Προς το περιεχόμενο

Γενική συζήτηση για μουσική για καλλιτέχνες για στίχους ...


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 hours ago, lovesucks said:

Να κάνω ποδαρικό με αφορμή μια συζήτηση για ταινίες κτλ στο τι ακούτε..

Όταν ένα τραγούδι συνοδεύεται από ένα καλαίσθητο video  "μιλάει" περισσότερο..

Για το παρακάτω κομμάτι είχα σκεφτεί αυτό που γραψε κάποιος στο youtube..

"This video seems to me like a Jarmusch movie"

  Reveal hidden contents

Το βίντεο τελειώνει με το να τους βρίσκουν στάχτη πάνω στο κρεβάτι και την ατάκα..."they fucked a flame.......into being"

Ήταν τόσο δυνατό το μεταξύ τους που δεν μπόρεσαν να το διαχειριστούν και το fucked up..??

Ή μήπως το ζούνε τόσο έντονα κάθε μέρα που ακόμη και το "για παντά" φαντάζει λίγο γι" αυτούς...(αυτό το σκέφτηκα σε συνδυασμό με τους στίχους)

Για πείτε σκέψεις...

 

σαν video clip ωραιο αλα με χαλασε η ατακα στην αρχη  hi beautiful baby. χαλαει ολο τo vibe.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 λεπτά πριν, poulinos είπε

σαν video clip ωραιο αλα με χαλασε η ατακα στην αρχη  hi beautiful baby. χαλαει ολο τo vibe.

Xaxaxaxaxaxaxa

Ναι εκεί δεν υπήρξε πρωτοτυπία..οφείλω να το παραδεχτώ κ γω!!

Χρωστάω απάντηση @JennyP

Καλό μήνα παιδιά!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, lovesucks said:

Xaxaxaxaxaxaxa

Ναι εκεί δεν υπήρξε πρωτοτυπία..οφείλω να το παραδεχτώ κ γω!!

Χρωστάω απάντηση @JennyP

Καλό μήνα παιδιά!!!

ε ναι πολυ τυπικη χαζη ατακα που χαλαει  το video clip.  καλα που δεν το γραψαν και hi bb

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, poulinos είπε

ε ναι πολυ τυπικη χαζη ατακα που χαλαει  το video clip.  καλα που δεν το γραψαν και hi bb

Χαχαχαχα

Ας σκεφτούμε μια άλλη ατάκα..

Εγω θα προτιμούσα να την πλησιάσει χωρίς να πει οτιδήποτε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, lovesucks said:

Χαχαχαχα

Ας σκεφτούμε μια άλλη ατάκα..

Εγω θα προτιμούσα να την πλησιάσει χωρίς να πει οτιδήποτε.

συμφωνω

ενα βλεμμα και να χορευε μαζι της θα ηταν καλυτερα. some times  δεν χρειαζεται να μιλησεις.

 

μια που πιο πριν ειπαμε για ατομα που ζουν στα ακρα θα ποσταρω κατι λιγο διαφορετικο. ειναι ενα video που ειχα δει παλια . εχει 2 τραγουδια μεσα το ενα ειναι masters of the universe _ juno reactor και το αλλο nothing else matters - apocalyptica . το video clip ειναι να ζεις ur life to the fullest. δεν ξερω αν ηταν inspirarion για καποια πραγματα που εκανα αλλα σιγουρα με κανε να καταλαβω γιατι το κανει

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, poulinos είπε

το 95% των ανθρωπων θα αργησουν να καταλαβουν 2 3 βασικα πραγματα

1.οτι και να κανεις θα σε κρινουν

2.μην ζεις με τα πρεπει αλλα με τα θελω

3. οι περισσοτεροι καποια στιγμη θα μετανιωσουν οχι για αυτα που εκαναν αλλα για αυτα που δεν εκαναν αλλα θα ειναι αργα

Ηλικιωμενη κυρια, περιγραφωντας τη ζωη της,εξομολογηθηκε μπροστα μου οτι εχει μετανιωσει(3) για το 1 και το 2.....

τους μορφασμους του προσωπου της και την χροια της φωνης της οταν τα ελεγε, δε θα τα ξεχασω ποτε.......

  • Like 1
  • Thanks 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 01/05/2022 at 15:12, stefanospf said:

Ηλικιωμενη κυρια, περιγραφωντας τη ζωη της,εξομολογηθηκε μπροστα μου οτι εχει μετανιωσει(3) για το 1 και το 2.....

τους μορφασμους του προσωπου της και την χροια της φωνης της οταν τα ελεγε, δε θα τα ξεχασω ποτε.......

ειπα να μην το πω αλλα συνηθως οταν το καταλαβεις θα ειναι πλεον αργα(θα εισαι δηλαδη σε τριτη ηλικια) και ο χρονος δεν γυρναει πισω

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Agent_Orange είπε

ανωτερα νοηματα πφφ

απο το πολυ φικι-φικι, συγκαηκαν... ειναι απλο 

:D 

😂😂😂 Κλαίωωωωω!!! Η απόλυτη ισοπέδωση! 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 01/05/2022 at 15:20, poulinos said:

ειπα να μην το πω αλλα συνηθως οταν το καταλαβεις θα ειναι πλεον αργα(θα εισαι δηλαδη σε τριτη ηλικια) και ο χρονος δεν γυρναει πισω

Errors of my way

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, poulinos είπε

σαν video clip ωραιο αλα με χαλασε η ατακα στην αρχη  hi beautiful baby. χαλαει ολο τo vibe.

Συγνώμη  @poulinos αλλά θα γίνω @Agent_Orange και θα πω. Τι περίμενες να της πει όταν ήταν ξεκάθαρο το τι θα γινότα μετέπειτα? "Hello sweetheart"? ή "Ηello my love"?   Τς τς τς! Δε νομίζω ότι θα είχαν το επιθυμητό αποτέλεσμα. 😂😂 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/4/2022 στις 8:34 ΜΜ, JennyP είπε

Έχω μια απορία. Πάντα την είχα δηλαδή.

Η έντονη βωμολοχία, η χυδαιολογία, στα τραγούδια είναι τέχνη?

Αυτοί που έχουν δημιουργήσει ένα τραγουδι από το στιχουργό έως τον ερμηνευτή είναι cool τύποι, που αντιδρούν στο κατεστημένο?

Που "καυτηριάζουν" μέσω της τέχνης, μουσική στην προκειμένη περίπτωση, τα κακώς κείμενα της εποχής τους?

Ή μήπως είναι απλά δήθεν που προσπαθούν με άκομψο τρόπο να "επιβληθούν" και να προκαλέσουν εντυπώσεις?

Μέχρι ποιο βαθμό θα μπορούσε η χυδαιολογία να γίνει αποδεκτή ως μέρος ενός τραγουδιού?  Δεν αναφέρομαι στην trap γιατί δεν τη θεωρώ μουσική. Για πάραδειγμα τα παρακάτω κομμάτια. (Είναι ενδεικτικά απλά. Το αναφέρω να μην υπάρξει καμία παρεξήγηση.)

Υ.Γ. Θα γράψω τη δική μου γνώμη αργότερα.

Δεν είμαι καλή στο γράψιμο .Θα προσπαθήσω ν"αποδώσω όσο καλύτερα μπορώ τις σκέψεις μου.

Η νέα μόδα στη μουσική ,ειδικα στους εφηβους έχει πέραση,η τραπ μ"ενοχλεί πολύ.Δεν μπορώ να καταλάβω τι δηλώνουν,που αντιδρούν γενικά που απευθύνονται..Προωθουν ένα lifestyle ξένο προς εμένα..Στίχοι εμετικοί,σεξισμός στο τέρμα που όμως ακούς όλο κ περισσότερα 15χρονα να τα ξέρουν απ εξω κ να τα υιοθετούν...Σεβασμός μηδέν προς οποιαδήποτε αξία ή στην ανθρώπινη υπόσταση..

Κάποια άλλα τα λεγόμενα "αντισυστημικά" δεν μ"ενοχλούν αρκεί να μην είναι δήθεν...Πολλά από αυτα τα κομμάτια λένε αυτα που όλοι μας έχουμε σκεφτεί και το εκφράσαμε σε συζητήσεις με φίλους..Κάποιοι πρεπει να δινουν φωνή στη σκέψη μας σε ότι αφορα θέματα πολιτικά,κοινωνικά και ηθικά...αν πει κάποιος πως δεν έχει βρίσει πολιτικό θα ναι ψέμα...οποτε ας το κάνουν αυτοι δυνατά μπας κ το ακούσουν κάποια γαϊδούρια...όχι πως θα ιδρώσει τ"αφτί τους....να χαμε να λέγαμε εν ολίγοις...

3 λεπτά πριν, JennyP είπε

Συγνώμη  @poulinos αλλά θα γίνω @Agent_Orange και θα πω. Τι περίμενες να της πει όταν ήταν ξεκάθαρο το τι θα γινότα μετέπειτα? "Hello sweetheart"? ή "Ηello my love"?   Τς τς τς! Δε νομίζω ότι θα είχαν το επιθυμητό αποτέλεσμα. 😂😂 

Ας μην έλεγε κάτι...η σιωπή πολλές φορές λέει πολλά κ πιο δυνατά απ"ότι οι λέξεις...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, stefanospf είπε

Ηλικιωμενη κυρια, περιγραφωντας τη ζωη της,εξομολογηθηκε μπροστα μου οτι εχει μετανιωσει(3) για το 1 και το 2.....

τους μορφασμους του προσωπου της και την χροια της φωνης της οταν τα ελεγε, δε θα τα ξεχασω ποτε.......

Προφανώς, η συγκεκριμένη κυρία θα πρέπει να πέρασε τη ζωή της κάνοντας πολλούς συμβιβασμούς και σκεπτόμενη τι θα πει η κοινωνία.  Δυστυχώς οι παλαιότερες γενιές έδιναν μεγάλη σημασία στην άποψη του κόσμου. Οι νεότερες γενιές κάνουν ακριβώς το αντίθετο. "Εγώ να περνάω καλά κι ας ψοφήσουν χίλια αρνιά". Τ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, JennyP είπε

Η απόλυτη ισοπέδωση

I live for this  :D 

για τα βρισίδια, σε φάση οπως η τραπ, και καλα "ετσι μιλανε" οι τύποι αυτοί, του δρόμου, της νυχτας οι hustlers wannabe escobars κτλ που υποδύονται οτι είναι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, poulinos είπε

ειπα να μην το πω αλλα συνηθως οταν το καταλαβεις θα ειναι πλεον αργα(θα εισαι δηλσδη σε τριτη ηλικια) και ο χρονος δεν γυρναει πισω

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!

6 ώρες πριν, stefanospf είπε

Ηλικιωμενη κυρια, περιγραφωντας τη ζωη της,εξομολογηθηκε μπροστα μου οτι εχει μετανιωσει(3) για το 1 και το 2.....

τους μορφασμους του προσωπου της και την χροια της φωνης της οταν τα ελεγε, δε θα τα ξεχασω ποτε.......

 

Εκείνο που πιστεύω είναι, ότι τη συγκεκριμένη στιγμή που κάποιος παίρνει μια απόφαση δε μπορεί να γνωρίζει τι θα γίνει στο μέλλον. Οπότε εάν έχει πάρει τη σωστή απόφαση ή όχι θα το δει στο μέλλον. Όταν το μέλλον έρχεται τότε κάνει την αυτοκριτική του και ναι μπορεί να μετιανιώσει γιατί τώρα (όντας στο μέλλον) έχοντας βιώσει τα επακόλουθα της απόφασής του βλέπει ότι δεν έγιναν τα πράγματα όπως πιθανόν να τα περίμενε ή ότι δεν άξιζε να κρατήσει μια συγκεκριμένη στάση. Ίσως και γι' αυτό το λόγο να μην πρέπει να μετανιώνουμε άσχετα το πόσο μπορεί να πονάμε. 

Λέμε ότι πρέπει να ζούμε με τα θέλω μας. Τα θέλω μας όμως π.χ. στην ηλικία των 25 ετών δεν είναι τα ίδια με τα θέλω μας στην ηλικία των 55 ετών. Έχω ένα παράδειγμα ενός κυρίου που έβγαζε πολλά χρήματα από την εργασία του. Πολλά!! Του άρεσε όμως ο τζόγος! Γούσταρε και έπαιζε. Χρήματα είχε, νιάτα είχε. Αρά ζούσε σύμφωνα με τα θέλω του. Σήμερα όμως σε ηλικία 65 ετών κάθε άλλο παρά ευκατάστατο τον λες. Ο κύριος αυτός μετανιώνει σημερα που έζησε με τα θέλω του.  

Τελικά μήπως έχει δίκιο ο ποιητής που λεει " Για ότι έχω κάνει δε μετανιώνω, δε μετανιώνω, είναι η  ζωη μια ΠΛΑΝΗ ? 

Υ.Γ. Εγώ που τα γράφω αυτά έχω μετανιώσει για κάτι.😄

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...