Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση ram σε Laptop Lenovo B50-80EW


ambientdb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα

Θα ήθελα τη βοήθειά σας για αναβάθμιση ram στο Laptop του τίτλου.

Αυτή τη στιγμή φοράει μια Samsung 4GB (M741B5173EB0-YK0) (1Rx8 PC3L-12800S-11-13-84).

Έβαλα τα χαρακτηριστικά που γράφει πάνω η μνήμη για να βρούμε μια συμβατή. Έψαξα και βρήκα https://www.e-shop.gr/ram-gskill-f3-1600c11s-8grsl-8gb-so-dimm-ddr3l-1600mhz-ripjaws-p-PER.557212 .Έτσι όπως πρόχειρα είδα, πρέπει να είναι συμβατή.

Θέλω τη βοήθειά σας μην κάνω καμιά πατάτα και δεν λειτουργεί.

Σε περίπτωση που υπάρχουν άλλες προτάσεις που είναι συμβατές και ίσως δοκιμασμένες είναι ευπρόσδεκτες.

Η μνήμη που θα προσθέσω θέλω να είναι 8GB.

Κάνω αναβάθμιση το Laptop και βάζω και SSD Crucial MX500 (500GB).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Επεξ/σία από ambientdb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγκατέστηδε το hwinfo και στην περιοχή που γράφει για την μνήμη δες την 1η γραμμή όπου η στην 1η στήλη είναι η συχνότητα(Freq) και η 1η στήλη το CL. Τι CL είναι? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, BlueBlood7 είπε

Εγκατέστησε το hwinfo και στην περιοχή που γράφει για την μνήμη δες την 1η γραμμή όπου η στην 1η στήλη είναι η συχνότητα(Freq) και η 1η στήλη το CL. Τι CL είναι? 

Απ όσο ξέρω είναι το Cas Latency και πρέπει να έχει να κάνει και με την ταχύτητα της μνήμης και είναι 11 και η συχνότητα στα 1600MHz

1 ώρα πριν, GATE123 είπε

Τα pins να είναι 204

Σε αυτή που έχω στο link είναι.

Επεξ/σία από ambientdb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μνήμες που δεν έχω συναντήσει προβλήματα είναι gskill και corsair. Τώρα αν θα παίξει μαζί με την υπάρχουσα μνήμη κανείς δεν μπορεί να ξέρει.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/4/2022 στις 10:40 ΜΜ, BlueBlood7 είπε

Οι μνήμες που δεν έχω συναντήσει προβλήματα είναι gskill και corsair. Τώρα αν θα παίξει μαζί με την υπάρχουσα μνήμη κανείς δεν μπορεί να ξέρει.

Είπα πρόσφατα να πάρω Corsair vengeance για λάπτοπ 8gb/2666mhz. Παραγγέλνω, έρχεται ανοιχτό πακέτο, παρόλα αυτά δοκιμάζω, δουλεύει. Ζητάω αντικατάσταση με κλειστό κουτί, έρχεται και είναι doa η μνήμη, το λάπτοπ δεν άνοιγε καν. Αναμένω την τρίτη μνήμη να δούμε τι θα κάνει! vengeance και μπαρμπουτσαλα.

Αυτές σε  Asus vivo book x712FA-au759t. Σε κάποια site λέει ότι φοράει 2400 αλλά από τη μέση ένα του έχει πάνω 2666 1,2v

Επεξ/σία από Rattlehead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Rattlehead είπε

Είπα πρόσφατα να πάρω Corsair vengeance για λάπτοπ 8gb/2666mhz. Παραγγέλνω, έρχεται ανοιχτό πακέτο, παρόλα αυτά δοκιμάζω, δουλεύει. Ζητάω αντικατάσταση με κλειστό κουτί, έρχεται και είναι doa η μνήμη, το λάπτοπ δεν άνοιγε καν. Αναμένω την τρίτη μνήμη να δούμε τι θα κάνει! vengeance και μπαρμπουτσαλα

Οταν θες σε λαπτοπ να βαλεις 2η παντα κοιτας Kingston ,σε καθε αλλη περιπτωση για πιο φθηνα Mushkin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, triplex1 είπε

Οταν θες σε λαπτοπ να βαλεις 2η παντα κοιτας Kingston ,σε καθε αλλη περιπτωση για πιο φθηνα Mushkin

Αλήθεια;μα η μία είναι soldered,η άλλη είναι Hynix 4gb/2666,παίζει με εκείνη την μεταχειρισμένη την 8αρα την vengeance και όταν ήρθε η ολοκαίνουργια,δεν έπαιζε,δεν άναβε η οθόνη  και blink στα led.αρα λες να ακυρώσω;πάω για την τρίτη μνήμη τώρα.για πες ιδεες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Rattlehead είπε

Αλήθεια;μα η μία είναι soldered,η άλλη είναι Hynix 4gb/2666,παίζει με εκείνη την μεταχειρισμένη την 8αρα την vengeance και όταν ήρθε η ολοκαίνουργια,δεν έπαιζε,δεν άναβε η οθόνη  και blink στα led.αρα λες να ακυρώσω;πάω για την τρίτη μνήμη τώρα.για πες ιδεες

Σε καλο δρομο βρισκεσαι , αν εχεις δυνατοτητα βαλε kingston μανουλες ειναι παρεα με Hynix απλα ειναι λιγο πιο αλμυρες αλλα το αξιζουν

Η soldered λογικα ειναι samsung , δεν θα'χεις προβλημα με kingston

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, triplex1 είπε

Σε καλο δρομο βρισκεσαι , αν εχεις δυνατοτητα βαλε kingston μανουλες ειναι παρεα με Hynix απλα ειναι λιγο πιο αλμυρες αλλα το αξιζουν

Ευχαριστώ πολύ!ελπίζω ο Κωτσος(που το αγόρασα)να εχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Rattlehead είπε

Ευχαριστώ πολύ!ελπίζω ο Κωτσος(που το αγόρασα)να εχει

Αμα δεν εχουν πες τους να πατε να βρειτε γιατι θα σας το φερω πισω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, triplex1 είπε

Αμα δεν εχουν πες τους να πατε να βρειτε γιατι θα σας το φερω πισω

Δεν έχουν καθόλου Kingston για λαπτοπ,μόλις το κοίταξα.Και ξέρεις τι μου πρότεινε μόλις την πήγα για επιστροφή;"ε να,δεν αγοράζεις 2400;θα δουλέψει κανονικά".

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλησα με το service του e-shop. Μιας και το laptop το είχα πάρει απ αυτούς τους ρώτησα για τη συμβατότητα της μνήμης. Αφού κοίταξαν τα χαρακτηριστικά μου είπαν ότι κατά πάσα πιθανότητα θα κάνει. Τους ρώτησα για την περίπτωση που δεν θα τη διαβάσει τι μπορώ να κάνω; Μου απάντησαν ότι μπορώ να την επιστρέψω και να πάρω τα χρήματά μου πίσω. Τους είπα ότι η μνήμη θα ανοιχτεί για να μπορέσω να τη δοκιμάσω και μου είπε ότι αφού ελεγχθεί και είναι όλα καλά θα μου πιστώσουν τα χρήματα. Έχει κάποιος εμπειρία από κάτι αντίστοιχο;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, ambientdb είπε

Μίλησα με το service του e-shop. Μιας και το laptop το είχα πάρει απ αυτούς τους ρώτησα για τη συμβατότητα της μνήμης. Αφού κοίταξαν τα χαρακτηριστικά μου είπαν ότι κατά πάσα πιθανότητα θα κάνει. Τους ρώτησα για την περίπτωση που δεν θα τη διαβάσει τι μπορώ να κάνω; Μου απάντησαν ότι μπορώ να την επιστρέψω και να πάρω τα χρήματά μου πίσω. Τους είπα ότι η μνήμη θα ανοιχτεί για να μπορέσω να τη δοκιμάσω και μου είπε ότι αφού ελεγχθεί και είναι όλα καλά θα μου πιστώσουν τα χρήματα. Έχει κάποιος εμπειρία από κάτι αντίστοιχο;

 

Ναι εγώ , γενικά δεν νομίζω να αντιμετωπίσεις θέμα με το eshop είναι αρκετά ελαστικοί ή το πολύ πολύ να περιμένεις μερικές μέρες μέχρι να πάρεις τα λεφτά σου πίσω ( και όχι επιταγή για αγορά από το κατάστημα )

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά έκανα την παραγγελία. Από εβδομάδα που θα παραλάβω θα δοκιμαστεί και θα σας πω.

Ευχαριστώ όλους σας για τη βοήθεια.

Επεξ/σία από ambientdb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...