της κατηγορίας τους. Ειδικά το πρώτο, είναι δημοφιλέστατο στο skroutz. Ωστόσο θα μου επιτρέψεις να παρατηρήσω τα εξής:

α) Το OCR προσωπικά δεν το θεωρώ απολύτως απαραίτητο σε ένα μηχάνημα. Υπάρχουν ένα σωρό εφαρμογές που κάνουν τη δουλειά μια χαρά. Δεν είναι άχρηστο, απλά δεν είναι απαραίτητο.

β) Αν δεν υπάρχει θέμα χώρου και δεν σου είναι απαραίτητο το φαξ, είναι προτιμότερο φίλε μου να έχεις ξεχωριστά μηχανήματα: Έναν εκτυπωτή και ένα scanner. Από θέμα χρημάτων είναι πάνω κάτω τα ίδια, αλλά το προσδόκιμο ζωής είναι πάντα μεγαλύτερο στα ξεχωριστά. Μπορείς πχ να πάρεις τον Brother-HL-L2350DW, ο οποίος είναι εντελώς αξιόπιστος (έχουμε 2 τέτοια μηχανήματα στη δουλειά, το ένα το δουλεύουν απροβλημάτιστα 25 άτομα ασύρματα και ενσύρματα) ή οποιονδήποτε άλλον αξιόπιστο μονόχρωμο laser, παίρνεις και ένα scanner της ανθρωπιάς με 100-150€, ίσως φθηνότερο ή ακριβότερο -θέμα επιλογής- και κάνεις τη δουλειά σου. Άλλωστε, αν χαλάσει ο εκτυπωτής, αλλάζεις τον εκτυπωτή, αν χαλάσει το scanner, αλλάζεις το scanner, αν όμως χαλάσει το πολυμηχάνημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση.

Τα δυο μηχανηματα που σου παρεθεσα μου φαινονται τα ιδια. Πως προκυπτει η τοσο μεγαλη διαφορα τιμης κατα τη γνωμη σου?

Επισης το ocr οταν το δοκιμασα σε κατι free εφαρμογες του νετ ηταν παντελως αναξιοπιστα, καθως μετετρεπαν οχι σε ελληνικα αλλα σε αλαμπουρνεζικα. Το ιδιο πιστευες οτι θα συμβει και μεσω του πολυμηχανηματος?"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, panostv2022 είπε

Σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση.

Τα δυο μηχανηματα που σου παρεθεσα μου φαινονται τα ιδια. Πως προκυπτει η τοσο μεγαλη διαφορα τιμης κατα τη γνωμη σου?

Επισης το ocr οταν το δοκιμασα σε κατι free εφαρμογες του νετ ηταν παντελως αναξιοπιστα, καθως μετετρεπαν οχι σε ελληνικα αλλα σε αλαμπουρνεζικα. Το ιδιο πιστευες οτι θα συμβει και μεσω του πολυμηχανηματος?"

Από τα τεχνικά χαρακτηριστικά, δεν δικαιολογείται η διαφορά στην τιμή -διπλή μνήμη και 4 σελ. παραπάνω το λεπτό. Όσο για το OCR, 99% είναι θέμα software. (Αν και off topic) προσωπικά μου έχει λύσει τα χέρια το Adobe FineReader.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω οτι μου ειχε πει ο πωλητης οτι ειναι πιο ακριβο το 2  επειδη εχει οθονη. Ειναι αληθεια απαραιτητη η οθονη? Επισης αυτο που λες για τα ocn ειναι free εφαρμογη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, panostv2022 είπε

νομιζω οτι μου ειχε πει ο πωλητης οτι ειναι πιο ακριβο το 2  επειδη εχει οθονη. Ειναι αληθεια απαραιτητη η οθονη? Επισης αυτο που λες για τα ocn ειναι free εφαρμογη?

Δεν σου είπε ψέματα ο πωλητής. Προσωπικά δεν τη θεωρώ καθόλου απαραίτητη, αλλά είναι καθαρά θέμα επιλογής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, panostv2022 είπε

το πιο φτηνο δεν εχει οθονη καθολου δηλαδη?

Έχει. Όλοι οι εκτυπωτές έχουν έστω μια μικρή οθονίτσα, ακόμα και ο δικός μου ο ασπρόμαυρος laser που είναι 12ετίας. Προσωπικά τις μεγάλες, έγχρωμες, touch κι εγώ δεν ξέρω τι άλλο οθόνες, τις θεωρώ φρου φρου κι αρώματα, γιατί απλούστατα δεν τις χρειάζομαι. Αυτό που έχω απαίτηση είναι ΝΑ ΤΥΠΩΝΕΙ. Τα άλλα είναι ήσσονος σημασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι αξιόπιστα μηχανήματα. Θα έπαιρνα το φθηνότερο γιατί δεν χρειάζομαι την οθόνη αφής. Στα θετικά, τα 3 χρόνια εγγύηση από επίσημη αντιπροσωπία, το εξουσιοδοτημένο service του καταστήματος, και τα φθηνά συμβατά toners & Drums. 

Επεξ/σία από NiKoSmile
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...