Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα στο Face ID - Iphone X


nitrah

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας , 

έχω στην κατοχή μου ένα Iphone X

Ξαφνικά δεν αναγνώριζε το Face ID μου και έτσι ξεκίνησα να κάνω Reset και ξανά Setup το FACE ID απο την αρχή.

Μετά το Reset που το έκανα όταν πήγα να κάνω εκ νέου το Setup παίρνω πίσω πρόβλημα  " Το FACE ID δεν ειναι διαθέσιμο "

-Έκανα Force Reset με τα Volume Up + Down όπως ολοι ξέρουμε. 

-Η Front Camera δουλεύει κανονικά

-Ο Αισθητήρας για την φωτεινότητα της οθόνης και να σβήνει η οθόνη οταν βαζω το κινητό στο αυτι την ώρα της κλήσης λειτουργεί κανονικά.

-Το λογισμικό ειναι στο τελευταίο IOS.

-Έκανα Επαναφορά στα settings.

Εξακολουθεί μετα απο όλα αυτά να μην λειτουργεί και να μην μπορώ να το κάνω Setup.

Μπορεί κάποιος να πει καμία ιδέα ?

Τι μπορεί να φταίει ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό έχει να κάνει με κάτι διαφορετικό από την κάμερα την μπροστινή γιατί δεν σχετίζεται καν η μπροστινή κάμερα για αυτό ..το Face ID έχει δικιά του κάμερα ..το θέμα βρίσκεται στο Face ID επειδή βραχυκύκλωσε ένα τσιπάκι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Lefterisdra είπε

Αυτό έχει να κάνει με κάτι διαφορετικό από την κάμερα την μπροστινή γιατί δεν σχετίζεται καν η μπροστινή κάμερα για αυτό ..το Face ID έχει δικιά του κάμερα ..το θέμα βρίσκεται στο Face ID επειδή βραχυκύκλωσε ένα τσιπάκι 

Το πρόβλημα είναι σε έναν από τους 3 αισθητήρες του face id. Συγκεκριμένα στον dot projector. Πολύ σύνηθες, επισκευάζεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που παρατήρησα ειναι οτι δεν εστιάζει στην Self Camera το Πορτρέτο , οπότε μετα απο λίγο που το έψαξα λένε ολοι οτι εχει πρόβλημα το true depth .

Το θέμα είναι αν γίνεται επισκευή σε αυτό το σημείο και πόσο θα κοστίζει ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Zenor είπε

Το πρόβλημα είναι σε έναν από τους 3 αισθητήρες του face id. Συγκεκριμένα στον dot projector. Πολύ σύνηθες, επισκευάζεται. 

Πήγα σε 2-3 εδώ στην Θεσσαλονίκη και μου είπαν κάτι για 120-150 ευρώ η επισκευή του FACE ID ....

Δεν νομίζω οτι αξίζει να δώσω τοσα χρήματα για αυτή την βλάβη......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/5/2022 στις 4:50 ΜΜ, zourman1981 είπε

Οκ δώσε 1200 1500 και πάρε καινούριο

Με 700 ευρώ χωρίς ΦΠΑ πάιρνω ζελατίνα το iphone 13 - αν βγάλει και καμια επιστροφή Eurobank ή Yellows 600ε οπότε εσυ με τις εξυπνάδες σου 1200 - 1500 πάνε δωστα εσύ .....

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, nitrah είπε

Με 700 ευρώ χωρίς ΦΠΑ πάιρνω ζελατίνα το iphone 13 - αν βγάλει και καμια επιστροφή Eurobank ή Yellows 600ε οπότε εσυ με τις εξυπνάδες σου 1200 - 1500 πάνε δωστα εσύ .....

 Μην πάρεις τίποτα. Περίμενε το 14. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, nitrah είπε

Με 700 ευρώ χωρίς ΦΠΑ πάιρνω ζελατίνα το iphone 13 - αν βγάλει και καμια επιστροφή Eurobank ή Yellows 600ε οπότε εσυ με τις εξυπνάδες σου 1200 - 1500 πάνε δωστα εσύ .....

Άμα σου φαινονται πολλά τα 120 δώσε 700 όπως λες και πάρε νέο τηλέφωνο 

Απορώ με μερικους.... Όταν πήρες iPhone ήξερες ότι θα πληρώνεις και premium τιμές σέρβις 

Δεν είναι το iPhone για παιδάκια που ψάχνουν το 10ευρω να βάλουν κάρτα 

Ξυπνήστε ορισμένοι 

Επίσης μπορείς και με 100 150 να πάρεις νέο τηλέφωνο αλλης μάρκας με πιο φθηνό σερβις

Και φυσικά δεν υπάρχει δικαιολογία ότι σου είναι εργαλείο το iPhone γιατί αν ήταν θα είχες συμπεριφερθεί ανάλογα 

  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/5/2022 στις 7:28 ΜΜ, nitrah είπε

Πήγα σε 2-3 εδώ στην Θεσσαλονίκη και μου είπαν κάτι για 120-150 ευρώ η επισκευή του FACE ID ....

Δεν νομίζω οτι αξίζει να δώσω τοσα χρήματα για αυτή την βλάβη......

Εγώ θα έλεγα δεν αξίζει γιατί είναι παλιό μοντέλο το x. Αν ήταν πιο καινούργιο θα άξιζε. Δεν είναι και τρομερό πόσο τα 120€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ πιστεύω ότι δεν αξίζει για επισκευή! Πλέον με 300€ - 350€ αγοράζεις λειτουργικό μεταχειρισμένο iPhone X

Οπότε για μένα δώστο ανταλλακτικά αν σε ενοχλεί τόσο και με τη διαφορά πάρε ενα μεταχειρισμένο! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...