Προς το περιεχόμενο

Τα πρώτα ARM laptop chips της Qualcomm, ανταγωνιστές των Apple M1 chips, έρχονται το 2023


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, atheatos είπε

Καταρχάς ο τίτλος του θέματος λέει arm laptop. Δηλαδή ,ειδικά με windows ,για τα σκουπίδια.

Από τα σκουπίδια φτάσαμε στον 12900 και συγκριτικό με M1. Γιατί? Γιατί εκεί στην apple δεν ξέρουν τι κάνουν οι και ξέρει καλύτερα ο Herald, ο Αθεατος , ο Ατιχ και ο ρετρό του insomnia....

 

Μα εγώ δεν σύγκρινα τίποτα. Απλά είπα ότι μία cpu που φτάνει 60 βαθμούς με 200 στροφές ανεμιστηράκι, δεν νομίζω ότι θα πάθει τίποτα ή θα κάνει throttle αν το βγάλεις. Αυτό και τίποτε άλλο. Συνεχίστε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 131
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Την θερμότητα ναί. Η θερμοκρασία δεν είναι θερμότητα.Δύο CPU στα 35w παράγουν την ίδια θερμότητα, αλλά μπορεί να έχουν διαφορετικές θερμοκρασίες. Όσο μικρότερη η μέθοδος κατάσκευης τόσο πιο δύσκολη η απαγωγή της εν λόγω θερμότητας. Προφανώς οι διαφορές είναι μικρές, αλλά υπάρχουν. Πχ. ο 12900k που μπορεί να φτάσει και τα 300w μπορεί ακόμα να ψυχθεί σε αέρα γιατί είναι στα 10nm, αν κάνει η intel μετάβαση σε 5 πχ. δεν ψύχονται τόσα watt με συμβατικές μεθόδους

Θες να μου πεί που ακριβώς είδες ότι δεν ξέρω την διαφορά θερμοκρασίας και θερμότητας? Θα θέλα να ήξερα, απτο κεφάλι σου τα βγάζεις? :P 

Κάνεις μπαμ από χιλιόμετρα ότι έχεις μπερδέψει για προσωπικούς λόγους τους κανόνες της φυσικής. Ο μεγαλύτερος λόγος είναι η apple και η Intel. Είσαι διατεθειμένος σε θέματα με Intel και apple να ανατρέψεις του κανόνες της φυσικής.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Retromaniac είπε

Μα εγώ δεν σύγκρινα τίποτα. Απλά είπα ότι μία cpu που φτάνει 60 βαθμούς με 200 στροφές ανεμιστηράκι, δεν νομίζω ότι θα πάθει τίποτα ή θα κάνει throttle αν το βγάλεις. Αυτό και τίποτε άλλο. Συνεχίστε.

E και εγώ αυτό λέω :P 

Ο atix λέει ότι θα καεί και ο atheatos...δεν έχω καταλάβει βασικά τι λέει ο atheatos 

Μόλις τώρα, atheatos είπε

Κάνεις μπαμ από χιλιόμετρα ότι έχεις μπερδέψει για προσωπικούς λόγους τους κανόνες της φυσικής. Ο μεγαλύτερος λόγος είναι η apple και η Intel. Είσαι διατεθειμένος σε θέματα με Intel και apple να ανατρέψεις του κανόνες της φυσική.

Έχεις κάνει 10 πόστ που επαναλαμβάνεις τα ίδια , "κάπου κάνω λάθος" αλλά αποφεύγεις να μου υποδείξεις που. Κατάλαβα, όλα ολόσωστα τα γράφω και απλά δεν θες να το παραδεχτείς. Πάμε παρακάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Μα εγώ δεν σύγκρινα τίποτα. Απλά είπα ότι μία cpu που φτάνει 60 βαθμούς με 200 στροφές ανεμιστηράκι, δεν νομίζω ότι θα πάθει τίποτα ή θα κάνει throttle αν το βγάλεις. Αυτό και τίποτε άλλο. Συνεχίστε.

Ναι σωστά, δεν συγκρίνεις τίποτα για αυτό γράφεις σε ένα θέμα που συγκρίνει καθαρά apple chips με snapdragon . Μας έπεισες .. .. 

5 λεπτά πριν, Herald είπε

E και εγώ αυτό λέω :P 

Ο atix λέει ότι θα καεί και ο atheatos...δεν έχω καταλάβει βασικά τι λέει ο atheatos 

Έχεις κάνει 10 πόστ που επαναλαμβάνεις τα ίδια , "κάπου κάνω λάθος" αλλά αποφεύγεις να μου υποδείξεις που. Κατάλαβα, όλα ολόσωστα τα γράφω και απλά δεν θες να το παραδεχτείς. Πάμε παρακάτω.

Ναι αρχηγέ μου. Το ξέρουμε ότι τρολαρεις και μας στέλνεις εξέδρα απλά κάπου ώπα. Δεν γίνεται κάθε φορά που αναφέρεται ο M1 σε ένα θέμα,να τραγουδάς τον ίδιο σκοπό.  

Τέλος πάντων τραγουδά όσο είναι καιρός γιατί μετά δεν θα έχεις τι να πεις μόλις βγει ο Μ2.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, atheatos είπε

Ναι σωστά, δεν συγκρίνεις τίποτα για αυτό γράφεις σε ένα θέμα που συγκρίνει καθαρά apple chips με snapdragon . Μας έπεισες .. .. 

Ναι αρχηγέ μου. Το ξέρουμε ότι τρολαρεις και μας στέλνεις εξέδρα απλά κάπου ώπα. Δεν γίνεται κάθε φορά που αναφέρεται ο M1 σε ένα θέμα,να τραγουδάς τον ίδιο σκοπό.  

Τέλος πάντων τραγουδά όσο είναι καιρός γιατί μετά δεν θα έχεις τι να πεις μόλις βγει ο Μ2.

ΠΑΛΙ δεν λές που είμαι λάθος. ΘΕΟΣ, χειροκροτάω, δεν υπάρχεις μεγάλε :P 

Σαγαπάω να ξέρεις, μου έφτιαξες την μέρα.

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Herald είπε

Την θερμότητα ναί. Η θερμοκρασία δεν είναι θερμότητα.Δύο CPU στα 35w παράγουν την ίδια θερμότητα, αλλά μπορεί να έχουν διαφορετικές θερμοκρασίες. Όσο μικρότερη η μέθοδος κατάσκευης τόσο πιο δύσκολη η απαγωγή της εν λόγω θερμότητας. Προφανώς οι διαφορές είναι μικρές, αλλά υπάρχουν. Πχ. ο 12900k που μπορεί να φτάσει και τα 300w μπορεί ακόμα να ψυχθεί σε αέρα γιατί είναι στα 10nm, αν κάνει η intel μετάβαση σε 5 πχ. δεν ψύχονται τόσα watt με συμβατικές μεθόδους

Δηλαδη λες οτι αν κατι στα ιδια watt εχει περισσοτερη θερμοκρασια εχει την ιδια θερμοτητα με ενα αλλο που εχει χαμηλοτερη θερμοκρασια στα ιδια παλι watt..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, atheatos είπε

Ναι σωστά, δεν συγκρίνεις τίποτα για αυτό γράφεις σε ένα θέμα που συγκρίνει καθαρά apple chips με snapdragon . Μας έπεισες .. .. 

Ναι αρχηγέ μου. Το ξέρουμε ότι τρολαρεις και μας στέλνεις εξέδρα απλά κάπου ώπα. Δεν γίνεται κάθε φορά που αναφέρεται ο M1 σε ένα θέμα,να τραγουδάς τον ίδιο σκοπό.  

Τέλος πάντων τραγουδά όσο είναι καιρός γιατί μετά δεν θα έχεις τι να πεις μόλις βγει ο Μ2.

Βρε φίλε μου, τι με νοιάζει τι κάνει το θέμα. Απλά επισήμανα ότι η συγκεκριμένη υπόθεση είναι σωστή κατά την γνώμη μου. Είναι λάθος δηλαδή να πούμε ότι μία cpu που λειτουργεί full load στους 60 με ανεμιστηράκι στις 200 στροφές, ότι δεν θα πάθει τίποτα αν το βγάλουμε; Για αυτό μόνο μιλάω. Δεν έχω παρακολουθήσει καν τι άλλο έχετε πει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mtifosi είπε

Δηλαδη λες οτι αν κατι στα ιδια watt εχει περισσοτερη θερμοκρασια εχει την ιδια θερμοτητα με ενα αλλο που εχει χαμηλοτερη θερμοκρασια στα ιδια παλι watt..?

Εγώ το λέω? :P Η φυσική. 

H θερμότητα είναι ενέργεια. Όσο περισσότερη ενέργεια έχει ένα δεδομένο σώμα, τόσο υψηλότερη η θερμοκρασία του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Herald είπε

Εγώ το λέω? :P Η φυσική. 

H θερμότητα είναι ενέργεια. Όσο περισσότερη ενέργεια έχει ένα δεδομένο σώμα, τόσο υψηλότερη η θερμοκρασία του. 

Και αν σε ενα σημειο του ιδιου επεξεργαστη εχει χαμηλοτερη θερμοκρασια με τα ιδια watt παλι δεν επηρεαζεται η θερμοτητα συμφωνα με τα λεγομενα σου...? Σωστα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, mtifosi είπε

Και αν σε ενα σημειο του ιδιου επεξεργαστη εχει χαμηλοτερη θερμοκρασια με τα ιδια watt παλι δεν επηρεαζεται η θερμοτητα συμφωνα με τα λεγομενα σου...? Σωστα ?

Δεν είμαι σιγουρος τι εννοεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Δεν είμαι σιγουρος τι εννοεις

Ξεκάθαρα το γράφω , το die size του εκάστοτε επεξεργαστή, soc  έχει ανομοιομορφία θερμοκρασίας στα ίδια watt, εσυ πιστεύεις πως έχουν ίδια θερμότητα ..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mtifosi είπε

Ξεκάθαρα το γράφω , το die size του εκάστοτε επεξεργαστή, soc  έχει ανομοιομορφία θερμοκρασίας στα ίδια watt, εσυ πιστεύεις πως έχουν ίδια θερμότητα ..?

Συνήθως αν οχι παντα σχεδιαζονται με τετοιο τροπο ωστε να υπάρχει όμοιομορφια στην έκκληση θερμότητας. Οπου υπαρει διαφορά στη θερμοκρασια οφείλεται σε ανομοιομορφο πατημα της ψυκτρας. 

Αλλα δεν ξερω τι σημασια έχουν όλα αυτα, αβου έβαλε link ο AtiX και ο καθενας μας καταλαβαινει απο αυτο οτι ενας 12900 στα 35w μπορεί να δουλέψει χωρίς ανεμιστήρα. Γιατί το ζαλίζουμε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Herald είπε

Συνήθως αν οχι παντα σχεδιαζονται με τετοιο τροπο ωστε να υπάρχει όμοιομορφια στην έκκληση θερμότητας. Οπου υπαρει διαφορά στη θερμοκρασια οφείλεται σε ανομοιομορφο πατημα της ψυκτρας. 

Αλλα δεν ξερω τι σημασια έχουν όλα αυτα, αβου έβαλε link ο AtiX και ο καθενας μας καταλαβαινει απο αυτο οτι ενας 12900 στα 35w μπορεί να δουλέψει χωρίς ανεμιστήρα. Γιατί το ζαλίζουμε? 

Με λέξεις όπως συνήθως και αν όχι πάντα αν τα πεις στους μηχανικούς αυτών των εταιριών δεν ξέρω και εγώ τη αντίδραση θα έχουν . Και στα  mobile soc δεν υπάρχει καν ψύκτρα… 

Επεξ/σία από mtifosi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Herald είπε

Αλλα δεν ξερω τι σημασια έχουν όλα αυτα, αβου έβαλε link ο AtiX και ο καθενας μας καταλαβαινει απο αυτο οτι ενας 12900 στα 35w μπορεί να δουλέψει χωρίς ανεμιστήρα. Γιατί το ζαλίζουμε? 

Το link το έβαλα για να δούμε τι παίζει με τα laptop που έχουν τον 12900… να σου θυμίσω μόνο λίγες σελίδες πριν υποστήριζες ότι:

Στις 4/5/2022 στις 10:46 ΠΜ, Herald είπε

Σαν τελικό καταναλωτή δεν σε νοιάζει. Τι θα πεις δηλαδη, ο Ψ επεξεργαστής  ειναι πολυ πιο αργος απο τον Χ αλλα θα παρω τον Ψ γιατι φταίει το λειτουργικό που σερνεται? Οχι βεβαια, απλα θα παρεις τον Χ. Ολα τα υπόλοιπα (nm, software optimizations και οτιδήποτε αλλο) ειναι means to an end, το end ειναι οι επιδοσεις και αυτες κοιτάμε. 

Οπότε δεν με νοιάζει αν η κάρτα γραφικών είναι έξτρα δεν με νοικιάζει καν είναι η 3090 ή η 3010… ο 12900 χρειάζεται ανεμιστήρα ακόμα και στα 35 watt!!!!

Και ξανά λέω για τρίτη φορά:

Στις 5/5/2022 στις 12:41 ΠΜ, AtiX είπε

Ναι αυτό υποστηρίζω, όταν βγει laptop με τον 12900 και χωρίς ανεμιστήρα έλα εδώ να μου το τρίψεις στη μούρη… μέχρι να βγει όμως έχω κάθε δικαίωμα να λέω ότι αυτό που γράφεις δεν υπάρχει!


Αυτή είναι η πραγματικότητα και αυτό υπάρχει στην αγορά!! Αν θέλεις να μιλήσουμε θεωρητικά τότε πήγαινε και σβήσε ότι έγραψες σε μένα στην αρχή και συμφώνησε σε αυτό που έγραψα… 

Όχι να κουβεντιάζουμε στο ίδιο θέμα και ανάλογα με το πως μας συμφέρει μια έτσι, μια γιουβέτσι…

Την καλημέρα μου…

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, AtiX είπε

Το link το έβαλα για να δούμε τι παίζει με τα laptop που έχουν τον 12900… να σου θυμίσω μόνο λίγες σελίδες πριν υποστήριζες ότι:

Οπότε δεν με νοιάζει αν η κάρτα γραφικών είναι έξτρα δεν με νοικιάζει καν είναι η 3090 ή η 3010… ο 12900 χρειάζεται ανεμιστήρα ακόμα και στα 35 watt!!!!

Και ξανά λέω για τρίτη φορά:


Αυτή είναι η πραγματικότητα και αυτό υπάρχει στην αγορά!! Αν θέλεις να μιλήσουμε θεωρητικά τότε πήγαινε και σβήσε ότι έγραψες σε μένα στην αρχή και συμφώνησε σε αυτό που έγραψα… 

Όχι να κουβεντιάζουμε στο ίδιο θέμα και ανάλογα με το πως μας συμφέρει μια έτσι, μια γιουβέτσι…

Την καλημέρα μου…

Η κουβέντα ξεκινησε από σένα για το ρευμα που καιει ο ανεμιστηρας του 12900 αν θυμασαι. Σου εξηγησα, και φαντάζομαι πλεον συμφωνείς, ότι δουλεύει και χωρίς ανεμιστήρα στα 35w. Οποτε στο εν λογω laptop το οποιο έβαλες link μπορεις απλά να τον κλεισεις. Ο κλειστος ανεμιστηρας δεν καταναλώνει κατι. 

34 λεπτά πριν, mtifosi είπε

Με λέξεις όπως συνήθως και αν όχι πάντα αν τα πεις στους μηχανικούς αυτών των εταιριών δεν ξέρω και εγώ τη αντίδραση θα έχουν . Και στα  mobile soc δεν υπάρχει καν ψύκτρα… 

Δεν ξερεις την διαφορα θερμοκρασίας και κατανάλωσης αλλά ξέρεις τι θα πουν οι μηχανικοι της intel. Εγινε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...