Προς το περιεχόμενο

Heartstopper [Netflix]


KouMasGR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολλοί μπορεί να παρεξηγήσετε λόγω του είδους της σειράς, πολλοί μπορεί να μην το πάρετε με καλό μάτι, αλλά αυτή είναι η κριτική μας για την σειρά. Είναι καιρός να διώχνουμε αυτά τα ταμπού από πάνω μας, και αυτή η σειρά δείχνει επιτέλους την πραγματικότητα στο μεγαλύτερο μέρος του όσον αφορά αυτούς τους ανθρώπους.

https://playsiders.com/heartstopper-review-i-pio-sybathitiki-seira-tis-chronias/

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, KouMasGR είπε

Ξέρεις πολύ καλά πως μπορούν να το πάρουν το σχόλιο σου έτσι;

Εννοώ το αυτονόητο για μένα. 

Όλοι οι άνθρωποι έχουν δικαίωμα στη ζωή όπως αυτοί την θέλουν. Και όπως όλοι οι άνθρωποι και οι gay έχουν τα ίδια προβλήματα.  Οικονομικα, αισθηματικά, βιολογικά, κλπ.

Έχω την εντύπωση πως σειρές , ταινίες κλπ που επικεντρώνουν αποκλειστικά στις σεξουαλικές προτιμήσεις ίσως να κάνουν και κακό παρά καλό. 

Όπως είπα άνθρωποι είναι με κοινά προβλήματα όπως εγώ και εσύ. Τώρα οι προκαταλήψεις υπάρχουν και μάλλον θα υπάρχουν. Ούτε εγώ και εσύ προφανώς  έχουμε ανάγκη να βλέπουμε τόσες πολλές σειρές κλπ που προσπαθούν να απενοχοποιησουν τους gay , αλλά ούτε και αυτοί που έχουν ριζομενες απαρχαιωμένες πεποιθήσεις θα αλλάξουν γνώμη. 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, HALF EVIL είπε

Ούτε εγώ και εσύ προφανώς  έχουμε ανάγκη να βλέπουμε τόσες πολλές σειρές κλπ που προσπαθούν να απενοχοποιησουν τους gay , αλλά ούτε και αυτοί που έχουν ριζομενες απαρχαιωμένες πεποιθήσεις θα αλλάξουν γνώμη. 

Ο “σκοπός” δεν είναι να αλλάξουν οι ήδη μεγαλωνένοι με απαρχαιωμένες πεποιθήσεις, αλλά να μάθουν να ζουν οι νέοι και με αυτές τις εικόνες και να μην τους είναι κάτι, στην καλύτερη, παράξενο… 

έτσι σταματούν οι προκαταλήψεις…

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως. Ίσως πάλι και η αναπαραγωγή και αναπαραγωγή και αναπαραγωγή οδηγεί στην περιχαράκωση. Η κοινότητα των ΛΟΑΤΚΙ και όλοι οι άλλοι.  Αν και η λέξη κοινότητα δεν μου αρέσει καθόλου. Τι είναι οι ΛΟΑΤΚΙ; Εξωγήινοι; Αίρεση; Σέχτα;  Εξυπνότεροι; Χαζοί; Κανονικοί άνθρωποι είναι με ελαττώματα και προτερήματα. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, HALF EVIL είπε

Εννοώ το αυτονόητο για μένα. 

Όλοι οι άνθρωποι έχουν δικαίωμα στη ζωή όπως αυτοί την θέλουν. Και όπως όλοι οι άνθρωποι και οι gay έχουν τα ίδια προβλήματα.  Οικονομικα, αισθηματικά, βιολογικά, κλπ.

Έχω την εντύπωση πως σειρές , ταινίες κλπ που επικεντρώνουν αποκλειστικά στις σεξουαλικές προτιμήσεις ίσως να κάνουν και κακό παρά καλό. 

Όπως είπα άνθρωποι είναι με κοινά προβλήματα όπως εγώ και εσύ. Τώρα οι προκαταλήψεις υπάρχουν και μάλλον θα υπάρχουν. Ούτε εγώ και εσύ προφανώς  έχουμε ανάγκη να βλέπουμε τόσες πολλές σειρές κλπ που προσπαθούν να απενοχοποιησουν τους gay , αλλά ούτε και αυτοί που έχουν ριζομενες απαρχαιωμένες πεποιθήσεις θα αλλάξουν γνώμη. 

 

Τώρα καταλαβαίνω καλύτερα αυτό που θες να πεις. Πάντως πιστεύω ότι λόγω αυτών των σειρών και ταινιών που παρουσιάζουν, κατά την άποψη μου, πολύ λανθασμένα τους ανθρώπους αυτούς, το λέω ελεικρινά, ότι αυτή σειρά είναι η πρώτη φορά που βλέπω κάτι τόσο κοντά στην πραγματικότητα. Έχεις δίκιο ότι μπορεί όντως πάντως να κάνουν περισσότερο κακό παρά καλό, αλλά εφόσον υπάρχουν ήδη, κάτι σειρές σαν αυτή μετριάζουν το κακό πιστεύω.

Και όπως λέει το παιδί από πάνω, νομίζω ότι γίνεται κυρίως για να γίνει κάτι συνηθισμένο και να μην φαίνεται παράξενο. Και συμφωνώ επίσης ότι ούτε εμένα μου αρέσει αυτό με την "κοινότητα". Δεν χρειάζεται να βάζουν ταμπέλα. Απλά αυτό χρησιμεύει πιο πολύ για την ευαισθητοποίηση, το οποίο όμως κάποια στιγμη και εφοσον βγάλουμε όλοι από πάνω μας αυτά τα ταμπού, δεν πιστεύω ότι χρειάζεται να υπάρχει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, HALF EVIL είπε

Αν και η λέξη κοινότητα δεν μου αρέσει καθόλου. Τι είναι οι ΛΟΑΤΚΙ; Εξωγήινοι; Αίρεση; Σέχτα;  Εξυπνότεροι; Χαζοί; Κανονικοί άνθρωποι είναι με ελαττώματα και προτερήματα. 

 

 

5 ώρες πριν, KouMasGR είπε

Και συμφωνώ επίσης ότι ούτε εμένα μου αρέσει αυτό με την "κοινότητα". Δεν χρειάζεται να βάζουν ταμπέλα. Απλά αυτό χρησιμεύει πιο πολύ για την ευαισθητοποίηση, το οποίο όμως κάποια στιγμη και εφοσον βγάλουμε όλοι από πάνω μας αυτά τα ταμπού, δεν πιστεύω ότι χρειάζεται να υπάρχει.

Παιδιά, πραγματικά, αν δεν είσαι ΛΟΑΤΚΙ, δεν μπορείς να καταλάβεις τι είναι κοινότητα, ποια η σημασία της και πως πραγματικά βοηθάει… 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 20/5/2022 στις 5:13 ΜΜ, KouMasGR είπε

Ανανεώνεται για 2η και 3η σεζόν.
 

Αναμενόμενο… μια από τις καλύτερες σειρές με θέμα το teen romance…

1, 2, 3

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ σειρά!

Τόσο ρεαλιστική... Υπέροχη! Οι Άγγλοι είναι πολύ μπροστά και κρίμα που το αυτονόητο για πολλές χώρες συμπεριλαμβάνομένων και της Ελλάδας δεν ισχύει.Κρίμα και για τα μυαλά των "ελληναράδων" που δυστυχώς σε μεγάλο ποσοστό είναι ακόμα απαρχαιωμένα.

Την σειρά την είδα τυχαία όταν σκρόλαρα μπροστα μου και πάτησα για να τη δω.Στην αρχή ξενέρωσα που δεν ήταν ταινία γιατί βαριόμουν να βλέπω μια σειρά, αλλά τελικά κατέληξα να μη θέλω να τελειώσει και χάρηκα που ανανεώθηκε για άλλες 2 σεζόν! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο review αναφερει "δίνει να καταλάβουμε ότι δεν διαφέρουν από τους υπόλοιπους"

Μονοι τους επιζητουν και απαιτουν να τους φερομαστε διαφορετικα, λες και πρεπει να εχουν παραπανω δικαιωματα γιατι επιλεξαν ή οχι τον σεξουαλικο τους προσανατολισμο.
Το να απαιτεις τα ιδια δικαιωματα ομως με ενα ετεροφυλο ζευγαρι για εμενα, απο μονο του αναιρει την κατασταση της κανονικοτητας.
και ποια ειναι η κανονικοτητα ... αρσενικο - θηλυκο.
Αν εσυ θελεις να εισαι αφυλο ον, δικαιωμα σου, υποχρεωση μου να σε υπερασπιστω στο δικαιωμα αυτο... αλλα μεχρι εκει. Δεν μπορεις να απαιτεις πχ να κανει σεμιναρια η αστυνομια για το πως να συμπεριφερθει σε τετοια ατομα...
Αν εσυ πχ, που ειδα χθες το βραδυ, εισαι αντρας (εννοω εχεις αντρικο γενετικο συστημα) και αποφασισες απο μελαχρινος να κανεις το μαλι ξανθο με μαυρη ριζα, να το μακρυνεις και να το κανεις μπουκλες, να μου γυρνας με ενα κιμονο στην πολη και κατι πασουπακια απο κατω, χωρις να φορας τιποτα απο μεσα ... ε, λυπαμαι πολυ θα γινεις αντικειμενο χλευασμου !!!
και δεν πετυχαινεις και τιποτα κιολας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, verylife78 είπε

Στο review αναφερει "δίνει να καταλάβουμε ότι δεν διαφέρουν από τους υπόλοιπους"

Μονοι τους επιζητουν και απαιτουν να τους φερομαστε διαφορετικα, λες και πρεπει να εχουν παραπανω δικαιωματα γιατι επιλεξαν ή οχι τον σεξουαλικο τους προσανατολισμο.
Το να απαιτεις τα ιδια δικαιωματα ομως με ενα ετεροφυλο ζευγαρι για εμενα, απο μονο του αναιρει την κατασταση της κανονικοτητας.
και ποια ειναι η κανονικοτητα ... αρσενικο - θηλυκο.
Αν εσυ θελεις να εισαι αφυλο ον, δικαιωμα σου, υποχρεωση μου να σε υπερασπιστω στο δικαιωμα αυτο... αλλα μεχρι εκει. Δεν μπορεις να απαιτεις πχ να κανει σεμιναρια η αστυνομια για το πως να συμπεριφερθει σε τετοια ατομα...
Αν εσυ πχ, που ειδα χθες το βραδυ, εισαι αντρας (εννοω εχεις αντρικο γενετικο συστημα) και αποφασισες απο μελαχρινος να κανεις το μαλι ξανθο με μαυρη ριζα, να το μακρυνεις και να το κανεις μπουκλες, να μου γυρνας με ενα κιμονο στην πολη και κατι πασουπακια απο κατω, χωρις να φορας τιποτα απο μεσα ... ε, λυπαμαι πολυ θα γινεις αντικειμενο χλευασμου !!!
και δεν πετυχαινεις και τιποτα κιολας

Γιατί να χλευάζεις; Δεν μπορείς απλώς να αγνοήσεις; 

Για την αυτοπεριθωριοποιηση έχεις εν μέρει δίκιο.

Επεξ/σία από HALF EVIL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το γεγονος οτι ηταν σαν την γυναικα που μολις βγηκε απο το μπανιο, χωρις να φοραει τιποτα μεσα παρα μονο ενα κιμονο ... πως μπορει να περασει και να το αγνοησεις?
και αντε και εγω προσωπικα το κανω γιατι οπως ειπα δικαιωμα του ειναι ... αλλα ο επομενος? ή η επομενη γιαγια που θα τον δει με τα λαλα να κουνιουντε μεσα απο το λινο φορεμα? ετσι θα το αφησει?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...