Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 λεπτά πριν, Arkin είπε

Μία χαρά είσαι με την 6800xt και σε 4Κ και παντού.....

Νο GPU αδερφε...την ειχα δώσει πριν κανα 2μηνο γιατι ημουνα σε φάση μετακόμισης και ήξερα οτι μεχρι τα Χριστουγεννα δεν θα ασχολουμουνα.....Τι να την ξαναπάρω???Θα εκνευριστώ ακόμα παραπάνω απο το πισωγύρισμα...🤒 Αστο εβγαλα τα ματια μου μόνος μου, πρώτα με την Nvidia που νομίζει οτι ειμαστε οι Π@@τανες τους και τωρα με την AMD που πάθανε....Intel Arc.... 🤣

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Armoral είπε

Η 4080 σκόνιζε τα ράφια εν αναμονή της 7900xt. Μετά το σημερινό νομίζω σε νορμάλ τιμές θα εξαφανιστεί. Όπως λέγεται ότι γίνεται στο newegg.

καλά προφανώς, μιλάμε για πανωλεθρια τύπου bulldozer. πραγματικά απορώ με τον οπαδισμο ορισμένων. Η xtx πρέπει να έχει πάνω από 400 ευρώ διαφορά από την 4080 για να σταθεί, ΑΝ φτιάξουν οι drivers. Με την τωρινή κατάσταση είναι κακή αγορά. μιλάμε για βατερλό. 

Επεξ/σία από DiaperCh@nger101
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντωμεταξύ στο best price έχουν ανέβει όλες της προηγούμενης γενιάς.Η 6800ΧΤ που ήταν 630 τώρα πήγε 700,η 3080 συνεχίζει σχεδόν 900 κι η 6900 στα 800+.

Adverse effect έχει τελικά η καινούργια σειρά της κυρά Λίζα😒

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Armoral είπε

Η 4080 σκόνιζε τα ράφια εν αναμονή της 7900xt. Μετά το σημερινό νομίζω σε νορμάλ τιμές θα εξαφανιστεί. Όπως λέγεται ότι γίνεται στο newegg.

Νομίζω δε θα εξαφανιστεί τπτ...Λίγη κίνηση απο κάποιους ανυπόμονους μέσα στις γιορτές και αυτό ηταν...

 

 

Τι συζητάμε τωρα ρε παιδιά? Πραγματικά όμως που εχει προκύψει οτι εχει αυξηθεί το μεσο εισόδημα που να σκορπανε 1300αρια σε κάρτες γραφικών????????????? Και πόσος κόσμος θα ασχοληθεί να αναβαθμίσει σε 4080 και 7900XTXκαι να σκάσει τοσα χρήματα? 

12 λεπτά πριν, Westbaum είπε

Εντωμεταξύ στο best price έχουν ανέβει όλες της προηγούμενης γενιάς.Η 6800ΧΤ που ήταν 630 τώρα πήγε 700,η 3080 συνεχίζει σχεδόν 900 κι η 6900 στα 800+.

Adverse effect έχει τελικά η καινούργια σειρά της κυρά Λίζα😒

Αυτο ναι! Αυτό λογικό είναι. Εδω και σε μενα πέρασε απο το μυαλό να ξαναπάρω την 6800XT αν την εβρισκα 600κατι παρόλο που υπάρχει και το 1000ρικο ετοιμο.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, morehp είπε

Μάλλον εσύ δεν καταλαβαίνεις καθώς παίρνεις σαν αξίωμα πως τα standard δεν επιτρέπεται να ξεπεραστούν. Οδηγίες είναι, όχι απαράβατος κανόνας

Overlock με το software της AMD έκανε

Στο ποστ που έβαλε ο billeiros παραπάνω τα ίδια λέει για 400W

Spoiler

προφανως δεν ξερουν αυτοι που μετρησαν απευθειας απο τα connectors και ξερει το hwinfo 😛

Spoiler

1775664189_Screenshot_20221213_003415_SamsungInternet.jpg.1c56cc760caa9852c79a64fc8df69b94.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, Westbaum είπε

Εντωμεταξύ στο best price έχουν ανέβει όλες της προηγούμενης γενιάς.Η 6800ΧΤ που ήταν 630 τώρα πήγε 700,η 3080 συνεχίζει σχεδόν 900 κι η 6900 στα 800+.

Adverse effect έχει τελικά η καινούργια σειρά της κυρά Λίζα😒

Προσπαθούσαν να ισιώσουν την φάση με την σειρά 7000 στις cpus και μέσα στον πανικό τους βγήκε απο την 7000 στις gpus... Aσχημο πράγμα αυτό το 7000... μαύρη γάτα... Τώρα θ'αρχίσουν τις γυφτιές και θα ρίξουν 30% την τιμή της 7900 xtx όπως έκαναν και στις cpus και σε κανα δίμηνο όλοι θα πανηγυρίζουν για πρωτιά στην κατηγορία τιμής της... :) :) :) 

Πάντως μου έκανε εντύπωση οτι μέχρι και ο hardware unboxed δεν κατάφερε να την καλύψει.... κι ο απακετάριστος είναι μανούλα σε κάτι τέτοια...

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Eloy είπε

Τώρα θ'αρχίσουν τις γυφτιές και θα ρίξουν 30% την τιμή της 7900 xtx όπως έκαναν και στις cpus κι όλοι θα ποανηγυρίζουν για πρωτιά στην κατηγορία τιμής της... :) :)

Σορρυ ρε φιλε, ειλικρινα γιατί δεν σε ξέρω κιολας και δεν ξέρω και το συνήθες ύφος οταν γράφεις, και είχα και δύσκολη μέρα γενικότερα οπότε λίγο κατανόηση.....🥴😒

Αλλά τι γράφεις?????

Γυφτια είναι να ρίξουν την τιμή για να ανταποκρίνεται στις επιδόσεις και στον ανταγωνισμό ??????????????? Αυτοι θα ναι γύφτοι και οσοι αγοράσουμε ειτε απο την μεν ειτε απο την δε 300-400€ λιγότερα τι θα είμαστε...γυφτοζήτουλες???? 

Κατσε...για να καταλάβω, δεν θα πανηγύριζες αν πεφτανε 30% οι τιμές either way??????

Δεν χάρηκες που επεσαν οι τιμές στους Ryzen??? 

 

Αφήστε παω για υπνο....με τι ασχολούμαι και εγω βραδιατικα...........🤐🤐

Μόλις τώρα, Psycho_Warhead είπε

Πάρτε παράδειγμα από το "Ευακη".. Τσίχλες από το περίπτερο μια 4090 μετά :D

κλαιω!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, morehp είπε

Θα παραθέσω τον αγαπητό @Arkin δεν μας ενδιαφέρουν τα FPS αν δεν έχουμε αντίστοιχο refresh rate στο μόνιτορ :P Για fail το βλέπω το συγκριτικό, η 4090 βαράει 400αρες

Το παιχνίδι αυτό άλλα νούμερα βγάζει

- στο benchmark

- άλλα σε κάθε πίστα

- άλλα στο Ground War

- άλλα στο Warzone

Επίσης άλλα αν παίξεις με το Renderworkercount 

Το μόνο σίγουρο είναι ότι οι κόκκινες αποδίδουν πολύ καλύτερα από τις αντίστοιχες nvidia σε αυτόν τον τίτλο. Το ίδιο engine με το Modern Warfare 2019 είναι. Γνωστό από τότε. Τεσταρισμένο και καρατσεκαρισμένο.

Είναι ένας τίτλος όπως αντίστοιχα έχει και η nvidia favorite titles.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, scorpion8283 είπε

Κατσε...για να καταλάβω, δεν θα πανηγύριζες αν πεφτανε 30% οι τιμές either way??????

Για τους επεξεργαστές θα χοροπηδούσα κι όλας απο την χαρά μου (το έκανε άλλωστε η εταιρία) - άν ήθελα έναν απο αυτούς... Για την gpu έτσι που εμφανίζεται απο τα reviews...

Επεξ/σία από Eloy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, scorpion8283 είπε

Νο GPU αδερφε...την ειχα δώσει πριν κανα 2μηνο γιατι ημουνα σε φάση μετακόμισης και ήξερα οτι μεχρι τα Χριστουγεννα δεν θα ασχολουμουνα.....Τι να την ξαναπάρω???Θα εκνευριστώ ακόμα παραπάνω απο το πισωγύρισμα...🤒 Αστο εβγαλα τα ματια μου μόνος μου, πρώτα με την Nvidia που νομίζει οτι ειμαστε οι Π@@τανες τους και τωρα με την AMD που πάθανε....Intel Arc.... 🤣

Κάτι μου είχε διαφύγει νόμιζα ότι περίμενες νέες κάρτες αλλά είχες και την 6800xt. Για μένα όσο την έδωσες αν την βρεις την περνεις και περιμένεις να δεις πως θα κινηθούν τα πράγματα. Η xt δεν θα αργήσει να φάει drop αλλά περιμένεις 2 3 μήνες χωρίς κάρτα γίνεται? Η xtx έχει καλή τιμή κυρίως κράζετε για το θέμα της κατανάλωσης. Ο περισσότερος κόσμος την περίμενε 10% πίσω από 4090 τελικά είναι 20 σε raster αλλά δεν την κράζουν για αυτό μιας και είναι πολύ καλές οι επιδόσεις αλλά για τα bugs των drivers. Σε ray tracing είναι 17% πίσω από 4080 σε 1440p και 16% σε 4Κ και σε raster 5% μπροστά από 4080 σε 4Κ πάλι δεν την κράζει ο κόσμος για αυτό μιας και έχει 200 δολάρια κάτω τιμή. Θα διορθωθούν τα θέματα με τις καταναλώσεις η είναι hardware πρόβλημα? Αντε να βασιστείς στην amd να το φτιάξει γρήγορα κυρίως σε νέα αρχιτεκτονική που τώρα την μαθαίνουν. Όποιος κάνει παραγγελία 7900 χωρίς να βγει drivers που τα λύνει αυτά τότε κάτι πάει πολύ στραβά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντάξει κλασσική AMD στο releash , τι να πρωτο θυμηθεί κανείς στις τελευταίες γενιές:
- Καμένα καλώδια ? ,
- Kαμένες κάρτες από το  Horizon Zero Dawn ?
- Το 80%  εδώ μέσα να έχουν αλλάξει thermal pads για τις θερμοκρασίες ?
- Drivers ΓΤΠΚ ?  

Κυριακάτικο θεματάκι με τους drivers:

image.png

image.png.f506270035c806e28574e1a5c7504119.png

Ολοι στην αγκαλιά του Πέτσινου λοιπόν, μας τον πιάνει λίγο παραπάνω, αλλά 0 θέματα και bug free εμπειρία... 

Επεξ/σία από leros2004
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και από guru3d μια ματιά. Μου αρέσουν πάρα πολύ τα νούμερα με fsr ultra quality. Σε 1440p 75fps στο 2077 στα 1440p με Ray tracing που είναι το πιο βαρύ. Όσο βλέπω νούμερα τόσο περισσότερο μου αρέσουν. Λίγο αυτά που αναφέραμε όλοι να διορθώσουν και θα τα πάνε πολυ καλα. Η xt όχι στα 899 βέβαια δεν θα πάει κανείς εκεί όταν με 100 παραπάνω πας σε xtx. 

 

https://www.pcworld.com/article/1431755/amd-radeon-rx-7900-xtx-radeon-rx-7900-xt-review.html

Screenshot_2022-12-13-05-43-28-355_com.android.chrome.jpg

Screenshot_2022-12-13-05-44-46-369_com.android.chrome.jpg

Screenshot_2022-12-13-05-45-45-256_com.android.chrome.jpg

Screenshot_2022-12-13-05-45-57-869_com.android.chrome.jpg

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...