Προς το περιεχόμενο

[Solar light] με sensor 800lm 14€ @ e-shop.gr


Dereki2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ούτε εμένα λειτουργούσε όταν παρέλαβα.Το άνοιξα, έβαλα τις μπαταρίες σε φορτιστή για 2 λεπτά και μετά τις ξανακούμπωσα. Άναψε για λίγο αλλά έπεσε η ένταση στο πεντάλεπτο.Το άφησα 2 μέρες ήλιο και όλα κομπλέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Orfeus είπε

ούτε εμένα λειτουργούσε όταν παρέλαβα.Το άνοιξα, έβαλα τις μπαταρίες σε φορτιστή για 2 λεπτά και μετά τις ξανακούμπωσα. Άναψε για λίγο αλλά έπεσε η ένταση στο πεντάλεπτο.Το άφησα 2 μέρες ήλιο και όλα κομπλέ.

Τις έβαλες στον απιδινωτή :)

Στις 18/5/2022 στις 11:03 ΜΜ, Lefm3 είπε

Καλησπέρα, το αγόρασα και εγώ.

Το αφησα δυο μέρες έξω και δε λειτούργησε. 
Το αντικατέστησαν χτες με άλλο… και μαντέψτε… ούτε αυτό λειτουργεί ακόμη. Θα περιμένω ακόμα μια μέρα αλλά δε το βλέπω να συγκινείται. 
κριμα πάντως γιατί έχει ωραίο design. 

Δες τι γραφουν. Ενα απλο σοκ θελουν οι μπαταριες και παιρνει μπρος

Επεξ/σία από Greengreen
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οχι παντα . Εγω τις εβαλα 1 μερα σε φορτιστη και δεν πηραν φορτιση . Σκατοκινεζικα απο το κιτρινομαγαζο - παει και το δευτερο πισω ....  Και χρονος service μεχρι να το δουν σα να εχει παει μηνας και σα να μας δουλευουν αν νομιζουν οτι θα κανω συνεχεια αντικαταστασεις και δε θα ζητησω λεφτα πισω . Ειχα παρει και ενα σετ με ασυρματες wifi sricams που παιρνουν τετοιες μπαταριες και βγηκε προβληματικο και αυτο . Tωρα που το θυμηθηκα ειχε βγαλει ανα περιοδους και το lidl silvercrest παρομοια - που κρατησαν 4 - 5 χρονια ! και κατω απο βροχη ενω περιμενα να χαλασουν στο χρονο .

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/5/2022 στις 10:00 ΜΜ, Mhlogiatros είπε

Οχι παντα . Εγω τις εβαλα 1 μερα σε φορτιστη και δεν πηραν φορτιση . Σκατοκινεζικα απο το κιτρινομαγαζο - παει και το δευτερο πισω ....  Και χρονος service μεχρι να το δουν σα να εχει παει μηνας και σα να μας δουλευουν αν νομιζουν οτι θα κανω συνεχεια αντικαταστασεις και δε θα ζητησω λεφτα πισω . Ειχα παρει και ενα σετ με ασυρματες wifi sricams που παιρνουν τετοιες μπαταριες και βγηκε προβληματικο και αυτο . Tωρα που το θυμηθηκα ειχε βγαλει ανα περιοδους και το lidl silvercrest παρομοια - που κρατησαν 4 - 5 χρονια ! και κατω απο βροχη ενω περιμενα να χαλασουν στο χρονο .

Αν λες για φωτιστικό είχε βγάλει πριν μια βδομάδα περίπου στα "είδη κήπου". Αλλά είναι λίγα τα lumen τους.  Ίσως πετύχετε ακομα κανενα στα κατάστηματα, αν έμειναν απουλητα και τα έβαλαν στα καλάθια που έχουν για τα τελευταία κομματια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/5/2022 στις 8:43 ΜΜ, Greengreen είπε

Δες τι γραφουν. Ενα απλο σοκ θελουν οι μπαταριες και παιρνει μπρος

Αν ηταν έτσι όπως τα γράφετε θα έκανα το ''σοκ'' στο σέρβις του eshop και θα μας τα επέστρεφαν λειτουργικά. Δυο φορές αντικατάσταση και χτές (3η) πιστωτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Lefm3 είπε

Αν ηταν έτσι όπως τα γράφετε θα έκανα το ''σοκ'' στο σέρβις του eshop και θα μας τα επέστρεφαν λειτουργικά. Δυο φορές αντικατάσταση και χτές (3η) πιστωτικό.

Δεν ασχολουνται. Κομπιουτεραδες ειναι. Πισω στον προμηθευτη.υπαλληλοι ειναι που κοστιζουν 1000€ το μηνα. Αν ασχοληθουν με τα δικα σας 12€ θα το κλεισουν το μαγαζι

Επεξ/σία από Greengreen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Βρηκε κανενας ακρη τελικα?

Ειχα παρει 2 το ενα αντεξε τρεις μερες το δευτερο εναμιση μηνα.Αξιζει να δοκιμασω με καλυτερες μπαταριες?

Ο μονος λογος που ρωταω ειναι οτι οντως φωτιζει καλα και βαριεμαι να το φερνω πισω απο το χωριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω αν βοηθάει αλλα μέτρησα τη χωρητικότητα των μπαταριών (φόρτιση/αποφόρτιση στα 250 mA) και ήταν γύρω στα 1000 mAh

PXL_20220710_093803878.MP.jpg

Επεξ/σία από Johndos
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Johndos είπε

Δεν ξέρω αν βοηθάει αλλα μέτρησα τη χωρητικότητα των μπαταριών (φόρτιση/αποφόρτιση στα 250 mA) και ήταν γύρω στα 1000 mAh

PXL_20220710_093803878.MP.jpg

Με δύο μπαταρίες μόνο 1000?

Εγώ το έδωσα σε φίλο και επειδή δεν έχει παράπονο, ψάχνω να πάρω κι ένα γι εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, filarhos είπε

Με δύο μπαταρίες μόνο 1000?

Εγώ το έδωσα σε φίλο και επειδή δεν έχει παράπονο, ψάχνω να πάρω κι ένα γι εμένα.

Η κάθε μία γύρω στα 1000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, filarhos είπε

Α είναι καλές!!!

εγώ τις <1200 τις ανακυκλώνω...

Ναι, εάν τις αντικαταστήσεις θα έχεις διπλάσια ή και παραπάνω διάρκεια με την προϋπόθεση ότι θα φορτίζονται και ανάλογα από την συσκευή. Κάποια στιγμή θέλω να μετρήσω και το ρεύμα φόρτισης από τη συσκευή κάτω από δυνατό ήλιο και θα επανέλθω.

6 λεπτά πριν, Johndos είπε

 

 

Επεξ/σία από Johndos
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την υποψια,οτι στον εναμιση μηνα που δουλεψε το ενα φωτιστικο,η αποδοση του επεφτε σταδιακα.Στην αρχη δουλευε μεχρι τις 5 μετα μεχρι τις 3 κοκ.Επειδη ηταν σε μερος που δεν εβλεπα συνεχεια δεν ειμαι 100% σιγουρος.

Καποιες μπαταριες ιδιας "μαρκας" που πουλαει το e-shop ειναι 2200mah και μοιαζουν με αυτες του φωτιστικου:https://www.e-shop.gr/mpataria-epanafortizomeni-hunter-18650-2200mai-p-ANA.HUN0001

Επισης σε αλλο βιντεο αλλου ηλιακου φωτιστικου πανομοιοτυπες μπαταριες

Αν η ονομαστικη χωρητικοτητα ηταν 2200 και η πραγματικη 1000mah εχει λογικη να υποθεσουμε οτι το προβλημα ηταν απο το εργοστασιο στις μπαταριες και λογω κοστους δεν συνεφερε το e-shop η αντικατασταση οποτε εκανε επιστροφη χρηματων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν κινέζικες μπαταρίες 18650 που γράφουν από έξω 3700 και με το ζόρι είναι 700... (είχα πάρει παλιά για πλάκα)

Και υπάρχουν και οι Panasonic που γράφουν 2200 και είναι όντως τόσο...

Αν την εξαντλεί κάθε μέρα, όσο καλή και να είναι η μπαταρία, λογικό είναι μετά από κάποιους κύκλους να μειώνεται η χωρητικότητα. Επειδή όμως δεν ξέρεις πως της συμπεριφέρεται δεν μπορείς να είσαι σίγουρος.

Οι 18650 είναι αρκετά ευαίσθητες. Με λάθος φόρτιση ή αποφόρτιση ή υπερθέρμανση, αν δεν έχει κύκλωμα να κόβει εκτός προδιαγραφών, μπορεί μέχρι και να εκραγεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μεγαλυτερες απο 1000 η μια μπορειτε να βαλετε, οχι μικροτερες. Παρτε μια ψιλοκαλη μαρκα οχι ανωνυμες και ειστε κομπλε.

το ιδιο συμβαινει με φτηνα solar (π.χ. Jumbo)αλλα με Νικελιου επαναφορτιζομενες.

Επεξ/σία από Greengreen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...