Προς το περιεχόμενο

Γενική συζήτηση για μουσική για καλλιτέχνες για στίχους ...


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σας ευχαριστούμε πολύ  super moderator μας!!!

Θα κάνω την αρχή...χωρίς την μουσική δεν ξέρω καν αν θα την πάλευα σε πολλές φάσεις της ζωής μου(και ήταν δύσκολες πολύ κάποιες)...Ακούγεται τετριμμένο..γραφικό...αλλά για μενα ισχύει..

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, lovesucks said:

Σας ευχαριστούμε πολύ  super moderator μας!!!

Θα κάνω την αρχή...χωρίς την μουσική δεν ξέρω καν αν θα την πάλευα σε πολλές φάσεις της ζωής μου(και ήταν δύσκολες πολύ κάποιες)...Ακούγεται τετριμμένο..γραφικό...αλλά για μενα ισχύει..

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω ποδαρικό με αφορμή μια συζήτηση για ταινίες κτλ στο τι ακούτε..

Όταν ένα τραγούδι συνοδεύεται από ένα καλαίσθητο video  "μιλάει" περισσότερο..

Για το παρακάτω κομμάτι είχα σκεφτεί αυτό που γραψε κάποιος στο youtube..

"This video seems to me like a Jarmusch movie"

Spoiler
Babe, you got it wrong
This isn't me at all
You're heading on the road map
Ain't that so?
Be true to what you want
And to everything you swore
Be true to me until I ask you for more
Goddamn, I'll never see enough
Goddamn, I'll never see enough
Goddamn, enough of you
'Cause it's true if you believe
It's not if you're not sure
I'm sticking to the good lie
'Til I know more
The best illusions that we make
Got a warmth that we don't fake
I'm sticking to the good lie
That you can't shake
Goddamn, I'll never see enough
Goddamn, I'll never see enough
Goddamn, enough of you
You don't look up
Goddamn, I'll never see enough
Goddamn, I'll never see enough
Goddamn, enough of you

Το βίντεο τελειώνει με το να τους βρίσκουν στάχτη πάνω στο κρεβάτι και την ατάκα..."they fucked a flame.......into being"

Ήταν τόσο δυνατό το μεταξύ τους που δεν μπόρεσαν να το διαχειριστούν και το fucked up..??

Ή μήπως το ζούνε τόσο έντονα κάθε μέρα που ακόμη και το "για παντά" φαντάζει λίγο γι" αυτούς...(αυτό το σκέφτηκα σε συνδυασμό με τους στίχους)

Για πείτε σκέψεις...

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, lovesucks είπε

Το βίντεο τελειώνει με το να τους βρίσκουν στάχτη πάνω στο κρεβάτι και την ατάκα..."they fucked a flame.......into being"

Ήταν τόσο δυνατό το μεταξύ τους που δεν μπόρεσαν να το διαχειριστούν και το fucked up..??

Ή μήπως το ζούνε τόσο έντονα κάθε μέρα που ακόμη και το "για παντά" φαντάζει λίγο γι" αυτούς...(αυτό το σκέφτηκα σε συνδυασμό με τους στίχους)

Για πείτε σκέψεις...

 

  

 Για αρχή να πω ότι το τραγούδι που έβαλες είναι πολύ αγαπημένο όπως και όλο το άλμπουμ. Ευχαριστούμε το Βέλγιο για τον κο Warhaus. ☺️

Το βίντεο μού αρέσει και συμφωνώ με όποιον έγραψε ότι μοιάζει σαν ταινία του Jarmusch.  Τώρα σχετικά με την τελευταία φράση, θα γράψω τη γνώμη μου καθαρά με το τι είδα στο βίντεο και δε θα πω "γκουχ γκουχ" ότι είναι ο τίτλος του αλμπουμ και πολύ πιθανόν το ειπώθηκε επί τούτου. Και η απανθράκωση ήταν εσκεμμένη για το "flame".  Επίσης αυτή η φράση απ΄οτι είδα αναφέρεται σε ένα μυθιστόρημα. Οπότε, τα παραβλέπουμε όλα αυτά και πάμε στο "ψητό".

Δεν είναι ξεκάθαρο απο το βίντεο εάν είναι απλά δύο άτομα που αισθάνθηκαν ισχυρή έλξη χωρίς να γνωρίζονται ή είναι ζευγάρι και έχουν όρεξη για παιχνιδάκια. 😁 Αν λάβουμε υπόψιν και του στίχους τότε γνωρίζονται. Το γεγονός ότι τους βρήκαν απανθρακωμένους μάλλον φανερώνει ότι είχαν τόσο πάθος που  τους έκαψε. Σίγουρα δε θα είχαν πολύχρονη σχέση!  Γιατί αν είχαν, μάλλον παγωμένους θα τους έβρισκαν. Το ζευγαράκι στο βίντεο πάντως φαίνεται να κάηκε ευτυχισμένο. 😄

Σοβαρά τώρα, καλύτερα να έχει κάποιος πάθος και ας καεί, παρά τίποτα, ή χλιαρές καταστάσεις.

 

 

 

 

Επεξ/σία από JennyP
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα να παραβλέψω κ γω τον τίτλο του άλμπουμ και να το δω μεμονωμένα στο κομμάτι...

Αυτό για το μυθιστόρημα  δεν το γνώριζα!!!!

Να σου πω τη μαυρη αλήθεια έλιωσα στο γέλιο με το "παγωμένους"!Όλα στο χέρι μας είναι όσα χρόνια κ αν περάσουν...ή έτσι θα θελα να ναι...χμ...δεν ξέρω!!χαχαχαχα

Με κανες να το ξαναδώ από άλλη οπτική τώρα το βίντεο...thanks!!

 

12 λεπτά πριν, JennyP είπε

  

 Για αρχή να πω ότι το τραγούδι που έβαλες είναι πολύ αγαπημένο όπως και όλο το άλμπουμ. Ευχαριστούμε το Βέλγιο για τον κο Warhaus. ☺️

Το βίντεο μού αρέσει και συμφωνώ με όποιον έγραψε ότι μοιάζει σαν ταινία του Jarmusch.  Τώρα σχετικά με την τελευταία φράση, θα γράψω τη γνώμη μου καθαρά με το τι είδα στο βίντεο και δε θα πω "γκουχ γκουχ" ότι είναι ο τίτλος του αλμπουμ και πολύ πιθανόν το ειπώθηκε επί τούτου. Και η απανθράκωση ήταν εσκεμμένη για το "flame".  Επίσης αυτή η φράση απ΄οτι είδα αναφέρεται σε ένα μυθιστόρημα. Οπότε, τα παραβλέπουμε όλα αυτά και πάμε στο "ψητό".

Δεν είναι ξεκάθαρο απο το βίντεο εάν είναι απλά δύο άτομα που αισθάνθηκαν ισχυρή έλξη χωρίς να γνωρίζονται ή είναι ζευγάρι και έχουν όρεξη για παιχνιδάκια. 😁 Αν λάβουμε υπόψιν και του στίχους τότε γνωρίζονται. Το γεγονός ότι τους βρήκαν απανθρακωμένους μάλλον φανερώνει ότι είχαν τόσο πάθος που  τους έκαψε. Σίγουρα δε θα είχαν πολύχρονη σχέση!  Γιατί αν είχαν, μάλλον παγωμένους θα τους έβρισκαν. Το ζευγαράκι στο βίντεο πάντως φαίνεται να κάηκε ευτυχισμένο. 😄

Σοβαρά τώρα, καλύτερα να έχει κάποιος πάθος και ας καεί, παρά τίποτα, ή χλιαρές καταστάσεις.

 

 

 

 

 

Για τις χλιαρές καταστάσεις και το πάθος με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνη!!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 minutes ago, JennyP said:

 

😁

Σοβαρά τώρα, καλύτερα να έχει κάποιος πάθος και ας καεί, παρά τίποτα, ή χλιαρές καταστάσεις.

 

το 95% των ανθρωπων θα αργησουν να καταλαβουν 2 3 βασικα πραγματα

1.οτι και να κανεις θα σε κρινουν

2.μην ζεις με τα πρεπει αλλα με τα θελω

3. οι περισσοτεροι καποια στιγμη θα μετανιωσουν οχι για αυτα που εκαναν αλλα για αυτα που δεν εκαναν αλλα θα ειναι αργα

42 minutes ago, lovesucks said:

Είπα να παραβλέψω κ γω τον τίτλο του άλμπουμ και να το δω μεμονωμένα στο κομμάτι...

Αυτό για το μυθιστόρημα  δεν το γνώριζα!!!!

Να σου πω τη μαυρη αλήθεια έλιωσα στο γέλιο με το "παγωμένους"!Όλα στο χέρι μας είναι όσα χρόνια κ αν περάσουν...ή έτσι θα θελα να ναι...χμ...δεν ξέρω!!χαχαχαχα

Με κανες να το ξαναδώ από άλλη οπτική τώρα το βίντεο...thanks!!

 

 

Για τις χλιαρές καταστάσεις και το πάθος με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνη!!!!

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, poulinos είπε

το 95% των ανθρωπων θα αργησουν να καταλαβουν 2 3 βασικα πραγματα

1.οτι και να κανεις θα σε κρινουν

2.μην ζεις με τα πρεπει αλλα με τα θελω

3. οι περισσοτεροι καποια στιγμη θα μετανιωσουν οχι για αυτα που εκαναν αλλα για αυτα που δεν εκαναν αλλα θα ειναι αργα

 

Το 1 είναι δόγμα!  Ξεκάθαρα.

Για το 2, ναι μεν συμφωνώ να ζει κάποιος με τα θέλω του και όχι με τα γενικά πρέπει, με την προϋπόθεση ότι τα "θέλω" του δεν έχουν αρνητική επίδραση σε άλλους ή και στον ίδιο του τον εαυτό. 

Για το 3 πιστεύω ότι όλοι μας κάποια στιγμή στη ζωή μας έχουμε μετανιώσει για διάφορα. Και όποιος πει ότι δε μετανιώνει για τίποτα, δε θεωρώ ότι λέει ψέμματα τη συγκεκριμένη στιγμή... απλά έχει ξεχάσει ή θέλει να έχει ξεχάσει.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Μέχρι τώρα η ζωή έχει δείξει πως όντως κάποιοι άνθρωποι πάντα θα περιμένουν να σε κρίνουν(για αυτοκριτική οι συγκεκριμένοι ούτε λόγος!)

2)Θα πρεπε να ζουμε και να υπολογίζουμε τα θέλω μας(μιλάει κάποια που τα χει βάλει στην άκρη εντελώς) πάντα με σεβασμό προς τους άλλους και εμας τους ίδιους.

3)Όλοι έχουμε μετανιώσει για πολλά..το θέμα είναι να βάζουμε μυαλό και να μη ξαναμετανιώνουμε για τα ιδια κ ιδια πάντα..

Πφφ....μεγάλη κουβέντα ..ας πούμε καλύτερα για μεταλλάδες και κάγκουρες!!!

Btw @JennyP ταυτίζομαι απόλυτα για ό,τι έγραψες με αυτοκινητα και τέρμα μουσική  ειδικά τραπ..🤮🤮 χαχαχαχαχα

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, JennyP said:

Το 1 είναι δόγμα!  Ξεκάθαρα.

Για το 2, ναι μεν συμφωνώ να ζει κάποιος με τα θέλω του και όχι με τα γενικά πρέπει, με την προϋπόθεση ότι τα "θέλω" του δεν έχουν αρνητική επίδραση σε άλλους ή και στον ίδιο του τον εαυτό. 

Για το 3 πιστεύω ότι όλοι μας κάποια στιγμή στη ζωή μας έχουμε μετανιώσει για διάφορα. Και όποιος πει ότι δε μετανιώνει για τίποτα, δε θεωρώ ότι λέει ψέμματα τη συγκεκριμένη στιγμή... απλά έχει ξεχάσει ή θέλει να έχει ξεχάσει.

σωστα και τα 3.για το 2 εννοειται.για το 3 αλλο να μετανιωσεις για 1 2 5 και αλλο για 100

14 minutes ago, lovesucks said:

1)Μέχρι τώρα η ζωή έχει δείξει πως όντως κάποιοι άνθρωποι πάντα θα περιμένουν να σε κρίνουν(για αυτοκριτική οι συγκεκριμένοι ούτε λόγος!)

2)Θα πρεπε να ζουμε και να υπολογίζουμε τα θέλω μας(μιλάει κάποια που τα χει βάλει στην άκρη εντελώς) πάντα με σεβασμό προς τους άλλους και εμας τους ίδιους.

3)Όλοι έχουμε μετανιώσει για πολλά..το θέμα είναι να βάζουμε μυαλό και να μη ξαναμετανιώνουμε για τα ιδια κ ιδια πάντα..

Πφφ....μεγάλη κουβέντα ..ας πούμε καλύτερα για μεταλλάδες και κάγκουρες!!!

Btw @JennyP ταυτίζομαι απόλυτα για ό,τι έγραψες με αυτοκινητα και τέρμα μουσική  ειδικά τραπ..🤮🤮 χαχαχαχαχα

an  εκαναν αυτοκριτικη δεν θα μας εκαναν κριτικη.

για το 2.  πρωτο βημα.κατανοηση προβληματος. δευτερο βημα.λυση προβληματος.το πρωτο ειναι η αρχη του παντος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια απορία. Πάντα την είχα δηλαδή.

Η έντονη βωμολοχία, η χυδαιολογία, στα τραγούδια είναι τέχνη?

Αυτοί που έχουν δημιουργήσει ένα τραγουδι από το στιχουργό έως τον ερμηνευτή είναι cool τύποι, που αντιδρούν στο κατεστημένο?

Που "καυτηριάζουν" μέσω της τέχνης, μουσική στην προκειμένη περίπτωση, τα κακώς κείμενα της εποχής τους?

Ή μήπως είναι απλά δήθεν που προσπαθούν με άκομψο τρόπο να "επιβληθούν" και να προκαλέσουν εντυπώσεις?

Μέχρι ποιο βαθμό θα μπορούσε η χυδαιολογία να γίνει αποδεκτή ως μέρος ενός τραγουδιού?  Δεν αναφέρομαι στην trap γιατί δεν τη θεωρώ μουσική. Για πάραδειγμα τα παρακάτω κομμάτια. (Είναι ενδεικτικά απλά. Το αναφέρω να μην υπάρξει καμία παρεξήγηση.)

Υ.Γ. Θα γράψω τη δική μου γνώμη αργότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, JennyP said:

Έχω μια απορία. Πάντα την είχα δηλαδή.

Η έντονη βωμολοχία, η χυδαιολογία, στα τραγούδια είναι τέχνη?

Αυτοί που έχουν δημιουργήσει ένα τραγουδι από το στιχουργό έως τον ερμηνευτή είναι cool τύποι, που αντιδρούν στο κατεστημένο?

Που "καυτηριάζουν" μέσω της τέχνης, μουσική στην προκειμένη περίπτωση, τα κακώς κείμενα της εποχής τους?

Ή μήπως είναι απλά δήθεν που προσπαθούν με άκομψο τρόπο να "επιβληθούν" και να προκαλέσουν εντυπώσεις?

Μέχρι ποιο βαθμό θα μπορούσε η χυδαιολογία να γίνει αποδεκτή ως μέρος ενός τραγουδιού?  Δεν αναφέρομαι στην trap γιατί δεν τη θεωρώ μουσική. Για πάραδειγμα τα παρακάτω κομμάτια. (Είναι ενδεικτικά απλά. Το αναφέρω να μην υπάρξει καμία παρεξήγηση.)

Υ.Γ. Θα γράψω τη δική μου γνώμη αργότερα.

δεν ακουσα τα songs αλλα προσωπικα τετοια τραγουδια δεν μου λενε κατι.

εξαιρεση αυτο

ειναι σαν ταινιες και  σειρες που βαζουν γυμνο και βριζουν για να τραβηξουν θεατες

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, lovesucks είπε

Να κάνω ποδαρικό με αφορμή μια συζήτηση για ταινίες κτλ στο τι ακούτε..

Όταν ένα τραγούδι συνοδεύεται από ένα καλαίσθητο video  "μιλάει" περισσότερο..

Για το παρακάτω κομμάτι είχα σκεφτεί αυτό που γραψε κάποιος στο youtube..

"This video seems to me like a Jarmusch movie"

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου
Babe, you got it wrong
This isn't me at all
You're heading on the road map
Ain't that so?
Be true to what you want
And to everything you swore
Be true to me until I ask you for more
Goddamn, I'll never see enough
Goddamn, I'll never see enough
Goddamn, enough of you
'Cause it's true if you believe
It's not if you're not sure
I'm sticking to the good lie
'Til I know more
The best illusions that we make
Got a warmth that we don't fake
I'm sticking to the good lie
That you can't shake
Goddamn, I'll never see enough
Goddamn, I'll never see enough
Goddamn, enough of you
You don't look up
Goddamn, I'll never see enough
Goddamn, I'll never see enough
Goddamn, enough of you

Το βίντεο τελειώνει με το να τους βρίσκουν στάχτη πάνω στο κρεβάτι και την ατάκα..."they fucked a flame.......into being"

Ήταν τόσο δυνατό το μεταξύ τους που δεν μπόρεσαν να το διαχειριστούν και το fucked up..??

Ή μήπως το ζούνε τόσο έντονα κάθε μέρα που ακόμη και το "για παντά" φαντάζει λίγο γι" αυτούς...(αυτό το σκέφτηκα σε συνδυασμό με τους στίχους)

Για πείτε σκέψεις...

 

Ωραίο τραγούδι, ωραίο κλιπ. 

Θα συμφωνήσω με την Jenny. Το κλιπάκι μάς παραπέμπει άνετα σε δύο ανθρώπους που μόλις γνωρίζονται και νιώθουν ισχυρή έλξη, μα οι στίχοι φωτογραφίζουν δύο που ήδη γνωρίζονται και βρίσκονται σε ένα ειδύλλιο. Νομίζω η εύκολη ερμηνεία είναι να πούμε για το αυτονόητο, το πάθος. Το δικό μου μυαλό δουλεύοντας όλα τα δεδομένα (τίτλο, στίχους, κλιπ), σκέφτεται να δίνεται περισσότερο η περίπτωση του έρωτα ως ψυχεδέλεια. Δεν υπάρχει πιο ωραίο παραισθησιογόνο από τον έρωτα, και κυρίως επειδή είναι σαν πυροτέχνημα - έχοντας και την διάρκεια αυτού. "They fucked a flame... into being", όπως σωστά το έθεσαν. Και το ότι βρέθηκαν απανθρακωμένοι ίσως να σημαίνει αυτό σημασιολογικά• την δύναμη αυτής της ψευδαίσθησης που εν τέλει πεθαίνει.  

Εκεί πάει το δικό μου μυαλό. Δεν ξέρω εάν είμαι σωστή - θα μπορούσα να είμαι.

Αυτό είναι το όμορφο με την Τέχνη: οι πολλές ερμηνείες, ανάλογα με τα μάτια που παρακολουθούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...