Προς το περιεχόμενο

Γενική συζήτηση για μουσική για καλλιτέχνες για στίχους ...


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, Agent_Orange είπε

I live for this  :D 

για τα βρισίδια, σε φάση οπως η τραπ, και καλα "ετσι μιλανε" οι τύποι αυτοί, του δρόμου, της νυχτας οι hustlers wannabe escobars κτλ που υποδύονται οτι είναι.

 

Εγώ τα σιχαίνομαι! Μη μιλάμε για τραπ. 🤢🤮 Η χυδαιολογία στη μουσική για μένα είναι ανεπίτρεπτη. Άλλο να υπάρχει κάποια βωμολοχία που μπορεί να φανερώνει ακόμη και αγανάκτηση και άλλο χυδαιολογία χωρίς καμία ουσία. Αυτό φανερώνει έλλειψη πολιτισμού. 

2 λεπτά πριν, Agent_Orange είπε

εγω  δεν θα ελεγα τπτ παντως :P

Ωωωωω! Μου την έφερες.😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, lovesucks είπε

Δεν είμαι καλή στο γράψιμο .Θα προσπαθήσω ν"αποδώσω όσο καλύτερα μπορώ τις σκέψεις μου.

Η νέα μόδα στη μουσική ,ειδικα στους εφηβους έχει πέραση,η τραπ μ"ενοχλεί πολύ.Δεν μπορώ να καταλάβω τι δηλώνουν,που αντιδρούν γενικά που απευθύνονται..Προωθουν ένα lifestyle ξένο προς εμένα..Στίχοι εμετικοί,σεξισμός στο τέρμα που όμως ακούς όλο κ περισσότερα 15χρονα να τα ξέρουν απ εξω κ να τα υιοθετούν...Σεβασμός μηδέν προς οποιαδήποτε αξία ή στην ανθρώπινη υπόσταση..

Κάποια άλλα τα λεγόμενα "αντισυστημικά" δεν μ"ενοχλούν αρκεί να μην είναι δήθεν...Πολλά από αυτα τα κομμάτια λένε αυτα που όλοι μας έχουμε σκεφτεί και το εκφράσαμε σε συζητήσεις με φίλους..Κάποιοι πρεπει να δινουν φωνή στη σκέψη μας σε ότι αφορα θέματα πολιτικά,κοινωνικά και ηθικά...αν πει κάποιος πως δεν έχει βρίσει πολιτικό θα ναι ψέμα...οποτε ας το κάνουν αυτοι δυνατά μπας κ το ακούσουν κάποια γαϊδούρια...όχι πως θα ιδρώσει τ"αφτί τους....να χαμε να λέγαμε εν ολίγοις...

Ας μην έλεγε κάτι...η σιωπή πολλές φορές λέει πολλά κ πιο δυνατά απ"ότι οι λέξεις...

Ούτε εγώ είμαι καλή στο γράψιμο.

Ταυτίζομαι με τις απόψεις σου για την τράπ. Θέλω να πιστεύω ότι τα νέα παιδιά δεν είναι τόσο κουτά και μπορούν να κρίνουν. Οπότε, θέλω να πιστεύω και ελπίζω η τραπ να εξαφανιστεί. Δεν είναι τέχνη. Είναι... δεν βρίσκω λόγια να περιγράψω την αήδια που αισθάνομαι γι' αυτό το πράγμα.

Σχετικά με τραγούδια που εκφράζουν τις απόψεις του συνόλου και πάλι συμφωνώ μαζί σου. ☺️

3 λεπτά πριν, lovesucks είπε

Λάθος παράθεση έκανες...

Η @JennyP είπε θα γίνει @Agent_Orange..🙄

Το απάντησα εγώ όμως 😄 Το διόρθωσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 minutes ago, JennyP said:

Συγνώμη  @poulinos αλλά θα γίνω @Agent_Orange και θα πω. Τι περίμενες να της πει όταν ήταν ξεκάθαρο το τι θα γινότα μετέπειτα? "Hello sweetheart"? ή "Ηello my love"?   Τς τς τς! Δε νομίζω ότι θα είχαν το επιθυμητό αποτέλεσμα. 😂😂 

δεν λες τιποτα.τοσο απλο.ασε τις κινησεις να μιλησουν ή το βλεμμα. μηδεν πρωτοτυπια το hello bb. αυτο με το color δεν με πειραξε αλλα το hello bb ειναι βαρετο

13 minutes ago, JennyP said:

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!

 

:)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
20 λεπτά πριν, JennyP είπε

Εκείνο που πιστεύω είναι, ότι τη συγκεκριμένη στιγμή που κάποιος παίρνει μια απόφαση δε μπορεί να γνωρίζει τι θα γίνει στο μέλλον. Οπότε εάν έχει πάρει τη σωστή απόφαση ή όχι θα το δει στο μέλλον. Όταν το μέλλον έρχεται τότε κάνει την αυτοκριτική του και ναι μπορεί να μετιανιώσει γιατί τώρα (όντας στο μέλλον) έχοντας βιώσει τα επακόλουθα της απόφασής του βλέπει ότι δεν έγιναν τα πράγματα όπως πιθανόν να τα περίμενε ή ότι δεν άξιζε να κρατήσει μια συγκεκριμένη στάση. Ίσως και γι' αυτό το λόγο να μην πρέπει να μετανιώνουμε άσχετα το πόσο μπορεί να πονάμε. 

Λέμε ότι πρέπει να ζούμε με τα θέλω μας. Τα θέλω μας όμως π.χ. στην ηλικία των 25 ετών δεν είναι τα ίδια με τα θέλω μας στην ηλικία των 55 ετών. Έχω ένα παράδειγμα ενός κυρίου που έβγαζε πολλά χρήματα από την εργασία του. Πολλά!! Του άρεσε όμως ο τζόγος! Γούσταρε και έπαιζε. Χρήματα είχε, νιάτα είχε. Αρά ζούσε σύμφωνα με τα θέλω του. Σήμερα όμως σε ηλικία 65 ετών κάθε άλλο παρά ευκατάστατο τον λες. Ο κύριος αυτός μετανιώνει σημερα που έζησε με τα θέλω του.  

Τελικά μήπως έχει δίκιο ο ποιητής που λεει " Για ότι έχω κάνει δε μετανιώνω, δε μετανιώνω, είναι η  ζωη μια ΠΛΑΝΗ ? 

Υ.Γ. Εγώ που τα γράφω αυτά έχω μετανιώσει για κάτι.😄

 

Άμα ξέραμε τα μελλούμενα, θα κάναμε λιρόλουτρο σαν άλλοι Σκρουτζ, με τόσα που θα 'χαμε βγάλει. :D

Όμως, επειδή δεν είμαστε Πυθίες, καλό είναι να χτυπάμε στην ισορροπία. Άνθρωπος που είναι σκεπτόμενος και πριν ενεργήσει κάθεται κι αναλύει, δύσκολα θα έρχεται αντιμέτωπος με δυσάρεστες καταστάσεις. Όχι ότι δεν μπορεί να γίνει κι αυτό, βέβαια - ίσως πιο μετριασμένα. Κι ένα σημαντικό που συμβαίνει πηγαίνοντάς το έτσι είναι ότι είμαστε και πολύ πιο εντάξει με τον εαυτό μας, όταν έχουμε αναλύσει κάτι, έχουμε δει τα συν/πλην και ξέρουμε τι συνεπάγεται με το μεν και το δε. Αναλαμβάνουμε ευκολότερα το βάρος τής ευθύνης. 

Εξαιρώ πάρα πολλές περιπτώσεις που δρουν παρορμητικά και βάσει των παθών τους. Εκεί καλά να πάθουν, γιατί έχουν χάσει κάθε μέτρο και δεν λογαριάζουν τίποτα. Σε τέτοιους ανθρώπους είναι επόμενο ότι θα τους μπει και το παλούκι. Πήδηξαν, πήδηξαν... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Mrs. Hyde είπε

Άμα ξέραμε τα μελλούμενα, θα κάναμε λιρόλουτρο σαν άλλοι Σκρουτζ, με τόσα που θα 'χαμε βγάλει. :D

Όμως, επειδή δεν είμαστε Πυθίες, καλό είναι να χτυπάμε στην ισορροπία. Άνθρωπος που είναι σκεπτόμενος και πριν ενεργήσει κάθεται κι αναλύει, δύσκολα θα έρχεται αντιμέτωπος με δυσάρεστες καταστάσεις. Όχι ότι δεν μπορεί να γίνει κι αυτό, βέβαια - ίσως πιο μετριασμένα.

Μα ακριβώς το ίδιο είπα κι εγώ! Δεν είμαστε πυθίες. Επειδή δεν ξέρουμε το μέλλον,  πάντα μετανιώνουμε για κάτι που κάναμε ή δεν κάναμε στο παρελθόν. Οπότε τότε δε γνωρίζαμε. 

Το παράδειγμα με τον κύριο που ήταν πολύ παρορμητικός το ανέφερα θέλοντας να τονίσω τα νιάτα που είναι όντως παρορμητικά. Υπάρχουν όμως και φορές που όσο σκεπτόμενος κι αν είναι κάποιος μπορεί πάλι να μην πάρει τη "σωστή" απόφαση και στο μέλλον να μετανιώσει. Ένα απλό παράδειγμα και πάντα δημοφιλές είναι τα διαζύγια. Πόσοι άνθρωποι δεν έχουν μετανιώσει που έχουν "χάσει" τα "καλύτερα" χρονια της ζωής τους με το "λαθος" άτομο? Όταν έπαιρναν την απόφαση να παντρευτούν έκαναν λάθος? Δε νομίζω να σκεφτόντουσαν κάτι τέτοιο γιατί απλά δε θα παντρευόντουσαν. Στη ζωή είναι όλα τόσο σχετικά....

Με συγκίνησε πολύ όμως αυτό το σκηνικό με την ηλικιωμένη κυρία. 

 

Επεξ/σία από JennyP
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
10 λεπτά πριν, JennyP είπε

Μα ακριβώς το ίδιο είπα κι εγώ! Δεν είμαστε πυθίες. Επειδή δεν ξέρουμε το μέλλον,  πάντα μετανιώνουμε για κάτι που κάναμε ή δεν κάναμε στο παρελθόν. Οπότε τότε δε γνωρίζαμε. 

Το παράδειγμα με τον κύριο που ήταν πολύ παρορμητικός το ανέφερα θέλοντας να τονίσω τα νιάτα που είναι όντως παρορμητικά. Υπάρχουν όμως και φορές που όσο σκεπτόμενος κι αν είναι κάποιος μπορεί πάλι να μην πάρει τη "σωστή" απόφαση και στο μέλλον να μετανιώσει. Ένα απλό παράδειγμα και πάντα δημοφιλές είναι τα διαζύγια. Πόσοι άνθρωποι δεν έχουν μετανιώσει που έχουν "χάσει" τα "καλύτερα" χρονια της ζωής τους με το "λαθος" άτομο? Όταν έπαιρναν την απόφαση να παντρευτούν έκαναν λάθος? Δε νομίζω να σκεφτόντουσαν κάτι τέτοιο γιατί απλά δε θα παντρευόντουσαν. Στη ζωή είναι όλα τόσο σχετικά....

Με συγκίνησε πολύ όμως αυτό το σκηνικό με την ηλικιωμένη κυρία. 

 

Δεν είπα ότι είπες κάτι άλλο, απλά ήθελα να γράψω κι εγώ πιο ολοκληρωμένα την άποψή μου. :) 

Δεν διαφωνούμε κάπου.

Είναι που και, ως γενική συζήτηση, δεν μπορείς να θίξεις συγκεκριμένα πράγματα, καθώς κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Συντελούν τόσα πράγματα, είναι οι συνθήκες... είναι πολλά. Ορισμένες φορές κι οι ίδιοι δρούμε εναντίον μας, δίχως να μας νοιάζουν οι συνέπειες. Δεν ξέρω εάν όλοι μετανιώνουν το ίδιο, όμως. Άλλος μπορεί να πει ότι έκανα αυτά που ήθελα, έζησα έντονα τη ζωή μου, έκανα τα λάθη μου και είμαι οκ. Άλλος μπορεί να μετανιώσει. Όλα είναι σχετικά. Ωραία κουβέντα άνοιξες, όμως. Μ' αρέσουν τέτοιες συζητήσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, Agent_Orange είπε

οκ εμενα παντως με κλειστο το volume οι κωλαρες σαν καρδιά δε με χαλάνε... :D συμφωνείτε κυρία @Mrs. Hyde ?

Μη με ξεμπροστιάζεις έτσι, βρε συ, γιατί εγώ τις βλέπω και με ήχο τις κωλάρες σαν καρδιά. 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/4/2022 στις 8:34 ΜΜ, JennyP είπε

Έχω μια απορία. Πάντα την είχα δηλαδή.

Η έντονη βωμολοχία, η χυδαιολογία, στα τραγούδια είναι τέχνη?

Αυτοί που έχουν δημιουργήσει ένα τραγουδι από το στιχουργό έως τον ερμηνευτή είναι cool τύποι, που αντιδρούν στο κατεστημένο?

Που "καυτηριάζουν" μέσω της τέχνης, μουσική στην προκειμένη περίπτωση, τα κακώς κείμενα της εποχής τους?

Ή μήπως είναι απλά δήθεν που προσπαθούν με άκομψο τρόπο να "επιβληθούν" και να προκαλέσουν εντυπώσεις?

Μέχρι ποιο βαθμό θα μπορούσε η χυδαιολογία να γίνει αποδεκτή ως μέρος ενός τραγουδιού?  Δεν αναφέρομαι στην trap γιατί δεν τη θεωρώ μουσική. Για πάραδειγμα τα παρακάτω κομμάτια. (Είναι ενδεικτικά απλά. Το αναφέρω να μην υπάρξει καμία παρεξήγηση.)

Υ.Γ. Θα γράψω τη δική μου γνώμη αργότερα.

Οι λέξεις είναι απλά λέξεις. Και οι βρισιές το ίδιο. Σημασία έχει ο πομπός. 

Άλλου είδους πομπός ο σνικ, άλλου είδους ο Δεληβοριάς. 

Προσωπικά δεν θα έλεγα ότι στην Υβρεοπομπή ακούω βωμολοχίες. 

Βέβαια περί ορεξεως... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είχα φτιάξει πριν πολλά πολλά χρόνια.

το τραγουδι ειναι stratovarius - before the winter.

το anime ειναι το video girl ai.

Αυτο που εκανα ήταν να ταιριάξω τα λόγια με εικόνες από το anime.

πχ λεει I see the yellow leaves are falling και δειχνει να πεφτουν φυλλα. Ολο το video παει με το ιδιο μοτιβο.Τα λογια να ταιριαζουν με αυτο που βλεπουμε και ταυτοχρονα να ειναι ολο αυτο μια ιστορια...

τα υπολοιπα Up to u

  • Like 2
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/5/2022 στις 11:22 ΜΜ, poulinos είπε

Το είχα φτιάξει πριν πολλά πολλά χρόνια.

το τραγουδι ειναι stratovarius - before the winter.

το anime ειναι το video girl ai.

Αυτο που εκανα ήταν να ταιριάξω τα λόγια με εικόνες από το anime.

πχ λεει I see the yellow leaves are falling και δειχνει να πεφτουν φυλλα. Ολο το video παει με το ιδιο μοτιβο.Τα λογια να ταιριαζουν με αυτο που βλεπουμε και ταυτοχρονα να ειναι ολο αυτο μια ιστορια...

τα υπολοιπα Up to u

Μάλιστα... Χμμμμ.. Δηλαδή εδώ έχουμε μια καλλιτεχνική και ευαίσθητη παρουσία. ☺️ Εύγε κύριε @poulinos!

Επεξ/σία από JennyP
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 06/05/2022 at 23:19, JennyP said:

Μάλιστα... Χμμμμ.. Δηλαδή εδώ έχουμε μια καλλιτεχνική και ευαίσθητη παρουσία. ☺️ Εύγε κύριε @poulinos!

:P once upon a time

εδω είναι το δευτερο που ειχα φτιαξει και μου αρεσε αρκετα.

παλι ως anime to video girl ai και ως τραγουδι

brian mcfadden demons in my heart

Και αυτο σχεδον 15 χρονια πισω

παλι το ιδιο μοτιβο οπως και στο πρωτο.

 

 

On 05/05/2022 at 16:43, Mrs. Hyde said:

Πόσο υπέροχο δέσιμο του τραγουδιού με το anime. 

 

thanxs

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...