Προς το περιεχόμενο

Αντιμέτωπη με νέα πρόστιμα για μονοπωλιακές τακτικές στην Ευρώπη βρίσκεται η Apple


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, MrRush είπε

Η Apple όμως έχει μια πλατφόρμα ανταγωνιστή που κάνει ακριβώς το ανάποδο, η αυτοκινητοβιομηχανία έχει όλους τους παίκτες με τους ίδιους κανόνες.

Είδες που ΔΕΝ γνωρίζεις και παρόλα αυτά γράφεις !

 Σε πληροφορώ λοιπόν πως της Mercedes το διαγνωστικό είναι ανοιχτό και προσβάσιμο από όλους χωρίς να είναι αναγκασμένοι να πληρώσουν 

 Το τελευταίο το γνωρίζω καθότι ο bro δουλεύει για λογαριασμό της και το πρώτο καθότι είμαι κάτοχος και παθον σε ανάλογο ζήτημα .

 Από εκεί και πέρα για άλλες ΔΕΝ γνωρίζω αλλά κατευθείαν αυτό αναιρεί το γεγονός πως παίζουν όλοι με τους ίδιους κανόνες .

 Θα μου πεις ελεύθερη αγορά έχουμε η κάθε μια κάνει ότι θέλει .

 Εκεί ειναι και το νόημα του ποστ μου του αρχικού .

 Πως σε πολλά αλλά ανάλογα ζητήματα η ΕΕ σφυρίζει αδιάφορα .

 Δυο μέτρα και δυο σταθμά .

 

Επεξ/σία από Chris_BMW
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

9 λεπτά πριν, Chris_BMW είπε

Πως σε πολλά αλλά ανάλογα ζητήματα η ΕΕ σφυρίζει αδιάφορα .

 Δυο μέτρα και δυο σταθμά .

Φίλε μου απλά η μια είναι ευρωπαϊκή εταιρία και η άλλη αμερικανική…

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, AtiX είπε

Φίλε μου απλά η μια είναι ευρωπαϊκή εταιρία και η άλλη αμερικανική…

Που πουλάει στην ΕΕ άρα πρέπει να ακολουθεί τους κανόνες της. 

Όπως και η Google τρώει 200 πρόστιμα το λεπτό από την ΕΕ για την ιδιωτικότητα, έτσι και η Apple τρώει (δικαώς) τα δικά της πρόστιμα για μονοπωλειακές τακτικές και anti-consumer συμπεριφορές.

12 λεπτά πριν, Chris_BMW είπε

Είδες που ΔΕΝ γνωρίζεις και παρόλα αυτά γράφεις !

[...]

 Από εκεί και πέρα για άλλες ΔΕΝ γνωρίζω αλλά κατευθείαν αυτό αναιρεί το γεγονός πως παίζουν όλοι με τους ίδιους κανόνες .

 

My bad. 

Επεξ/σία από MrRush
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AtiX είπε

Φίλε μου απλά η μια είναι ευρωπαϊκή εταιρία και η άλλη αμερικανική…

Κάπως πρέπει να ρεφάρουν με το πρόστιμο της VW που επέβαλε η Αμερική …

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Chris_BMW είπε

Κάπως πρέπει να ρεφάρουν με το πρόστιμο της VW που επέβαλε η Αμερική …

Κοίτα τώρα, πόσο θα μας πουλάνε το αέριο… 😉

18 λεπτά πριν, MrRush είπε

Που πουλάει στην ΕΕ άρα πρέπει να ακολουθεί τους κανόνες της. 

Όπως και η Google τρώει 200 πρόστιμα το λεπτό από την ΕΕ για την ιδιωτικότητα, έτσι και η Apple τρώει (δικαώς) τα δικά της πρόστιμα για μονοπωλειακές τακτικές και anti-consumer συμπεριφορές.

Θα ήθελα να δω πρόστιμα και σε γερμανικές, γαλλικές, ιταλικές ή ισπανικές εταιρίες όταν κάνουν τα ίδια… γιατί δεν κοιτάνε αν λειτουργεί πχ ο ανταγωνισμός εδώ στην Ελλάδα στις τηλεπικοινωνίες???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sideloading η Apple? 

Απο τωρα σας λεω οτι θα προτιμήσει να πληρωνει το προστημο οσο και αν ειναι αυτο, και να μετακυλήσει το κοστος στους Ευρωπαιους πελατες της, μεχρι να βαλουν μυαλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/5/2022 στις 2:01 ΜΜ, Hellenicsun είπε

Δε ξέρω σε τι καφέ συχνάζεις αλλά στη πραγματικότητα το μόνο που δεν άλλαξε ποτέ είναι αφενός το ποσοστό χρήσης στη χώρα μας που παραμένει πάνω κάτω στα ίδια επίπεδα, δηλαδή το ~84% χρησιμοποιεί Android (03/2022) κι αφετέρου  η ενασχόληση όλων των άλλων με την Apple κι όσους κατέχουν iPhone.

Εξαλλου ένας λόγος αποτυχίας (..έστω όχι πρώτης προτίμησης από χρήστες iPhone) των Apple Maps είναι τα τραγικά λιγότερα δεδομένα σε πραγματικό χρόνο σε σχέση με τους Google Maps - αποτέλεσμα των ποσοστών χρήσης.

Για την ιστορία, όλες οι συσκευές iOS στην Ελλάδα (δηλαδή & iPads, iPod Touch) αντιπροσωπεύουν το ~18%.
 

Όποτε σκέψου ποσά λίγα είναι τα iPhones που κυκλοφορούν μα αρκετά για να τραβάνε μονίμως τη προσοχή 😛 

 

 

19/04 στο Μενίδι :)       ( ξένοι ο οδηγός και συνοδηγός) .

20220419_153138.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/5/2022 στις 1:08 ΜΜ, SeaLion είπε

Από την μία "πάλι καλά" που οι ελληνικές τράπεζες αναγκάστηκαν να πάνε μέσω Apple Pay, δεν μπορώ να φανταστώ την μετριότητα στην εμπειρία αν αφήναμε τις τράπεζες να το ελέγχουν αυτό η κάθε μία στην εφαρμογή της - απλά θυμηθείτε πως ήταν οι εφαρμογές αυτές πριν λίγα χρόνια.

Από την άλλη το μπλοκάρισμα του NFC "για την ασφάλειά μας" είναι απαράδεκτο πλεον, με τις τόσες εφαρμογές που μπορεί να έχει. Δεν είναι δυνατόν να περιμένουμε την Apple για να δουλέψει το iPhone στο μετρό της Αθήνας π.χ.

Στα πάντα (και το App Store) η αποκλειστικότητα στην χρήση hardware & features από την Apple είναι οκ μέχρι ενός σημείου, δέχομαι το να μας δείξει η Apple τον τρόπο που "πρέπει" να δουλεύει, να δουν και να ζήσουν οι χρήστες την βέλτιστη (θεωρητικά) εμπειρία. Αλλά δεν γίνεται να τραβάει για πάντα αυτό.

* Ακόμα απορώ πως έχει γίνει αποδεκτό το να βουτάνε το δαχτυλάκι τους σε κάθε συναλλαγή που κάνουμε!

Ποια μετριότητα στην εμπειρία ρε φίλε; παιρνας την κάρτα στο alpha wallet αν έχεις alpha έχεις ανοιχτό το nfc περνάς την κάρτα από πάνω σου ζητάει βιομετρικό έλεγχο και πληρώνεις. Ακριβώς το ίδιο πράγμα με το Apple Pay είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tagmax είπε

 

 

19/04 στο Μενίδι :)       ( ξένοι ο οδηγός και συνοδηγός) .

20220419_153138.jpg

Το είχα δει κι εγώ πριν ενάμιση μήνα περίπου στη Καλλιθέα.

Προφανως θα βελτιωθούν τα δεδομένα αλλά η δύναμη των χαρτών δε παύει να είναι αυτά που λαμβάνει σε πραγματικό χρόνο και κυρίως σε όγκο.

Γι’ αυτό οι χάρτες της Google είναι πρώτοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...