Προς το περιεχόμενο

Ηχεία για προτζέκτορα


Spiridonakis
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Speculoos,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παράγγειλα έναν προτζέκτορα yaver v10 prohttps://www.amazon.com/YABER-V10-Bluetooth-Projector-Carrying/dp/B096RRP5V7

Και θέλω να πάρω ένα ήχο σύστημα για να το σύνδεσω

(Και από προτζέκτορα και από ηχεία άσχετος)

Έχω διαβάζει ότι ο καλύτερος τρόπος να συνδέσης τα ηχεία είναι η οπτική ίνα... Βλεπω ότι έχει audio jack θήρα..

Θα μπορούσα να πάρω κάποιον μετατροπέα ώστε να μπει εκεί η οπτική ίνα Ή δεν γίνετε?

Έχετε να προτείνετε και κάποιο ήχο σύστημα γύρω στα 100-150 ευρώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Spiridonakis είπε

Καλησπέρα παράγγειλα έναν προτζέκτορα yaver v10 prohttps://www.amazon.com/YABER-V10-Bluetooth-Projector-Carrying/dp/B096RRP5V7

Και θέλω να πάρω ένα ήχο σύστημα για να το σύνδεσω

(Και από προτζέκτορα και από ηχεία άσχετος)

Έχω διαβάζει ότι ο καλύτερος τρόπος να συνδέσης τα ηχεία είναι η οπτική ίνα... Βλεπω ότι έχει audio jack θήρα..

Θα μπορούσα να πάρω κάποιον μετατροπέα ώστε να μπει εκεί η οπτική ίνα Ή δεν γίνετε?

Έχετε να προτείνετε και κάποιο ήχο σύστημα γύρω στα 100-150 ευρώ?

αφου γραφει οτι εχει υποστηριξη για bluetooth. δεν εχεις καποια συσκευη που να υποστηριζει bluetooth να τον συνδεσεις; πχ καποια ηχομπαρα, καποιο ηχοσυστημα, καποιο ηχειακι, κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
Στις 26/4/2022 στις 6:41 ΜΜ, Spiridonakis είπε

Καλησπέρα παράγγειλα έναν προτζέκτορα yaver v10 prohttps://www.amazon.com/YABER-V10-Bluetooth-Projector-Carrying/dp/B096RRP5V7

Και θέλω να πάρω ένα ήχο σύστημα για να το σύνδεσω

(Και από προτζέκτορα και από ηχεία άσχετος)

Έχω διαβάζει ότι ο καλύτερος τρόπος να συνδέσης τα ηχεία είναι η οπτική ίνα... Βλεπω ότι έχει audio jack θήρα..

Θα μπορούσα να πάρω κάποιον μετατροπέα ώστε να μπει εκεί η οπτική ίνα Ή δεν γίνετε?

Έχετε να προτείνετε και κάποιο ήχο σύστημα γύρω στα 100-150 ευρώ?

Το Bluetooth δεν ενδείκνυται λόγω του audio lag που θα έχει, σε ταινίες θα φαίνεται αρκετά.

Δεν ξέρω τι έξοδους έχει ο προτζεκτορας, για ηχοσύστημα η καλύτερη και πιο απλή λύση είναι μέσω hdmi ή αλλιώς HDMI και toslink μέσω audio extractor το οποίο όμως χρειάζεται έξτρα έξοδα.

To 3.5 mm Jack είναι επίσης απλό και εύκολο αλλά σου δίνει το πολύ στέρεο ήχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ για την απάντηση έχει 2 hdmi θύρες και audio jack για to slink δεν έχει.. Θα μπορούσε όμως να μπει με κάποιο μετατροπέα?

Επεξ/σία από Spiridonakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


Επειδη εχω εδώ και αρκετο καιρο προτζεκτορα παμε να σου πω καποια πραγματα !!! 

1. Συνήθως αυτου του είδους οι προτζεκτρορες έχουν ικανοποιητικα ηχεια! οποτε για την εκδρομή στο χωριο ή για το σπιτι του κολλητού εισαι καλυμενος

2. το audio output δινει ΜΟΝΟ stereo ηχο. οποτε ειτε παρεις ανταπτορα ειτε οχι ... θα παρεις στερεο ηχο ! ουτε  καν 2.1. 

Λυσεις: 

η πιο απλη... ηχειακια στερεο κατευθειαν στο audio jack του προτζεκτρορα και θα παρεις εναν ικανοποιητικο στερο ηχο 

πιο συνθετη.... ηχομπαρα με hdmil input που θα καρφωσεις το hdmi της πηγης για να παρεις τον ηχο και μετα η εικονα με αλλο hdmi στον προτζεκτορα !! 
Το προβλημα σε αυτες τις λύσεις ειναι ότι επειδη θα έχεις τον προτζεκτορα αρκετα πισω για να κανεις προβολη ... ο ήχος θα σου ερχεται απο πισω !!!! 

η καλυτερη λύση !!! 
ηχομπαρα με bluetooth  θα την βαλεις κατω απο την οθόνη σου και θα εισαι αρχοντας ! 
το input lag (εαν υπαρχει) διορθωνεται σχετικα ευκολα απο ολους τους player

απο τι πηγη θα δίνεις εικονα ? tv box ?  υπολογιστη ?


 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/4/2022 στις 10:27 ΜΜ, Speculoos είπε

Το Bluetooth δεν ενδείκνυται λόγω του audio lag που θα έχει, σε ταινίες θα φαίνεται αρκετά.

Δεν ξέρω τι έξοδους έχει ο προτζεκτορας, για ηχοσύστημα η καλύτερη και πιο απλή λύση είναι μέσω hdmi ή αλλιώς HDMI και toslink μέσω audio extractor το οποίο όμως χρειάζεται έξτρα έξοδα.

To 3.5 mm Jack είναι επίσης απλό και εύκολο αλλά σου δίνει το πολύ στέρεο ήχο.

To lag απο το bluetooth σε μια σωστη ηχομπαρα ειναι ανυρπακτο εώς μηδαμινό. και στην πλειονοτητα των περιπτωσεων υπαρχει σχετική ρυθμιση για να το εξαλειψεις.

Επεξ/σία από kallair
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/5/2022 στις 12:22 ΜΜ, kallair είπε

To lag απο το bluetooth σε μια σωστη ηχομπαρα ειναι ανυρπακτο εώς μηδαμινό. και στην πλειονοτητα των περιπτωσεων υπαρχει σχετική ρυθμιση για να το εξαλειψεις.

Σε streaming πάντως με προτζέκτορα epson και μπάρα sonos δεν έχω καταφέρει καλό αποτέλεσμα. Ακόμα και σε ταινίες μέσω vlc έχω παρατηρήσει ότι πολλές φορές το lag δεν είναι γραμμικό. Έχω μεν ένα μικρό bluetooth keyboard και παίζω με τα shortcuts αλλα δεν είναι και τόσο βολικό.

Στην περίπτωσή μου βέβαια αποστάσεις είναι μικρές, βρίσκονται όλα σε μια custom βιβλιοθήκη ικεα οπότε τα καλώδια με έχουν βολέψει χωρίς να υπάρχει κάποιο αίσθητικό θέμα να πω την αλήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Speculoos είπε

Σε streaming πάντως με προτζέκτορα epson και μπάρα sonos δεν έχω καταφέρει καλό αποτέλεσμα. Ακόμα και σε ταινίες μέσω vlc έχω παρατηρήσει ότι πολλές φορές το lag δεν είναι γραμμικό. Έχω μεν ένα μικρό bluetooth keyboard και παίζω με τα shortcuts αλλα δεν είναι και τόσο βολικό.

Στην περίπτωσή μου βέβαια αποστάσεις είναι μικρές, βρίσκονται όλα σε μια custom βιβλιοθήκη ικεα οπότε τα καλώδια με έχουν βολέψει χωρίς να υπάρχει κάποιο αίσθητικό θέμα να πω την αλήθεια.

Καλησπερα Spec ! 
με εντυπωσιαζει τωρα αυτο που γραφεις για το lag!! 
Εχω μια ταπεινη Crystal Audio CASB240 συνδεδεμενη με bluetooth (σε υπολογιστη) και εχω μηδεν lag ..... 
Αν παντως βρηκες λυση με καλωδια εισαι οκ ... η καλυτερη και πιο αξιοπιστη λυση! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...