Προς το περιεχόμενο

Τα πρώτα ARM laptop chips της Qualcomm, ανταγωνιστές των Apple M1 chips, έρχονται το 2023


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, atheatos είπε

Καταρχάς ο τίτλος του θέματος λέει arm laptop. Δηλαδή ,ειδικά με windows ,για τα σκουπίδια.

Από τα σκουπίδια φτάσαμε στον 12900 και συγκριτικό με M1. Γιατί? Γιατί εκεί στην apple δεν ξέρουν τι κάνουν οι και ξέρει καλύτερα ο Herald, ο Αθεατος , ο Ατιχ και ο ρετρό του insomnia....

Ένα μόνο θα πω . Το 2005 η παράτησε IBM και G5 γιατί δεν ήταν efficient όσο οι core2duo.

Μα αυτό σημαίνει αποδοτικότητα. Έλεος δηλαδή γράφεις για κατανάλωση watt και θερμότητα που είναι ο ορισμός το βαθμού απόδοσης. 

Αλλά επειδή έχεις μπλέξει την θερμοκρασία με την θερμότητα , είσαι ικανός να βγάλεις το phenom πιο αποδοτικό από core duo γιατί η γομαροψυκτρα τον κρατάει πιο κρύο...

Κάπου το τρολαρισμα έχει και τα όρια του δεν νομίζεις?

Δεν εχω μπλεξει τιποτα, εσυ τα μπλέκεις. 

Αποδοτικοτητα είναι το perfm /watt. Εδώ συζητάμε αν τα 35w του ενός είναι ιδια με τα 35w του αλλου.

Δειξε μου που μπέρδεψα θερμοκρασια με θερμοτητα. I dare you

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 131
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Δεν εχω μπλεξει τιποτα, εσυ τα μπλέκεις. 

Αποδοτικοτητα είναι το perfm /watt. Εδώ συζητάμε αν τα 35w του ενός είναι ιδια με τα 35w του αλλου.

Και επειδή είσαι διάνοια στη φυσική είπες ας πάρω τις θερμοκρασίες του πυρήνα χωρίς να υπολογιστεί οποιαδήποτε άλλο στοιχείο για να βγάλω συμπέρασμα.... 

Εντάξει το καταλάβαμε, έχεις βγάλει Μετσόβιο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, atheatos είπε

Και επειδή είσαι διάνοια στη φυσική είπες ας πάρω τις θερμοκρασίες του πυρήνα χωρίς να υπολογιστεί οποιαδήποτε άλλο στοιχείο για να βγάλω συμπέρασμα.... 

Εντάξει το καταλάβαμε, έχεις βγάλει Μετσόβιο....

Διανοια είμαι σίγουρα, αποδεδειγμενα με χαρτί. 

Οι θερμοκρασίες του πυρηνσ με σταθερα τα watt μας δείχνουν αν για αυτά τα Watt χρειάζεται active cooling η οχι. Σύμφωνα με το link που ανέβασε ο atix για τα 30-35w δεν χρειάζεται active cooling. Δεν υποστηριξα κατι αλλο

Δειξε μου τωρα που μπέρδεψα θερμοκρασία και θερμότητα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Διανοια είμαι σίγουρα, αποδεδειγμενα με χαρτί. 

Οι θερμοκρασίες του πυρηνσ με σταθερα τα watt μας δείχνουν αν για αυτά τα Watt χρειάζεται active cooling η οχι. Σύμφωνα με το link που ανέβασε ο atix για τα 30-35w δεν χρειάζεται active cooling. Δεν υποστηριξα κατι αλλο

Δειξε μου τωρα που μπέρδεψα θερμοκρασία και θερμότητα... 

Απορώ πως δεν σε έχει μαζέψει... η Intel τέτοια διάνοια που είσαι, να της βγάλεις laptop , χωρίς active cooling....

Το συμπέρασμα που έβγαλες για το διάγραμμα είναι και αυτό αποδεδειγμένο με χαρτί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, atheatos είπε

Απορώ πως δεν σε έχει μαζέψει... η Intel τέτοια διάνοια που είσαι, να της βγάλεις laptop , χωρίς active cooling....

Το συμπέρασμα που έβγαλες για το διάγραμμα είναι και αυτό αποδεδειγμένο με χαρτί?

Αν με έπαιρνε η intel δηλαδη θα είμασταν συνάδελφοι η εσυ δεν χρειάζεται? 

 

Σε αφήνω στο trolling σου, οταν βρεις έστω και μια λέξη που έχω γραψει να ειναι λαθος μην διστάσεις να το κανεις quote για να σου απαντησω. Ψαξε ψαξε... 

 

Υγ1. Με προλαβαν αλλοι, εχρι βγάλει η ms intel laptop χωρις active cooling. Καλα τα πηγες 😂

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα και στο ιδιο soc αλλα με διαφορετικη μεθοδο κατασκευης και ιδια watt υπαρχουν διαφορες. Α9 14nm samsung vs 16nm tsmc https://www.techgrapple.com/apple-a9-14nm-vs-16nm-performance-test-with-iphone-6s/

Για τα nm της intel και ειδικα σε mobile ουτε για σχολιασμο δεν κανουν ποια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Αν με έπαιρνε η intel δηλαδη θα είμασταν συνάδελφοι η εσυ δεν χρειάζεται? 

 

Σε αφήνω στο trolling σου, οταν βρεις έστω και μια λέξη που έχω γραψει να ειναι λαθος μην διστάσεις να το κανεις quote για να σου απαντησω. Ψαξε ψαξε... 

 

Υγ1. Με προλαβαν αλλοι, εχρι βγάλει η ms intel laptop χωρις active cooling. Καλα τα πηγες 😂

Ναι τέλειε μου εσύ. Ολοσωστα που τα γράφεις. Κάθε λέξη και διαφορετική σημασία. Ποιητής με λίγα λόγια. 

Έβγαλε χωρίς active cooling η Intel για αυτό είπε να βγάλει το 12900 χωρίς ανεμιστήρα γιατί δεν χρειάζεται. Μόνο με την ψυκτρα είναι δροσερός σαν τον 10400Τ μου. 

Μου αρέσει που θες να με προκαλέσεις. Λες και είμαστε τίποτα άσχετοι και εσύ ο ειδικός. Μάθε πρώτα από τι εξαρτάται η θερμοκρασία που βλέπεις σε ένα επεξεργαστή και μετά έλα να μας κάνεις μάθημα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mtifosi είπε

Ακομα και στο ιδιο soc αλλα με διαφορετικη μεθοδο κατασκευης και ιδια watt υπαρχουν διαφορες. Α9 14nm samsung vs 16nm tsmc https://www.techgrapple.com/apple-a9-14nm-vs-16nm-performance-test-with-iphone-6s/

Για τα nm της intel και ειδικα σε mobile ουτε για σχολιασμο δεν κανουν ποια...

Δεν αναφέρεται πουθενά η κατανάλωση στο λινκ σου. Αν ο ένας τραβάει 5w παραπάνω από τον άλλο λογικό να υπάρχει διαφορά

2 λεπτά πριν, atheatos είπε

Ναι τέλειε μου εσύ. Ολοσωστα που τα γράφεις. Κάθε λέξη και διαφορετική σημασία. Ποιητής με λίγα λόγια. 

Έβγαλε χωρίς active cooling η Intel για αυτό είπε να βγάλει το 12900 χωρίς ανεμιστήρα γιατί δεν χρειάζεται. Μόνο με την ψυκτρα είναι δροσερός σαν τον 10400Τ μου. 

Μου αρέσει που θες να με προκαλέσεις. Λες και είμαστε τίποτα άσχετοι και εσύ ο ειδικός. Μάθε πρώτα από τι εξαρτάται η θερμοκρασία που βλέπεις σε ένα επεξεργαστή και μετά έλα να μας κάνεις μάθημα.

 

Δεν έχει σημασία αν ξέρω από τι εξαρτάται η θερμοκρασία. Εγώ απλά λέω - σύμφωνα με το link που ανέβασε ο atιx, ο 12900 στα 30-35w (όσα τρέχει και ο m1) δεν χρειάζεται active cooling. Αυτό υποστηρίζω, έχεις κάτι να πείς πάνω σε αυτό ή πάλι την μπάλα στην εξέδρα θα πετάξεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν αναφέρεται πουθενά η κατανάλωση στο λινκ σου. Αν ο ένας τραβάει 5w παραπάνω από τον άλλο λογικό να υπάρχει διαφορά

Δεν έχει σημασία αν ξέρω από τι εξαρτάται η θερμοκρασία. Εγώ απλά λέω - σύμφωνα με το link που ανέβασε ο atιx, ο 12900 στα 30-35w (όσα τρέχει και ο m1) δεν χρειάζεται active cooling. Αυτό υποστηρίζω, έχεις κάτι να πείς πάνω σε αυτό ή πάλι την μπάλα στην εξέδρα θα πετάξεις? 

Το έγραψα προηγούμενος τι είναι αυτά που λες . Βέβαια λόγω ελλείψεως γνώσεων δεν μπορείς να καταλάβεις ότι είναι λάθος αυτά που λες και φυσικά υπερασπίζεσαι την άποψη σου , λόγω άγνοιας. Το συμπέρασμα σου είναι αυθαίρετο και με απλό παράδειγμα σου έδειξα ότι είναι λάθος. Αλλά ένας τέλειος ποτέ δεν κάνει λάθος... είναι ανίκητος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, atheatos είπε

Το έγραψα προηγούμενος τι είναι αυτά που λες . Βέβαια λόγω ελλείψεως γνώσεων δεν μπορείς να καταλάβεις ότι είναι λάθος αυτά που λες και φυσικά υπερασπίζεσαι την άποψη σου , λόγω άγνοιας. Το συμπέρασμα σου είναι αυθαίρετο και με απλό παράδειγμα σου έδειξα ότι είναι λάθος. Αλλά ένας τέλειος ποτέ δεν κάνει λάθος... είναι ανίκητος.

Ναί, όπως τα λές. Στον φανταστικό σου κόσμο το έγραψες που είναι λάθος. Στον πραγματικό δεν έχεις γράψει απολύτως τίποτα ;) 

Ιδού η Ρόδος, που είναι το λάθος, εξήγησε το και άσε τις εξέδρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν αναφέρεται πουθενά η κατανάλωση στο λινκ σου. Αν ο ένας τραβάει 5w παραπάνω από τον άλλο λογικό να υπάρχει διαφορά

Ιδια spec εχουν απο την apple, τι 5w παραπανω λες...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mtifosi είπε

Ιδια spec εχουν απο την apple, τι 5w παραπανω λες...?

Αν έχουν την ίδια κατανάλωση τότε αυτό στα περισσότερα nm πρέπει να είναι πιο δροσερό. Αυτό λέει και το link σου. Ουσιαστικά συμφωνεί μαζί μου το link σου, τα 10nm της intel ψύχονται πιο εύκολα από τα 5nm της TSMC. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Ναί, όπως τα λές. Στον φανταστικό σου κόσμο το έγραψες που είναι λάθος. Στον πραγματικό δεν έχεις γράψει απολύτως τίποτα ;) 

Ιδού η Ρόδος, που είναι το λάθος, εξήγησε το και άσε τις εξέδρες

Ναι θα κάτσω τώρα να κάνω φροντιστήριο τι είναι θερμοκρασία, τι είναι θερμότητα τζάμπα για να μάθεις εσύ που είσαι διάνοια και με χαρτί....

Νομίζω καλύτερα να ξεκινήσεις να βάζεις ένα θερμόμετρο σε διαφορετικά σημεία του σώματος σου ...μέχρι να καταλάβεις γιατί δεν δείχνει την ιδια θερμοκρασία ενώ η θερμοτητα που εκλειεις είναι σταθερή. Μπορεί να σε πονέσει μέχρι να το καταλάβεις αλλά νομίζω σου αξίζει.

Και όχι δεν πετάω την μπάλα στην εξέδρα αλλά γράφω με τον μόνο τρόπο που καταλαβαίνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Αν έχουν την ίδια κατανάλωση τότε αυτό στα περισσότερα nm πρέπει να είναι πιο δροσερό. Αυτό λέει και το link σου. Ουσιαστικά συμφωνεί μαζί μου το link σου, τα 10nm της intel ψύχονται πιο εύκολα από τα 5nm της TSMC. 

Συγνωμη αλλα δεν ελεγες πως ανεξαρτητως παραγοντων τα watt καθοριζουν την θερμοτητα...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mtifosi είπε

Συγνωμη αλλα δεν ελεγες πως ανεξαρτητως παραγοντων τα watt καθοριζουν την θερμοτητα...?

Την θερμότητα ναί. Η θερμοκρασία δεν είναι θερμότητα.Δύο CPU στα 35w παράγουν την ίδια θερμότητα, αλλά μπορεί να έχουν διαφορετικές θερμοκρασίες. Όσο μικρότερη η μέθοδος κατάσκευης τόσο πιο δύσκολη η απαγωγή της εν λόγω θερμότητας. Προφανώς οι διαφορές είναι μικρές, αλλά υπάρχουν. Πχ. ο 12900k που μπορεί να φτάσει και τα 300w μπορεί ακόμα να ψυχθεί σε αέρα γιατί είναι στα 10nm, αν κάνει η intel μετάβαση σε 5 πχ. δεν ψύχονται τόσα watt με συμβατικές μεθόδους

4 λεπτά πριν, atheatos είπε

Ναι θα κάτσω τώρα να κάνω φροντιστήριο τι είναι θερμοκρασία, τι είναι θερμότητα τζάμπα για να μάθεις εσύ που είσαι διάνοια και με χαρτί....

Θες να μου πεί που ακριβώς είδες ότι δεν ξέρω την διαφορά θερμοκρασίας και θερμότητας? Θα θέλα να ήξερα, απτο κεφάλι σου τα βγάζεις? :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...