Προς το περιεχόμενο

1080p 240hz ή 1440p 144hz?


G-Gamer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω να δώσω μέχρι 250€ και δεν ξέρω τι να προτιμήσω αφού έχουν παρόμοιες τιμές.

Προορίζεται για gaming

24-27 ιντσες

Έχω μια i5-6600k και μια gtx 1650

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

27 ips 1440p 120+hz αλλα θα παει πανω απο 300 για ips οποτε με 260 βρισεκςι πχ αυτη

Samsung Odyssey G5 Curved Gaming Monitor 27" QHD 2560x1440 144Hz

η με σχεδον 300 

Dell S2722DGM VA Curved Gaming Monitor 27

Και ας μην τα χρησιμοποιησεις ,καλο ειναι γιατι σε βαθος 3-5ετιας  μπορει να παρεις καμια καρτουλα και κριμας θα ειναι να αλλαζεις καρτες παλι κτλ...

Αν καποια παιχνιδια δεν τα τρεχεις καλα σε 2κ ,μπορεις να απλα να αλλαξεις την αναλυση χαμηλοτερα,με 1080 p εκει θα εισαι για παντα 

 

Επεξ/σία από SOCRATIS1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικά, δεν τρέχω απαιτητικά παιχνίδια,

Minecraft valorant  είναι τα main games μου. Τα πιο απαιτητικά είναι κάτι Random fps games και μερικά rpg

Επεξ/σία από G-Gamer
Τυπογραφικό λάθος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2Κ 144hz (η 165) δαγκωτό. Η καλύτερη επιλογή θα για το μπάτζετ σου θα είναι να βρεις μια πρόσφατα μεταχειρισμένη. Έτσι και καλύτερη τιμή θα έχεις και θα μπορέσεις να την δεις πριν την πάρεις. Με τίποτα καινούργια και φθηνή εώς 300 ευρώ γιατί θα είναι μάπα σίγουρα. Για νέα από 350 και πάνω θα υπολογίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ελα φιλε μου θα προσπαθησω να σε βοηθησω καθως εχω περασει και απο τις 2.

Καταρχας να σου πω οτι ειτε 240 1080p πας ειτε 144 1440p δε θα μπορεσεις να τις ευχαριστιθεις με την καρτα που εχεις. Εκτος αν πας σε μελλοντικη αναβαθμηση, εκει παω πασο.

 

Οσο αφορα αυτες τι 2, θα σου προτεινα με τα 1000 να πας σε 144 1440p, καθως θα εχεις μεγαλυτερη εικονα και καλυτερη αναλυση. Τα 240 απο τα 144 να σου πω την αληθεια αν με βαλεις διπλα διπλα ισως και να μην το καταλαβω. Ειχα 144 hz 1080 και τωρα εχω 240 1080, Περιμενα να φαω αυτο το ουαου οπως απο 60 σε 144 αλλα καμια σχεση. Την πρωτη ωρα βλεπεις μια μικρη διαφορα οπου μετα τι συνηθηζεις και νοιωθεις οτι εισαι σε 144hz ξανα. 

 

Οποτε μη το σκεφτεσαι καν, παρε την 27αρα 1440p 144hz, θα με θυμηθεις.

 

Υ.Γ.

Ξεχασα να σου πω οτι να πας μονο σε IPS, μη κανεις το λαθος και πας σε VA η ακομα TN. Ειδικα το TN, ειναι πλεον 20ετιας και ακομα το βαζουν σε καινουριες οθονες. Δηλαδη οκ αλλα να παμε και λιγο μπροστα να μην μενουμε στα ιδια :)

Επεξ/σία από Zergoulini
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μια χαρά είναι το 1080p για gaming , καλύτερα να φουλάρεις γραφικά παρά να έχεις ανάλυση .

Στο θέμα μας τώρα , ιδιαίτερα για τα παιχνίδια που λες οτι παίζεις δεν θα σου προσφέρει τίποτα μια οθόνη με τόσο υψηλό ρυθμό ανανέωσης καρέ . Αν σου έχει καρφωθεί στο κεφάλι οτι θέλεις νεο μόνιτορ καλύτερα να πας σε μεγαλύτερη ανάλυση , απο την άλλη αν υπήρχαν νορμαλ επιλογές σε 4k με ρυθμό ανανέωσης θα σου έλεγα να κοιτάξεις και 4k . 

Καλύτερα λοιπόν κοίτα κάποιο μονιτορ με ανάλυση 1440p και ρυθμό ανανέωσης στα 144hz , μην είναι VA πάνελ όμως , είτε ips είτε TN ( μια χαρά είναι τα TN πανελ για gaming )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
  • 1080p 60hz 24" = Low End
  • 1440p 120hz 27" = Mid Range
  • 4K 240hz 32" = High End
  • 8K 480hz 40" = Final Frontier

Μια οθόνη 1440p 144hz 27" ειναι καλυτερη μακροχρονια επενδυση.

Επεξ/σία από redmedusa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...