Προς το περιεχόμενο

Τα πρώτα ARM laptop chips της Qualcomm, ανταγωνιστές των Apple M1 chips, έρχονται το 2023


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, manolis940 είπε

Ούτε στα πιο τρελά σου όνειρα !

Ότι στα 35W ξεπερνάει θερμοκρασία των 70 βαθμών και το μόνο φρένο είναι το FAN ? Κάτι που δεν συμβαίνει όμως στον δικό σου 12900

Εγώ θα έλεγα να βγάλεις tablet με 12900 όπως σου είπαν και παραπάνω και να χτυπήσεις τόσο την Apple, όσο και την υπόλοιπη αγορά ;)

Για δες το link και δες θερμοκρασίες οταν τρεχει ΜΟΝΟ το cpu. Στα γραφηματα παραπανω τρεχει combined 35 το cpu + 150 η καρτα, προφανώς και θελει ανεμιστήρα. 

Σκετο το cpu παει στους 60c σε cinebench συμφωνα με το link... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 131
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, Herald είπε

Τι βλεπουμε εδω δηλαδη που αναιρει κιση τελεια απο οσα έγραψα? 

Στις θερμοκρασίες που είναι πάνω από 80c και κανονικά θα έπρεπε να ξεκινάει ο ανεμιστήρας…

45 λεπτά πριν, Herald είπε

Εννοείται οτι τρεχω τον 12900k στα 35w χωρίς ανεμιστήρα. Το fan curve ξεκιναει μετα τους 60c, στα 35w ουτε τους 40 δεν φτάνει το cpu οποτε και δεν δουλευουν οι ανεμιστηρες. Συνεχιζω να μην καταλαβαινω πως γινεται να υποστηρίζεις οτιδήποτε διαφορετικο. Νομιζω οτι απλα διαφωνείς για να μην παραδεχτείς το λαθος σου, αλλη εξηγηση δεν βλεπω. 

Βέβαια ο ένας είναι ο K και ο άλλος είναι ο H, αλλά και πάλι με τα λεγόμενα σου και την φυσική που επικαλείσαι δεν θα έπρεπε ο ένας με 35 watt να βγάζει 40c και ο άλλος στα ίδια watt πάνω από 80c…

Σου είπα ότι βαρέθηκα? Στο είπα…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Για δες το link και δες θερμοκρασίες οταν τρεχει ΜΟΝΟ το cpu. Στα γραφηματα παραπανω τρεχει combined 35 το cpu + 150 η καρτα, προφανώς και θελει ανεμιστήρα. 

Σκετο το cpu παει στους 60c σε cinebench συμφωνα με το link... 

Νομίζω ότι είναι τσάμπα κόπος να σου δείχνει ότι όλα αυτά που εσύ αποκαλείς φυσική η πραγματικότητα στα τρίβει στην μούρη και εσύ τα αντιλαμβάνεσαι ως νεραϊδόσκονη και μαύρη μαγεία.
Οπότε εγώ λέω να περιμένω να βγάλεις tablet με 12900 που θα έχει καλύτερες επιδόσεις και καλύτερη διάρκεια μπαταρίας από τα αντίστοιχα της Apple με Μ1

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, AtiX είπε

Στις θερμοκρασίες που είναι πάνω από 80c και κανονικά θα έπρεπε να ξεκινάει ο ανεμιστήρας…

Βέβαια ο ένας είναι ο K και ο άλλος είναι ο H, αλλά και πάλι με τα λεγόμενα σου και την φυσική που επικαλείσαι δεν θα έπρεπε ο ένας με 35 watt να βγάζει 40c και ο άλλος στα ίδια watt πάνω από 80c…

Σου είπα ότι βαρέθηκα? Στο είπα…

Ρε μαν, στο link που εβαλες εχει την ΚΑΡΤΑ να τρεχει στα 150w...περαν του cpu. Παρακατω, στο link που παρεθεσες εχει σκετο το cpu στα 35w και σε silent mode να μην ξεπερναει τους 60c σε full stress test.... 

 

Ειπαμε, διαφωνείς για να διαφωνήσεις.

16 λεπτά πριν, manolis940 είπε

Νομίζω ότι είναι τσάμπα κόπος να σου δείχνει ότι όλα αυτά που εσύ αποκαλείς φυσική η πραγματικότητα στα τρίβει στην μούρη και εσύ τα αντιλαμβάνεσαι ως νεραϊδόσκονη και μαύρη μαγεία.
Οπότε εγώ λέω να περιμένω να βγάλεις tablet με 12900 που θα έχει καλύτερες επιδόσεις και καλύτερη διάρκεια μπαταρίας από τα αντίστοιχα της Apple με Μ1

Το link που έχει μπει με επιβεβαιώνει, ο 12900 στα 35w σε silent mode ειναι στους 60c peak σε full stress test. Η πραγματικότητα με επιβεβαιώνει πλήρως 

Στη μουρη στα τριβει εσενα που κοιτας γραφηματα με την καρτα γραφικων στα 150w για να μην παραδεχτεις οτι έχεις άδικο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Ρε μαν, στο link που εβαλες εχει την ΚΑΡΤΑ να τρεχει στα 150w...περαν του cpu. Παρακατω, στο link που παρεθεσες εχει σκετο το cpu στα 35w και σε silent mode να μην ξεπερναει τους 60c σε full stress test.... 

Έτσι μπράβο, όμως ακόμα και οι 60c που σε βολεύουν θέλουν ανεμιστήρα!!!!

δηλαδη όλο, μα όλο, το αφήγημα σου έχει πάει στον κάδο ανακύκλωσης…

ΥΓ: δεν είσαι της διαπραγμάτευσης βλέπω… 😉

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AtiX είπε

Έτσι μπράβο, όμως ακόμα και οι 60c που σε βολεύουν θέλουν ανεμιστήρα!!!!

δηλαδη όλο, μα όλο, το αφήγημα σου έχει πάει στον κάδο ανακύκλωσης…

ΥΓ: δεν είσαι της διαπραγμάτευσης βλέπω… 😉

Ανεμιστηρα στις 200 στροφές, semi idle. Δηλαδη αν τον κλεισεις υποστηρίζεις οτι θα φτασει 110 και θα κάνει throttle? Δεν ειναι προφανες οτι θα δουλευει κανονικα και χωρίς? Ελα, παράδεξου το να παμε παρακατω.. 

Για reference, το m1 laptop που δεν εχει ανεμιστηρα φτανει 97c σε stress test.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Herald είπε

Ανεμιστηρα στις 200 στροφές, semi idle. Δηλαδη αν τον κλεισεις υποστηρίζεις οτι θα φτασει 110 και θα κάνει throttle? Δεν ειναι προφανες οτι θα δουλευει κανονικα και χωρίς? Ελα, παράδεξου το να παμε παρακατω.. 

ή να καεί…

έλα ρε σε λίγο, για να μην παραδεχθείς το λάθος σου, θα πεις ότι οι ανεμιστήρες είναι κάτι άχρηστο 

ουπς το είπες ήδη… 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Πάντως αν πιάνει με ανεμιστήρα στις 200 στροφες μόνο 60 εκτίμησή μου είναι ότι δεν θα πιανει ούτε 97 χωρίς ανεμιστήρα. 

Ε προφανώς. Σιγα μην ριχνει ο ανεμιστήρας 40 βαθμούς, εξαρταιται απτο μεγεθος του heatsink, μπορει να φτασει 70-75. Ελεος τι αλλο θα διαβασεις για να μην παραδεχθει ο αλλος το λαθος του 😂

31 λεπτά πριν, AtiX είπε

ή να καεί…

έλα ρε σε λίγο, για να μην παραδεχθείς το λάθος σου, θα πεις ότι οι ανεμιστήρες είναι κάτι άχρηστο 

ουπς το είπες ήδη… 

Ναι, απο τους 60 θα καει αν κλεισεις το semi idle fan 😂

Οτιναναι, εγω φταιω που σου απανταω

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Herald είπε

Ναι, απο τους 60 θα καει αν κλεισεις το semi idle fan 😂

Οτιναναι, εγω φταιω που σου απανταω

Σειρές όπως Phenom και pentium D καιγόντουσαν λίγο πάνω από του 80c…

Και για το resume, ο 12900 στα 35 watt θερμαίνεται περισσότερο από τον Μ1 και χρειάζεται ανεμιστήρα για να ρίξει τις θερμοκρασίες του!

Όσο και να θες να κρυφτείς, ΜΟΝΟΣ σου αναιρείσαι μιας και ούτε η φυσική σου βγήκε, ούτε οι 40c που βλέπεις και καλά στον 12900 σου χωρίς καν να λειτουργεί ο ανεμιστήρας…

Βαρέθηκα πραγματικά και με τα παιχνίδια σου και με τα ψέματα σου…

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, AtiX είπε

Σειρές όπως Phenom και pentium D καιγόντουσαν λίγο πάνω από του 80c…

Και για το resume, ο 12900 στα 35 watt θερμαίνεται περισσότερο από τον Μ1 και χρειάζεται ανεμιστήρα για να ρίξει τις θερμοκρασίες του!

Όσο και να θες να κρυφτείς, ΜΟΝΟΣ σου αναιρείσαι μιας και ούτε η φυσική σου βγήκε, ούτε οι 40c που βλέπεις και καλά στον 12900 σου χωρίς καν να λειτουργεί ο ανεμιστήρας…

Βαρέθηκα πραγματικά και με τα παιχνίδια σου και με τα ψέματα σου…

Πριν 20 χρονια ίσως, σημερα δεν καίγονται ετσι και αλλιως, κλείνουν / throtllaroun στο tjmax. 

Δεν αναιρούμε πουθενα, ο 12900 οπως δειχνει το άρθρο που ανεβασες θελει ανεμιστηρα semi idle για να παραμεινει στους 60, ενω ο m1 χωρις ανεμιστήρα φτανει τους 97. Εσυ υποστηρίζεις οτι αν κλεισει ο ανεμιστηρας οχι μονο θα ξεπερασει τους 97 που τρεχει ο m1, αλλα θα καει κιόλας... 🤣 Θεωρία που φυσικα δεν βασιζεται πουθενα παρα μονο στο πεισμα σου να μην παραδεχτεις οτι εισαι λαθος. 

Προφανώς και βλεπω 40c στον 12900 αφου τον εχω σε desktop και οχι σε laptop. Εχω ανεβασει και screenshot εντωμεταξυ, εκει εσυ τα δικα σου. Νταξει ρε φιλε εκανες λαθος, δεν χαθηκε ο κοσμος να το παραδεχτεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Πριν 20 χρονια ίσως, σημερα δεν καίγονται ετσι και αλλιως, κλείνουν / throtllaroun στο tjmax. 

Δεν αναιρούμε πουθενα, ο 12900 οπως δειχνει το άρθρο που ανεβασες θελει ανεμιστηρα semi idle για να παραμεινει στους 60, ενω ο m1 χωρις ανεμιστήρα φτανει τους 97. Εσυ υποστηρίζεις οτι αν κλεισει ο ανεμιστηρας οχι μονο θα ξεπερασει τους 97 που τρεχει ο m1, αλλα θα καει κιόλας... 🤣 Θεωρία που φυσικα δεν βασιζεται πουθενα παρα μονο στο πεισμα σου να μην παραδεχτεις οτι εισαι λαθος. 

Προφανώς και βλεπω 40c στον 12900 αφου τον εχω σε desktop και οχι σε laptop. Εχω ανεβασει και screenshot εντωμεταξυ, εκει εσυ τα δικα σου. Νταξει ρε φιλε εκανες λαθος, δεν χαθηκε ο κοσμος να το παραδεχτεις. 

Το έχεις κάψει στην κυριολεξία... Και εγώ έχω παθητική ψυκτήρα σε έναν 10400Τ και δεν πέρναει τους 65 .Αλλά η ψυκτρα είναι το κουτί όλο σε μέγεθος  streacom. Ποιο είναι το συμπέρασμα? Ότι ο 10400Τ είναι πιο αποδοτικός απο Μ1 γιατί δεν έχει ανεμιστήρα? Σοβαρά τώρα?

Φυσική με μέσο την πέρασες?

1 ώρα πριν, Retromaniac είπε

Πάντως αν πιάνει με ανεμιστήρα στις 200 στροφες μόνο 60 εκτίμησή μου είναι ότι δεν θα πιανει ούτε 97 χωρίς ανεμιστήρα. 

Και που να πιάσουν οι ζέστες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, atheatos είπε

Το έχεις κάψει στην κυριολεξία... Και εγώ έχω παθητική ψυκτήρα σε έναν 10400Τ και δεν πέρναει τους 65 .Αλλά η ψυκτρα είναι το κουτί όλο σε μέγεθος  streacom. Ποιο είναι το συμπέρασμα? Ότι ο 10400Τ είναι πιο αποδοτικός απο Μ1 γιατί δεν έχει ανεμιστήρα? Σοβαρά τώρα?

Φυσική με μέσο την πέρασες?

Δεν ξερω  παρακολουθεις την συζητηση, αλλα στην αποδοτικοτητα δεν φτασαμε ακομα. Ακομα προσπαθούμε να λυσουμε το αν 2 cpu που καταναλωνουν τα ιδια watt παράγουν την ιδια θερμότητα.. 

Εγω λεω ναι, αν διαφωνεις μαλλον εσυ την περασες με μεσον την φυσικη 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Γιατί ρε συ;

Καταρχάς ο τίτλος του θέματος λέει arm laptop. Δηλαδή ,ειδικά με windows ,για τα σκουπίδια.

Από τα σκουπίδια φτάσαμε στον 12900 και συγκριτικό με M1. Γιατί? Γιατί εκεί στην apple δεν ξέρουν τι κάνουν οι και ξέρει καλύτερα ο Herald, ο Αθεατος , ο Ατιχ και ο ρετρό του insomnia....

Ένα μόνο θα πω . Το 2005 η παράτησε IBM και G5 γιατί δεν ήταν efficient όσο οι core2duo.

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Δεν ξερω  παρακολουθεις την συζητηση, αλλα στην αποδοτικοτητα δεν φτασαμε ακομα. Ακομα προσπαθούμε να λυσουμε το αν 2 cpu που καταναλωνουν τα ιδια watt παράγουν την ιδια θερμότητα.. 

Εγω λεω ναι, αν διαφωνεις μαλλον εσυ την περασες με μεσον την φυσικη 😉

Μα αυτό σημαίνει αποδοτικότητα. Έλεος δηλαδή γράφεις για κατανάλωση watt και θερμότητα που είναι ο ορισμός το βαθμού απόδοσης. 

Αλλά επειδή έχεις μπλέξει την θερμοκρασία με την θερμότητα , είσαι ικανός να βγάλεις το phenom πιο αποδοτικό από core duo γιατί η γομαροψυκτρα τον κρατάει πιο κρύο...

Κάπου το τρολαρισμα έχει και τα όρια του δεν νομίζεις?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...