Προς το περιεχόμενο

Arch Linux: Ενοχλητική κίτρινη γραμμή στο tty κατά το shutdown/reboot με Intel iris XE Graphics


leonidas_
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από leonidas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες καλησπέρα. Αντιμετωπίζω ένα περίεργο πρόβλημα σε ένα σχετικά καινούργιο λάπτοπ που έχω στην κατοχή μου από πέρσι.

Είναι ένα MSI Modern 15 A11-004.

Έχει επεξεργαστή 11th Gen Intel i7-1165G7 (@2.80GHz) με Intel Iris XE Graphics.

Το πρόβλημα είναι αυτό που φαίνεται στο βίντεο:

Το πρόβλημα το κάνει κ σε X11 και σε Wayland.

Τα πακέτα για την Intel είναι τα εξής: mesa, lib32-mesa, xf86-video-intel and intel-media-driver. Κανένα custom config και χωρίς ενεργοποιημένο το Early KMS. (το xf86-video-intel στην αρχή μου δημιουργούσε προβλήματα, πλέον φαίνεται να ναι οκ, αλλά με ή χωρίς αυτό το πακέτο δεν αλλάζει κάτι).

Δοκίμασα να παίξω με διάφορες παραμέτρους του grub (Αναλύσεις ακόμα κ με τον ξεπερασμένο vga τρόπο, απενεργοποίηση του GRUB_GFXPAYLOAD_LINUX="keep", απενεργοποίηση του by default enabled intel.fastboot. Τίποτα από αυτά δε βοήθησε.

Έχει κανείς παλιός καμία ιδέα; Είμαι σχετικά νέος στο Arch (το χρησιμοποιώ 4 χρόνια) κ δεν πάει πουθενά το μυαλό μου. Δοκίμασα να κάνω log out από το KDE και μετά σε άλλο tty να κάνω shutdown κ η κίτρινη γραμμή δεν εμφανίστηκε, αλλά μπορεί να ήταν κ τυχαίο, καθώς κάποιες φορές δεν εμφανίζεται. Για παράδειγμα όταν δοκίμασα με τον lts kernel για 3 reboot ήταν κομπλέ κ μετά πάλι τα ίδια.

Για περισσότερες πληροφορίες ρίξτε μία ματιά κ στο πρόβλημα που άνοιξα στο forum: https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?pid=2033595#p2033595

Κάθε ιδέα καλοδεχούμενη! Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω δει το βιντεο 10 φορες.
Δε βλεπω κιτρινη γραμμη.
Τρολαρεις ειτε εισαι ψυχαναγκαστικος.
Views θα παρεις ομως στο βιντεακι.
Καλο κολπο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Le Perv είπε

Εχω δει το βιντεο 10 φορες.
Δε βλεπω κιτρινη γραμμη.
Τρολαρεις ειτε εισαι ψυχαναγκαστικος.
Views θα παρεις ομως στο βιντεακι.
Καλο κολπο

Θα φταίει η ηλικία. Φόρα γυαλί πρεσβυωπίας κ μπες αλλού να γράψεις τις εξυπνάδες σου. Τα Views λέει. Λες κ είμαστε τίποτα γκόμενες.
Παρακαλώ όποιος γνωρίζει κ μπορεί να γράψει κάτι χρήσιμο, αλλιώς υπάρχουν άλλα topics στο forum για όποιον θέλει να χασομερήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις κι εσυ τα δικια σου που σου χαλαω το θρεντ με σπαμ.

Αλλα εξακολουθω να μη βλεπω.

Ρε ειμαι μονος? Ολοι οι αλλοι το βλεπετε?

Κατσε να το ξαναδω αλλες 10 φορες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γερος και με γυαλια εδω, εννοεις μια γραμμη που εμφανιζεται για καποια δεκατα του δευτερολεπτου  πανω πανω στην οθονη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγώ δεν είδα τίποτα, δηλαδή για να καταλάβω μιλάμε για κάποια δέκατα του δευτερολέπτου και το κάνουμε θέμα; Ένα μικρό glitch; Σε τι επηρεάζει αυτό;

Αν και δεν το είδα υπάρχει κάποια απλή πιθανή εξήγηση: Αυτό που βλέπεις στην οθόνη είναι χοντρικά τα περιεχόμενα μιας περιοχής μνήμης.  Πριν λεχθεί στην κάρτα γραφικών χρησιμοποίησε αυτή την περιοχή της μνήμης επειδή έχω αλλάξει την ανάλυση υπήρχε κάτι πριν εκεί και για 1-2 frames το βλέπεις. So female horse shit in the valley

Επεξ/σία από asfodelus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Καλησπέρα. Την είδα τη γραμμή στο βίντεο πάνω, εμφανίζεται 2 φορές για πολύ μικρά διαστήματα. Έχω παρόμοιο πρόβλημα σε Linux Mint 20.3. Απλά σε μένα δεν εμφανίζεται γραμμή αλλά κείμενο που οι γραμμές κειμένου εμφανίζονται θολωμένες για πολύ λίγο στην αρχή του bootαρίσματος. Κατά τα άλλα φορτώνει κανονικά το λειτουργικό και δεν υπάρχει πρόβλημα κατά την χρήση του. Δεν ξέρω πως διορθώνεται αυτό το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γραμμή είναι πάνω-πάνω (πάνω στα γράμματα που λέει το version) αναβοσβήνει 2 φορές και μάλιστα στο δεξί μέρος της οθόνης το οποίο δεν τράβηξα στο βίντεο γίνεται κατά μία γραμμή πιο παχιά.

Το θέμα δεν είναι αν φαίνεται ή αν δε φαίνεται κ αν ενοχλεί προσωπικά ή όχι τον καθένα, το θέμα είναι ότι δεν θα έπρεπε να εμφανίζεται κ για να εμφανίζεται κάτι δεν έχει σεταριστεί τέλεια όπως θα έπρεπε να έχει σεταριστεί.

3 ώρες πριν, asfodelus είπε

Και εγώ δεν είδα τίποτα, δηλαδή για να καταλάβω μιλάμε για κάποια δέκατα του δευτερολέπτου και το κάνουμε θέμα; Ένα μικρό glitch; Σε τι επηρεάζει αυτό;

Αν και δεν το είδα υπάρχει κάποια απλή πιθανή εξήγηση: Αυτό που βλέπεις στην οθόνη είναι χοντρικά τα περιεχόμενα μιας περιοχής μνήμης.  Πριν λεχθεί στην κάρτα γραφικών χρησιμοποίησε αυτή την περιοχή της μνήμης επειδή έχω αλλάξει την ανάλυση υπήρχε κάτι πριν εκεί και για 1-2 frames το βλέπεις. So female horse shit in the valley

Τα "σκουπίδια" στις διευθύνσεις (περιοχές όπως λες) μνήμης που αναφέρεις θα έπρεπε να εμφανίζονται αν όντως άλλαζε η ανάλυση κατά το kill του x-server, αλλά από τη στιγμή που χρησιμοποιώ την παράμετρο GRUB_GFXPAYLOAD_LINUX="keep" για kernel και tty και την ίδια ανάλυση στον x-server για ποιά αλλαγή ανάλυσης μιλάμε; Και αν ήταν όντως σκουπίδια θα εμφανίζονταν τυχαία artifacts κ όχι συγκεκριμένο πράγμα κάθε φορά, σε συγκεκριμένο σημείο.

Χρησιμοποιούσα τόσα χρόνια σε ένα πανάρχαιο λάπτοπ του 2008 το ίδιο setup με μία καταραμένη nvidia με κλειστούς οδηγούς κ τέτοια θέματα δεν είχα. Δεν μπορώ να διανοηθώ σε μία διανομή που έχω στήσει με το χέρι από το μηδέν και ξέρω ακριβώς τι πώς και γιατί να παρουσιάζει τέτοιο θέμα κ να πω ντάξει μωρέ, ένα δυο frame είναι για ένα κλάσμα δευτερολέπτου σιγά! Αν ήταν έτσι δε θα χρησιμοποιούσα Arch.

4 ώρες πριν, jim_p είπε

Να πω την αμαρτια μου, ουτε εγω τη βλεπω τη γραμμη, γιαυτο και δεν ποσταρα οτιδηποτε.

Έστω ότι υπάρχει μία φανταστική υποθετική γραμμή, τί θα πόσταρες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, leonidas_ είπε

Η γραμμή είναι πάνω-πάνω (πάνω στα γράμματα που λέει το version) αναβοσβήνει 2 φορές και μάλιστα στο δεξί μέρος της οθόνης το οποίο δεν τράβηξα στο βίντεο γίνεται κατά μία γραμμή πιο παχιά.

Τωρα που το επεσημανες και εβαλα το βιντεο να παιξει σε 0,5x ταχυτητα, το ειδα. Μηπως αλλαζει το color depth παρολο που μενει η αναλυση ιδια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

image.png.2a12ec4c462b34a4775f6b88d9c0c52d.png

Η γραμμή με μία απλή παύση στα 4 δευτερόλεπτα για όσους το κάναν θέμα.

58 λεπτά πριν, jim_p είπε

Τωρα που το επεσημανες και εβαλα το βιντεο να παιξει σε 0,5x ταχυτητα, το ειδα. Μηπως αλλαζει το color depth παρολο που μενει η αναλυση ιδια?

Το δοκίμασα κ χωρίς να σετάρω depth, αλλά κ με το auto για να παίζει με μικρότερη ανάλυση κ κάνει το ίδιο.

Να δώσω κ ένα άλλο hint, μπας κ σχετίζονται. Ο grub πριν εμφανίσει το μενού βγάζει το γνωστό error για το greek .mo αρχείο που λείπει. Κάποτε είχα ασχοληθεί κ είχα βρει το ελληνικό mo για το Ubuntu, αλλά δεν αξιώθηκα να το φτιάξω ποτέ κ το αγνοούσα. Πλέον το μήνυμα δεν εμφανίζεται, εμφανίστηκε μία φορά τυχαία από τις αλλεπάλληλες δοκιμές που έκανα με το config του grub. Πλέον αντί για το μήνυμα εμφανίζεται κ πάλι (για ακόμα πιο σύντομο χρονικό διάστημα) ένα artifact τύπου όπως κάναν χιόνια παλιά οι τηλεοράσεις αλλά με κίτρινο πάλι. Δεν ξέρω αν από κει ξεκινάει ήδη το κακό. Θα δοκιμάσω να ξεκινήσω καμμία 10 αρια φορές σε init 3 και να δώσω restart ή shutdown στο tty για να δω αν το κάνει. Για να καταλάβουμε αν έχει να κάνει με το γραφικό περιβάλλον ή όχι.

2 ώρες πριν, cvb~ είπε

  Καλησπέρα. Την είδα τη γραμμή στο βίντεο πάνω, εμφανίζεται 2 φορές για πολύ μικρά διαστήματα. Έχω παρόμοιο πρόβλημα σε Linux Mint 20.3. Απλά σε μένα δεν εμφανίζεται γραμμή αλλά κείμενο που οι γραμμές κειμένου εμφανίζονται θολωμένες για πολύ λίγο στην αρχή του bootαρίσματος. Κατά τα άλλα φορτώνει κανονικά το λειτουργικό και δεν υπάρχει πρόβλημα κατά την χρήση του. Δεν ξέρω πως διορθώνεται αυτό το θέμα.

Το mint χρησιμοποιεί grub by default; Τι κάρτα γραφικών έχεις; Σε ποιο γραφικό περιβάλλον τρέχει το mint σου; Αυτό το θέμα το έβλεπα πάντα σε Ubuntu (άρα ίσως κ γι αυτό κ στο mint καθώς ubuntu-based), θόλωνε η γραμματοσειρά λίγο πριν την εμφάνιση του greeter.

ΥΓ: Το φαινόμενο δεν παρατηρείται αν μπω χωρίς γραφικό, καθώς κάνω login και μετά reboot κ δεν εμφανίζεται το μήνυμα που λέει version xx.xxx-xx arch, αλλά μόνο το διπλό μήνυμα για τον watchdog. Οπότε το φαινόμενο συμβαίνει μόνο όταν αυτόματα επιστρέφει στο tty μετά το σκότωμα του x-server.

ΥΓ_1: Το μήνυμα για το missing mo file πήρε το δρόμο του ορίζοντας LANG=C στο config του grub. Έφυγε το πρώτο Artifact λοιπόν που εμφανιζόταν μετά το OEM LOGO και πριν το μενού του grub, αλλά η κιτρινοκοκκινόασπρη γραμμή (που πιστέψτε με στην πραγματικότητα βγάζει μάτι κ είναι πολύ πιο έντονη απ ότι απεικονίζεται στο βίντεο) είναι ακόμα παρούσα.

Επεξ/σία από leonidas_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το grub έχει. Η κάρτα γραφικών απ ότι βλέπω στις πληροφορίες συστήματος είναι Intel Corporation Atom Processor Z36xxx/Z37xxx Series Graphics & Display. Το γραφικό περιβάλλον είναι το Cinnamon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, cvb~ είπε

Ναι το grub έχει. Η κάρτα γραφικών απ ότι βλέπω στις πληροφορίες συστήματος είναι Intel Corporation Atom Processor Z36xxx/Z37xxx Series Graphics & Display. Το γραφικό περιβάλλον είναι το Cinnamon.

Η μία (αλλά όχι σίγουρη) λύση είναι να δοκιμάσεις να ενεργοποιήσεις Early KMS, μήπως έτσι γλιτώσεις αυτό το στιγμιαίο θόλωμα της γραμματοσειράς, από τη στιγμή που ο οδηγός θα καλείται νωρίτερα. Η άλλη (σίγουρη) λύση είναι κ κρύψεις εντελώς το μηνύματα του Kernel περνώντας την παράμετρο quiet (στο Arch χρειάζεται κ ή loglevel=3. Πάει πακέτο με την quiet κ μετά από αυτή, δηλαδή quiet loglevel=3). Έτσι θα βλέπεις τα ελάχιστα κ αν ποτέ χρειαστείς debuging κατά το boot επειδή πχ κολλάει σε κάποιο σημείο το boot κ δεν συνεχίζει, αφαιρείς προσωρινά την παράμετρο για να μπορείς να βλέπεις τα output του kernel, όπως τώρα. Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...